Connect with us

Magazin

(FOTO) Čarobni prizori iz Krajine: Una je na slici i u svakoj priči

Published

on

Lepezu kulturnih događaja tokom turističke sezone u Krajini zatvorile su nagrade i revija. Haljine sa motivima Krajine čekaju kupce, a djeca novac

Manifestacija Čarobna Krajina je utemeljena prošle godine i odmah je postala jako popularna, a ove je godine još veća i bolja. Pobjedničke fotografije snimljene profesionalnom opremom, uključujući i snimanje dronovima, zovu se: Kajakaš na Uni Ines Šabić, Stari i Bužimska magla Vahidina Veladžića, dok je na prvom mjestu – Boat on the frozen river Saida Mulalića.

Vahidin Veladžić uslikao je Stari i bužimsku maglu

HUMANITARNA AKCIJA

Fotografski konkurs ove godine bio je proširen za još jednu nagradnu kategoriju, za najbolje fotografije snimljene neprofesionalnom opremom, odnosno mobilnim telefonima. Treće mjesto je osvojila predivna fotografija Čuvari krajiške tradicije Emine Jonuzović, drugi je Mehmed Čaušević sa fotografijom Unska vila, a prvo mjesto pripalo je Denisu Smajiću za fotografiju Krila magle.

Oslobođenje i drugu godinu objavljuje pobjedničke fotografije manifestacije održane u Bihaću pod nazivom Čarobna Krajina

– Zaista sam zadovoljna ovim čarobnim prizorima iz Krajine, baš kao što i naziv naše manifestacije na to upućuje. Sretni smo da smo imali više od 200 telentovanih učesnika iz cijele BiH i van naše domovine koji znaju za ovu ljepotu i autorskim djelima doprinose cijelom projektu, kazala je Ilda Alibegović, autorica i voditeljica ovog projekta.

Kajakaš na Uni djelo je Ines Šabić

U toku manifestacije pokrenuta je i humanitarna akcija kroz modne kreacije, odnosno devet haljina koje su nosile djevojke – modeli iz svih osam gradova Unsko-sanskog kantona. Svaka od osam haljina na sebi nosi print znaka jednog od gradova, a organizatorica i autorica projekta nosi devetu haljinu sa printom rijeke Une.

Denis Smajkić i Krila magle

Haljine su na prodaju, a sva sredstva namijenjena su Udruženju Radost druženja, koje se bavi njegom djece sa poteškoćama u razvoju. Kupac koji ponudi najviše za bilo koju od devet haljina, od kreatorice koja je kreirala sve modne kreacije Vernese Džubur dobija na poklon divnu večernju crvenu haljinu koju je kreatorica nosila na izložbenoj večeri Čarobna Krajina.

Kao i protekle godine, održan je i literarni konkurs. Prva tri mjesta za svoje pjesme osvojili su: Edita Mulaosmanović za pjesmu “Kad bi bila Una”, Anel Majanović za pjesmu “Krajina” i Emina Selimović za pjesmu “Svjetionici”.

Unska vila Mehmeda Čauševića

Po petnaest najboljih literarnih i fotografskih radova završili su na panoima koji su poslije poklonjeni njihovim autorima, dok su prvonagrađeni dobili i po 500, 1.000 i 1.500 maraka. Kao što je kategorija fotografija proširena za sekciju onih sačinjenih mobilnim aparatima, tako je i literarni konkurs, pored pjesama, proširen kratkim pričama.

Emina Jonuzović i Čuvari krajiške tradicije

Najbolje kratke priče su “Sjenke” Emine Đelilović-Kevrić, “Klokot” Lamije Begagić i “Krajiški nomadi” Elvedina Dervića.

Sticajem okolnosti sve tri prvonagrađene kratke priče koje je žiri odabrao na neki način se dotiču imigracija s kojima se Krajina suočava. Tako je prva priča “Krajiški nomadi” splet scena iz rodnog cazinskog kraja, nostalgija za njima, za kućama sa starim krovovima gdje žive komšije, nostalgija za starom majkom koja svoju djecu i unučiće dočekuje tek za Bajram.

Druga priča “Klokot” je o mladoj Bišćanki koja u imigraciji svima priča bajkovite prizore izvora i unske pritoke Klokota, da bi se tamo u Francuskoj na kraju i udala za podvodnog biologa koji je kasnije došao i preronio preko stotinu metara ne mogavši naći kraj dobokoj izvorskoj vodi. Priča je bazirana na istini, jer se takva ekspedicija iz Francuske desila u Bihaću prije nekoliko godina.

Modne kreacije

GROF I KRUŠNICA

Ali, pogled na Krajinu, od onih koji je vole, najjači je prizor svih priča, pa tako i posljednje, gdje je glavni akter posmatra sa drugog svijeta. U priči “Sjenke” čitaoci se upoznaju sa hrvatskim plemićem Matijom Bakićem, koji je 1565. kao posljednji zapovjednik odbrane grada Krupe sa 28 junaka branio graničnu postaju koju je napadalo oko 4.000 Turaka. Matija je u herojskoj bici ranjen, utopio se u delti rijeke Krušnice. Predivna manifestacija, predivne priče i fotografije. Ne postoji razlog da se sve ovo ne nastavi i idućeg ljeta.

Magazin

Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?

Published

on

By

DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.

Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?

Dva vozila idu ravno, a jedno skreće

Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.

Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.

Index.hr

Continue Reading

Magazin

Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo

Published

on

By

TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.

Izbjegavala je muškarce

Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.

Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.

Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.

“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.

Zaslužna je i genetika

Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.

Index.hr

Continue Reading

Magazin

Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura

Published

on

By

Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.

Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.

Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.

Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.

Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.

Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.

Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.

U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.

Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.

Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.

Continue Reading

Najčitanije