Connect with us

BiH

Ahatović o Vojsci Hrvatske u EUFOR-u: Trijumf dogovora iz Karađorđeva o podjeli BiH, onda bi i Srbija i Rusija polagale legitimno pravo na RS

Published

on

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić istakao je da jednostavno nije prihvatljivo učešće Vojske Hrvatske u misiji EUFOR-a.

On je naglasio da zemlje koje su učestvovale u vojnim operacijama tokom rata u BiH ne mogu biti u sastavu EUFOR-a.

Reakcija je uslijedila s obzirom na to da se pojavila informacija da bi Hrvatska mogla da učestvuje u misiji EUFOR-a. Ranije je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio kako mu nije jasno da 25 godina poslije rata “u EUFOR-u nema nijednog hrvatskog oficira”.

O tome, zašto Hrvatska ne može biti dio NATO snaga za stabilizaciju mira u Bosni i Hercegovini EUFOR, razgovarali smo sa vojnim analitičarem Nedžadom Ahatovićem.

– Ovo je pitanje koje hrvatski, a i pojedini mediji u BiH postavljaju ovih dana. Odgovor je jednostavan, da jednostavniji ne može biti. Strana u sukobu koja je potpisnica mirovnog sporazuma sa zemljom sa kojom je bila u ratu ne može biti dio snaga za uspostavu i stabilizaciju mira u toj zemlji. Dakle, po istom principu niti Srbija kao pravni sljednik SRJ zajedno sa Crnom Gorom koja je članica NATO-a ne može biti dio snaga EUFOR-a – kaže Ahatović.

Članom 3. Aneksa 1a Vojnog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma sve zemlje potpisnice su se usaglasile da se sa teritorija Republike Bosne i Hercegovine povuku sve strane trupe (što podrazumijeva dobrovoljačke jedinice, djelove regularnih i neregularnih vojnih snaga i snaga MUP-a) koje su učestvovale u ratnim operacijama u BiH do 5. oktobra 1995.

– Uvođenjem Hrvatske vojske u misiju EUFOR-a međunarodna zajednica bi prekršila član 3. Aneksa 1a (jer je Hrvatska vojska po presudi ICTY-a “šestorki” bila faktički agresor na RBiH odnosno instrument sprovođenja UZP-a stvaranja tzv. HRHB) i upala u konflikt interesa kojim bi pravni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma bio narušen. To bi bio trijumf dogovora iz Karađorđeva o podjeli BiH gdje bi Hrvatska dobila na vojno upravljanje svoj dio BiH, a onda bi i Srbija odnosno Rusija polagale legitimno prvo na entitet RS. De facto bio bi pokrenut proces dezintegracije zemlje na bazi političke podijele NATO – Rusija – ističe naš sagovornik.

 

Naravno, dodaje on, svi međunarodni politički principi i vrijednosti su porozni i podložni neprincipijelnim promjenama.

– Srbija i Hrvatska zajedno vode antibosansku politiku koja je u osnovi tzv.strategija kontrafakta, odnosno apriori nepriznavanja činjenice da su i jedna i druga zemlja izvršile protupravnu vojnu agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu i u taj lažni narativ svojim lobiranjem ubjeđuju sve druge zemlje sa kojim razgovaraju o situaciji u BiH. Rezultat te politke je nedavni neuspio pokušaj nametanja odluke visokog predstavnika u BiH. Odluke kojom se otvoreno favorizira jedna politička partija čije je sprovođenje slične politike silom u BiH osuđeno kao UZP pred ICTY-om u Hagu. To je taj tipični evropski cinizam i politika skretanja pogleda. A povjest posljedica politike skretanja pogleda sa poštivanja temeljnih evropskih principa i vrijednosti su spomenici koji su posijani diljem Evrope od Aušvica do Potočara i stoje kao nijemi svjedoci političkom radikalizmu i nacionalizmu te iste Evrope. Evrope koja svima morališe i drži pridike, a pri tom opet skreće pogled od rastuće vjerske diskriminacije muslimanskih i jevrejskih zajednica u Evropi. Upravo ta biopolitika nejednakosti koja se prešutno toleriše je osnov ponašanja desnog političkog radikalizma i Beograda i Zagreba u njihovim višedecenijskim nastojanjima da uspostave mehanizam političkog i paradržavnog tutorstva nad Bosnom i Hercegovinom milom ili silom – naglašava Ahatović.

Nadalje, kaže da “Bosni nisu niti su ikada bili problem ni priprosti balkanski Trump – Milanović, ni uglađeni balkanoidni Putin – Vučić, niti Miloševićeve tenkovske gusjenice i višegodišnje namjerno granatiranje pijaca i civila”.

– Problem je što takve retrogradne politike nailaze na plodno tlo od Putinovog Kremlja, pa do hodnika EU institucija u Briselu gdje se sve glasnije šapuće o podjeli BiH ili političkoj izolaciji “opasnog muslimanskog elementa”. Ti briselski karijeristi od formata nikako da shvate da je samo jedinstvena država BiH jedina brana ne samo ruskom utjecaju na Zapadnom Balkanu, već i tom antievropskom i antiNATO narativu koji je u političkom i institucionalnom smislu sve jači i u samim prijestolnicama zemalja EU-a.

Ako bi rat sa Ukrajinom potrajao, jedinstvo EU i NATO-a bi opasno bilo dovedeno u pitanje upravo zbog te biopolitike nejednakosti koja ima sve veći i veći utjecaj na politiku EU. To kukavičje jaje koje im je Putin vješto podmetnuo strategijom upravljanja migracijama koje su svojom masovnošću prepale tradicionaliste i konzervativce u Evropi i gurnuli ih politički u desno biće na kraju i njegovo najveće političko dostignuće. Još ako kao rezultat te varke, a uz svesrdnu pomoć Hrvatske i poslovično odobravanje Srbije podijele Bosnu, a Bošnjake u političkom smislu uspiju nakon 150 godina lišiti njihovog zapadnog nasljedstva odbacujući tako njihovu pravednu borbu za državu i krvavo dokazivanje da su srcem za evropske vrijednosti, onda će stvari poput “kristalne noći” (Kristalen Naht) postati kristalno jasne – zaključuje Ahatović.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije