Connect with us

BiH

Paklena sedmica: Čeka nas produžen i dosad neviđen toplinski udar

Published

on

Juli se dosad pokazao kao pakleno vruć, a vremenske prognoze za ovu sedmicu ne ulijevaju nadu u popuštanje toplinskog vala i očekuje se da će potrajati još i do kraja mjeseca. Dnevne temperature popele su se na više od 40 stepeni širom Balkanskog poluotoka i istočne Evrope, a Sredozemno more dosegnulo je 30 stepeni u nekim područjima.

Vremenske prognoze pokazuju da će julske temperature ostati znatno iznad prosjeka u južnoj i istočnoj Evropi, posebno na Balkanu, gdje se ove sedmice očekuju rekordne vrućine. Dinamičan vremenski obrazac započet krajem juna sada se stabilizirao, što je dovelo do ovog produženog toplinskog vala, piše portal Severe Weather Europe.

Temperature rastu, a ovog tjedna dosegnut će daljnji vrhunac. U nedjelju, 14. jula, maksimalne temperature pokazale su ekstremnu vrućinu koja se protegla od sjeverne Afrike preko Sredozemlja do Balkana i istočne Evrope. U mnogim regijama zabilježene su temperature iznad 30 stepeni, a nedavno je u Rumuniji, Srbiji, Albaniji, Bugarskoj, Bosnii Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Grčkoj zabilježeno više od 40 stepeni.

 

 

Srbija se posebno suočila s neviđenim vrućinama. Meteorološka stanica Vršac zabilježila je minimalne temperature od +30,6 °C u subotu i +31,2 °C u nedjelju, vjerovatno najviše temperaturne minimume dosad izmjerene u Srbiji. I Beograd je u subotu i nedjelju izvijestio o minimalnim temperaturama od +27,3 °C i +27,5 °C.

Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Rumunija i Sjeverna Makedonija, također su iskusile visoke noćne temperature. U Grčkoj su neke stanice objavile da minimalne temperature nisu padale ispod 30 °C tokom vikenda.

Ovaj toplinski val nastavit će se širom Evrope do početka sljedeće sedmice, s toplinskom kupolom koja će pojačati visoke temperature od Sredozemlja do istočne Evrope. Jui, obično najtopliji mjesec ljeta, u mnogim će regijama imati temperature oko deset stepeni iznad dnevnih prosjeka.

 

 

Toplinska kupola

Takozvana toplinska kupola ključni je pokretač velikih globalnih toplinskih valova svake godine. Tokom ljeta 2023. ekstremni toplinski valovi trajali su do septembra i oktobra, te su srušili brojne temperaturne rekorde. Hiljade meteoroloških stanica izvijestile su tada o temperaturnim anomalijama bez presedana.

Od januara do juna 2023. globalne temperature premašile su dugoročne prosjeke. Anomalija je bila toliko značajna da grafikon CopernicusEU jasno ističe taj trend.

Kako vrućina utječe na tijelo i šta ako se “pregrijemo”?

Toplinska kupola obično je dominantna karakteristika ljetnih vremenskih obrazaca u Evropi i Sjevernoj Americi, ali se može pojaviti i ujesen. Pojam čujemo kada se razviju ekstremno visoke i nenormalne temperature. Takozvani uzorak grebena gornje razine tvori toplinsku kupolu, što stvara široko područje visokog pritiska na velikim područjima.

Toplinska kupola djeluje poput poklopca, hvata topliji zrak na svim nivoima i uzrokuje njegovo tonjenje i zagrijavanje kako se približava tlu. To rezultira sunčanim, stabilnim i često sušnim vremenom s minimalnom količinom oborina ili oblaka.

Suho, toplo vrijeme povećava rizike od šumskih požara, kao što se posljednjih godina pokazalo na sjeverozapadu Tihog okeana, u Grčkoj i u Portugalu. Toplinske kupole često uzrokuju smrtonosne toplinske valove jer prekomjerna toplina može trajati dulje vrijeme. U 2023. godine ti su događaji donijeli rekordne temperature diljem svijeta te su se nastavili i ujesen. Pod jakom toplinskom kupolom temperature znatno premašuju prosjeke i mogu rušiti povijesne rekorde, osobito u rano ljeto ili jesen.

Paklena sedmica

Sistem visokog pritiska trebao bi se ponovno izgraditi nad južnom i istočnom Evropom ove sedmice te pojačati toplinski val širom Balkanskog poluotoka i istočne Evrope. Ranije navedeni uvjeti gurnut će temperature znatno iznad 40 stepeni u nekim središnjim balkanskim i južnim iberskim područjima.

Sredinom sedmice centralni južni Balkan i istočna Evropa doživjet će najviše temperaturne anomalije, oko 8 do 10 °C iznad prosjeka sredine jula. Temperature u nizinama dodatno će rasti na Balkanu, u Ukrajini, Bjelorusiji i zapadnoj Rusiji.

Padaju temperaturni rekordi

Od četvrtka do subote temperatura će na Balkanu biti u blagom padu, ali će ostati visoka. Vrućina će se do vikenda proširiti prema Njemačkoj i Francuskoj, ali će te regije imati temperature bliže prosjeku zbog hladnijih uvjeta početkom jula.

Ljetne vrućine zavladat će većim dijelom Evrope krajem ove sedmice, a najtoplija zračna masa kretat će se preko južne Evrope, od Španije i Portugala preko Italije do Balkana, te sjeverno od Alpa u Njemačku, Češku i Slovačku.

Poslijepodnevne temperature premašit će prosjeke iz sredine jula za više od 12 stepeni, a na jugu potencijalno dosegnuti i više od 40 stepeni.

Toplinski val nastavit će se razvijati, s blokirajućim uzorkom širenja toplijeg zraka prema sjeveru. Stabilan i suši zrak povezan s toplinskom kupolom smanjit će šanse za kišu i grmljavinsko nevrijeme tokom sljedećih 5 do 10 dana.

BiH

Od 1. oktobra nova pravila za ulazak stranaca u BiH!

Published

on

By

Ministarstvo sigurnosti BiH pripremilo je prijedlog odluke prema kojem će od 1. oktobra 2024. godine svi stranci koji ulaze u BiH biti obavezni davati biometrijske podatke. Ova odluka, koja još čeka odobrenje Vijeća ministara BiH, odnosi se na uzimanje otisaka prstiju i fotografije prilikom podnošenja zahtjeva za vizu, boravak, identifikaciju, te pri postupku protjerivanja ili nadzora.

Zakon o strancima BiH, koji je prošle godine ažuriran s odredbama o biometrijskim podacima, već od 2015. godine predviđa ovu obavezu. Otisci prstiju se neće uzimati od djece mlađe od 12 godina (u nekim slučajevima mlađe od 6 godina) niti od određenih visoko rangiranih osoba.

Biometrijski podaci će se pohranjivati u Centralnu bazu podataka o strancima. Ministarstvo sigurnosti BiH još treba odgovoriti na pitanja o tehničkim kapacitetima za ovu obavezu i njenom uticaju na sigurnost.

Od 10. novembra 2024. godine, građani BiH će također biti podložni novim pravilima za ulazak u EU, koja uključuju praćenje boravka i primjenu biometrijskih podataka u okviru sistema ETIAS, čiji je cilj sprječavanje ulaska kriminalaca i terorista u Evropsku uniju.

Nastavi čitati

BiH

Skandalozno – Općinu sa većinski bošnjačkim stanovništvo proglasili “hrvatskim kraljevskim gradom”!

Published

on

By

Portal HMS pod kontrolom HDZ-a objavio je danas tekst pod naslovom “Na današnji dan prije 29 godina oslobođen je hrvatski kraljevski grad Jajce”, iako danas u ovoj bh. općini većinu stanovništa čine Bošnjaci. 

Ovaj tekst objavljen je povodom proslave vojne operacije “Maestral” koja se odvijala od 8. do 15. septembra 1995. godine.

“U noći 12/13. rujna, borbene grupe 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB ubacuju se preko Ćojlučkog brda i Paromlina i formiraju mostobran na rijeci Vrbas, te u jutarnjim satima 2.gbr HVO, Specijalna policija MUP-a HR HB i bojna Jajce ulaze u grad Jajce, zauzimaju kotu 453 (Tvrđava) te u potpunosti ovladavaju hrvatskim kraljevskim gradom Jajcem”, piše prohadezeov portal i dodaje:

“Sutradan (14. rujna), u nastavku napadajnih djelovanja, snage 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB, bojna Jajce Gavran-2 i 81.gb HV (‘Virovitička’), ovladavaju cijelim međurječjem Vrbasa i Ugra s dominantnim visovima Vitovlje, Ranča i Kljun, te Hidroelektranama ‘Jajce 1’ i ‘Jajce 2’, čime su područja Podmilačja, cijelo Pougarje i Dobretići u potpunosti oslobođeni.

Istodobno s napadnim djelovanjima na južnom dijelu jajačke bojišnice, dio snaga 2.gbr HVO uz koordinaciju s 81.gb HV ostvaruje uspjeh i na sjevernom dijelu bojišnice, ovladava prostorom s.Barevo i s.Mile, dok 81.gb HV ostvaruje uspjeh komunikacijom Jezero-Mrkonjić Grad i ovladava naseljem Majdan, čime su zadaće operacije ‘Maestral’ u cijelosti izvršene.”

HMS / Screenshot

RAT U JAJCU

Epitet kraljevski Jajce nosi jer je bilo prijestolnicom bosanskih kraljeva. U njemu je stolovao i život 1463. god okončao i posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević. Osnivač Jajca je splitski herceg Hrvoje Vukčić Hrvatinić.

U posljednjem ratu Jajce je bilo strateški važno zbog energetskih kapaciteta odnosno, odnosno hidroelektrane. Iako su organizaciju odbrane grada izvršili HVO i Teritorijalna odbrana, njegova sudbina je bila zapečaćena nakon sastanka 5. oktobra u mađarskom Pečuju kojem su prisustvovali Slobodan Praljak, Jadranko Prlić, Bruno Stojić i Jozo Marić sa hrvatske, te Ratko Mladić, Brank Đerić, Milan Trbojević, Bogdan Subotić i Nikola Koljević sa srpske strane gdje su dogovoreni  detalji buduće saradnje i podjele teritorije. 

Nakon sastanka u Pečuju došlo je do zaoštravanja odnosa između HVO-a i Armije RBiH i relaksacije odnosa HVO-a i VRS-a. Ubrzo je HVO nasilno preuzeo kontrolu nad Prozorom, uz niz zločina, a VRS je za 20-ak dana preuzeo kontrolu nad Jajcom.

Također, već naredni dan, 6. oktobra, hrvatske snage, koje su nekoliko mjeseci vodile žestoke borbe za odbranu Bosanske Posavine, povukle su se iz Bosanskog Broda.

Do oslobađanja Jajca od srpskog agresora došlo je nakon potpisivanja Splitske sporazuma na kojoj je između Franje Tuđmana i Alije Izetbegovića, kojim je Oružanim snagama Republike Hrvatske formalno omogućeno korištenje teritorija BiH u svrhu zajedničke borbe protiv oružanih formacija Republike Srpske.

Tome je prethodio Washingtonski sporazum iz marta 1994. godine koji je potpisan uz američko posredovanje nakon niza poraza koje je Armija RBiH zadala HVO-u u Srednjoj Bosni.

(SB)

Nastavi čitati

BiH

U alpskom području Austrije i do metar i po snijega: Prve pahulje stižu i u BiH?

Published

on

By

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg

Obilan snijeg ometa promet u Alpama, dok južna Njemačka, Austrija i Češka imaju crvena upozorenja zbog obilnih kiša. Austrijske željeznice zaustavile su vlakove između Salzburga i Klagenfurta zbog snijega te su izdale nacionalni apel za odgodu putovanja. Snijeg pada na visinama već od 700 metara, a na većim visinama očekuje se i do 200 centimetara snijega tijekom četiri dana do ponedjeljka.

– Ekstremne količine snijega za ovo doba godine zahvatile su dijelove Austrije. U alpskom području regije Oberatuern očekuje se preko metar i po snijega ovih dana, napisali su iz BHMETEO.ba.

Dodali su kako prve pahulje uskoro stižu i na pojedine visoke planine naše zemlje, ali ni blizu ovim količinama.

Manje od sedmicu nakon što su dijelovi Švicarske uživali u kasnoljetnim vrućinama, u istočnim regijama na visinama iznad 1600 metara očekuje se do 45 centimetara snijega. Na vrhu Aiguille du Midi, do kojeg vodi najviša žičara u Francuskoj u skijalištu Chamonix, temperatura je u petak pala na -16°C.

Obilan snijeg pao je i u najvišim dijelovima Bavarske te u Dolomitima u Italiji.

Nakon što je Mediteran bio pogođen nizom toplinskih valova tokom ljeta, hladni vremenski sistem zahvatio je veći dio Europe, s niskim temperaturama u Ujedinjenom Kraljevstvu i obilnim kišama u Bavarskoj. Klimatske promjene povećavaju učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih događaja, uključujući oluje i poplave.

Austrijska meteorološka služba izdala je najviše upozorenje za obilne kiše u Beču, Donjoj Austriji i Gradišću. U glavnom gradu kišu će pratiti naleti vjetra brzine do 90 kilometara na sat, a gradske vlasti savjetuju ljudima da izbjegavaju nepotrebna putovanja. Vlasti se također pripremaju za rizik od poplava duž rijeka Enns i Steyr.

Poplave prijete i središnjim i istočnim dijelovima Češke, a vlada upozorava da je situacija slična razdoblju prije velikih poplava koje su paralizirale zemlju 1997. i 2002. godine.

Danas je u Bosni i Hercegovini bilo oblačno vrijeme sa mjestimičnom kišom.

Temperature zraka u 14 sati: Bjelašnica 5 stupnjeva, Bihać i Bugojno 10, Drvar, Gradačac i Tuzla 11, Doboj, Jajce i Sanski Most 12, Banja Luka, Ivan Sedlo, Livno, Sokolac i Zenica 13, Srebrenica i Zvornik 14, Sarajevo i Široki Brijeg 16, Mostar 18, Neum 20, Trebinje 21 stupanj.

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg. U ostatku dana u Bosni povremena i slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 5 do 11, na jugu do 14, a dnevna u Bosni od 8 do 14, a u Hercegovini od 16 do 22 stupnja.

U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom. Jutarnja temperatura oko 5, a najviša dnevna oko 9 stupnjeva.

Oslobodjenje

Nastavi čitati

Najčitanije