Connect with us

BiH

Dok zločinci sa A liste i kriminalci iz RS spavaju mirno i Dodik će paradirati oko Sarajeva, u Srebrenici, Foči…

Published

on

Zadatak ove generacije političara je da stvori ‘srpski svet’ da bi zaštitio Srbe. Izjavu možete pripisati Vulinu, Vučiću, Dodiku… i ništa se osim nijansi neće bitnije promijeniti. Jer, treći Memorandum SANU, usmeni naputak velikosrpskoj politici, insistira isključivo na tome – uspostavi “srpskog sveta”.

Piše: Rasim Belko, Patria

A nema srpskog jedinstva, prema tim predajama zločinačkih akademika, bez 49 posto teritorije Bosne i Hercegovine. Zacrtano je to još 1986. godine i provodi se i dan danas.

A jedan od važnih smjerova djelovanja po putokaz stvaranja “srpskog sveta” je urušavanje ustavno – pravnog poretka Bosne i Hercegovine i zatiranje tragova koji bi dokazali da je entitet Republika srpska nastala na hodogramima zla, ratnim zločinima i genocidu.

U sklopu realizacije tog dijela projekta u velikosrpskoj kuhinji biraju se kadrovi koji će kroz krhko bosanskohercegovačko pravosuđe zaštititi što više onih koji su komandovali ili bili izvođači okupacije BiH i provodili zločine na tom putu.

Revidirana državna strategija za rad na predmetima ratnih zločina je baš iz tih razloga bačena u zapećak i uspjelo se u naumu da ni javnost ne insistira na njenom provođenju, a usvojena je 24. septembra 2020. godine. Ta strategija jasna je smjernica da prioritet u radu pravosuđa moraju biti predmeti haške liste sa oznakom A, odnosno, predmeti za koje postoje jasni dokazi za pokretanje istrage i postupka.

A na A listi je najviše onih koji su od 9. januara 1992. do Dejtona provodili zločinačku politiku kroz agresiju na Bosnu i Hercegovinu, etničko čišćenje, masovna ubistva, silovanja, do presuđenog srebreničkog genocida.

No, oni su zaštićeni. Iako je  A lista prioritet nad prioritetima, prevashodno zbog jasno utvrđenih dokaza, u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine imaju neke svoje prioritetne liste, koje su po načinu djelovanja očigledno kreirane u usmenom trećem Memorandumu SANU. A taj srbijanski nalog odnosi se na apsolutni i neselektivni progon svih koji su bili brana agresorskom naumu okupacije i podjele Bosne. Oni su i danas brana i topovsko meso okupiranog pravosuđa, kako bi se izjednačile strane tokom agresije, čime de facto biva umanjena krivica Srbije i Rs u agresiji.

I takvo pravosuđe, prevashodno Tužilaštvo koje vode projektovani kadrovi “velikosrpskog sveta” nema perspektivu budućnosti, jer ono svojim iskrivljivanjem činjenica ne služi ni pravdi ni historiji. Ali, savršeno služi zamislima nekada velike Srbije, a danas “srpskog sveta”.
Zato bi se oni koji kontinuirano ponavljaju potrebu za razvijanjem tog pravosuđa morali zapitati u kom pravcu dalje, kada Milanko Kajganić očigledno sabotira provođenje zakona, pomaže rušiteljima ustanvo-pravnog poretka, a sudije Državnog suda negiraju genocid i ta im riječ konstantno zapinje u grlu.

Istovremeno, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ignoriše skoro sve oblike kriminala u entiteu Republika srpska. Niti jedna ozbiljna politička figura nije završila ni kao osumnjičenik, a kamo li na optuženičkoj klupi ili zatvorskoj ćeliji. A materijala je mnogo, ima ga u svim medijima u oba entiteta. Primjerice nikada nije razjašnjen kriminal s poljskom bolnicom tokom koronavirusa, ili nabavka industrijskog umjesto medicinskog kiseonika. Sve djeluje kao da je Kajganiću, ali i drugim kadrovima koji dolaze iz Rs naređeno da taj entitet štite i životima ako treba.

I zato se više ne treba ni čuditi kada pored Tužilaštva BiH kontinuirano prolaze devetojanuarske parade, negiranja genocida, podrivanje ustavno-pravnog poretka… Jer to Tužilaštvo sve dok njime rukovode kadrovi velikosrpske mašinerije nikada neće ni pronaći za shodno da reaguje. Uvijek će dobro obučeni za manipulacije kadrovi poput Kajganića pronaći načina da manevrišu zakonima i pravilima i da izbjegnu raditi što im je posao.

Stoga je potrebno insistirati, pa i uslovljavati svaki dalji društveno-politički tok odnosa unutar Bosne i Hercegovine revizijom rada Tužilaštva i Suda BiH. Analizom će siguran sam biti lako dokazivo da je rad Tužilaštva i Suda BiH podređen antidržavnim ciljevima. Jer, taj rad je mimo svih normi, pravila i uputa koje su dostupne i predstavljaju općeprihvaćene evropske i demokratske norme.

Jer, kada pravosuđe završi s progonom targetiranih, velikosrpska politika lako će završiti planove s podjelom Bosne i Hercegovine. I ako ne žele da se to dogodi domaće i međunarodne instance moraju prestati tetošiti pravosuđe kao nedonošće dejtonskih reformi i ponovo ga reformisati u skladu s onim što se od ove države traži na njenom evropskom putu.

Do tada će Dodik paradirati i provocirati velikosrpstvom, a osuđeni ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić biti podsjetnici zla na svakom kutu entiteta Republika srpska.

BiH

Ambasador Izraela u Srbiji negirao genocid u Srebrenici: “Taj pojam rezervirati samo za najteže zločine”

Published

on

By

Ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan, izjavio je danas da “Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.

Vilan je istakao da je “pogrešno koristiti termin genocid za Srebrenicu”, navodeći da takvo označavanje “stvara iskrivljenu sliku o događajima”.

“Ne tvrdim da je holokaust jedini genocid, bilo je i drugih slučajeva širom svijeta. Ali, nazivajući Srebrenicu genocidom, po mom mišljenju, umanjujemo važnost tog pojma, koji bi se trebao rezervirati samo za najteže zločine”, istao je Vilan u intervjuu za srbijansko izdanje Sputnjika.

Govoreći o predstojećem glasanju o rezoluciji o Srebrenici, ambasador je rekao da Izrael “razumije težinu pitanja”.

“Zemlje koje su više politički motivisane nego privržene historijskoj istini trebale bi razmotriti uticaj svojih odluka na region i stabilnost Bosne i Hercegovine”, naglasilo je.

Ambasador je zaključio da “politizacija ovakvih pitanja nije korisna te da bi ih trebalo rješavati na moralnom i pravnom nivou, bez miješanja politike”.

 

Nastavi čitati

BiH

Sa četničkom kokardom na glavi prijeti Bošnjacima: “Turci”, čekamo 2. maj. Ne bih vam bio u koži

Published

on

By

Mladić pod imenom Aco, koji je prošle godine na društvenim mrežama vrijeđao i upućavao prijetnje bošnjačkom stanovništvu u Bijeljini, ponovo je isto uradio.

Sa četničkom kokardom na glavi poručio je “Turcima”:

“Čekamo drugi maj, Boga mi, ne bih vam bio u koži. Spremni smo, živjela Srbija”.

Podsjećamo, on je prošle godine provocirao srpskom i ruskom zastavom prolazeći kroz povratnička naselja.

“Evo Ace i u najvećem muslimanskom naselju u Bijeljini. Ne mislim na Janju nego ovaj ovdje dio gdje su sami muslimani. Ja molim da me neko napadne. Ja se okrećem naravno ko me bude napao ja mu napravim javnu dženazu. Samo bih želio da vas upozorim da Aco ima čime da se brani. Uvijek uz njega, uvijek je tu. Živjela Republika Srpska i Srbija”, kazao je tada.

Nastavi čitati

BiH

U sistemu debelo škripi: Policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji, mimo zakona, tako se “zalomio” slučaj Gačanin

Published

on

By

Iako sve policijske agencije u imaju jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi
Hapšenje 23 osobe u akciji kodnog naziva “Black tie 2”, a potom i puštanje na slobodu većeg broja njih sa ili bez mjera zabrane, a nakon maratonskog ročišta u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem se moglo čuti sve i svašta, čini se samo je pokrenulo nova pitanja o funkcioniranju policijskih agencija prvenstveno u Federaciji BiH, piše Faktor.
Među uhapšenima, kao što je poznato, bila su i trojica pripadnika Federalne uprave policije – Adin Ćatić, Senad Kadić i Emir Druškić, komandant Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović, ali i vršilac dužnosti direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Njihov “grijeh” ogleda se u tome što su u septembru 2016. godine trojica tadašnjih pripadnika Specijalne policijske jedinice FUP-a osiguravali vođu međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu. Za to vrijeme koristili su odsustvo sa posla na osnovu otvorenog bolovanja.
Selmanović im je to, kako smatra Tužilaštvo, kao njihov tada direktni nadređeni, navodno omogućio, dok je Munjić propustio da protiv njih pokrene disciplinski postupak. Nakon što im je vanrednim provjerama ipak utvrđena sigurnosna smetnja i oduzet pristup tajnim podacima, Munjić je promijenio pravilnik o radnim mjestima za koja nije potreban pristup tajnim podacima kako bi i dalje mogli raditi u FUP-u.
Sudska odluka kojom je ovih pet osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode pokazuje da tužilac (barem zasad) nije dokazao dovoljan stepen osnovane sumnje da bi im sud odredio pritvor.
Ono što je, međutim, sasvim jasno nakon svega što se moglu čuti i što je i dokumentovano tokom dosadašnjeg toka istrage je da spomenuta trojica policajaca jesu počinila težu povredu službenu dužnosti, prekršivši Zakon o policijskim službenicima FBiH, odnosno odredbe člana 107 istog zakona (Obavljanje djelatnosti koje nisu u skladu s interesima policijskoga organa ili bez prethodnog odobrenja starješine; ponašanje koje narušava ugled policijskoga organa; zloupotreba bolovanja;).
Osim toga, članom 38. Zakona o policijskim službenicima FBiH, propisano je da policijski službenik ne može obavljati nikakvu dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje rukovodioca, koje po svemu sudeći nisu imali. Barem ne u pisanoj formi.
Ovim članoma zakona, kako nam je pojašnjeno iz policijskih agencija, podrazumijeva se da policijski službenik ne smije u svom vlasništvu imati, naprimjer, ni ugostiteljski objekat. Po tome je za njih dodatno otežavajuće ako su, a kako se to tvrdi na osnovu operativnih saznanja, navodno novac zarađen za usluge osiguranja narkobosa ulagali u otvaranje ugostiteljskih objekata, koje su, navodno, registrirali na imena drugih osoba.
Na spomenutom ročištu na kojem je raspravljan prijedlog Tužilaštva da im se odredi pritvor, odbrana se svojski trudila da dokaže da “niko u BiH, pa tako ni oni u to vrijeme nisu znali da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba”, te da su mislili da se radi o “biznismenu iz Dubaija”. U ovom slučaju to uopće nije ni bitno, jer bi, sudeći prema zakonskim odredbama, povredu dužnosti počinili da su u privatnom aranžmanu osiguravali bilo koga.
Kada je u pitanju ulaganje novca u otvaranje ugostiteljskih objekata, javna je tajna u Sarajevu da u glavnom gradu egzistira veći broj njih čiji su stvarni vlasnici pojedini policijski službenici, iako se formalno-pravno vode na drugim imenima.
Takve tvrdnje bez imalo uvijanja iznio je i državni delegat i nekadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić, koji je gostujući na N1 kazao kako “najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga”, kao i da to “zna pola Sarajeva”.
Iako prema Miletićevim riječima to “zna pola Sarajeva”, očigledno je da o tome nije obaviješten ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, koji je danas saopćio kako se radi o “vrlo ozbiljnim tvrdnjama koje moraju biti detaljno provjerene”.
– MUP Kantona Sarajevo, Uprava policije, tim povodom će izvršiti adekvatne provjere ovih navoda – naveo je Katica.
Mi bismo tome dodali i: “Ako nije zastupila zastara”.
Iako sve policijske agencije u državi imaju svoje jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi.
Svjedoci smo da se s provjerama najčešće krene tek nakon što neko od medija “provali” neku aferu ili nezakonitost.
Tako je bilo kod čuvanja Tita, tako je bilo kod izostanka sistematskih ljekarskih pregleda policajaca, tako je i s kafanama koje drže policajci…
Da ne bude zabune, ništa bolja situacija nije ni u entitetu RS, gdje je isto tako javna tajna da brojni pripadnici MUP-a u slobodno vrijeme privatno rade kao osiguranje nekih ugostiteljskih objekata.
Nastavi čitati

Najčitanije