USK
Bosanska Krajina postaje oaza za proizvodnju obnovljive energije
Zbog konfiguracije terena i velikog broja sunčanih dana Bosanski Petrovac je jedna od najatraktivnijih lokacija za solarne parkove.
Oktobar u Krajini pored izbora i jeseni obilježava i produktivna aktivnost izvršne vlasti u oblasti promocije i afrimacije obnovljivih izvora energije. Moglo bi se reći, ako se pozovemo na činjenice, da je dugogodišnja faza koncesionarskog mrtvila Unsko-sanskog kantona okončana prije tri godine i da se od tada vlada još uvijek aktuelnog premijera Mustafe Ružnića (Narodni evropski savez, NES) vrlo angažirano fokusira na ovu oblast.
Lako provjerljiv podatak da se i zakonodavni nivo Kantona 1 jasno opredijelio protiv fosilnih goriva izbacivanjem iz prijedloga budućeg Prostornog plana „kineske“ Termoelektrane Kamengrad ukazuje da ovaj dio Bosne i Hercegovine vrlo jasno nastoji uhvatiti korak u pravcu tzv. niskougljične budućnosti, odnosno smanjivati ovisnost od fosilnih goriva u korist tzv. čiste energije.
Brentrupov solarni park
Premijer Ružnić je nedavno posjetio firmu Promondis Energy iz Sanskog Mosta kojoj su zvanično uručena rješenja odnosno urbanističke saglasnosti za izgradnju solarnog parka Bjelajski Vaganac na području općine Bosanski Petrovac. Radi se o tri solarne elektrane, pojedinačne snage 29,5 megavata (MW). Vlasnik Promondis Energy je Nijemac Berthold Brentrup, a za Bosanski Petrovac se odlučio zbog najpovoljnih administrativno-finansijskih uslova. Brentrup je prije dvije godine počeo pregovore oko investicije u solarni park ukupne snage 88,5 MW na području Unsko-sanskog kantona. Projekat je vrijedan 60-ak miliona eura.
„Vlada Unsko-sanskog kantona bila je opredijeljena da potakne projekte proizvodnje čiste energije stvaranjem povoljnog okruženja za investicije. Krajina ima izvanredne potencijale energije vjetra i sunca, ali trebalo je stvoriti uvjete za korištenje ovih resursa i privlačenje investitora jer je riječ o višemilionskim ulaganjima u projekte izgradnje postrojenja kojima prethodi dugotrajna pripremna procedura. Kada sam, prije četiri godine, poručio da će Unsko-sanski kanton, kad je u pitanju privredni razvoj, krenuti uzlazno da bude Kanton broj jedan u Federaciji BiH, bili smo svjesni koliko će rada trebati, a da je prioritet da se Vlada Kantona partnerski stavi na raspolaganje investitorima“, kaže Ružnić.
Podsjećamo, prva velika investicija na području Unsko-sanskon kantona za iskorištavanje energije vjetra biće vjetropark na području grada Bihaća, lokalitet Teočak, snage 40 MW s ulaganjem procijenjenim na 120 miliona konvertibilnih maraka (60 miliona eura). Ovaj bi vjetropark u konačnici imao 13 vjetroagregata udaljenih od Bihaća 27 kilometara. Start ovog projekta ozvaničen je prije četiri godine, potpisivanjem ugovora između Vlade Unsko-sanskog kantona i „Ivicom Consulting” d.o.o. Zagreb za dodjelu koncesije za korištenje građevinskog zemljišta za istraživanje, građenje i korištenje vjetroelektrana instalirane pojedinačne snage do pet MW. Nakon provedenih istraživanja na prostoru izabrane lokacije o ekonomskoj opravdanosti za gradnju vjetroelektrana, investitor je trenutno u fazi pripreme dokumenata za ishođenje urbanističke saglasnosti.
U Krajini su širom otvorena vrata investiranju u solarna postrojenja prije dvije godine izmjenom i dopunom Zakona o koncesijama koga je pratio i Zakon o javnom partnerstvu kao institucionalna i zakonodavna podrška projektima za koje država nema sredstva, a privatni sektor ima. U izgradnju solarnih elektrana mnogo je lakše ići uz državne podsticaje, a najteže i najkompliciranije je dobivanje dozvola za proizvodnju struje od FERK-a. Za solarne elektrane je takođe potrebno mnogo manje dokumentacije nego za vjetroeenergetske elektrane.
Svi putevi vode u Bosanski Petrovac
U posljednje tri godine resorno Ministarstvo građenja, prostornog uređenja i zaštite okoliša Vlade Unsko-sanskog kantona izdalo je šest rješenja za građenje solarnih elektrana. Zanimljivo i ništa čudno, svi budući objekti gradiće se na području općine Bosanski Petrovac – ne samo zbog velikog broja sunčanih dana nego i zbog boljih administrativno-finansijskih uslova.
Inače, investitori pokazuju interes i za investiranje u solarne energetske projekte na bihaćkim lokacijama Maslovarina Glava i Martin Brod vjerovatno na bazi istraživanja potencijala sunčanih dana i drugih parametara. Prema informacijama iz ovog ministarstva, u 2020. godini izdane su dvije urbanističke saglasnosti za firmu „ASA energija“ iz Sarajeva za po jednu fotonaponsku elektranu od po četiri MW, odnosno ukupno odobrene snage priključenja od osam MW. Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoline Vlade Unsko-sanskog kantona počelo je i rad po zahtjevu za izdavanje građevinske dozvole za ASA grupaciju, koja kroz firmu ASA energija, kao nosioca poslova, također ulaže u objekte za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora na području ovog Kantona.
Prethodno je Vlada Federacije BiH dala saglasnost Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije za izdavanje energetskih dozvola privrednom društvu ASA Energija d.o.o. Sarajevo, sa Elektroprivredom BiH već je dogovorena izgradnja dalekovoda, a samo u postupcima koji su prethodili ispunjavanju uvjeta za podnošenje zahtjeva za građevinske dozvole solarnih elektrana u Bosanskom Petrovcu, investitor je uložio oko milion konvertibilnih maraka (pola miliona eura).
„Bosanski Petrovac je područje s najvećim brojem sunčanih dana i oko 1.800 sunčanih sati godišnje. Taj potencijal će ovaj mali bosanskohercegovački grad izgraditi u giganta proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora”, kaže premijer Mustafa Ružnić.
I kantonalni premijer, i ministar građenja Adnan Alagić ukazuju da je cijeli proces koji vodi konačnom stavljanju resursa obnovljive energije u svrhu razvoja, bio dugotrajan i zahtijevao predanost, odgovornost i timski rad. Kvalitetna koordinacija i saradnja ministara Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoline, Ministarstva privrede i Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bila je ključna kako bi se projekti razvijali.
„Znali smo potencijale energije vjetra i sunca ali trebalo je upornosti i vremena da ih dovedemo do ove faze. Ako globalno gledamo, trenutna energetska kriza je dodatno ukazala na važnost ulaganja u obnovljive izvore energije. To je ujedno ulaganje u energetsku sigurnost države i ulaganje u zaštitu okoliša a uz to i dodatno poboljšanje privrednog ambijenta. Unsko-sanski kanton smo doveli na korak do zavidne energetske stabilnosti kroz proizvodnju čiste energije”, ističe premijer Ružnić.
Planiranje novih investicija
Prošle godine urbanističke saglasnosti dobili su „S Elektro“ iz Bosanskog Petrovca za solarnu elektranu snage četiri MW, te pomenuti „Promondis Energy“ iz Sanskog Mosta na lokaciji Bjelavski Vaganc. Ove godine ista je kompanija dobila još dvije urbanističke saglasnosti na istoj lokaciji ukupne snage solarnog parka od 29,5 MW.
U Bosanskom Petrovcu prva izgrađena solarna elektrana sa 1.200 solarnih ploča i vlastitom trafostanicom je ona u vlasništvu privrednog društva „RSV Energy“ kapaciteta 150 kilovata sa godišnjom proizvodnjom od 219 MW električne energije.
Kantonalni ministar Alagić ističe kako ova firma planira novu investiciju.
„Fotonaponsku elektranu, snage četiri MW, planiraju graditi na lokaciji Medeno Polje u Bosanskom Petrovcu, a Ministarstvo već radi po zahtjevu za izdavanje građevinske dozvole i ovom investitoru“, kaže.
Još jedna firma iz Bosanskog Petrovca, „GEP“ d.o.o. (Green Energy Power), vlasnik je nekoliko solarnih elektrana ukupne instalirane snage 1,1 MW.
„Trenutno ishodujemo dokumentaciju za još dvije solarne elektrane po 150 kilovata AC i pet solarnih elektrana po 999 kilovata AC. Među pionirima smo u ovoj oblasti na ovom prostoru“, kažu u GAP-u.
Navode kako je glavni problem ishodovanje dokumentacije i sporost pribavljanja raznih dozvola od općine, kantona, Elektroprivrede BiH, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Regulatorne komisije za energiju FERK-a, Operatora za obnovljive izvore energije. Kako ističu, trebalo im je pune dvije godine da zaokruže proceduru obezbjeđenja dokumentacije. Objašnjavaju kako je planirana godišnja proizvodnja za trenutno instalirana postrojenja 1.240 MW odnosno 1,24 gigavata (GW) što je ekvivalent za 400-500 domaćinstava u godini dana sa prosječnom potrošnjom od 250-300 kW.
“Trenutno na tržištu imamo nekoliko otkupljivača osim Operatora za obnovljive izvore energije, kao što su Elektroprivreda BiH, Hifa Oil, EFT Beograd. Tržište električne energije je liberalizirano od 1. jula ove godine. Velika šansa je, nažalost, sukob Ukrajina – Rusija, jer su cijene električne energije na evropskim berzama enormno skočile. Dostižu čak i do 500 eura po MWh, dok su ranije bile svega 80 eura pod MWh“, pojašnjavaju u ovoj firmi.
I Sanjanin investira u solarne panele
I u Sanskom Mostu jedna domaća kompanija, „Energy Cat“ ishodovala je svu dokumentaciju za solarnu elektranu kapaciteta dva MW (radi se o dvije solarne elektrane od po jedan MW zbog administrativnog nivoa za izdavanje dozvola), a kompletan milionski projekat stao bi na 25 MW. Građevinska dozvola već je izdana u Općini Sanski Most i čeka se pravosnažnost. Dosadašnja vrijednost investicije samo u opremu je pet miliona konvertibilnih maraka (2,5 miliona eura), a dobijanje svih dozvola trajalo je tri godine.
„U konačnici ovaj bi solarni park sa 25 MW sa sadašnjim energetskim potrebama Kantona mogao ovaj cijeli prostor učiniti energetski neovisnim. Npr. Sanski Most u elektroenergetskoj špici ‘vuče’ oko 8,5 MW, Bosanski Petrovac 2,5 MW, Bosanska Krupa tri MW itd. U budućnosti će se fabrike graditi tamo gdje ima energije, jer je prenos energije je strašno skup, gubici su značajni”, ističu u firmi „Energo Cat“.
U ovoj godini Ministarstvo građenja, prostornog uređenja i zaštite okoliša Unsko-sanskog kantona rješava i urbanističke saglasnosti za tri lokacije za solarne elektrane firme „AT Solar“ iz Bosanskog Petrovca ukupnog kapaciteta 20 MW, bihaćke firme „Carpet Planet“ koji planira izgradnju solarnog parka kapaciteta 13,6 MW i „S Elektro“ iz Bosanskog Petroovca koji čeka na građevinsku dozvolu.
Tako općina Bosanski Petrovac postaje polako jedna od najznačajnijih oaza za proizvodnju električne energije zahvaljujući izdašnoj energiji Sunca.
USK
Poruka u Bihaću izazvala pažnju: Ne kradi drva, bit ćeš ubijen
U bihaćkom naselju Ozimice 1 jutros je osvanula neobična poruka, koja je izazvala pažnju, kako mještana, tako i korisnika društvenih mreža.
Naime, jedan od vlasnika drva za ogrjev odlučio je odlučio ostaviti “prijeteću” poruku, koji glasi: “Ne kradi drva, bit ćeš ubijen.”
Iako je ovakva poruka nasmijala mnoge, očigledno je da u naselju Ozimice 1 postoji ozbiljan problem s krađama drva, koja su od esencijalne važnosti za grijanje u zimskim mjesecima.
Ovim neobičnim upozorenjem, očito je želja da se odvrate potencijalni kradljivci, koji su se, prema riječima mještana, učestalo pojavljivali u naselju.
USK
Bosanski Petrovac i nakon 3 mjeseca od izbora nema konstituisano Vijeće
U kratko vrijeme, Bosanski Petrovac ponovo je u fokusu javnosti. Od izbora načelnika, nedavnih snježnih padavina koje su paralizovale život stanovnika do političkih igara, zbog čega Bosanski Petrovac i nakon tri mjeseca od održanih izbora nema konstituisano Općinsko vijeće.
Bez imenovanog rukovodstva vijeća, općina se našla u financijskoj blokadi.
“Nerad općinskog vijeća može utjecati na razvoj ove lokalne zajednice. Imamo nacrt prostornog plana koji nije usvojen, ali trebamo doći što brže do rješenja da u prijedlogu usvojimo prostorni plan koji je jako bitan za naše investitore”, rekao je Mahmut Jukić, načelnik Opštine Bosanski Petrovac (SDA)
Iako je SDA osvojila najviše mandata, čiji je kadar i načelnik, sama nije u mogućnosti formirati vlast, zbog čega joj je potrebna podrška ostalih, u ovom slučaju vijećnika SNSD-a, drugog najjačeg političkog subjekta ili koalicije „Za bolji Bos. Petrovac“.
“Imam osjećaj da se više postavljaju uvjeti da ne dođe do formiranja Općinskog vijeća i nije to rješenje. Nije to više politika, ne znam kako nazvati ovo stanje”, dodao je Jukić.
Matematika kaže, da i sa jednim vijećnikom iz koalicije SDA nije u mogućnosti imati većinu. Sa ostalim nema slaganja. Teško će to biti ostvarivo, nakon što je tokom izborne kampanje kulminiralo verbalnim, ali i fizičkim sukobima među nekim od današnjih aktera. Koalicija „Za bolji Bos. Petrovac“ jeste za pregovore, ali…
“Na njima je taj teret, mi im nećemo praviti problem. Ukoliko ipak smatraju da ne mogu bez koalicije ‘Za bolji Bosanski Petrovac’, a onda će zbog samih građana za koje se toliko kunu ispuniti ove uslove i idemo raditi”, rekao je Haris Mešić, ovlašteni predstavnik Koalicije “Za bolji Bosanski Petrovac”
S druge strane, najjasniji su u SNSD-u. Imali su kontakte sa SDA i neformalne susrete sa strankama koje su ušle u vijeće, ali nisu spremni preuzeti učešće u formiranju većine koja bi potom izabrala rukovodstvo vijeća.
“Nećemo blokirati niti vršiti bilo kakve opstrukcije prema radu samog organa, ali da mi kao politička partija nećemo biti dio većine i to smo jasno naznačili predstavnicima SDA, ali i javnosti”, ukazuje Nemanja Davidović, predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u Bosankom Petrovcu
No, glavnog krivca vide i u Centralnoj izbornoj komisiji BiH koja je svojim odlukama obesmislila volju birača, ističu iz SNSD-a. Podsjetimo, Bosanski Petrovac našao se u žiži javnosti nakon što je u ovoj općini ponovljeno brojanje glasova. Poslije novog brojanja, CIK je proglasio Mahmuta Jukića pobjednikom izbora. Stanovnici ove općine razočarani političkom situacijom.
Povodom politčke krize, održana je i konferencija za medije koju je sazvao načelnik Općine sa svojim saradnicima. Prema njihovim riječima, poziv su dobili i ostali vijećnici, koji se nisu pojavili. Na press konferenciji su bili i građani koji su izrazili nezadovoljstvo političkom situacijom. Jedno je sigurno, građani su postali taoci političkih igara koje traju od oktobra i za sada im se ne vidi kraj, piše BHRT.ba.
USK
Ko sa sumnjivim diplomama iz RS-a predaje na bihaćkim fakultetima?
Univerzitet u Bihaću, nekada simbol visokog obrazovanja i intelektualnog razvoja Unsko-sanskog kantona, danas se suočava s ozbiljnim problemama u kontekstu akademske kvalitete i integriteta.
Sve češće se spominje da u ovoj ustanovi predaju asistenti sa diplomama privatnih fakulteta iz Republike Srpske, čije akademske titule i zvanja izazivaju ozbiljne sumnje u njihovu validnost.
Privatni fakulteti u entitetu Republika Srpska, poznati po brzoj i lakoj dostupnosti diploma, postali su odskočna daska za one koji žele zaobići stroge akademske standarde. Mnogi od njih danas podučavaju nove generacije studenata u Unsko-sanskom kantonu, a postavlja se pitanje – kakve vrijednosti i znanje mogu prenijeti osobe koje su svoj akademski put gradile na temeljima sumnjivih diploma?
Što je još tužnije, takvi predavači sada drže nastavu i na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Bihaću, gdje se obrazuju budući medicinski radnici, čime se dodatno ugrožava kvalitet obrazovanja u ovom izuzetno osjetljivom i važnom području.
Protekle dvije decenije obilježene su nizom afera na Univerzitetu Bihać, od namještanja ispita, sumnjivog stjecanja diploma, do neregularnih izbora u akademska zvanja. Sve to ukazuje na sistemsku korupciju i manjak odgovornosti. Brojni slučajevi su završavali u ladicama Tužilaštva Unsko-sanskog kantona, gdje se čini da je pravda selektivna posebno kada treba politički goniti i dizati optužnice protiv privatnih škola u Unsko-sanskom kantonu.
Teško je povjerovati da je slučajno što su djeca nekih tužilaca bila studenti ili asistenti na ovom univerzitetu.
Sumnjive diplome iz Republike Srpske sada imaju osobe koje bi trebale biti nositelji znanja i moralnih vrijednosti. Međutim, postavlja se pitanje kako mlade ljude naučiti odgovornosti i etici ako su njihovi uzori svoj akademski put gradili kroz zaobilaženje pravila?
Nepotizam, korupcija i politički utjecaji dodatno urušavaju integritet Univerziteta u Bihaću jer neko može biti rektor a istovremeno obnašati funkciju zastupnika u federalnom parlamentu, dok se druge goni za sukob interesa i trgovinu utjecajem. Posebno zabrinjava činjenica da su osobe sa sumnjivo stečenim diplomama angažirane i na Fakultetu zdravstvenih studija, gdje se školuju budući medicinski radnici.
Univerzitet u Bihaću mora poduzeti hitne reforme kako bi vratio povjerenje zajednice i postao institucija od ugleda. Transparentnost u zapošljavanju, revizija diploma predavača i nulta tolerancija na korupciju ključni su koraci u tom smjeru.
Bez odlučne akcije, ova visokoškolska ustanova će nastaviti tonuti, a mladi ljudi će biti prisiljeni tražiti kvalitetno obrazovanje izvan granica svog kantona.
USK
Premijer Hušić: Vlada izdvojila interventna sredstva za Ključ i Bosanski Petrovac
Vlada Unsko-sanskog kantona (USK) donijela je na današnjoj sjednici odluku o dodjeli interventnih sredstava općinama Ključ i Bosanski Petrovac za sanaciju šteta uzrokovanih obilnim snježnim padavinama koje su dovele do proglašenja stanja prirodne nepogode.
Putem Kantonalne uprave civilne zaštite, općini Ključ odobrena su sredstva u iznosu od 30.000 KM, dok je za općinu Bosanski Petrovac izdvojeno 20.000 KM.
“Općine su nam se obratile sa zahtjevima za interventnu pomoć, a napominjem da ćemo kroz druge vidove pomoći nastojati dodatno podržati ove lokalne zajednice u sanaciji šteta. Komisije su na terenu i rade na procjeni šteta, a Vlada će kao što smo i obećali, nastaviti pružati finansijsku podršku u skladu s potrebama”, izjavio je kantonalni premijer Nijaz Hušić.
Ova odluka dio je šire strategije Vlade Unsko-sanskog kantona za pružanje pomoći područjima pogođenim vremenskim neprilikama i doprinos normalizaciji uslova života u ugroženim zajednicama.
FENA
USK
Minka iz Bihaća ima 47 stentova i živi u strahu: Liječit se može uz pomoć dobrih ljudi
Minka Hrustanović iz Bihaća je uživala u porodičnoj idili sa suprugom i sinom. S posla serviserke u Kantonalnoj bolnici u Bihaću dolazila je sretna i zahvalna, sve do kobne 2021. godine kada prilikom pregleda Minki ljekari otkrivaju tromboze u obje noge. Prilikom pokušaja da ih razbiju, Minka je doživjela infarkt i njeni problem sa zdravljem se pogoršavaju.
Najprije su je liječili u Bihaću, pa je otputovala u Tuzlu gdje su joj ugrađena četiri stenta. No poslije toga nije bilo dobrih vijesti, Minki se problemi s nogama pogoršavaju, a ljekar je ustanovio da je došlo do štopanja arterija u obje noge.
Nakon toga, Minka je češće boravila u bolnici nego u svom domu u Bihaću. Četiri puta je operisala noge, dvije godine zaredom ugrađivali su joj nove stentove i balone, a prošle godine bezuspješno su joj pokušali ugraditi i bajpas. Ukupno ima 47 stentova u obje noge, uz dodatne na srcu.
Uz sve to, Minka je i dijabetičar, dakle ima bolest koje svakako narušava zdravlje i komplikuje opravak, trpi jake bolove i živi u strahu da trombovi ne krenu prema srcu i mozgu.
Nada da će se ponovo vratiti svom idiličnom porodičnom životu rodila se u Turskoj, gdje su joj ljekari na osnovu nalaza rekli da je njeno dalje liječenje moguće u toj prijateljskoj zemlji.
Minka je već operisana u Istanbulu, a Udruženje Pomozi.ba je klinici dalo garanciju da će pokriti troškove liječenja. Predračun za nastavak njenog liječenja iznosi 12.800 eura, što njena porodica nije u mogućnosti prikupiti, stoga se nadaju pomoći dobrih ljudi.
Zbog toga je Pomozi.ba pokrenulo apel za Minkino liječenje. Za nju je u funkciju stavljen humanitarni broj 17042, pozivom se doniraju 2 KM, a broj je jedinstven za sve telekom operatere u BiH. Osim poziva na broj 17042, donacije su moguće i putem linka https://pomoziba.org/campaign/1561/ ili standardnih žiro računa Pomozi.ba organizacije.
Računi za uplate
PayPal:
(Minka Hrustanović)
Za uplate iz BiH:
UniCredit Bank
338-730-22202506-52
Intesa Sanpaolo Banka BiH
154-180-20085330-48
Raiffeisen Bank
161-000-02481200-94
Bosna Bank International d.d
141-306-53201196-79
NLB Banka d.d
132-260-20223371-17
ZiraatBank BH dd Sarajevo
186-121-03108095-46
Asa banka d.d. Sarajevo
134-105-11300001-66
Sparkasse Bank BiH
199-496-00059682-82
Primalac: Udruženje “Pomozi.ba”, Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
Svrha: Minka Hrustanović
Za uplate iz inostranstva na račun Pomozi.ba u Austriji:
ERSTE BANK
IBAN: AT64 2011182266475400
BIC: GIBAATWWXXX
Wien, Oestereich
Name: hilfhelfen-pomozi.ba
Verwendungszweck: Minka Hrustanović
Za uplate iz Nizozemske i Zapadne Evrope:
ING
SWIFT: INGBNL2A
BAN: NL63INGB0675431905
St. Pomozi.ba (Help Bosnie) NL
Het doel van de betaling: Minka Hrustanović
Za uplate iz Turske:
VAKIF KATILIM BANKASI A.S.
IBAN:TR91 0021 0000 0006 3546 7000 01
İstanbul, Türkiye
Derneğin Adı: Bosna Hersek Yardımlaşma Derneği
Açıklama: Minka Hrustanović
USK
Kriza u Bosanskom Petrovcu se nastavlja, bez budžeta, bez plata
Bosanski Petrovac u finansijskoj je blokadi. Vlast nije konstituisana, nije usvojen budžet za ovu godinu. Izvjesno je kašnjenje plata, nacrti prostornog plana nisu završeni, a upitna je i sanacija šteta koje su prouzrokovale snježne nepogode.
Načelnik Bosanskog Petrovca Mahmut Jukić ističe – ukoliko se loše stanje nastavi u ovoj općini, zbog nekonstituisanja Vijeća, daljnji procesi u razvoju ove lokalne zajednice bit će u stagnaciji, te će ova općina postati općina slučaj. Napominje da bi trebao biti ubrzan proces dogovaranja o formiranju većine.
„SDA je najviše zainteresirana. Stranka ima svoje organe, izvršni odbor a ima i predsjednika stranke, odnosno predsjednicu, koja je razgovarala sa određenim političkim subjektima. Sa SNSD-om se razgovaralo. Pored SDA, koja ima 7 vijećnika, SNSD ima 6 i ima najjači kapacitet da se sjedne i dogovori oko te većine i na neki način samim tim zastupa se interes građana“, kazao je načelnik Jukić (SDA).
Za sugestije su se obraćali pismeno Ministarstvu finansija USK-a, iz kojeg su im istaknuli da, dokle god ne bude usvojen budžet, ne mogu se izvršavati ni rashodi.
„Početkom godine uputili smo i jedan akt Uredu visokog predstavnika, te smo tražili i njegovu pomoć i djelovanje u skladu sa njegovim nadležnostima. Odgovor visokog predstavnika još čekamo“, kazala je Ena Širbić, sekretar organa uprave Bosanski Petrovac.
Nekonstituisano Općinsko vijeće, finansijska situacija i Budžet problem su i javnim preduzećima, koji trebaju isplatiti plaće, a, kako kažu, Odluka Vlade FBiH o minimalnoj plati ih je dodatno unazadila.
„Prošle godine je budžet kasnio. Međutim, zajednička komunalna potrošnja je obustavljena sa 30. januarom, kad je bilo jasno da budžet neće biti donesen na vrijeme, prošle godine nas je koštalo to nekih 15 000 KM, a ove godine će nas koštati jedno 25.000 KM. To je velik udar na preduzeće koje nekih 20 posto prihoda dobija od Općine, od zajedničke komunalne potrošnje i javnih površina“, istaknula je Nada Repija, direktorica Komunalnog d.o.o. Bosanski Petrovac.
Pres-konferenciji prisustvovali su i građani Bosanskog Petrovca, koji su razočarani situacijom u kojoj su se našli, ali se nadaju promjeni.
Pored građana te predstavnika službi iz gradske uprave i sektora obrazovanja, konferenciji su prisustvovali su i vijećnici Stranke demokratske akcije, dok se ostali vijećnici nisu odazvali sastanku.
federalna.ba
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
USKprije 7 dana
Advokat Samira Dizdarevića: Moj klijent je bio u zabludi, mislio je da može nositi oružje kao u Americi
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
You must be logged in to post a comment Login