Connect with us

BiH

Blanuša: Zabraniti Thompsonu ulazak u BiH, Tužilaštvo na ispitu

Published

on

Predsjednik opozicione Srpske demokratske stranke (SDS) Branko Blanuša pozvao je večeras nadležne institucije da ubuduće zabrane ulazak kontraverznom hrvatskom pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu u Bosnu i Hercegovinu, a nakon koncerta održanog sinoć u Širokom Brijegu, na kojem su se ponovo čuli ustaški, fašistički povici “Za dom spremni”.

 

Blanuša je ocijenio da se, umjesto pijeteta prema žrtvama i civilima, ponovo afirmiše ustaški pozdrav te poručio da se Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nalazi na ozbiljnom ispitu.

“To je ispit koji će pokazati da li smo zrelo i civilizovano društvo spremno graditi budućnost na zdravim civilizacijskim vrijednostima ili se nemamo čemu dobrom nadati. Očekujem da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine hitno reaguje na veličanje ustaškog pozdrava i izazivanje nacionalne i vjerske mržnje i netrpeljivosti, a od srpskih predstavnika u institucijama BiH očekujem da pokrenu proceduru zabrane ulaska u BiH za Marka Perkovića Thompsona“, rekao je Blanuša.

Thompson u Širokom Brijegu večeras ima drugi koncert.

(Vijesti.ba)

BiH

Hrana će u Bosni i Hercegovini poskupiti do 70 posto uprkos primirju u Iranu

Published

on

By

Možda će ove godine čak biti i veće zasađene površine, ali će urod, nažalost, biti manji zbog manjka đubriva i njegove visoke cijene. Strahujem da će poskupljenja ići do 70 posto, kazao je Nedžad Bićo

Cijenu rata u Iranu platiće i građani Bosne i Hercegovine, i to kroz drastična poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda koja bi do žetve mogla iznositi i do 70 posto, upozoravaju poljoprivrednici.

Bez obzira na potpisano primirje između SAD-a i Irana, iz udruženja poljoprivrednika poručuju da je šteta domaćim proizvođačima već nanesena.

Pokidani lanci opskrbe

Proljetna sjetva počela je u jeku krize, gorivo je poskupilo, a situacija je najteža s mineralnim đubrivima. Kažu da se pokidani lanci opskrbe ne mogu brzo vratiti u normalno stanje.

– Čim je zapucalo u Iranu, mineralna đubriva neophodna za sjetvu su poskupila. Nisu to mala poskupljenja, poskupila su za 50 posto. Nije samo problem u tome što je đubrivo poskupilo za pola, problem je što ga uopšte nema. Kina i Rusija su odmah zabranile izvoz, kaže Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH.

Ističe da troškovi goriva i đubriva čine skoro 50 posto ukupnih ulaganja u sjetvu.

– To su najveće stavke, međutim, i sve drugo raste. Cijene sjemena i zaštitnih sredstava prate ostala poskupljenja. Proljetna sjetva je malo zakasnila zbog lošijeg vremena, ali biće teško i još gore, navodi Bićo.

Govoreći o posljedicama po građane, Bićo smatra da će finalni poljoprivredni proizvodi biti skuplji za 50 do 70 posto.

– To je prosta računica. Sada smo više uložili, a mora se nešto i zaraditi. Kad se podvuče linija, to je veliko poskupljenje. Možda će ove godine čak biti i veće zasađene površine, ali će urod, nažalost, biti manji zbog manjka đubriva i njegove visoke cijene. Strahujem da će poskupljenja ići do 70 posto, pod uslovom da sve ostalo bude kako treba i da nas zaobiđu suše i poplave, ističe Bićo.

Kaže da država nije učinila ništa, akcize nisu ukinute, plavi dizel ne postoji, a izostala je i intervencija gorivom iz robnih rezervi.

Vladimir Usorac, dugogodišnji predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske, takođe je pesimističan i smatra da je krah poljoprivrede u BiH neizbježan.

– Sve je poskupilo, a nikakvih mjera nema. Kolege iz Federacije su čak i optimistične kada prognoziraju samo poskupljenja. Plašim se da će doći do potpunih nestašica. Džaba vam novac ako proizvoda ne bude na policama, kazao je Usorac.

I on napominje da su Kina i Rusija već zabranile izvoz đubriva, dok Srbija priprema zabranu izvoza hrane.

– Sve druge države logično štite svoju poljoprivredu, ali kod nas toga nema. Teško je jer vladaju neznalice koje niti znaju, niti mogu napraviti adekvatan plan, rezigniran je Usorac.

Plavi dizel

Kao ključni problem, uz sva ostala poskupljenja, navodi preskupu naftu. Poljoprivrednici godinama traže uvođenje tzv. plavog dizela, odnosno subvencioniranog goriva, piše Oslobodjenje.

– Samo za funkcionisanje moje farme dnevno je potrebno 100 litara goriva. Zamislite koliki je to trošak uz ove cijene. Od plavog dizela nema ništa jer je našoj državi gorivo jedini način da puni budžet pošto industrije nema, a i ono što je preostalo se zatvara, zaključuje Usorac, uz upozorenje da će mnogi zbog ovakvog stanja i visokih troškova potpuno odustati od sjetve.

 

Nastavi čitati

BiH

Vulić tvrdi da je Trump Jr. oduševljen Republikom Srpskom: ‘Ponosna sam da RS ima Igora Dodika’

Published

on

By

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić rekla je da je sin američkog predsjednika Donald Tramp Jr. u izlaganju na današnjoj panel-diskusiji u Banjoj Luci “izrazio oduševljenje Republikom Srpskom i činjenicom da postoji veliki potencijal za razvoj i investiranje”.

– Mogli smo da čujemo i da to što smo mala zemlja nije prepreka da budemo silni i moćni, u smislu ekonomskog, ali i svakog drugog razvoja, rekla je Vulić nakon panel-disusije.

Ona je dodala da je “ponosna na činjenicu da Republika Srpska ima Igora Dodika, organizacionog sekretara SNSD-a, koji je veoma sposoban”.

– U uvodu panel-diskusije smo mogli da čujemo da je na njegov poziv Tramp Mlađi posjetio Republiku Srpsku i Banju Luku. Moje veliko divljenje i zahvalnost Igoru Dodiku, koji je pokazao da nije samo sin Milorada Dodika, već veoma sposoban, mlad i uticajan čovjek, rekla je Vulić.

Nastavi čitati

BiH

Milorad Dodik će u Banjoj Luci ugostiti Olgu Ravasi, “nesuđenu” američku ambasadoricu u BiH

Published

on

By

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je objavio da će u Banjoj Luci ugostiti Olgu Ravasi, aktivistkinja i osnivačica grupa “Srbi za Trumpa” i “SAVA” (Serbian-American Voters Alliance).

“Drago mi je da ću danas u Banjoj Luci ugostiti profesoricu Olgu Ravasi, jednu od bitnih ličnosti u srpskoj zajednici u Americi”, napisao je Dodik.

Ravasi je, nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima 2024. godine, bila jedno od imena koje se spominjalo kao potencijalni izbor za ambasadoricu Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.

Prema informacijama do kojih je došao naš portal, grupe bliske srpskoj zajednici u SAD-u su lobirale da Ravasi postane ambasadorica, ali od toga, na kraju, nije bilo ništa.

Umjesto ambasadora, BiH je dobila novog otpravnika poslova Johna Ginkela, koji bi trebao obnašati funkciju de-facto ambasadora SAD-a u našoj zemlji.

Njena posjeta dolazi neposredno nakon što je u Banju Luku došao sin predsjednika SAD-a Donald Trump Jr., a prije odlaska Dodika na privatni put u Ameriku, odnosno u Milwaukee.

Klix

Nastavi čitati

BiH

U 4 radnje građani BiH su na odjeću u 2025. godini potrošili više od pola milijarde KM

Published

on

By

 

Samo u četiri strane modne radnje — Zaru, LC Waikiki, New Yorker i Pepco — Bosanci i Hercegovci su prošle godine ostavili gotovo 507 miliona KM, pokazuje analiza portala Akta.ba na osnovu finansijskih pokazatelja za 2025. godinu. A to je tek dio priče o tome koliko ovaj narod troši na odjeću i obuću.

Prema posljednjoj Anketi o potrošnji domaćinstava Agencije za statistiku BiH, provedenoj u periodu 2021/2022. godine, prosječno bh. domaćinstvo troši 87,55 KM mjesečno na odjeću i obuću. To je 4,9% ukupne potrošnje, manje od onoga što se troši na prijevoz, ali gotovo jednako koliko i na namještaj. Na godišnjem nivou, to znači nešto više od 1.050 KM po domaćinstvu. Kada se pomnoži sa ukupnim brojem domaćinstava u zemlji, radi se o stotinama miliona maraka koje godišnje završe u modnim radnjama.

No, finansijski izvještaji kompanija otkrivaju još zanimljiviju sliku.

Zara dominira, ali LC Waikiki diše za vratom

Najsnažniji igrač na bh. tržištu mode ostaje Zara, registrovana kao ITX BH d.o.o. U 2025. godini ova kompanija ostvarila je prihod od 186 miliona KM, što je rast od gotovo devet posto u odnosu na prethodnu godinu. Iza ovog broja krije se i jedan značajan podatak. Još 2020. godine Zara je sebi pripojila brendove Massimo Dutti, Bershka, Pull&Bear i Stradivarius, čime je postala jedan od konsolidovanih divova na ovom tržištu.

Zara radi s 332 radnika i ostvaruje prihod po zaposlenom od oko 560.000 KM, daleko više od bilo kojeg konkurenta. Taj podatak govori sve o visini prosječne kupovine i pozicioniranju brenda.

Odmah iza, LC Waikiki, kojeg u BiH ekskluzivno uvozi i distribuira Tema Retail BA d.o.o, bilježi 156 miliona KM prihoda u 2025. godini, sa 552 zaposlena. Turski brend, poznat po pristupačnim cijenama i širokom asortimanu, učvrstio je poziciju kao omiljeni kompromis između kvaliteta i cijene.

Pepco od nule do 99 miliona za tri godine

Možda najnevjerovatnija priča na bh. modnom tržištu je Pepco. Poljski diskontni lanac koji prodaje odjeću i kućanske potrepštine po veoma niskim cijenama počeo je poslovati u BiH 2023. godine i već u prvoj godini imao je svega 15,5 miliona KM prihoda, uz gubitak od 715.000 KM. Bila je to cijena otvaranja prodavnica i ulaska na tržište.

Već u 2024. godini prihodi su skočili na 64 miliona KM. A u 2025. godini 98,8 miliona KM, uz dobit od 5,5 miliona KM. Rast od 311 posto u samo dvije poslovne godine teško je naći i u mnogo dinamičnijim ekonomijama.

Pepco je pogodio pravi momenat za otvaranje trgovina. Bosanci i Hercegovci, suočeni s inflacijom i rastom troškova života u poslijekovidnom periodu, okrenuli su se jeftinijim alternativama. Anketa o potrošnji domaćinstava to potvrđuje, čak 65,8% domaćinstava u BiH nema dovoljno vlastitih sredstava da podnese iznenadni trošak od svega 400 KM, a 54,4% porodica ne može priuštiti godišnji odmor za cijelu porodicu.

New Yorker i De Facto — dva suprotna smjera

New Yorker, njemački brend koji ciljа mlađe kupce, zabilježio je 65,6 miliona KM prihoda u 2025. godini, sa stabilnih 180 zaposlenih. Firma raste umjereno i kontinuirano, bez dramatičnih lomova.

Sasvim drugačija priča je De Facto. Jedina od analiziranih kompanija koja posluje s gubitkom i to dvije uzastopne godine: minus 3,1 milion KM u 2024., te minus 3,6 miliona KM u 2025. Uprkos tome, firma ne zatvara vrata i nastavlja s poslovanjem sa 106 zaposlenih i 14 miliona KM prihoda. Ko pokriva gubitke i zašto firma opstaje, pitanje je koje zaslužuje posebnu pažnju.

Sport Vision: Krojač koji gleda u noge

Kada je u pitanju sportska obuća i odjeća, Sport Vision je kategorija za sebe. Sa 316 miliona KM prihoda u 2024. godini ( podaci za 2025. će biti uskoro dostupni) i 1.236 zaposlenih, ova kompanija je apsolutni prvak bh. modnog tržišta po obimu. Prihod po radniku iznosi oko 256.000 KM, niži nego kod Zare, ali firma zapošljava višestruko više ljudi i prisutna je širom BiH.

Ko kupuje gdje i koliko može?

Anketa BHAS-a daje i jednu važnu razliku. Gradska domaćinstva troše na odjeću i obuću u prosjeku 98 KM mjesečno, dok ona van gradova troše 78,5 KM. Obrazovanje nosioca domaćinstva igra presudnu ulogu — domaćinstva čiji nosioci imaju višu školu ili fakultet troše na odjeću i obuću 142 KM mjesečno, dok domaćinstva s nosiocem bez škole troše svega 15,9 KM.

Zaposleni troše skoro duplo više na garderobu od nezaposlenih — 130 KM naspram 65 KM. I ne čudi da 71,3% bh. domaćinstava ne štedi ništa. Onaj ko ima, troši odmah.

Računica koja govori sama za sebe

Zbrojimo li samo prihode Zare, LC Waikiki, New Yorkera, Pepca i De Facta, samo u 2025. godini, dolazite do brojke od 520 miliona KM. Ukoliko dodamo Sport Vision, H&M za koji još nema podataka, te brojne domaće i regionalne brendove, postaje jasno da tržište mode u BiH vrijedi daleko više od milijardu maraka godišnje.

A sve to u zemlji u kojoj prosječno domaćinstvo troši 1.476 KM mjesečno na stvarne kupovine, i u kojoj više od dvije trećine porodica ne uspijeva uštedjeti ni marku, piše Akta.ba

Nastavi čitati

BiH

Donald Trump Jr. stigao u Banski dvor, očekuje se panel diskusija s privrednicima

Published

on

By

Sin američkog predsjednika Donalda Trumpa, Donald Tramp Jr. stigao je u Banski dvor u Banjoj Luci gdje će učestvovati na panel diskusiji.

Na panelu se očekuje veliki broj privrednika iz RS.

Na banjalučki aerodrom sletio je u 12.52 sati, a tu ga je dočekao Igor Dodik, organizacioni sekretar SNSD-a.

Dolazak sina američkog predsjednika prošao je bez prisustva kamera. Medijima nije bilo dozvoljeno fotografisanje niti snimanje na aerodromu, pa su prvi kadrovi izostali, uprkos velikom interesovanju javnosti, piše ATV.

U Banski dvor su već stigli članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, predsjednik Vlade RS Savo Minić, predsjednik RS Siniša Karan, te predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

Detalji posjete za sada nisu zvanično saopćeni, a očekuje se da će tokom dana biti poznato više informacija o sastancima i razlozima dolaska.

Nastavi čitati

BiH

Schmidtov oproštaj od Schwarz-Schillinga: Bio je istinski heroj i prijatelj Bosne i Hercegovine

Published

on

By

Ured visokog predstavnika (OHR) oglasio se povodom smrti bivšeg visokog predstavnika Christiana Schwarz-Schillinga, koji je preminuo u 95. godini života.

Kroz zvaničnu objavu, OHR je odao počast čovjeku koji je ostao duboko posvećen ljudima u Bosni i Hercegovini do samog kraja.

„Nedostajat će nam njegov savjet“

Aktuelni visoki predstavnik Christian Schmidt uputio je najdublje saučešće porodici, birajući birane riječi za svog prethodnika i prijatelja.

„Christian Schwarz-Schilling bio je istinski zagovornik dijaloga i pomirenja u Bosni i Hercegovini. Bio je ne samo kolega, već prijatelj i pouzdan savjetnik čiji će nam mudri savjeti nedostajati. OHR će ga zauvijek pamtiti“, poručio je Schmidt u poruci objavljenoj na zvaničnim kanalima.

Dosljednost vrijedna divljenja

Iz OHR-a su naglasili da je Schwarz-Schilling, koji je funkciju obavljao od 2006. do 2007. godine, ostao dosljedan svojim vrijednostima tokom cijelog života. Njegov angažman i neumorna borba za interese građana Bosne i Hercegovine opisani su kao rad vođen najvišim standardima diplomatije i ljudskosti.

Nastavi čitati

Najčitanije