Connect with us

USK

Atif Dudaković i drugi: Mjere zabrane ozbiljno ugrožavaju egzistenciju optuženih i njihovih porodica

Published

on

U Sudu Bosne i Hercegovine danas je, nakon više od dvije godine pauze, održano ročište, tačnije statusna konferecija, u predmetu Atif Dudaković i drugi. 

U ovom predmetu optuženi su Atif Dudaković, Sanel Šabić, Ibrahim Šiljedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Hasan Ružnić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Edin Domazet, Ejub Konježić, Ibrahim Nadarević i Said Mujić.

Tužilaštvo BiH tereti ih za navodne zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa i Sanski Most te okolnih sela. Optužnica obuhvaća ubistva više od 300 osoba, progone i uništenje vjerskih objekata.

Pored toga, Dudakovića optužnica tereti i za navodne zločine nad pripadnicima i pristalicama Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB), počinjene za vrijeme sukoba u Cazinskoj krajini, na području općina Bihać i Cazin.

Promjena u Sudskom vijeću

Kao što je poznato, zbog velikog broja optuženih u ovom predmetu, a zbog ograničenja uvedenih radi suzbijanja pandemije koronavirusa, ročišta u ovom predmetu nisu mogla biti održavana, te su se svi optuženi, zajedno sa branjenicima, tužiocima i Sudskim vijećem, posljednji put u sudnici okupili u februaru 2020. godine.

U međuvremenu je došlo do smrti jednog od optuženih, Ekrema Dedića, koji je preminuo u novembru prošle godine, te je u odnosu na njega obustavljen postupak.

Također, došlo je i do promjene u sastavu članova Sudskog vijeća. Dosadašnji član Vijeća sudija Halil Lagumdžija imenovan je za predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, a umjesto njega će u ovom predmetu odlučivati sutkinja Enida Omerbegović. Osim nje, u vijeću je još i sutkinja Minka Kreho, a predsjedavajuća Sudskog vijeća će kao i dosad biti sutkinja Željka Marenić.

Tužilaštvo BiH i odbrane optuženih nisu imali primjedbi na novi sastav Vijeća, kao ni na nadležnost Suda, a konstatovano je da će novoj članici Vijeća trebati oko mjesec da presluša audiozapise sa dosadašnjih ročišta.

S obzirom na veliki protok vremena, kao i izmjene članova Vijeća, sutkinja Marenić je konstatovala da će se suđenje morati voditi iznova, te prdložila da se dosad izvedeni dokazi ne izvode ponovo u sudnici, a sa čim su se složili i Tužilaštvo i odbrane optuženih. Podsjetila je da su se dosad u sudnici čuli iskazi 18 svjedoka, od kojih su neki svjedočili lično, dok su za neke pročitani iskazi jer su u međuvremenu umrli.

Ranije je Tužilaštvo najavilo da će im biti potrebno više od 500 sati za izviođenje svih dokaza, budući da su najavili 440 svjedoka, od kojih je 16 zaštićenih, i vše od 1.000 materijalnih dokaza.

Sutkinja je podsjetila tužiteljice Vedranu Mijović i Marijanu Čolo da su dužne 15 dana prije odbrani objelodaniti ko su zaštidćeni svjedoci koje planiraju saslušati. Također je kazala kako je “iluzorno u ovim trenucima odbrane pitati da se izjasne o svojim prijedlozima dokaza”.

Današnjoj statusnoj konferenciji prisustvovali su svi optuženi, osim generala Dudakovića, koji nije prisustvovao iz zdravstvenih razloga, o čemu je njegov advokat Asim Crnalić dosatvio relevantnu dokumentaciju. Sutkinja Marenić je pitala Crnalića, s obzirom na te okolnosti da li se može izjasniti kada bi Dudaković eventualno mogao pristupiti, na što je on kazao da se “ne bi usudio prognozirati”.

– S obzirom na to da ste kazali da će novoj sutkinji trebati oko mjesec da se upozna s dokazima, ja mogu Sud obavijestiti deset dana prije – kazao je Crnalić.

Iako nije praksa da se na statusnim konferencijama raspravlja o mjerama zabrane, sutkinja Marenić je danas, s obzirom na okolnosti, dopustila advokatima pojedinih optuženih da iznesu svoje prijedloge za ukidanje mjera zabrane.

Poznato je da su svim optuženim u ovom predmetu izrečene mjere zabrane putovanja van BiH i oduzete su im putne isprave, što za neke od njih, s obzirom na dužinu trajanja ovog procesa, predstavlja ozbiljan egzistencijalni problem, jer su većinom radili van granica BiH, u Sloveniji, Austriji ili nekim od drugih zapadnih zemalja.

Predali pasoše i izgubili poslove

Advokatica Senada Šabića Sabina Hota – Ćatić tako je ukazala da njen branjenih već skoro četiri godine nije u mogućenosti da bude sa svojom porodicom u Austriji, iako se na svaki poziv Tužilaštva uredno odazvao.

Kazala je da njegova supruga, inače državljanka Austrije, i dvojica maloljetnih sinova žive u toj zemlji, te da mu je zbog nemogućnosti da boravi s njima ozbiljno narušen porodični život.

– On bi, ukoliko bi mu sud ukinuo zabrane, boravio na tačno određenoj adresi i dolazio bi na svako ročište. Podsjećam da se i u vrijeme istrage kada su ostali optuženi bili uhapšeni, posredstvom advokata odmah javio i došao je u roku 24 sata.

Sam Šabić je kazao da je prije određivanja mjera zabrane tokom istrage dolazio pet puta, da nikad nije imao razloga da bježi od bilo čega, te da namjerava i ubuduće dolaziti, samo da mu se dozvoli da bude sa svojom porodicom i da radi u Austriji. Kazao je da je zbog mjera zabrane izgubio posao na kojem je radio više od 15 godina.

Zahtjevu se pridružio i advokat Fatmira Muratovića Ifet Feraget, koji je kazao da njegov branjenik ima potrebu povremeno putovati u Hrvatsku kako bi se susreo sa familijom, kazavši kako on nema namjeru to zloupotrijebiti. Kazao je da se radi o porodičnom čovjeku koji ima petero djece u Velikoj Kladuši, te da će se uvijek, kao i dosad, odazvati sudskim pozivima.

Advokatica Mersiha Delić, koja zastupa Samira Solakovića i Muharema Aleševića također je tražila ukidanje zabrane optuženima, kazavši da pored ranijih razloga koje je isticala, u međuvremenu Aleševićeva supruga teško oboljela i redovno mora ići u Zageb na terapije, dok je Solakoviću ozbiljno ugrožena egzistencija, jer je zbog ovog procesa ostao bez posla u Sloveniji.

Isti razlog istaknula je i adfvokatica Marsela Bajramović, koja zastupa Hasana Ružnica, kazavši da je njen branjenik jedini hranitelj svoje porodice.

Sutkinja Marenić Tužilaštvu je dala rok od osam dana za odgovor na prijedlog odbrana, a naredno ročište zakazano je za 24. april, za kada je Tužilaštvo zakazalo saslušanje jednog svjedoka iz optužnice.

USK

Bosanska Krupa: Muškarac teško povrijeđen prilikom pada s krova garaže

Published

on

By

U naselju Pištaline, na području grada Bosanska Krupa, dogodila se nesreća u kojoj je povrijeđena jedna osoba.

Muškarac H.J. (54) prilikom rada na krovu garaže izgubio je ravnotežu i pao s visine na betonsku podlogu ispod.

Kako saznajemo, nesreća se desila jučer tokom popodnevnih sati. Muškarac je, prema svemu sudeći, nespretno stao na krov garaže, što je izazvalo njegov pad. Prilikom pada, zadobio je teške povrede, te je odmah prevezen u Kantonalnu bolnicu u Bihaću.

Ljekari su mu pružili hitnu medicinsku pomoć, a zbog ozbiljnosti povreda, H.J. je zadržan na Odjelu ortopedije na daljem liječenju i oporavku. Njegovo stanje je stabilno, ali će biti pod stalnim nadzorom zdravstvenih radnika.

Continue Reading

USK

USK – U sudaru traktora i automobila jedna osoba teško povrijeđena

Published

on

By

U jučerašnjoj teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u ulici Biščani u Bosanskom Petrovcu, jedna osoba je zadobila teške povrede.

Nesreća se dogodila kada je automobil, uslijed neprilagođene brzine, udario u prikolicu traktora koji je bio u pokretu.

Prema informacijama s terena, vozač automobila nije uspio na vrijeme reagirati i udario je u traktor, usljed čega je vozač traktora zadobio teške povrede. Povrijeđeni vozač traktora odmah je prevezen u Kantonalnu bolnicu, gdje mu je ukazana ljekarska pomoć. Njegovo stanje je trenutno stabilno, ali se nalaze pod stalnim nadzorom medicinskog osoblja, piše Dijasporainfo.

Policija je odmah izašla na mjesto nesreće, a nakon uviđaja, vozač automobila je priveden i sumnjiči se za počinjenje “teških krivičnih djela protiv sigurnosti javnog prometa”. Istraga je u toku kako bi se utvrdili svi detalji nesreće, a sumnja se da je neprilagođena brzina vozača automobila bila glavni faktor koji je doprinio ovoj tragičnoj situaciji.

Continue Reading

USK

Premijer Hušić odgovorio Ružniću: “Vlada Unsko-sanskog kantona je stabilna”

Published

on

By

Premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić oglasio se povodom izjava koje je bivši premijer tog kantona Mustafa Ružnić dao medijima nakon prelaska zastupnice Senite Handukić u Narodni evropski savez.

Ružnić je tom prilikom naglasio da ta stranka svakodnevno radi na smjeni aktuelne kantonalne vlade, nagovijestivši da imaju rok do kada planiraju promjene u vlasti, koji za sada ostaje interno pitanje između njih i njihovih partnera.

Hušić je, reagirajući na te izjave za Fenu, istakao da je Unsko-sanski kanton politički stabilan te da javnost može jasno vidjeti ko u političkom prostoru tog kantona djeluje kao faktor stabilnosti, a ko ima za cilj rušenje postojeće vlasti.

“Vlada Unsko-sanskog kantona je stabilna, a klubovi zastupnika SDA, SDP i NiP-Pomak u Skupštini Unsko-sanskog kantona opredijeljeni su da zajedno nastave upravljati kantonom na zakonit, predvidljiv i dijaloški način”, poručio je Hušić, naglašavajući predanost zakonitosti i kontinuitetu trenutne vlasti.

Hušić je ocijenio kako postoje političari i stranke koje bez valjanih argumenata pokušavaju stvoriti medijski i politički pritisak na vladajuću većinu i kantonalnu Vladu. “Vlada USK i njeni članovi dokazali su dosadašnjim radom svoju kompetentnost i integritet kako na profesionalnom tako i na ljudskom nivou”, smatra Hušić.

Navodi da je sadašnja vlada posvećena dugoročnim ciljevima stabilnosti i funkcionalnosti kantonalnih institucija.

“Za nas, kao predstavnike političkih stranaka koje su odgovorne za izvršnu i zakonodavnu vlast u kantonu, ne postoji dilema”, stojimo iza aktuelnog saziva Vlade.

To se zove politička lojalnost i uvjerenje u ispravnost onoga što radimo u proteklih godinu dana, u duhu saradnje i dogovora – kaže Hušić.

Dodao je kako trenutne aktivnosti kantonalne vlade nisu motivirane predizbornim interesima, već su rezultat odgovornog pristupa temeljenog na programu rada, koji je usmjeren na stabilnost i interese građana USK.

“To jasno pokazuje koje političke stranke u ovom trenutku preuzimaju odgovornost i rješavaju probleme, dok druge provode strategiju rušenja vlasti pripremajući se za naredne izborne cikluse”, zaključio je Hušić.

Oglasili su se i klubovi zastupnika SDA, SDP-a i NiP-Pomaka u Skupštini Unsko-sanskog kantona ističući da krajiška javnost vidi ko je faktor stabilnosti, a ko ima agendu rušenja, saopćila je SDA USK.

Potvrdili su Hušićeve riječi da je Vlada USK stabilna.

Continue Reading

Najčitanije