Connect with us

USK

Dvije godine čekaju da im se smiluju: Od pet spratova Doma zdravlja Bihać – rade dva

Published

on

Skoro da nema ulaza u zgradu na kojem ne stoji natpis da se krećete na vlastitu odgovornost, dok su na pojedinim odjelima zidovi pričvršćeni gredama koje bi ih spriječile od urušavanja uslijed ponovnog potres

Potres koji je prije dvije godine zahvatio Sisak i Petrinju načinio je ogromne štete i bihaćkom Domu zdravlja. S obzirom na to da uposlenici ove zdravstvene ustanove rade u neuslovnom i nesigurnom objektu, to iziskuje svakodnevne sanacije. Uposlenici su se nadali da će izgradnja novog objekta ići bržim tempom, a prema posljednjim informacijama, izgradnja bi trebala početi u proljeće ove godine, javlja Federalna televizija.

Zgrada bihaćkog Doma zdravlja ima pet spratova, nakon potresa – rad ove zdravstvene ustanove odvija se samo na dva.

„Smatram da smo obezbijedili, u okvirima kakvim smo mogli, kvalitetnu zaštitu i da su zdravstveni radnici uspjeli uskladiti interese zaposlenih, interese javnosti i interese građana kojima je potrebna zdravstvena zaštita. Dvije teške su godine gdje se cijela zajednica uključila da se pomogne ovom Domu zdravlja – urađene su sanacije, adaptacije“, ističe Ekrem Tutić, predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika Doma zdravlja Bihać.

Međutim, zgrada Doma zdravlja svakim danom sve više propada, a kako je raditi u ovako teškim uslovima, najbolje znaju uposlenici koji prethodne dvije godine slušaju samo obećanja.

„Prije dvije godine bila je određena politička elita koja je dan, dva, tri, pet hodala tu oko Doma zdravlja, koji su obećavali da će se te neke stvari promijeniti na nešto bolje. Međutim, ja ću reći, iz svog ugla, koji radim u zoni zračenja – da i dalje nemam ventilaciju, narušeno je moje zdravlje, zdravlje kolega, ne samo u mojoj službi nego i u drugima. Imamo rupe u podu, imamo kolege i kolegice koji jedu pored otpada“, govori Meris Jušić, predsjednik Vijeća uposlenika Doma zdravlja Bihać.

A skoro da nema ulaza u zgradu na kojem ne stoji natpis da se krećete na vlastitu odgovornost, dok su na pojedinim odjelima zidovi pričvršćeni gredama koje bi ih spriječile od urušavanja uslijed ponovnog potresa.

„Prema posljednjem nalazu koji smo dobili od ovlaštene firme, moramo ispoštovati smjernice koje su nam date kako bismo povećali sigurnost i uposlenika i pacijenata. To su većinom neki interventni radovi koje moramo izvesti na sanaciji stropnih obloga, obloga koje prijete da se uslijed manjih podrhtavanja uruše na uposlenike ili pacijente“, objašnjava Ismet Šečić, referent zaštite na radu Doma zdravlja Bihać.

Direktor Doma zdravlja Bihać Ademir Jusufagić napominje kako krajem januara dobijaju glavni građevinski projekat koji će biti revidiran i koji je završen: „Predali smo za građevinsku dozvolu prije 30 dana. Ako bude sve u redu, početak proljeća, u maju se može raspisati javni poziv za izvođača radova. Sve procedure, dok se dođe do toga, dugotrajne su i mukotrpne“.

Zgrada Doma zdravlja u Bihaću stara je 40 godina, a od kada postoji – nije uložena niti marka. Izgradnja nove, prema trenutnim procjenama, koštat će oko 10 miliona maraka. I dok željno iščekuju izgradnju novog objekta adekvatnog za rad, 259 uposlenika svakodnevno obavlja svoj posao – pruža zdravstvenu zaštitu za hiljade građana.

USK

Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe

Published

on

By

Jučer je u Velikoj Kladuši pretučen Arijan Jelenović, unuk ratnog zločinca Fikreta Abdića.

Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.

“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.

Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.

“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.

Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.

Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.

Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.

“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.

Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.

Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.

Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.

“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.

Nastavi čitati

USK

Kako da garantuju sigurnost građanima kad su i sami nesigurni: Sindikat policije USK traži novu opremu, tehničku zaštitu, obuku policajaca…

Published

on

By

Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe

Upravni odbor Sindikata policije Unsko-sanskog kantona izrazio je danas zabrinutost zbog stanja sigurnosti i zaštite policijskih službenika u ovom kantonu. Povod za konferenciju za medije bile su brojne reakcije predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, te Ministarstva unutrašnjih poslova USK nakon nedavnog tragičnog događaja u Policijskoj stanici Bosanska Krupa.

Predstavnici sindikata istaknuli su da je nakon ovog incidenta fokus uglavnom bio na traženju odgovornosti i propusta policijskih službenika, dok se zanemarilo pitanje njihove opremljenosti, obučenosti i uslova rada.

Stara oprema

Kako su naveli, ključni problemi sa kojima se suočavaju uključuju zastarjelu opremu, dugogodišnje odlaganje nabavke uniformi, kao i oružje koje se nije obnavljalo više od dvije decenije.

“Trostruko ubistvo, uključujući dva profesora u školi u Sanskom Mostu i policajca u Bosanskoj Krupi, trebalo je biti alarm za ozbiljnu analizu stanja sigurnosti u USK. Stoga ćemo zatražiti vanrednu sjednicu Skupštine USK kako bismo pokrenuli ovo pitanje”, izjavio je Mirsad Mahmutović, predsjednik Upravnog odbora Sindikata policije USK.

U Sindikatu planiraju i inicijativu preko Unije samostalnih sindikata FBiH za donošenje posebnog zakona o zaštiti na radu policijskih službenika, izdvojenog od općeg Zakona o zaštiti na radu, koji bi posebno tretirao policajce, njihovu sigurnost i zaštitu.

Traže tehničku zaštitu

Također, zatražit će uključivanje Vijeća za zaštitu na radu pri Federaciji BiH, koje okuplja predstavnike Vlade, poslodavaca, sindikata i stručnjaka za sigurnost na radu.

“Od poslodavca tražimo hitnu nabavku uniformi, opreme i oružja, kao i tehničku zaštitu objekata u kojima policija radi, uključujući adekvatan video-nadzor i osvjetljenje”, naglasio je Mahmutović.

Izmjena pravilnika

Osim toga, Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe, uprkos sve češćim napadima na njih i njihovu imovinu.

Također, planiraju pokrenuti inicijativu za izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta kako bi se popunila upražnjena radna mjesta i omogućilo zapošljavanje novih kadrova.

Naime, više od polovine trenutnog sastava Policije USK stiče pravo na penziju u naredne dvije godine.

Obuka policajaca

Predstavnici sindikata zaključuju da je potrebna i obuka policajaca, teorijska i praktična, s fokusom na zaštitu ličnosti, objekata i pravilno rukovanje vatrenim oružjem.

“Naš cilj je obezbijediti sigurnije uslove za policajce i poboljšati nivo zaštite i sigurnosti koju pružaju građanima Unsko-sanskog kantona”, zaključio je Mahmutović.

Nastavi čitati

Najčitanije