Connect with us

BiH

Da li će se RTV taksa i dalje naplaćivati s računom za struju?

Published

on

Javni servis u Bosni i Hercegovini, po europskim ali i regionalnim standardima, već dugo vremena nije na nivou, a sada je upitno i da li će se RTV taksa naplaćivati uz račun za električnu energiju, kao što je to slučaj od 2017. godine.

Tada je donijeta odluka da će računi za struju građana Federacije Bosne i Hercegovine imati dodatnu stavku – RTV taksu koja košta 7.5 KM. Ovo je rezultat isteka ugovora kojeg su javni servisi, kojih u BiH ima tri (BHRT, FTV, RTRS), imali s telekom operaterima. Taj ugovor je trajao od 2005. godine (Zakon o javnom RTV servisu BiH), a onda je 2015. godine istekao.

 

Dvije godine poslije toga, BHRT i FTV su potpisale ugovor s Elektroprivredom BiH o naplati RTV takse putem računa za struju. Mnogi su se na ovu odluku žalili, a bilo je čak i poziva da se ocijeni da li je odluka uopšte legalna.

Ovdje je važno napomenuti da RTV taksa, iako jeste tehnički dio računa za električnu energiju, nije obavezna da se plaća. Elektroprivreda BiH neće smatrati dugovanjem ako se uplati samo iznos koji je predviđen za potrošnju struje, što je potez na koji su se, iz više razloga, odlučili mnogi građani.

 

Međutim, dodatne probleme za javni servis u Bosni i Hercegovini sada predstavlja činjenica da uskoro ističe ugovor između BHRT-a, FTV-a i Elektroprivrede BiH. Samim tim, ako se ovaj ugovor ne produži, javni servis će ostati bez načina naplate cifre od 7.5 KM po domaćinstvu. 

Stvar je mnogo gora kada se uzme u obzir da je javni servis u BiH već u ogromnim finansijskim problemima. Zbog ovih problema je, navedimo samo jedan primjer, Bosna i Hercegovina odustala od slanja svog kandidata na Euroviziju još od 2016. godine. Osim toga, dugo vremena na javnom servisu nije bilo nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, čije uspjehe i neuspjehe smo morali gledati na kanalima koji nisu dostupni svakome u našoj zemlji. Ipak, neka velika sportska takmičenja (Svjetska i Europska prvenstva u nogometu), kao i utakmice Zmajeva, sada možemo gledati na javnom servisu. 

 

Veliki problem za javni servis, specifično BHRT, predstavlja i veliki dug kojeg RTRS ima prema ovom preduzeću. Ovaj entitetski javni servis uzima novac od RTV taksi na području entiteta RS kojeg bi trebao predati BHRT-u, ali to ne rade u potpunosti još od 2017. godine. U martu 2023. godine je generalni direktor Evropske radiodifuzne agencije (EBU) Noel Curran otkrio da je taj dug sada došao do 73 miliona KM. 

Dakle, uzimajući sve u obzir, naplata RTV takse je izrazito važna za finansiranje programa na javnom servisu dostupnom u cijeloj državi. Tome svjedoči i finansijski izvještaj BHRT-a za 2022. godinu (kojeg možete pronaći OVDJE), a koji kaže da je s 26 miliona KM naplata RTV takse najveći izvor prihoda za BHRT.

Međutim, za stanje u javnom servisu Bosne i Hercegovine postoje dobre vijesti. Kako je Belmin Karamehmedović, generalni direktor BHRT-a, rekao u kratkoj izjavi za portal Radiosarajevo.ba, rješenje bi trebalo doći brzo.

U toku su razgovori s Elektroprivredom o produžetku saradnje“, rekao je Kramehmedović za naš portal. Nije precizirao o detaljima, ali je poznato da ugovor s Elektroprivredom BiH uskoro ističe.

Sličan odgovor je naša ekipa dobila iz Elektroprivrede BiH.

“Tačno je da Ugovor o poslovnoj saradnji na naplati RTV takse, odnosno trenutno važeći Aneks na Ugovor ističe 31.12.2023. godine, te da nadležne stručne službe u okviru JP Elektroprivreda BiH d.d.- Sarajevo razmatraju potpisivanje novog ugovora s javnim emiterima.

S obzirom na to da je riječ o poslovnoj Odluci, Uprava JP Elektroprivreda BiH d.d.-Sarajevo će nakon razmatranja svih elemenata, zauzeti konačan stav o istom, u potpunosti poštujući odredbe Zakona o javnom radio-televizijskom sistemu BiH i Zakona o Javnom servisu radio-televizije Federacije BIH, kojim se reguliše naplata RTV takse”, rečeno je za portal Radiosarajevo.ba iz Elektroprivrede BiH.

Radiosarajevo.ba

BiH

Izetbegović: “Obećavali su minimalac od 1.000 KM, prevarili su građane, ali su sebi povećali plaće za oko 400 KM”

Published

on

By

Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović prisustvovao je 2. Konvenciji organizacije Žene SDA, koja se danas održava u Sarajevu.

Izetbegović je, obraćajući se prisutnim delegatkinjama, istaknuo da su žene SDA jedna od najvažnijih komponenti u političkoj borbi koju vodi SDA.

“Danas se borimo za istinu, danas se suprotstavljamo lažima i danas se borimo protiv nepravde zasnovane na tim lažima, protiv suptilne i otvorene islamofobije. Ponovo branimo naš narod, naše zaslužne ljude koji su doživjeli nevjerovatan pogrom”, kazao je Izetbegović.

U tom kontekstu Izetbegović je naročito izdvojio slučaj bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića, za kojeg je kazao da se radi o paradigmi nepravdi koja se pravi bošnjačkom narodu. Dodao je da je na Novalićevo mjesto u Vladi FBiH nasiljem na Ustavom i suspenzijom volje bošnjačkog naroda doveden predsjednik SDP-a.

“Rezultat ovog političkog udruženog zločinačkog poduhvata je ubrzano rasturanje FBiH i kriza na nivou BiH kakvu do sada nismo imali”, izjavio je Izetbegović.

U tom kontekstu je izdvojio dio postupaka stranaka Trojke koje su državu dovele do najtežeg stanja od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a koji su navedeni u objavljenoj hronologiji koju je na godišnjicu donošenja odluke o jednodnevnoj suspenziji Ustava FBiH na štetu bošnjačkog naroda objavila SDA.

“Prihvatili su suspenziju Ustava na jedan dan kako bi predsjednici tri stranke sjeli u premijerske i ministarske fotelje. Prihvatili su šutke Dodikovu izjavu da će blok Srbi-Hrvati, a ne ‘muslimani, odrediti ko će biti vlast u ovoj zemlji. Šutjeli su i čekali da im dodijele tu vlast. Lagali su i sebe i narod kako se Dodik promijenio, a vidimo kako se promijenio. Predsjednica FBiH Hrvatica i potpredsjednik Srbin su, bez potpisa potpredsjednika Bošnjaka koji ima tri puta veću podršku nego oni svi zajedno, imenovali Vladu FBiH. Manjina nam je odredila vlast. Pristali su na jačanje sprega SNSD-HDZ i prepuštanje svih poluga vlasti tim strankama. Predali su četvrtu ruku SNSD-u u Domu naroda, pristali su na HDZ-ove zahtjeve o izmjenama Izbornog zakona i izbor Vukoje u Ustavni sud. SNSD-u su predali sigurnosni i finansijski sektor. Bošnjaci su svedeni na 25 posto pozicija u Vijeću ministara BiH”, izdvojio je, između ostalog, Izetbegović.

Navodeći konkretne pozicije koje su stranke Trojke prepustile SNSD-u i HDZ-u BiH, predsjednik SDA je ukazao i na trenutne probleme sa kojima se suočava JP Elektroprivreda BiH, a koji su posljedica poslovne politike koju vodi Vlada FBiH i nekompetentna uprava ovog javnog preduzeća. Zatim je podsjetio i na činjenicu da je Trojka HDZ-u isporučila cjelokupan sektor izgradnje cestovne infrastrukture, uključujući i poziciju direktora JP Autoceste FBiH.

“Izbacili su predstavnike opozicije iz Komisije za izbor i imenovanja kako bi mogućili izbor Vukoje u Ustavni sud, a zatim da bi se napravile izmjene i u Upravnom odboru FTV-a. Iz Regionalnog odbora UIO-a u Sarajevu smijenjeni su svi Bošnjaci. U upravi Razvojne banke, od pet članova samo je jedan Bošnjak. Obećavali su minimalnu plaću od 1.000 KM, prevarili su građane, ali su sebi povećali plaće za oko 400 KM”, dodao je Izetbegović.

Osvrnuo se Izetbegović i na makroekonomske pokazatelje koji ukazuju na negativne ekonomske trendove u FBiH za vrijeme vladavine aktuelne vlasti, naročito ističući zaduženja od oko milijardu KM u prvoj godini mandata aktuelne vlasti.

“Završite ovaj izbor. Posao je pred nama, prije svega borba za našu državu, naš narod i njegovu ravnopravnost”, poručio je Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Njemački Welt: “Ako Dodik proglasi secesiju, za sat vremena će izbiti rat”

Published

on

By

Rezolucija o Srebrenici i prijetnje Milorada Dodika su tema članka u listu Welt. Novinarka je pričala sa bošnjačkim političarima i aktivistima. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar“, piše list.

Reporterka njemačkog lista Welt obišla je Srebrenicu, pišući o rezoluciji o genocidu koja se priprema u Ujedinjenim nacijama. U uvodu se podsjeća na pogubljenje blizu osam hiljada Bošnjaka što je Haški tribunal u presudi okarakterisao kao genocid.

Politika genocida još traje u Republici Srpskoj, kaže reporterki Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Majke Srebrenice“, koja je u ovom ratnom zločinu izgubila veliki broj članova porodice.

Kako je dodala, krajnje je vrijeme da se prestane sa poricanjem genocida i veličanjem ratnih zločina.

Dodik prijeti napuštanjem institucija BiH

Welt piše da su Ruanda i Njemačka, na prijedlog bh. ambasadora pri UN-u Zlatka Lagumdžije, podnijeli prijedlog rezolucije Generalnoj skupštini. Kao i Holokaust i genocid nad Tutsima u Ruandi, i Srebrenica bi trebalo da bude međunarodno priznata kao genocid, a dan sjećanja bi se obilježavao 11. jula.

„Glasa se idućeg četvrtka“, piše Welt. „Berlin računa da će rezolucija proći. Ali, protivnici rezolucije prijete eskalacijom.”

Prije svih, piše list, u pitanju je predsjednik RS-a Milorad Dodik koji „godinama želi” da otcijepi ovaj entitet od države Bosne i Hercgovine. Ako se rezolucija usvoji, kaže, Srbi će se povući iz svih procesa odlučivanja na nivou BiH.

„To bi bilo faktičko otcjepljenje”, ocjenjuje novinarka Welta i dodaje da ga “podržava predsjednik Rusije Vladimir Putin”.

Za Welt govori Ćamil Duraković, jedan od dvojice Dodikovih zamjenika. „Ako Dodik najavi secesiju, ovdje će u roku od sat vremena izbiti rat“, kaže Duraković.

List piše da Duraković politički ništa ne može da postigne, osim da upozorava. „Duraković kaže da je stvarno zabrinut i tako i zvuči“, piše list.

„Opasno pogrešan pravac”

Ocjenjuje se da je Bosna i Hercegovina „najkrhkija” država regiona i trenutno u najtežoj krizi od raspada Jugoslavije. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar, kao devedesetih”, piše Welt.

Upitno je, dodaje list, da li Dodik ozbiljno misli da sprovede prijetnje. „Neki kažu da samo hoće da isposluje ustupke kod Evropljana i Amerikanaca jer je politički pod pritiskom. (…) Drugi govore da Dodik nije ideolog već korumpirani oportunista koji hoće da sačuva svoju ugodnu poziciju”.

„Srbija destabilizuje Bosnu i Hercegovinu”, rekao je za Welt bh. šef diplomatije Elmedin Konaković.

On naziva „šokantnom“ reakciju Vučića na rezoluciju i poziva njemačku vladu da iskoristi ekonomski uticaj na Srbiju. „Njemačka bi trebalo da izvrši više pritiska”, smatra Konaković.

Prema ministru vanjskih poslova BiH, Vučić je ključni akter u regionu. „Brinem da idemo ka krizi većoj od svih koje smo imali“, kaže ovaj političar.

Pominjući da su u Banjaluci održani i protesti zbog rezolucije, Welt piše da je Dodik najavio sjednicu Vlade tog dana (2. maj) baš u Srebrenici na „zaprepaštenje bošnjačkih stanovnika“.

„Drugog maja će majke poslati djecu van Srebrenice“, kaže Munira Subašić. „Iz straha za bezbjednost”.

DW

Nastavi čitati

BiH

Vukanović o Isaku: „Budaletina i luda svojim ponašanjem i skandalima uspjela je za kratko vrijeme da zasjeni sve do sada viđeno“

Published

on

By

Svakakvih je bilo ministara policije i drugih resora na ovim prostorima, ali je Ramo Isak sve zasjenio svojim nevjetovatnim skandalima i devijantnim ponašanjem, bolesnim populizmom bez granica, ludostima, ispadima i budalaštinama. Gotovo da nema dana ili sedmice da ne napravi neki gaf i skandal, posebno ako ima neko gostovanje na televiziji, a nevjerovatna je njegova želja i nastojanje da stalno bude u centru pažnje javnosti, piše na svom blogu zastupnik u NSRS Nebojša Vukanović.

-U svakoj normalnoj i uređenoj državi i društvu nikada se ne bi mogla dogoditi ovakva pojava na političkoj sceni, jer postoje kontrolne institucije i mehanizmi da spriječe nepotizam, zloupotrebe i trgovinu političkim uticajem, vrše provjere, posebno u bezbjednosnom sektoru, jer je nesretni Ramo sa sinovima sve devijacije objedinio u jednom dolazeći na funkciju. Sin Almir kao poslanik u Parlamentu Federacije prvo je ucijenio Dina Konakovića i Nermina Nikšića, da bi tata Ramo postao ministar, a potom rođenog brata, Ramovog sina, ucjenama i korupcijom progurao za direktora Kazneno-popravnog zavoda u Zenici. O rotacijama i pratnji, kojom svakodnevno maltretira Sarajlije i komšije, pokušavajući da pokaže nekakvu važnost i veličinu, te nasilju i skandalima njegovih sinova, suvišno je trošiti riječi.

Veličanje i svečani doček za korumpiranih policajaca po izlasku iz pritvora, koji su uhapšeni zbog korupcije i saradnje sa narko-kartelima i Mafijom, dosada je nezabilježena devijantna pojava, zbog koje je došao u otvoren sukob sa američkom ambasadom u Sarajevu, te nevjetovatne izjave i ispadi, napadi na pravosuđe i gaženje ustavnog sistema, su nevjetovatni skandali i zloupotrebe zbog kojih bi Ramo Isak morao odmah biti smijenjen.

Pokušavajući da zasjeni svoje skandale on neprekidno srlja i ulazi u nove, a teško je naći riječi kojim bi se opisao skandal, riječi mržnje, prijetnje i dolazak u Srebrenicu sa sinovima i pratnjom u luksuznom karavanom džipova i vozila, sve sa bakljama i zastavama, kao da je neki vođa navijača i fudbaler, a ne ministar unutrašnjih poslove. Njegove sramne prijetnje Srbima i zveckanjem oružjem, na ivici ludila, te junačenje i busanje u prsi junačke, kako će uhapsiti Dodika, kojima dobija lajkove i simpatije ekstremista i naivnih Bošnjaka, te nabacuje loptice i vodu na Dodikov mlin i vodenicu, su jedan od pokazatelja zašto opstaje režim u Srpskoj decenijama.

Budaletina i luda svojim ponašanjem i skandalima uspjela je za kratko vrijeme da zasjeni sve do sada viđeno u Zemlji čuda, on je prava slika „Trojke“ i Vlade Federacije, a njegova hitna smjena i ograđivanje od postupaka bilo bi ljekovito za sve, prije svega političku scenu koja mora pod hitno da se dekontaminira. Umjesto da uđe u koštac sa ključnim problemima, ogromim razmjerama korupcije i kriminala, srastanja policije i pravosuđa sa Mafijom i narko kartelima, nesretni Ramo vodi stalnu političku kampanju od Banjaluke, Sarajeva do Srebrenice, gledajući da ugrabi koji politički poen, umjesto da grabi i hapsi kriminalce, korumpirane političare i policajce, poručio je Vukanović.

Nastavi čitati

Najčitanije