Magazin
Liječnik upozorio: Ako primijetite jednu stvar na krompiru, nipošto ga nemojte jesti
Liječnik opće prakse iz Singapura, dr. Samuel Choudhury, upozorio je da ne bi trebalo jesti krumpir ako je proklijao ili ako je pozelenio.
Međutim, Agencija za standarde hrane, agencija odgovorna za sigurnost i higijenu hrane, naglašava da su trovanja kao posljedica visokih razina glikoalkaloida vrlo rijetka i savjetuje kako sigurno postupati s krompirom koji je zelen ili koji je proklijao.
Dr. Choudhury je podijelio priču žene koja je završila na hitnoj nakon što je pojela pire krompir. Liječnici su njene simptome povezali s krompirom zelene nijanse, što znači da sadrži solanin – glikoalkaloid.
Prevelike količine solanina mogu uzrokovati simptome kao što su glavobolja, povraćanje i proljev, prenosi express.co.uk. Prirodni toksin također može biti prisutan u klicama koje su izložene svijetlom i vlažnom okruženju.
Dr. Choudhury savjetuje da se krompir drži u mraku. Iako neki navode da je dovoljno samo odrezati zeleni dio krumpira, on savjetuje da je bolje uzeti novi krumpir koji nema klice i zelene nijanse.
Agencija za standarde hrane upozorava da se visoke razine glikoalkaloida mogu pronaći u zelenim, oštećenim i proklijalim dijelovima krompira.
“Visoke razine glikoalkaloida mogu poremetiti probavni sustav i uzrokovati simptome poput bolova u trbuhu, povraćanja i proljeva”, navodi agencija.
No, agencija također naglašava da je “trovanje glikoalkaloidima iznimno rijetko iako se krompir u mnogim zemljama jede u vrlo velikim količinama”. Ako krumpir ima klice, zelene ili trule dijelove, agencija savjetuje da uklonite te dijelove prije konzumacije.
Štoviše, kako bi se izbjegla proizvodnja visokih razina glikoalkaloida u krumpirima, agencija savjetuje da krumpir “čuvate na hladnom, tamnom i suhom mjestu”.
Magazin
Mladić unajmio stan, jedne noći ga probudili čudni zvukovi ispod kreveta: ‘Umalo nisam imao srčani’
Na online platformi Reddit, na kojoj korisnici dijele svoja iskustva, od kojih su neka doista neobična i zastrašujuća, 24-godišnjak je otkrio kako je spavao s cimerom istih godina, a da to mjesecima nije znao.
“Probudio sam se oko tri ujutro i čuo zvukove ispod vlastitog kreveta. Prvo sam mislio da umišljam, a onda sam opet čuo. Najprije sam pomislio na miševe”, tvrdi 24-godišnjak, piše Fenix magazin.
Zatim je odlučio upotrijebiti svjetlo pametnog telefona kako bi provjerio šta to proizvodi zvuk ispod njegovog kreveta. Umjesto malih glodavaca, otkrio je odraslog čovjeka.
“Ispod mog kreveta bio je nepoznati mladić, buljio je u mene razrogačenih očiju i vrištao kad sam pogledao. Mislilo sam da ću doživjeti srčani udar“, ispričao je mladić.
Mladić ispod kreveta je bio u pidžami i nakon početnog šoka se počeo ispričavati.
“Pobjegao sam iz stana u restoran brze hrane gdje sam sve ispričao”, napisao je 24-godišnjak.
Na kraju se vratio u stan i tamo zatekao svog “cimera”, te doznao kako i on tu spava već nekoliko mjeseci.
“Priznao je da je spavao pod mojim krevetom nekoliko noći sedmično tokom tri ili četiri mjeseca i da je to radio kako bi mi se približio”, tvrdi 24-godišnjak, koji se u međuvremenu iselio iz stana.
Ispostavilo se kako je njegov stanodavac dao još jednom stanaru stan u podnajam, a da to nije rekao prvom stanaru.
Mladić je rekao kako ne želi više produžiti ugovor o najmu.
“Osjećam se kao da gubim razum i pitam se sanjam li“, napisao je 24-godišnjak, a njegovu su objavu komentirale hiljade ljudi.
Stanodavci uglavnom trebaju suglasnost stanara ako žele dati svoj stan nekome u podnajam na kraće vrijeme. Ako ovaj pristanak nedostaje, to se naziva “neovlašteni prijenos korištenja”, što može rezultirati raskidom bez prethodne obavijesti.
Magazin
Evropska država uvodi “superkamere”: Ne bilježe samo brzinu, već puno prekršaja
AKO KOJIM slučajem autom putujete u Francusku ili kroz tu državu, budite posebno oprezni u budućnosti. Nakon ažuriranja, veliki broj od oko 4000 kamera za mjerenje brzine u Francuskoj dobit će mnoge druge funkcije.
Osim prebrze vožnje sada mogu otkriti drže li vozači dovoljan razmak od vozila ispred, vežu li sigurnosne pojaseve i koriste li mobilni telefon tijekom vožnje, piše AutoKlub.
Francuski mediji otkrili su u aneksu proračuna za 2025. plan za povećanje broja fiksnih kamera na 4160 i omogućavanje najmanje 500 kamera za automatsko kažnjavanje drugih prekršaja osim prekoračenja brzine i prolaska kroz crveno svjetlo, izvještava nizozemski portal AD.
Ove takozvane “superkamere” mogle bi otkriti višestruke prekršaje uz pomoć umjetne inteligencije, citirala je televizija France Info vladine planove. Za proširenje automatiziranih kontrola u prijedlogu proračuna za sljedeću godinu predviđeno je 46.3 milijuna eura, kako za održavanje postojećih kamera, tako i za kupnju novih kamera.
Magazin
Ove stvari uništavaju naše bubrege: Više od dva ova pića dnevno mogu nanijeti ozbiljnu štetu
Bubrezi obrađuju sve što jedemo ili pijemo, uključujući puno masti, soli i šećera, što je, znamo, loše za zdravlje i s vremenom dovodi do visokog krvnog pritiska, pretilosti, dijabetesa i drugih stanja koja opterećuju naše bubrege, isprva akutno, no stanje može prerasti u hroničnu bubrežnu bolest (hronično zatajenje bubrega). To je stanje u kojem bubrezi gube sposobnost uklanjanja otpadnih produkata metabolizma i viška tekućine. Nagomilavanje otpadnih tvari i tekućine može prouzročiti oštećenja drugih organa i narušiti funkcioniranje cijelog organizma. Hroničnu bubrežnu bolest ima čak svaka deseta osoba. Uglavnom je riječ o stadijima 1- 3 (od pet), no ponekad bolest napreduje do završnog, petog, stadija uz potpuno propadanje bubrežne funkcije. Tada više ne pomaže ni jedna terapijska opcija izuzev nadomještanja bubrežne funkcije.
Stoga je izuzetno važno misliti na zdravlje bubrega, a možda niste znali da postoje i neki, manje očekivani, okidači za oštećenje bubrežne funkcije.
Gazirana pića
Ako pijete dva ili više gaziranih pića dnevno, veća je vjerojatnost da ćete dobiti bolest bubrega. U jednoj studiji bubrezi žena koje su pile gazirana pića radili su 30 posto slabije nakon 20 godina u usporedbi s drugim ženama.
Lijekovi protiv bolova
Ako se redovito uzimaju, velike količine bezreceptnih lijekova protiv bolova ili nesteroidnih protuupalnih lijekova na recept mogu oštetiti bubrege.
Pretreniranost
Predugo vježbanje može uzrokovati rabdomiolizu, stanje u kojem se oštećeno mišićno tkivo vrlo brzo razgrađuje, a prepoznaje se po bolovima u mišićima i jako tamnoj mokraći. U krv se izbacuju tvari koje mogu oštetiti bubrege i uzrokovati njihovo otkazivanje, stoga nemojte pretjerivati i postupno pojačavajte treninge. Izbjegavajte vježbanje na visokoj vrućini i vlazi.
Biljni dodaci prehrani
Proizvođači dodataka prehrani ne moraju dokazivati da su njihovi proizvodi sigurni, a neki mogu oštetiti bubrege. Posebno treba biti oprezan ako imate bolest bubrega jer mogu pogoršati stanje ili utjecati na djelovanje lijekova. Razgovarajte sa svojim ljekarom prije nego što isprobate bilo koji biljni dodatak.
Lijekovi za žgaravicu
Lijekovi koji se nazivaju inhibitori protonske pumpe (PPI), koji smanjuju želučanu kiselinu, mogu uzrokovati oštećenje bubrega ako ih uzimate duže vrijeme. Neke studije sugeriraju da povećavaju rizik i za hroničnu bolest bubrega. Ako ste zabrinuti, upitajte svog ljekara može li vam dati neki drugi lijek protiv žgaravice.
Streptokokna upala grla
U infekciji streptokokom tijelo stvara proteine (antitijela) za borbu protiv te bakterije. Dodatna antitijela mogu se taložiti u filtrirajućim dijelovima bubrega i izazvati upalu. Iako obično ne traje dugo, kod nekih ljudi može ostaviti trajna oštećenja na bubrezima. Ako sumnjate na streptokoknu upalu grla, obavezno se javite svom ljekaru kako bi vam propisao terapiju antibioticima.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 7 dana
Teška saobraćajna nesreća kod Cazina, nakon sudara automobil završio na krovu
-
BiHprije 7 dana
Djevojka poginula u slijetanju automobila, mladić poginuo tokom radova na njivi
-
Cazinprije 22 sata
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 21 sat
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
Sportprije 15 sati
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu