Connect with us

USK

Atif Dudaković i drugi: Mjere zabrane ozbiljno ugrožavaju egzistenciju optuženih i njihovih porodica

Published

on

U Sudu Bosne i Hercegovine danas je, nakon više od dvije godine pauze, održano ročište, tačnije statusna konferecija, u predmetu Atif Dudaković i drugi. 

U ovom predmetu optuženi su Atif Dudaković, Sanel Šabić, Ibrahim Šiljedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Hasan Ružnić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Edin Domazet, Ejub Konježić, Ibrahim Nadarević i Said Mujić.

Tužilaštvo BiH tereti ih za navodne zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa i Sanski Most te okolnih sela. Optužnica obuhvaća ubistva više od 300 osoba, progone i uništenje vjerskih objekata.

Pored toga, Dudakovića optužnica tereti i za navodne zločine nad pripadnicima i pristalicama Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB), počinjene za vrijeme sukoba u Cazinskoj krajini, na području općina Bihać i Cazin.

Promjena u Sudskom vijeću

Kao što je poznato, zbog velikog broja optuženih u ovom predmetu, a zbog ograničenja uvedenih radi suzbijanja pandemije koronavirusa, ročišta u ovom predmetu nisu mogla biti održavana, te su se svi optuženi, zajedno sa branjenicima, tužiocima i Sudskim vijećem, posljednji put u sudnici okupili u februaru 2020. godine.

U međuvremenu je došlo do smrti jednog od optuženih, Ekrema Dedića, koji je preminuo u novembru prošle godine, te je u odnosu na njega obustavljen postupak.

Također, došlo je i do promjene u sastavu članova Sudskog vijeća. Dosadašnji član Vijeća sudija Halil Lagumdžija imenovan je za predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, a umjesto njega će u ovom predmetu odlučivati sutkinja Enida Omerbegović. Osim nje, u vijeću je još i sutkinja Minka Kreho, a predsjedavajuća Sudskog vijeća će kao i dosad biti sutkinja Željka Marenić.

Tužilaštvo BiH i odbrane optuženih nisu imali primjedbi na novi sastav Vijeća, kao ni na nadležnost Suda, a konstatovano je da će novoj članici Vijeća trebati oko mjesec da presluša audiozapise sa dosadašnjih ročišta.

S obzirom na veliki protok vremena, kao i izmjene članova Vijeća, sutkinja Marenić je konstatovala da će se suđenje morati voditi iznova, te prdložila da se dosad izvedeni dokazi ne izvode ponovo u sudnici, a sa čim su se složili i Tužilaštvo i odbrane optuženih. Podsjetila je da su se dosad u sudnici čuli iskazi 18 svjedoka, od kojih su neki svjedočili lično, dok su za neke pročitani iskazi jer su u međuvremenu umrli.

Ranije je Tužilaštvo najavilo da će im biti potrebno više od 500 sati za izviođenje svih dokaza, budući da su najavili 440 svjedoka, od kojih je 16 zaštićenih, i vše od 1.000 materijalnih dokaza.

Sutkinja je podsjetila tužiteljice Vedranu Mijović i Marijanu Čolo da su dužne 15 dana prije odbrani objelodaniti ko su zaštidćeni svjedoci koje planiraju saslušati. Također je kazala kako je “iluzorno u ovim trenucima odbrane pitati da se izjasne o svojim prijedlozima dokaza”.

Današnjoj statusnoj konferenciji prisustvovali su svi optuženi, osim generala Dudakovića, koji nije prisustvovao iz zdravstvenih razloga, o čemu je njegov advokat Asim Crnalić dosatvio relevantnu dokumentaciju. Sutkinja Marenić je pitala Crnalića, s obzirom na te okolnosti da li se može izjasniti kada bi Dudaković eventualno mogao pristupiti, na što je on kazao da se “ne bi usudio prognozirati”.

– S obzirom na to da ste kazali da će novoj sutkinji trebati oko mjesec da se upozna s dokazima, ja mogu Sud obavijestiti deset dana prije – kazao je Crnalić.

Iako nije praksa da se na statusnim konferencijama raspravlja o mjerama zabrane, sutkinja Marenić je danas, s obzirom na okolnosti, dopustila advokatima pojedinih optuženih da iznesu svoje prijedloge za ukidanje mjera zabrane.

Poznato je da su svim optuženim u ovom predmetu izrečene mjere zabrane putovanja van BiH i oduzete su im putne isprave, što za neke od njih, s obzirom na dužinu trajanja ovog procesa, predstavlja ozbiljan egzistencijalni problem, jer su većinom radili van granica BiH, u Sloveniji, Austriji ili nekim od drugih zapadnih zemalja.

Predali pasoše i izgubili poslove

Advokatica Senada Šabića Sabina Hota – Ćatić tako je ukazala da njen branjenih već skoro četiri godine nije u mogućenosti da bude sa svojom porodicom u Austriji, iako se na svaki poziv Tužilaštva uredno odazvao.

Kazala je da njegova supruga, inače državljanka Austrije, i dvojica maloljetnih sinova žive u toj zemlji, te da mu je zbog nemogućnosti da boravi s njima ozbiljno narušen porodični život.

– On bi, ukoliko bi mu sud ukinuo zabrane, boravio na tačno određenoj adresi i dolazio bi na svako ročište. Podsjećam da se i u vrijeme istrage kada su ostali optuženi bili uhapšeni, posredstvom advokata odmah javio i došao je u roku 24 sata.

Sam Šabić je kazao da je prije određivanja mjera zabrane tokom istrage dolazio pet puta, da nikad nije imao razloga da bježi od bilo čega, te da namjerava i ubuduće dolaziti, samo da mu se dozvoli da bude sa svojom porodicom i da radi u Austriji. Kazao je da je zbog mjera zabrane izgubio posao na kojem je radio više od 15 godina.

Zahtjevu se pridružio i advokat Fatmira Muratovića Ifet Feraget, koji je kazao da njegov branjenik ima potrebu povremeno putovati u Hrvatsku kako bi se susreo sa familijom, kazavši kako on nema namjeru to zloupotrijebiti. Kazao je da se radi o porodičnom čovjeku koji ima petero djece u Velikoj Kladuši, te da će se uvijek, kao i dosad, odazvati sudskim pozivima.

Advokatica Mersiha Delić, koja zastupa Samira Solakovića i Muharema Aleševića također je tražila ukidanje zabrane optuženima, kazavši da pored ranijih razloga koje je isticala, u međuvremenu Aleševićeva supruga teško oboljela i redovno mora ići u Zageb na terapije, dok je Solakoviću ozbiljno ugrožena egzistencija, jer je zbog ovog procesa ostao bez posla u Sloveniji.

Isti razlog istaknula je i adfvokatica Marsela Bajramović, koja zastupa Hasana Ružnica, kazavši da je njen branjenik jedini hranitelj svoje porodice.

Sutkinja Marenić Tužilaštvu je dala rok od osam dana za odgovor na prijedlog odbrana, a naredno ročište zakazano je za 24. april, za kada je Tužilaštvo zakazalo saslušanje jednog svjedoka iz optužnice.

USK

Pekara u Sanskom Mostu prodaje kruh za marku

Published

on

By

Građani su svjedoci neprestanog divljanja cijena u cijeloj Bosni i Hercegovini, poskupljenja su česta, a prije izvjesnog vremena došlo je do novog povećanja cijena pekarskih proizvoda.

Zbog toga je neobična i hvale vrijedna vijest da je pekara “Ganić” u Sanskom Mostu uradila potpuno suprotno, te odlučila da cijene vlastitih proizvoda pojeftini.

Kako je za Nezavisne potvrdio Kasim Ganić, koji se skupa s bratom već punih 13 godina u selu Donji Kamengrad, udaljenom desetak kilometara od Sanskog Mosta, bavi ovim poslom, cijena njihovog rezanog kruha od 350 grama u trgovinama košta samo jednu marku, dok, recimo, cijena kruha od 550 grama iznosi 1,5 marku, što je osjetno niže u odnosu na cijene u drugim pekarama.

Ganić kaže kako se na ovaj potez odlučio prije tri mjeseca iz razloga što je došlo do pojeftinjenja cijena brašna i dodaje kako će njihove cijene i u narednom periodu ostati na istom nivou, te da će to trajati sve do trenutka dok brašno drastično ne poskupi.

Pekarski proizvodi Ganića mogu se pronaći u lokalnim trgovinama, a vlasnik ove sanske pekare kaže kako se u svemu rukovodio i socijalnim stanjem u kojem se danas nalazi veliki broj naših građana.

Kako nam je potvrdio, ekonomska računica postoji i s ovako formiranom cijenom, te od prodaje svojih proizvoda uspijevaju platiti sve režije i troškove, a nešto i zaraditi. Potez ove pekare naišao je na izuzetan odjek i pohvale na društvenim mrežama, a sigurno je da će na ovakav način privući i dobiti nove mušterije.

Nastavi čitati

USK

Fikret Kauković, jedan od komandira specijalne jedinice “Hamza” o akciji “Munja 93” i “Oganj” (VIDEO)

Published

on

By

Fikret Kauković, jedan od komandira specijalne jedinice “Hamza”, govorio je za televiziju Igman o ključnim operacijama koje su ostale zabilježene u historiji Bosne i Hercegovine.

Kauković je govorio operacijama “Munja 93” i “Oganj”.

Kroz ove akcije, specijalna jedinica “Hamza” ostavila je neizbrisiv trag u borbi za slobodu i suverenitet Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

USK

Poruka u Bihaću izazvala pažnju: Ne kradi drva, bit ćeš ubijen

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ozimice 1 jutros je osvanula neobična poruka, koja je izazvala pažnju, kako mještana, tako i korisnika društvenih mreža.

Naime, jedan od vlasnika drva za ogrjev odlučio je odlučio ostaviti “prijeteću” poruku, koji glasi: “Ne kradi drva, bit ćeš ubijen.”

Iako je ovakva poruka nasmijala mnoge, očigledno je da u naselju Ozimice 1 postoji ozbiljan problem s krađama drva, koja su od esencijalne važnosti za grijanje u zimskim mjesecima.

Ovim neobičnim upozorenjem, očito je želja da se odvrate potencijalni kradljivci, koji su se, prema riječima mještana, učestalo pojavljivali u naselju.

 

IZVOR

Nastavi čitati

USK

Bosanski Petrovac i nakon 3 mjeseca od izbora nema konstituisano Vijeće

Published

on

By

U kratko vrijeme, Bosanski Petrovac ponovo je u fokusu javnosti. Od izbora načelnika, nedavnih snježnih padavina koje su paralizovale život stanovnika do političkih igara, zbog čega Bosanski Petrovac i nakon tri mjeseca od održanih izbora nema konstituisano Općinsko vijeće.

Bez imenovanog rukovodstva vijeća, općina se našla u financijskoj blokadi.

“Nerad općinskog vijeća može utjecati na razvoj ove lokalne zajednice. Imamo nacrt prostornog plana koji nije usvojen, ali trebamo doći što brže do rješenja da u prijedlogu usvojimo prostorni plan koji je jako bitan za naše investitore”, rekao je Mahmut Jukić, načelnik Opštine Bosanski Petrovac (SDA)

Iako je SDA osvojila najviše mandata, čiji je kadar i načelnik, sama nije u mogućnosti formirati vlast, zbog čega joj je potrebna podrška ostalih, u ovom slučaju vijećnika SNSD-a, drugog najjačeg političkog subjekta ili koalicije „Za bolji Bos. Petrovac“.

“Imam osjećaj da se više postavljaju uvjeti da ne dođe do formiranja Općinskog vijeća i nije to rješenje. Nije to više politika, ne znam kako nazvati ovo stanje”, dodao je Jukić.

Matematika kaže, da i sa jednim vijećnikom iz koalicije SDA nije u mogućnosti imati većinu. Sa ostalim nema slaganja. Teško će to biti ostvarivo, nakon što je tokom izborne kampanje kulminiralo verbalnim, ali i fizičkim sukobima među nekim od današnjih aktera. Koalicija „Za bolji Bos. Petrovac“ jeste za pregovore, ali…

“Na njima je taj teret, mi im nećemo praviti problem. Ukoliko ipak smatraju da ne mogu bez koalicije ‘Za bolji Bosanski Petrovac’, a onda će zbog samih građana za koje se toliko kunu ispuniti ove uslove i idemo raditi”, rekao je Haris Mešić, ovlašteni predstavnik Koalicije “Za bolji Bosanski Petrovac”

S druge strane, najjasniji su u SNSD-u. Imali su kontakte sa SDA i neformalne susrete sa strankama koje su ušle u vijeće, ali nisu spremni preuzeti učešće u formiranju većine koja bi potom izabrala rukovodstvo vijeća.

“Nećemo blokirati niti vršiti bilo kakve opstrukcije prema radu samog organa, ali da mi kao politička partija nećemo biti dio većine i to smo jasno naznačili predstavnicima SDA, ali i javnosti”, ukazuje Nemanja Davidović, predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u Bosankom Petrovcu

No, glavnog krivca vide i u Centralnoj izbornoj komisiji BiH koja je svojim odlukama obesmislila volju birača, ističu iz SNSD-a. Podsjetimo, Bosanski Petrovac našao se u žiži javnosti nakon što je u ovoj općini ponovljeno brojanje glasova. Poslije novog brojanja, CIK je proglasio Mahmuta Jukića pobjednikom izbora. Stanovnici ove općine razočarani političkom situacijom.

Povodom politčke krize, održana je i konferencija za medije koju je sazvao načelnik Općine sa svojim saradnicima. Prema njihovim riječima, poziv su dobili i ostali vijećnici, koji se nisu pojavili. Na press konferenciji su bili i građani koji su izrazili nezadovoljstvo političkom situacijom. Jedno je sigurno, građani su postali taoci političkih igara koje traju od oktobra i za sada im se ne vidi kraj, piše BHRT.ba.

Nastavi čitati

USK

Ko sa sumnjivim diplomama iz RS-a predaje na bihaćkim fakultetima?

Published

on

By

Univerzitet u Bihaću, nekada simbol visokog obrazovanja i intelektualnog razvoja Unsko-sanskog kantona, danas se suočava s ozbiljnim problemama u kontekstu akademske kvalitete i integriteta.

 

Sve češće se spominje da u ovoj ustanovi predaju asistenti sa diplomama privatnih fakulteta iz Republike Srpske, čije akademske titule i zvanja izazivaju ozbiljne sumnje u njihovu validnost.

Privatni fakulteti u entitetu Republika Srpska, poznati po brzoj i lakoj dostupnosti diploma, postali su odskočna daska za one koji žele zaobići stroge akademske standarde. Mnogi od njih danas podučavaju nove generacije studenata u Unsko-sanskom kantonu, a postavlja se pitanje – kakve vrijednosti i znanje mogu prenijeti osobe koje su svoj akademski put gradile na temeljima sumnjivih diploma?

Što je još tužnije, takvi predavači sada drže nastavu i na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Bihaću, gdje se obrazuju budući medicinski radnici, čime se dodatno ugrožava kvalitet obrazovanja u ovom izuzetno osjetljivom i važnom području.

Protekle dvije decenije obilježene su nizom afera na Univerzitetu Bihać, od namještanja ispita, sumnjivog stjecanja diploma, do neregularnih izbora u akademska zvanja. Sve to ukazuje na sistemsku korupciju i manjak odgovornosti. Brojni slučajevi su završavali u ladicama Tužilaštva Unsko-sanskog kantona, gdje se čini da je pravda selektivna posebno kada treba politički goniti i dizati optužnice protiv privatnih škola u Unsko-sanskom kantonu.

Teško je povjerovati da je slučajno što su djeca nekih tužilaca bila studenti ili asistenti na ovom univerzitetu.

Sumnjive diplome iz Republike Srpske sada imaju osobe koje bi trebale biti nositelji znanja i moralnih vrijednosti. Međutim, postavlja se pitanje kako mlade ljude naučiti odgovornosti i etici ako su njihovi uzori svoj akademski put gradili kroz zaobilaženje pravila?

Nepotizam, korupcija i politički utjecaji dodatno urušavaju integritet Univerziteta u Bihaću jer neko može biti rektor a istovremeno obnašati funkciju zastupnika u federalnom parlamentu, dok se druge goni za sukob interesa i trgovinu utjecajem. Posebno zabrinjava činjenica da su osobe sa sumnjivo stečenim diplomama angažirane i na Fakultetu zdravstvenih studija, gdje se školuju budući medicinski radnici.

Univerzitet u Bihaću mora poduzeti hitne reforme kako bi vratio povjerenje zajednice i postao institucija od ugleda. Transparentnost u zapošljavanju, revizija diploma predavača i nulta tolerancija na korupciju ključni su koraci u tom smjeru.

Bez odlučne akcije, ova visokoškolska ustanova će nastaviti tonuti, a mladi ljudi će biti prisiljeni tražiti kvalitetno obrazovanje izvan granica svog kantona.

 

 

Nastavi čitati

USK

Premijer Hušić: Vlada izdvojila interventna sredstva za Ključ i Bosanski Petrovac

Published

on

By

Vlada Unsko-sanskog kantona (USK) donijela je na današnjoj sjednici odluku o dodjeli interventnih sredstava općinama Ključ i Bosanski Petrovac za sanaciju šteta uzrokovanih obilnim snježnim padavinama koje su dovele do proglašenja stanja prirodne nepogode.

Putem Kantonalne uprave civilne zaštite, općini Ključ odobrena su sredstva u iznosu od 30.000 KM, dok je za općinu Bosanski Petrovac izdvojeno 20.000 KM.

“Općine su nam se obratile sa zahtjevima za interventnu pomoć, a napominjem da ćemo kroz druge vidove pomoći nastojati dodatno podržati ove lokalne zajednice u sanaciji šteta. Komisije su na terenu i rade na procjeni šteta, a Vlada će kao što smo i obećali, nastaviti pružati finansijsku podršku u skladu s potrebama”, izjavio je kantonalni premijer Nijaz Hušić.

Ova odluka dio je šire strategije Vlade Unsko-sanskog kantona za pružanje pomoći područjima pogođenim vremenskim neprilikama i doprinos normalizaciji uslova života u ugroženim zajednicama.

FENA

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije