Connect with us

BiH

Elmedin Konaković o Izbornom zakonu, državnoj imovini…: Na to nećemo, naravno, pristati!

Published

on

Nakon uspješnog susreta s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom na marginama sastanka Globalne koalicije za borbu protiv ISIL-a u Rijadu, te značajnih poruka američkih saveznika u kontekstu Bosne i Hercegovine, već za narednu sedmicu ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković najavljuje seriju novih diplomatskih aktivnosti.

Konaković putuje u London, gdje, veli, ima niz važnih razgovora. Potom leti za Berlin, gdje ga 16. juna očekuje zvanični susret s ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock. Nakon te posjete slijedi i zajednička sjednica Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske 20. juna. Već 22. juna je u zvaničnoj posjeti Sloveniji, gdje će mu domaćin biti kolegica Tanja Fajon

Šef bh. diplomatije to naziva nastavkom jednog dinamičnog procesa u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, kojim je, kako tvrdi, reafirmirana BiH na međunarodnoj sceni.

Ratifikacija granice

Upitan o sastanku Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, Konaković je rekao kako očekuje “da otvorimo sve teme”.

 

“Ne očekujem nikakvu senzaciju, da ćemo na toj sjednici riješiti sva otvorena pitanja kojih ima puno. Prije svega pitanje ratifikacije naših granica, potom pitanje naše imovine u Hrvatskoj koja je vlasništvo BiH i njome se moramo ozbiljnije pozabaviti. Očekujem da i Trgovska gora bude predmet našeg dogovora, ili barem inicijalnog razgovora… I niza drugih problema koje naše zemlje mogu rješavati u, čini mi se, drugačijem političkom ozračju. Jer, imamo zaista energiju koja iz BiH pruža ruku. Ne znato što je kukavička, nego baš zato što je hrabra  – da se ovdje naprave neki mostovi. Ali su vrlo jasno ocrtane i neke naše granice”, kaže Konaković u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.

Smatra “jako dobro što imamo zajedničku sjednicu sa Vladom Hrvatske”, ali stvari posmatra u širem regionalnom kontekstu.

 

“Nadam se da ćemo u dogledno vrijeme isto tako imati sjednicu sa Vladom Srbije, naravno i Crne Gore u vrlo skoro vrijeme.  Kako bi sa našim prvim komšijama, imali razgovore o temama koje nas povezuju, a koje su, prije svega, ekonomske naravi. Vidjeli ste koliko smo jedni drugima u robnoj razmjeni važni. I zato bi bilo važno da politička stabilnost bude riječ koja je prirodna u našoj komunikaciji. Ako nemamo tu političku stabilnost, nemamo potencijal za ekonomski razvoj. To je dobra jasna stvar. Mislim da je dobro da se sastajemo, da ćemo otvoriti neka važna pitanja, neka i riješiti. Ali ja to vidim kao početak novog, boljeg popravljanja odnosa naše dvije zemlje (BiH i Hrvatske, op.a.)”, smatra naš sagovornik.

Pred nama je izazov

Govoreći o jednom od najvažnijih političkih događaja ove sedmice, zasjedanju Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), Konaković se za portal Radiosarajevo.ba osvrnuo na zahtjeve u pogledu izborne reforme i državne imovine.

To su  – reći će Konaković – jednostavna pitanja.

“BiH ima obvezu reforme izbornog zakonodavstva zbog međunarodnih presuda, zbog diskriminacija koje nigdje u Evropi nisu viđene, zbog činjenice da se pojedini građani BiH ne mogu takmičiti za Predsjedništvo BiH, niti kandidirati. Da Srbin iz Sarajeva, Hrvat i Bošnjak iz RS-a, također, ne mogu. Pred nama je izazov, da budemo hrabri, da izmjenama Ustava i Izbornog zakona riješimo prije svega ta pitanja.  A, naravno, uvažimo i neke druge zahtjeve koje imaju hrvatska i srpska strana, a prije svega građani BiH od nas”, naveo je.

Država je titular

Kad je riječ o državnoj imovini, veli da je “naša pozicija potpuno čista” i jasna.

“Ne želimo ništa što nije primjereno po svjetskim standardima, i prava i politike. Država je titular državne imovine. U Parlamentu se može naći model po kojem bi se to moglo po potrebama davati na upravljanje  nižim nivoima vlasti, uz saglasnost Parlamenta. Očekujemo, isključivo na tom tragu rješenja, nikakva druga koja stvaraju pretpostavke za secesiju nisu uopšte prihvatljiva i na to nećemo, naravno, pristati. Naši stavovi po tim pitanjima su prilično poznati…”, zaključuje Konaković.

Radiosarajevo.ba

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije