Connect with us

BiH

BHRT upozorava: Ako se mi ugasimo, gasi se i internet i mobilna telefonija u BiH

Published

on

Sindikat uposlenika BHRT-a održao je konferenciju na kojoj je predstavio finansijski problem javnog servisa u državi, pokazao podršku koju imaju od kolega i javnosti te su upozorili da će ugasiti internet i mobilnu konekciju ukoliko ne dođe do rješenja.

Novinarka i voditeljica Neda Tadić je na početku specijalnog programa, u kojem je zajedno sa press konferencijom pušteno mišljenje različitih ljudi o njihovom problemu, kazala kako BHRT-u slijedi gašenje ukoliko ne bude uspostavljen drugačiji način raspodjele zakonski propisane takse.

“Mi nemamo informacije o tome hoće li i kada ovo pitanje biti riješeno”, poručila je, a zatim najavila TV prilog njihovog kolege o javnom servisu u kojem sagovornici navode da je BHRT važan stub države, a ne samo medij.

Merima Kurtović Pašalić, predsjednica Samostalnog sindikata radnika u BHRT-u je kazala da oni ne žele učestvovati u prepucavanju javnih servisa između sebe, ali da žele upozoriti sve kako na ovaj način rad BHRT-a neće moći biti nastavljen.

“Pozivamo da u sva tri javna emitera uđu finansijske inspekcije i ustanove ko je radio protiv zakona. U martu smo protestovali, a danas upozoravamo političare, OHR i naše menadžmente”, kazala je ona.

Članica Upravnog odbora Sindikata Minja Erić ističe kako je ugrožena egzistencija do 800 zaposlenih.

Nakon toga je pušten TV prilog o dopisništvima BHRT-a i katastrofalnim uslovima u kojima rade. Osim toga, videoporukama su se obratili i novinar Dragan Bursać te generalna sekretarka BH Novinara Borka Rudić kako bi pružili podršku kolegama iz ovog javnog servisa. Podršku su im pružili i brojni drugi sindikati u BiH čije su poruke pročitane.

Videoporuke su poslali i predsjednici novinarskih sindikata iz Hrvatske i Crne Gore te predsjednica Evropske federacije novinara Maja Sever. Pročitana je i podrška bh. reditelja Dine Mustafića.

Tadić se još jednom obratila javnosti tokom konferencije kazavši “Vrijeme otkucava, a rješenje za nas je potrebno hitno i neodložno”, prilikom čega je najavila završnu poruku predsjednice Sindikata.

Kurtović Pašalić je prilikom završne riječi upozorila političare i javnost da oni imaju mnogo veću moć koju će iskoristiti ukoliko ne dođe do dogovora o finansiranju BHRT-a, a to je gašenje interneta i mobilne mreže u BiH.

“Mi smo ogledalo države. Sramota je da naši menadžementi imaju tri-četiri hiljade pa i više, a kotačići koji proizvode program 600, 800 KM ili u najboljem slučaju prosječnu plaću. U današnje vrijeme se od toga ne može prehraniti porodica i zato smo tu. Mora se provesti pravedna sistematizacija radnih mjesta, da se povećaju plaće, topli obrok, poboljšaju uvjeti rada. Na kraju, u našim su rukama kamere, mikrofoni, ali i predajnici bez kojih nema prozora u svijet. Poštovani gledatelji i slušatelji, ako se oni ugase, gasi se i internet i mobilna telefonija i ostale komunikacijske usluge. Krajnje je vrijeme da nas ozbiljno shvatite, posebno političari. Poduzećemo sve zakonski dozvoljene korake, upozorenje, proteste pa i generalni štrajk, a mart je blizu i rok EU za izvršavanje 14 prioriteta od kojih je jedan finansijski stabilan i nezavisan javni servis. Znamo da se možete dogovoriti, to nam pokažete kada je riječ o povećanju vaših plaća, a ostalo sve ispada predstava za javnost iz koje vas mi možemo isključiti. Naši daljnji koraci, zavisit će od vaših dogovora i odluka, hitno i neodložno jer nemamo novca ni za isplatu kupona za prijevoz, a kada gladni stomaci progovore znamo šta se dešava”, završila je Kurtović Pašalić.

klix

BiH

Sa četničkom kokardom na glavi prijeti Bošnjacima: “Turci”, čekamo 2. maj. Ne bih vam bio u koži

Published

on

By

Mladić pod imenom Aco, koji je prošle godine na društvenim mrežama vrijeđao i upućavao prijetnje bošnjačkom stanovništvu u Bijeljini, ponovo je isto uradio.

Sa četničkom kokardom na glavi poručio je “Turcima”:

“Čekamo drugi maj, Boga mi, ne bih vam bio u koži. Spremni smo, živjela Srbija”.

Podsjećamo, on je prošle godine provocirao srpskom i ruskom zastavom prolazeći kroz povratnička naselja.

“Evo Ace i u najvećem muslimanskom naselju u Bijeljini. Ne mislim na Janju nego ovaj ovdje dio gdje su sami muslimani. Ja molim da me neko napadne. Ja se okrećem naravno ko me bude napao ja mu napravim javnu dženazu. Samo bih želio da vas upozorim da Aco ima čime da se brani. Uvijek uz njega, uvijek je tu. Živjela Republika Srpska i Srbija”, kazao je tada.

Nastavi čitati

BiH

U sistemu debelo škripi: Policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji, mimo zakona, tako se “zalomio” slučaj Gačanin

Published

on

By

Iako sve policijske agencije u imaju jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi
Hapšenje 23 osobe u akciji kodnog naziva “Black tie 2”, a potom i puštanje na slobodu većeg broja njih sa ili bez mjera zabrane, a nakon maratonskog ročišta u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem se moglo čuti sve i svašta, čini se samo je pokrenulo nova pitanja o funkcioniranju policijskih agencija prvenstveno u Federaciji BiH, piše Faktor.
Među uhapšenima, kao što je poznato, bila su i trojica pripadnika Federalne uprave policije – Adin Ćatić, Senad Kadić i Emir Druškić, komandant Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović, ali i vršilac dužnosti direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Njihov “grijeh” ogleda se u tome što su u septembru 2016. godine trojica tadašnjih pripadnika Specijalne policijske jedinice FUP-a osiguravali vođu međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu. Za to vrijeme koristili su odsustvo sa posla na osnovu otvorenog bolovanja.
Selmanović im je to, kako smatra Tužilaštvo, kao njihov tada direktni nadređeni, navodno omogućio, dok je Munjić propustio da protiv njih pokrene disciplinski postupak. Nakon što im je vanrednim provjerama ipak utvrđena sigurnosna smetnja i oduzet pristup tajnim podacima, Munjić je promijenio pravilnik o radnim mjestima za koja nije potreban pristup tajnim podacima kako bi i dalje mogli raditi u FUP-u.
Sudska odluka kojom je ovih pet osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode pokazuje da tužilac (barem zasad) nije dokazao dovoljan stepen osnovane sumnje da bi im sud odredio pritvor.
Ono što je, međutim, sasvim jasno nakon svega što se moglu čuti i što je i dokumentovano tokom dosadašnjeg toka istrage je da spomenuta trojica policajaca jesu počinila težu povredu službenu dužnosti, prekršivši Zakon o policijskim službenicima FBiH, odnosno odredbe člana 107 istog zakona (Obavljanje djelatnosti koje nisu u skladu s interesima policijskoga organa ili bez prethodnog odobrenja starješine; ponašanje koje narušava ugled policijskoga organa; zloupotreba bolovanja;).
Osim toga, članom 38. Zakona o policijskim službenicima FBiH, propisano je da policijski službenik ne može obavljati nikakvu dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje rukovodioca, koje po svemu sudeći nisu imali. Barem ne u pisanoj formi.
Ovim članoma zakona, kako nam je pojašnjeno iz policijskih agencija, podrazumijeva se da policijski službenik ne smije u svom vlasništvu imati, naprimjer, ni ugostiteljski objekat. Po tome je za njih dodatno otežavajuće ako su, a kako se to tvrdi na osnovu operativnih saznanja, navodno novac zarađen za usluge osiguranja narkobosa ulagali u otvaranje ugostiteljskih objekata, koje su, navodno, registrirali na imena drugih osoba.
Na spomenutom ročištu na kojem je raspravljan prijedlog Tužilaštva da im se odredi pritvor, odbrana se svojski trudila da dokaže da “niko u BiH, pa tako ni oni u to vrijeme nisu znali da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba”, te da su mislili da se radi o “biznismenu iz Dubaija”. U ovom slučaju to uopće nije ni bitno, jer bi, sudeći prema zakonskim odredbama, povredu dužnosti počinili da su u privatnom aranžmanu osiguravali bilo koga.
Kada je u pitanju ulaganje novca u otvaranje ugostiteljskih objekata, javna je tajna u Sarajevu da u glavnom gradu egzistira veći broj njih čiji su stvarni vlasnici pojedini policijski službenici, iako se formalno-pravno vode na drugim imenima.
Takve tvrdnje bez imalo uvijanja iznio je i državni delegat i nekadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić, koji je gostujući na N1 kazao kako “najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga”, kao i da to “zna pola Sarajeva”.
Iako prema Miletićevim riječima to “zna pola Sarajeva”, očigledno je da o tome nije obaviješten ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, koji je danas saopćio kako se radi o “vrlo ozbiljnim tvrdnjama koje moraju biti detaljno provjerene”.
– MUP Kantona Sarajevo, Uprava policije, tim povodom će izvršiti adekvatne provjere ovih navoda – naveo je Katica.
Mi bismo tome dodali i: “Ako nije zastupila zastara”.
Iako sve policijske agencije u državi imaju svoje jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi.
Svjedoci smo da se s provjerama najčešće krene tek nakon što neko od medija “provali” neku aferu ili nezakonitost.
Tako je bilo kod čuvanja Tita, tako je bilo kod izostanka sistematskih ljekarskih pregleda policajaca, tako je i s kafanama koje drže policajci…
Da ne bude zabune, ništa bolja situacija nije ni u entitetu RS, gdje je isto tako javna tajna da brojni pripadnici MUP-a u slobodno vrijeme privatno rade kao osiguranje nekih ugostiteljskih objekata.
Nastavi čitati

BiH

Helez zaprijetio Dodiku: “Ideš u rat, stradat ćete i ti ti tvoj narod! Prvi sam na liniji odbrane BiH”

Published

on

By

“Nema većeg rata nego Dodikov korak ka otcjepljenju! To je objava rata! Pozivam Dodika da se okani ćorava posla, da zajedno radimo! Najviše će stradati narod iz RS-a! BiH je ozbiljna, priznata država! Svako ko ne želi da živi u BiH – ne mora! Poručujem i njemu i Nešiću da nema otcjepljenja niti će ga ikada biti! Stradat će svi! Ne mogu da vjerujem da smo zaboravili šta se sve dešavalo u BiH prije trideset godina!”, ističe Zukan Helez.

Hadžifejzović: “Nešić i Dodik su se u Rusiji sastali sa šefom KGB-a, čovjekom koji je u operativnom smislu opasniji od Putina! Kako to nikoga u državi ne zabrinjava?”

Helez: “Nema većeg rata nego Dodikov korak ka otcjepljenju! To je objava rata! Pozivam Dodika da se okani ćorava posla, da zajedno radimo! Najviše će stradati narod iz RS-a! BiH je ozbiljna, priznata država! Svako ko ne želi da živi u BiH – ne mora! Poručujem i njemu i Nešiću da nema otcjepljenja niti će ga ikada biti! Stradat će svi!”

Hadžifejzović: “Dodik kaže: ‘Muslimani, ne putujte kroz RS.’ To je neko upozorenje?”

Helez: “To su neozbiljne dječije izjave! Ja ću sada proći kroz RS, pa ću mu se javiti telefonski. Mediji o njemu dvadeset godina isto pričaju: ‘Otcijepit će se.’ Ko će priznati njegovo otcjepljenje? Nema valutu, nema ništa… kao djeca kad se igraju. To nije ozbiljna priča!”

Hadžifejzović: “Po medijima se vuku informacije da su povratnici ugroženi, da se Srbi naoružavaju…”

Helez: “Mi nemamo zvaničnih podataka od agencija o bilo čijoj ugroženosti! Ja znam šta nam je raditi ukoliko dođe do problema. Ima da štitim granice BiH, što je i napisano u Zakonu o odbrani!”

Pogledajte gostovanje ministra odbrane BiH, Zukana Heleza, u videoprilogu.

Face.tv

Nastavi čitati

Najčitanije