Connect with us

BiH

Baerbock: Podržat ćemo samo one koji se zalažu za jačanje BiH (VIDEO)

Published

on

Annalena Baerbock, ministrica vanjskih poslova Njemačke sastala se u Sarajevu sa Biserom Turković, šeficom bh. diplomatije. Razgovarale su o situaciji u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu te je poručeno da će Njemačka biti još uključenija na ovom prostoru nego što je bila do sada.

Bisera Turković je kazala da je posjeta Baerbock uslijedila u značajnom trenutku ne samo za BiH i regiju već za cijelu Evropu.

“Zahvaljujemo njoj i Njemačkoj za 30 godina zalaganja za mir i stabilnost Zapadnog Balkana, za omogućavanje našim ljudima koji su napustili BiH i našli sigurno i prosperitetno mjesto života i integrisali se u njemačko društvo za projekte podrške BiH i regionalnoj stabilizaciji, za Berlinski proces koji je za nas vrlo važan i mislimo da je on kroz stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta, omogućavanje četiri slobode zaista ponudio ono što je ujedinjavanju i napretku Zapadnog Balkana samim time i BiH neophodno”, kazala je Turković.

Turković je uputila poziv na hitan prekid vatre u Ukrajini.

“Gdje stradaju civili, razaraju se gradovi i gdje vidimo sve ono za što smo se iskreno nadali da je dio evropske prošlosti. Sarajevo, ali i svi građani i svi gradovi BiH najbolje znaju šta donose agresija i rat. Naša srca su na strani svih onih koji se bore za slobodu, demokratiju i evropske vrijednosti. Tako je danas i tako će biti sutra”, dodala je Turković.

Naglasila je da je sa Baerbock vrlo otvoreno razgovarala o situaciji u BiH i na Zapadnom Balkanu.

“Njemačko prisustvo je konstruktivno i neophodno te doprinosi prosperitetu i sigurnosti ovog regiona. Sigurnosna i politička prijetnja u BiH koja je izazvana secesionističkim aktivnostima te zaključcima NSRS kojima se podrivaju državne institucije i Dejtonski sporazum još nije otklonjena. Naime, eskalacija u Ukrajini i posljedice te krize u Evropi dodatno su usložile situaciju u BiH. Ako se nastavi daljnja destabilizacija BiH i blokiranje državnih institucija postoji bojazan da će stabilnost i sigurnost Evrope biti ugrožena. Stoga je neophodna odmah zaustaviti sve retrogradne procese u BiH, onemogućiti provedbu zaključaka NSRS što će otvoriti vrata pokretanju reformi, usvajanju budžeta i ispunjavanju uslova za kandidatski status za ulazak u EU. Istakli smo i ulogu visokog predstavnika čije su legalne i legitimne aktivnosti upravo predviđene za ovakve okolnosti”, naglasila je Turković.

Baerbock je istakla da nikada nije pomislila da će na putovanje u BiH krenuti u trenutku kada su mir i stabilnost u Evropi postali egzistencijalno pitanje.

“Došla sam da saznam koja očekivanja vi i vaši sugrađani imate od nas Evropejaca. Ali donosim i jasnu poruku, a to je da će Njemačka u vašoj zemlji i na Zapadnom Balkanu biti prisutnija nego u prošlosti i zbog toga smo prvi put uveli specijalnog izaslanika za zemlje Zapadnog Balkana koji će se pobrinuti za to da se tematika koja je bitna za ovo područje u Briselu nađe na dnevnom redu. To imenovanje je samo početak onoga što mi planiramo kao njemačka savezna vlada”, istakla je.

Došla je, kaže, u trenutku kada je Evropa suočena sa katastrofom rata.

“Svjesna sam da se mnogi ljudi u BiH kada gledaju slike iz Kijeva i Mariupolja prisjećaju groznog vremena 1990-ih godina. To nije samo iskustvo ovdje u regiji već nešto što je obilježilo i moju generaciju u Njemačkoj. Evropa je kuća koja treba osigurati mir i slobodu jer balkanski ratovi su tada bili znak uzbune za moju generaciju i Evropu te da je na nama da osiguramo mir. Postavilo se pitanje zbog čega baš posjeta Balkanu dok traje rat u Ukrajini i ja mislim da je baš važno posjetiti Sarajevo dok je takva situacija. Mir je važan jer on štiti nas, naše porodice, snove i gradove. Zbog toga moramo osigurati mir u BiH, on nam je važan i moramo se boriti protiv onih koji ga ugrožavaju. Nećemo to dozvoliti. Kao najveći bilateralni donatori možemo reći da ćemo podržati samo one koji se zalažu za jačanje BiH, a ne one koji radi na njenoj destabilizaciji”, dodala je Baerbock.

Kazala je da su demokratski i fer izbori neophodni za trajnu stabilnost svake zemlje.

“Za BiH želimo da integritet izbornog procesa bude poboljšan. Evropski sud za ljudska prava i njegove presude su obavezujuće za svaku državu i želimo da novi Izborni zakon ne poveća nove izborne probleme u zemlji. Važno je da se izbori održe kako je planirano u oktobru i nema puno vremena za dogovor”, poručila je Baerbock.

Navela je da je ruski napad na Ukrajinu bio rez te da svijet nakon toga više nije isti.

“No, to nas nije šokiralo i onemogućilo da djelujemo. Djelovali smo brzo i odlučno i zajedno sa partnerima usmjerili našu politiku. Evropska unija i Njemačka nije bila aktivna proteklih godina u ovoj regiji (Balkan) koliko je trebala. To možemo i želimo promijeniti. Zbog toga, posjeta koja jeste kratka je samo početak, uslijedit će mnoge druge posjete”, zaključila je Barbock.

N1

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije