Connect with us

Magazin

Koje su banane zdravije – zelene ili zrele?

Published

on

NEMA sumnje da su banane zdravo voće kada se jedu u umjerenim količinama. Bogate su ugljikohidratima, dijetalnim vlaknima, vitaminima C i B6, kalijem, magnezijem i antioksidansima.

Iako se ne preporučuje jesti ih za doručak jer će brzo uzrokovati umor i glad, sjajan su obrok koji možemo pojesti prije treninga. Ako se pitate koje banane odabrati – zelene ili zrele, nutricionist Pavel Isanbaev ima savjet, prenosi Index.hr.

“Zrele banane su slađe i mekše teksture od nezrelih, zbog čega su lakše probavljive za osobe s osjetljivom probavom. Zrelo voće sadrži više antioksidansa, što pozitivno utječe na zaštitu organizma od starenja i stresa”, izjavio je Isanbaev.

Zelene, odnosno nezrele banane, sadrže više rezistentnog škroba koji ljekovito djeluje na crijeva i mikrofloru. Također smanjuje razinu kolesterola, poboljšava osjetljivost na inzulin i pomaže u smanjenju rizika od raka crijeva.

Advertisement

“Zelene banane sadrže manje šećera i pogodne su za osobe s visokom razinom glukoze u krvi i dijabetesom. Nezrelo voće ima probiotička svojstva što poboljšava stanje crijevnog mikrobioma”, dodao je nutricionist.

Imajte na umu da jedna banana sadrži oko 15 grama šećera. Ako imate visok šećer, birajte nezrelo voće.

 

Advertisement

Magazin

Hrvatski tiktoker se našalio na račun Dodikove bježanije, snimak nasmijao mnoge

Published

on

By

Hrvatski tiktoker Antonio Oroz, čiji profil nosi naziv Pritisak na tlak, našalio se na račun bježanja Milorada Dodika, a snimak je privukao pažnju mnogih.

Odglumio je Dodika kako preskače granicu i ulazi u Hrvatsku. Nakon toga ugleda djevojku koja govori mladiću: “Svejedno mi reci”, čime je aludirao na Lauru Prgomet i Šimu Eleza iz showa “Gospodin savršeni”.

Nakon toga se hvata za glavu i vraća u Bosnu i Hercegovinu te poručuje: “Hapsi, hapsi”.

Watch on TikTok

Advertisement

Watch on TikTok

Snimak je dosad pregledan više od milion puta i ima skoro 70 hiljada lajkova.

“Svejedno me hapsi, molim te”, “Sto puta gledam i svaki put oplačem. Bravo, kralju”, “Odakle ti dolazi ova inspiracija?”, neki su od komentara na spomenutoj društvenoj mreži.

Podsjećamo, Sud Bosne i Hercegovine tražio je raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom, a odluka Interpola se još čeka.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine provodi istragu protiv predsjednika Dodika zbog sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak. Osim Dodika, za napad na ustavni poredak BiH osumnjičeni su i Radovan Višković i Nenad Stevandić.

Advertisement
Nastavi čitati

Magazin

Bišćanin Emrah dobio pet glasova, njegova konkurentkinja odbrusila Mariji: “Navikla sam na to od vas”

Published

on

By

Uprkos velikom trudu koji su na sceni “Zvezda Granda“ izveli takmičari Emrah Beganović i Kristina Krstičević, ostali su uskraćeni za glas Marije Šerifović te duel završili rezultatom 5:5, piše Grand.

 

Emrah iz Snežaninog tima otpjevao je pjesme “Tebe da zaboravim“ i “Zabraniću suzama“, dok je Kristina Anina pulenka izvela numere “Sijamski bliznaci“ i “Italiana“.

Za razliku od Marije, preostalih pet članova žirija dali su glas za oba kandidata, a pjevačica je prosto objasnila da joj se nastupi nisu dopali.

Advertisement

 

-Emrah, vidi ovako, sjećam se prethodnog kruga i super si bio, ali druže, ovaj odabir pesama..Vibrato, rogobatno, grubo, druga pjesma kao da ti je neko stao na kurje oko, katastrofa. Kandidatkinja broj dva, po prvi put čujem ovu pjesmu Magazina koju si pjevala i samo sam čula da “beba ispadne iz kolica“- rekla je Marija i dodala da je bilo nerazgovjetno.

Glas za oboje

 

Kristina je željela da uđe u diskusiju sa Marijom ali ju je mentorka Ana posavjetovala da ne ulazi u priču, na šta je takmičarka dodala:

Advertisement

-Navikla sam da nema glasa od nje.

 

Iako je Mili dao glas za oboje, nije mogao a da se ne složi sa Marijom, naročito kada je riječ o prvom kandidatu.

–Svako ko kaže drugačije, nije u pravu. Marija je Emrahu sve tačno rekla, ali imaš prostora da napreduješ, imaš odličnog mentora, zato sam dao glas. Kandidat broj dva, bilo je grešaka, a pravila si ih nakon plesnog performansa, tad ti padne koncentracija, to je neiskustvo, ali naučit ćeš – objasnio je Mili, a zatim je Kristina morala oštro da odgovori.

Advertisement

–Kad ne plešem onda su komentari da ne znam šta ću sa sobom, i pjesma je takva, gore dole, ali okej, hvala – rekla je takmičarka.

I Đorđe David je prokomentarisao da je Emrah u ovom krugu bio “uštinut“ i da nije uspio da dopre do njega kao u prvom krugu, iako muzika koju izvodi nije njegova materija.

– Oko komentara za tebe mogu da se složim, ali Kristina, ti si prema mom mišljenju ovog puta bila 70 posto bolja nego u prethodnom krugu. Treći je krug, može još uvijek da se progleda kroz prste– dodao je Đole.

Dragan Stojković Bosanac također je iskritikovao Emraha Beganovića pa mu ukazao na pojedine greške, dok se mentorka Snežana Đurišić složila i otkrila da mu ona uvijek ukazuje na to isto.

Advertisement

–Dobro, nemoj onda da pjeva Šabana više, mada ni druga pjesma nije bila za njega. Ali dobro, to ne znači da ne treba da se takmičiš dalje. Što se tiče Pločanke moje, cura pjeva svojim jezikom, ali nije valjala prva pjesma bez obzira na tvoja objašnjenja, ali druga je bila šećer i to je za prolaz, ali ako bude ovako i sljedeći put ja neću glasati– konstruktivan je bio Boske.

Snežana Đurišić kao Emrahova mentorka nije mogla a da ne uvaži komentare kolega iz žirija, pa dodala da je takmičar nije poslušao za pojedine stvari.

Ide u baraž

–Ti si neosporno dobar pjevač, ti možeš, međutim večeras se nešto dogodilo, nisi bio svoj. U baražu odvali drugu pesmu i ispjevavaj te tonove i to je to– rekla je Snežana.

Ana Bekuta je kao Kristinina mentorka dodala da je ovakav način glasanja već očekivala, pa se obrušila na Mariju Šerifović koja iz nekog razloga nikada ne glasa za Kristinu.

Advertisement

–Ovo je evo treći krug, Marija joj nikad nije dala glas, tako da ne znam u čemu je problem, nije ni važno. Ja sam ponosna na tebe i našu saradnju, daj sve od sebe– zaključila je Ana.

Nastavi čitati

Magazin

Proljeće otkriva štetu na automobilu: Šta vozači moraju hitno provjeriti

Published

on

By

Nakon zimskih mjeseci, vaš automobil zahtijeva detaljan pregled i čišćenje.

Automobil nakon zime najbolje pokazuje koliko je oštećen.

Niske temperature, vlaga, so i prljavština mogu oštetiti vitalne dijelove vozila, pa je važno da sada preduzmete neophodne korake kako biste sačuvali njegovu dugovječnost i bezbjednost, piše Večernji list.

Dobro pranje i čišćenje

Najprije, operite automobil spolja i iznutra. Uklonite nagomilane papire, prljave krpe i ostale nepotrebne stvari iz kabine. Ne zaboravite ni na unutrašnju stranu vjetrobranskog stakla – prljavština i masnoća mogu stvoriti odsjaj i smanjiti vidljivost. Tepihe i pod vozila takođe treba dobro očistiti.

Advertisement

Ako vozilo niste redovno prali tokom zime, idealno rješenje je ručna autopraonica, dok je automatska ili samouslužna nešto manje efikasna. Bez obzira na metodu, ključno je isprati i podvozje, jer se tamo najviše nakupljaju so i prljavština.

Provjera brisača, guma i tečnosti

Obratite pažnju na stanje brisača – ako ostavljaju tragove ili proizvode iritantne zvukove, vrijeme je za zamjenu. Takođe, provjerite gumene dijelove automobila, posebno brtve na vratima, i premažite ih odgovarajućim sredstvima kako bi zadržale elastičnost.

Ne zaboravite da pregledate sve tečnosti u vozilu – ulje, rashladnu tečnost i tečnost za pranje stakla. Ovaj postupak možete obaviti sami, bez odlaska u servis.

Karoserija, stakla i točkovi

Zima ostavlja tragove na karoseriji, posebno zbog kamenčića na putevima koji mogu izazvati oštećenja laka. Svaku ogrebotinu treba sanirati što prije kako bi se spriječila pojava hrđe. Posebnu pažnju posvetite blatobranima i pragovima, koji su najizloženiji vlazi i soli.

Advertisement

Ako primijetite pukotinu na vjetrobranskom staklu, popravite je što prije – manje pukotine se s vremenom šire, a u krajnjem slučaju može biti potrebna kompletna zamjena stakla.

Zamjena zimskih guma

Kako temperature rastu, bliži se vrijeme za prelazak sa zimskih na ljetne gume. Preporučuje se da to uradite kada nekoliko dana zaredom temperatura bude iznad sedam stepeni. Takođe, provjerite pritisak u gumama, jer pravilno napumpane gume poboljšavaju performanse automobila i smanjuju potrošnju goriva.

Posjeta servisu

Za sve što ne možete sami da obavite, posjetite servis. Mnogi servisi nude povoljne ili čak besplatne proljetne preglede vozila. Ovo je dobra prilika da provjerite stanje kočnica, svjetala, klima-uređaja i filtera vazduha. Prljav filter može smanjiti efikasnost ventilacije, ali ga možete očistiti i sami odgovarajućim sredstvima.

Proljetno održavanje automobila nije samo estetska stvar – ono značajno utiče na sigurnost i dugovječnost vašeg vozila. Zato iskoristite ovo vrijeme da ga pripremite za nove vožnje bez problema.

Advertisement
Nastavi čitati

Magazin

Čuveni virtuoz na violončelu Stjepan Hauser izveo Halidov hit ‘Prvi poljubac’: U pozadini zastava BiH

Published

on

By

Stjepan Hauser pokrenuo je globalni projekt “Music Unites the World”, u okviru kojeg na violončelu izvodi prepoznatljivu pjesmu iz svake zemlje na svijetu. Svjetski poznati virtuoz na violončelu sada je na svom Instagram profilu objavio izvedbu velikog hit “Prvi poljubac” Halida Bešlića, a čiji je autor Dino Muharemović, dok se u pozadini mogla vidjeti bh. zastava i Stari most u Mostaru.

“Halid Bešlić simbol je emocije i autentičnosti te je ujedno i jedan od najvećih interpretatora narodne muzike. Godinama gradi most između tradicije i modernog zvuka, ostajući vjeran izvornom sevdahu. Halid je umjetnik koji emociju prenosi ravno u srce, a ova pjesma ima nevjerovatnu moć – čim je čuješ, osjetiš prošlost, uspomene i onu iskrenu ljubav koju nosi samo mladost”, izjavio je Hauser.

Raport

Advertisement

 

Nastavi čitati

Magazin

Pogledajte kako su vatrogasci ugasili požar električnog automobila

Published

on

By

POŽAR na električnom automobilu je jedan od najvećih izazova u vatrogastvu.

Kad se zapale električni automobili nezaustavljivo gore, bez obzira otkuda bili ili koliko lijepi bili. Stvari su posve jasne, kao i da gašenje požara na samo jednom električnom automobilu može biti težak zadatak koji će trajati satima.

Kao što je poznato, postoji nekoliko načina gašenja požara na električnom automobilu, a svi idu za time da iz jednadžbe anuliraju jedan od tri uvjeta gorenja. Najčešće se tu misli na zrak, odnosno kisik iz zraka koji je neophodan za gorenje.

Kako bi to spriječili vatrogasci koriste klasično rješenje pokrivanja dekom. Međutim, ovdje je klasična samo metoda, ali ne i deka odnosno prekrivka koja mora podnijeti izuzetno visoke temperature. Takve prekrivke su danas sve češće dio standardne protupožarne opreme, a najčešće se koriste u kombinaciji s drugim sredstvima za gašenje požara.

Advertisement

U ovom slučaju to je bilo obilato zalijevanje baterija vodom kako bi se ohladile baterije i spriječili daljnju termalnu reakciju.

Dobra strana priče je da požari na električnim automobilima nisu česta pojava. Prema podacima američkog Nacionalnog odbora za sigurnost prometa, na svakih 100.000 prodanih električnih vozila u SAD-u dolazi do oko 25 požara. Možda zvuči zabrinjavajuće, ali imajte na umu d aje taj broj kod benzinaca daleko veći –  1.530 požara na 100.000 automobila.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Lijepljenje usta trakom pred spavanje postalo je trend na mrežama: Da li je opasno i ima li smisla?

Published

on

By

Društvene mreže su preplavljene muškarcima i ženama koji pred spavanje lijepe usta trakom, tvrdeći da im to donosi brojne zdravstvene koristi – od boljeg sna do poboljšanog disanja i oralnog zdravlja.

Lijepljenje usta trakom pred spavanje postalo je trend. Ali koliko je ova praksa zaista efikasna i da li je bezbjedna za svakoga?

Novinar portala Healthline odlučio je da sprovede petodnevni eksperiment kako bi testirao ovaj sve popularniji trend, prenosi Danas.rs.

Šta je lijepljenje usta trakom i zašto ljudi to rade?

Lijepljenje usta trakom je tehnika koja se koristi kako bi se podstaklo disanje na nos tokom sna. Zbog brojnih potencijalnih benefita, mnogi su odlučili da je isprobaju. Međutim, nije pogodna za svakoga – uključujući i autora ovog eksperimenta.

Advertisement

Iako je za ovaj trend znao godinama, tek nakon posjete zubaru odlučio je da ga testira. Njegova stomatološka higijeničarka primijetila je znake hroničnog disanja na usta: eroziju zuba i bruksizam (škrgutanje zubima). Ova informacija ga je natjerala da se zapita koliko disanje na usta zapravo utiče na zdravlje.

Nakon brze pretrage „Da li je neko umro od lijepljenja usta trakom?“ (koliko znamo – nije), odlučio je da naruči traku i krene u eksperiment.

Kako je proteklo pet noći sa zalijepljenim ustima?

Za eksperiment je odabrao Nexcare traku, jednu od najpopularnijih opcija na tržištu. Prve noći, zalijepio ju je horizontalno preko usta, ali se odmah suočio s problemom – traka je bila toliko čvrsta da mu je bilo teško da otvori usta ako bi mu ponestalo vazduha. Sljedeće večeri, odlučio je da koristi manji komad trake i zalijepi je vertikalno.

Iako je uspijevao da zaspi sa zalijepljenim ustima svih pet noći, svako jutro se budio bez trake – pronašao bi je negdje u krevetu, na tijelu, pa čak i obmotanu oko palca (!).

Advertisement

Problem? Ne diše dobro na nos.

Ljekar mu je ranije dijagnostikovao djelimičnu devijaciju septuma i uvećane nosne školjke, što mu značajno otežava disanje kroz nos. Takođe, pati od sezonskih alergija, zbog kojih mu nos često bude zapušen.

Zaključak? Ova tehnika ne funkcioniše kod svih – a kod osoba sa otežanim disanjem na nos može biti čak i opasna.

Testiranje tokom dana – bolji rezultati?

Kako bi se navikao na traku, tokom dana ju je nosio nekoliko sati dok je radio za računarom. Ova praksa se pokazala kao korisna – primijetio je da diše dublje i da mu to donosi osjećaj smirenosti.

Advertisement

Međutim, nije mogao sa sigurnošću da kaže da li mu je ovo dugoročno poboljšalo disanje.

Šta nauka kaže o lijepljenju usta trakom?

Iako postoje potencijalne prednosti disanja na nos, naučna istraživanja o lijepljenju usta trakom su veoma ograničena. Evo šta znamo:

✅ Prednosti disanja na nos:
✔️ Filtrira alergene, prašinu i bakterije
✔️ Vlaži i zagrijava vazduh prije nego što dospije do pluća
✔️ Podiže nivo azot-monoksida, poboljšavajući cirkulaciju
✔️ Može smanjiti hrkanje i poboljšati san
✔️ Sprječava suhoću usta i potencijalno poboljšava oralno zdravlje

⚠️ Rizici lijepljenja usta trakom:
❌ Može izazvati poteškoće sa disanjem kod osoba sa zapušenim nosom ili respiratornim problemima
❌ Može povećati anksioznost i izazvati osjećaj panike
❌ Može iritirati kožu i izazvati alergijske reakcije
❌ Može pogoršati kvalitet sna kod osoba koje nisu navikle na disanje na nos

Advertisement

Ko ne bi trebalo da lijepi usta trakom?

Ako imate bilo koji od sljedećih problema, ova tehnika nije preporučljiva:

🚫 Hronično zapušen nos zbog alergija ili prehlade
🚫 Problemi sa disajnim putevima (npr. devijacija septuma)
🚫 Astma ili druga respiratorna stanja
🚫 Apneja u snu (ili sumnja na istu)
🚫 Osjetljiva koža ili sklonost iritacijama
🚫 Klaustrofobija ili anksioznost

Da li vrijedi pokušati?

Nakon pet dana testiranja, autor ovog eksperimenta zaključio je da mu je lijepljenje usta trakom tokom dana pomoglo da bolje diše, ali mu tokom noći nije donijelo nikakve koristi.

Ako ste znatiželjni da isprobate ovu metodu, preporučuje se konsultacija sa ljekarom, naročito ako imate bilo kakve probleme sa disanjem ili spavanjem.

Advertisement

Društvene mreže su pune trendova – ali nisu svi bezbjedni i korisni za svakoga.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije