Connect with us

BiH

Bošnjaci pred politčkim ambisom a njihovi predstavnici napadaju Santu, jer Dodik i Čović još nemaju bradu!

Published

on

Sjetih se u svoj ovoj priči o Djeda Mrazu, jednog dede koji mi je pričao da više od 40 godina u Titinoj Jugoslaviji nije propustio Džuma namaz i da ga svih tih godina niko nije pogledao poprijeko. Nikada, reći će mi jednom taj dedo, nisam bio kritikovan, otišao bih, obavio molitvu i vratio se na posao. Nikad nisam uzeo partijsku knjižicu, ali se nikada nisam ni odrekao svoje vjere.

Piše: Rasim Belko, Patria

No, krvavi nestanak Jugoslavije odnio je i ateiste komuniste i dobra dedina vremena. Donio je neokomuniste obučene u religiozno – etnička demokratska odijela, koji bi da kroje sudbine i pravila ponašanja i djeci i njihovim roditeljima i dedama poput tog mog dede.

Zato je valjda ovih dana, kao na nekoj pokvarenoj traci, ponovo u fokus vraćena priča o Djeda Mrazu. O debeljuci bijele brade i crvenog odijela koji nosi djeci poklone, koji su zahvaljujući religioznim neokomunistima sve skromniji i sve skuplji.

Zakleti u multietničnost i multikulturalnost, koja uz svo njihovo napinjanje, zaista i postoji, neki su eto odlučili biti veliki muslimani i uskratiti muslimanskoj djeci pravo na radost tog poklona. Vele da je to diskriminacija.

I to isti oni koji su na sceni tri ili dvije decenije i koji su morali osigurati da roditelji te djece ne budu diskriminisani kao nezaposleni, kao bivši uposlenici pljačkaškom privatizacijom uništenih firmi, kao roditelji koji strahuju hoće li im djecu napastvovati, opljačkati ili ubiti na ulici. Jer, za političke prvake primarna je diskriminacija zbog Djeda Mraza.

Ta disrkiminacija služi kao krinka, jer su baš ti, bošnjački politički prvaci, doveli cijeli narod u potlačen položaj. Uvertiru u nestanak. I da bi sakrili sve svoje političke marifetluke, opasne puteve i dilove kojima su vodili taj narod, možda i najdemokratičniji na dunjaluku, oni ga sada guraju na ivicu ambisa radikalizma. I to tek nakon što je bošnjački narod skinuo višegodišnje okove radikalizma zbog terorizma.

I dok sam razmišljao o Djeda Mrazu koji diskriminiše, pročitah poruku reisu-uleme Huseina ef. Kavazovića koji danas u Zenici reče: “Aktuelni trenutak nalaže mobilizaciju širokog fronta i uključivanje naših uglednika iz ovog vremena da se suzbiju negativne tendencije koje poprilično nalikuju onima iz 1941. godine i ciljano pokušavaju unijeti razdor i mržnju među naše stanovništvo”.

Loših li uglednika u najgora vremena. Ali i takvima mora biti jasno da put kojima hode i za sobom vode cijeli jedan narod nije dugačka staza. Put kojima hode je upravo ona autostrada pakla na koju se usmjeravaju još od devedesetih. I to što su morali proći da bi preživjeli je jedno, ali činjenica da sada sami biraju takav put je opasno po opstanak bošnjačkog naroda.

Mnogo je poruka današnje reisove besjede koje bi morale doprijeti do akademskih i političkih prvaka prvenstveno Bošnjaka, ali reis se obraćao svima nama koji dijelimo životni prostor u Bosni i Hercegovini.

Čitajući te poruke morao sam se zapitati, ako reis poziva na zajedništvo, na ujedinjenost u borbi protiv fašističkog zla koje razdvaja ljude, gdje je onda smisao da se muslimanska djeca izdvajaju od svojih vršnjaka u institucijama ove zemlje. Prečeste su tvrdnje da u ovoj zemlji postoje političari koji bi se zadovoljili fildžan džamahirijom, mikro getom u kojem bi bili begovi i bogovi. No, ipak mislim da je posrijedi nešto opasnije, a to je politička impotentnost da se politički prvaci Bošnjaka izbore sa svim zadacima koje imaju kao predstavnici jednog naroda. I umjesto borbe protiv secesionizma, vidljivog antibosanskog fašizma, umjesto iznalaženja rješenja za odbranu od hibridnog rata, oni se okreću borbi protiv Djeda Mraza.

Na Bošnjacima, ali i Bosancima i Hercegovcima, prvenstveno akademicima,  je da sami sebi, a potom i društvu odgovore kojim će putem ići. Hoćemo li svi skupa odgovoriti onako kako ef. Kavazović reče: “Ne damo da se ljudi dijele po boji kože, po etničkoj i vjerskoj pripadnosti, po imenima koja nose ili po bilo kom drugom osnovu. Svi oni su ‘naši ljudi’ i trebaju biti jednako tretirani kao odlikovana Božija stvorenja i da jedina razlika među njima bude – koliko su ljudi”. Ili ćemo odgovoriti borbom protiv djeda mrazova, Valentinova, Dana žena…

Razlika u putevima je jasna, a samo zlonamjernim i slijepcima nije predvidiv kraj.

Sumirano, ova zemlja nikada nije bila plodno tlo da na njoj rastu ekstremisti, ma koje vjere i nacije. I zato se mora spriječiti da bilo ko, ma kako se zvao, po njoj sije zlo fašističkog sjemena, jer historija nas uči da baš muslimani, Bošnjaci, plaćaju veliku žrtvu fašizama i drugih ‘izama’.

I umjesto da budu veći muslimani od reisa, akademici i politički prvaci Bošnjaka bi morali njegove današnje poruke uklesati u zidove spavaće sobe. Pa svako jutro kada ustanu da znaju da je spas ove zemlje i njihovog naroda u udruživanju s naprednim idejama i narodima, a ne koketiranje s fašizmom.

Ako već žele da spriječe diskriminaciju, neka zavrnu rukave pa krenu u otvorenu borbu političkim sredstvima da ova zemlja uđe sigurne luke NATO-a, među demokratske i napredne EU članice. Ako su toliko spremni i imaju znanja za borbu neka osmisle pravila i puteve da država bude država, da je niz liticu ne guraju njihovi politički ortaci Dodici i Čovići.

A sa Djeda Mrazom ćemo lako. Jer nije taj debeljuca obična fantazija s bijelom bradom,  sankama i irvasima. Postao je golem izazov za sve one kojima je kvalitetan ručak luksuz, a plata pokrije malo više od javne kuhinje.

I na kraju, sjetih se serije Lud, zbunjen, normalan, kada Izetovi glumci obuku četničke i ustaške odore, a majstor Meho ih se prepadne. Pa objasni “ne bojim se ja četnika i ustaša”, bojim se bijele brade! 

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije