Connect with us

BiH

IGK prijavio Dodika i Cvijanović za negiranje genocida, Tužilaštvo BiH odbilo provesti istragu

Published

on

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) je dobio odgovor od Tužilaštva Bosne i Hercegovine na krivične prijave protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

IGK je podnio krivične prijave protiv Dodika i Cvijanović zbog kršenja Zakona o zabrani negiranja genocida. U prijavama se navodi i pokušaj rušenja ustavnopravnog poretka BiH i narušavanja teritorijalnog integriteta, suvereniteta, nezavisnosti te političko-pravnog subjektiviteta BiH.

U prijavama IGK je naveo da su Dodik i Cvijanović donijeli ukaz prema kojem u tom entitetu ne važe izmjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koje je donio bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko, a kojima se krivično kažnjava negiranje genocida i drugih zločina presuđenih na domaćim i međunarodnim sudovima.

S druge strane, Tužilaštvo je donijelo naredbe o neprovođenju istrage protiv Milorada Dodika i Željke Cvijanović jer, prema njihovom mišljenju, ne postoji osnovana sumnja da su prijavljene osobe počinile krivično djelo.

Advertisement
IGK

“IGK neće odustati od saradnje sa Tužilaštvom Bosne i Hercegovine i sa Glavnim tužiocem Kajganićem, jer su istina i pravda na strani žrtava. IGK će nastaviti pravnu bitku da svi ratni zločinci budu privedeni pravdi i da one koji negiraju zločin i one koji štite zločince i negatore zločina stigne zaslužena kazna. Između zločinaca i negatora zločina nema razlike. Neki zločinci mogu biti i ostati nekažnjeni, ali nikada ne smiju biti mirni i spokojni”, poručili su.

BiH

Helez uoči presude Dodiku: Nećemo napraviti grešku koju su predstavnici Bošnjaka napravili 90-ih govoreći ljudima da ‘mirno spavaju’

Published

on

By

Zukan Helez, ministar odbrane Bosne i Hercegovine, osvrnuo se na političke pritiske na Sud BiH u iščekivanju presude Miloradu Dodiku. Ocjenjuje kako je pritisak sada prerastao u otvorene prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu i cjelovitosti Bosne i Hercegovine te miru i stabilnosti.

“U tim prijetnjama se sinhronizirano smjenjuju predstavnici režima Aleksandra Vučića i klike okupljene oko Milorada Dodika. Drago mi je da su opozicione stranke u manjem bh. entitetu svjesne da se ovdje ne radi o zaštiti ničijih vitalnih interesa, nego se radi o spašavanju okorjelog kriminalca i njegovih podanika koji žele da unesu haos u našoj državi i čitavoj regiji. Presuda Miloradu Dodiku nije presuda RS niti njenim građanima.

Prijeko potrebno i ključna stvar u ovom vremenu je da bosanskohercegovačke snage budu jedinstvene u zaštiti naše domovine. U tom smislu tražiti smjenu ljudi na najodgovornijim pozicijama na vlasti, u vremenu kada se našoj zemlji nikad otvorenije prijeti secesijom je veoma neodgovorno i moglo bi imati katastrofalne posljedice za Bosnu i Hercegovinu”, kazao je Helez.

On je komentirao da bi se stranke, za koje je, kaže, siguran da vole Bosnu i Hercegovinu, trebale zapitati na čijoj su strani kada podnose iste inicijative kao SNSD i glasaju isto kao oni.

Advertisement

Helez kaže kako u potpunosti poštuje da je cilj svake stranke biti vlast kako bi implementirali svoje političke programe, ali da biti vlast po svaku cijenu ne smije biti cilj, niti važnije od Bosne i Hercegovine, od slobode i demokratije, od sigurnosti svih građana u Bosni i Hercegovini.

“Mene je historija, kao pripadnika naroda nad kojim je počinjen genocid i čija država je pretrpjela agresiju, naučila da više nikad ne napravim grešku koju su predstavnici moga naroda napravili 90-ih godina kad su pozivali građane da “mirno spavaju”. Moja je obaveza kao ministra odbrane BiH prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu i cjelovitosti Bosne i Hercegovine te miru i stabilnosti uzeti za ozbiljno.

Svi koji me prate na društvenim mrežama znaju da svakodnevno izvještavam građane o svome radu. Smatram to svojom obavezom, jer mene su građani izabrali, njima sam dužan podnijeti izvještaj. Mnogo je aktivnosti koje pripadaju sigurnosnim i odbrambenim sferama, koje ne mogu podijeliti sa javnošću, jer bi samo ugrozilo njihovu realizaciju. Građani u Bosni i Hercegovini mogu biti sigurni da činim sve u okviru svojih nadležnosti da unaprijedim kapacitete Oružanih snaga BiH kako bi što spremnije bile da vrše svoju zakonsku nadležnost, a to je da brane suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

Borbi za Bosnu i Hercegovinu su u ovom trenutku prijeko potrebne sve stranke i politički akteri koji u svom srcu nose našu domovinu. Potrebno nam je jedinstvo. Budimo pametniji, od svađe među bosanskohercegovačkim snagama koristi mogu imati samo oni koji otvoreno rade protiv Bosne i Hercegovine”, naveo je ministar odbrane Zukan Helez.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

EUFOR uoči presude Dodiku: Pratimo situaciju i spremni smo reagovati

Published

on

By

Snage Evropske unije u Bosni i Hercegovini (EUFOR) kontinuirano prate razvoj događaja u zemlji u bliskoj koordinaciji sa lokalnim sigurnosnim službama, i potpunu su svjesne sigurnosnih pitanja.

“EUFOR prati situaciju u cijeloj zemlji, te je spreman djelovati u okviru mandata, koji mu je povjerilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda”, naveli su iz međunarodnih snaga na pitanje o spremnosti da odgovore na destabilizirajuće izjave zvaničnika Republike Srpske (RS), povodom predstojećeg izricanja presude predsjedniku ovog bh. entiteta Miloradu Dodiku, naveli iz EUFOR-a za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Naime, izricanje prvostepene presude Dodiku i drugooptuženom v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću najavljeno je pred Sudom BiH 26. februara. Oni su optuženi za nepoštovanje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita (Christiana Schmidta).

Advertisement

Na pitanje da li su snage EUFOR-a spremne odgovoriti u slučaju narušavanja sigurnosti većeg obima i u slučaju da domaće policijske i vojne snage to ne budu u stanju, naveli su da “strukture EUFOR-a kontinuirano i pažljivo kalibriraju, kako bi zadovoljile rastuće sigurnosne potrebe”.

“U ovom trenutku u našem fokusu ostaje održavanje stabilnosti i sigurnog okruženja. Ako uočimo značajno pogoršanje javnog reda, ili bilo kakvu prijetnju sigurnosti civila, djelovat ćemo u bliskoj suradnji s lokalnim vlastima i našim međunarodnim partnerima, u okviru našeg mandata”, naveli su.

Kontinuirane procjene sigurnosnog okruženja ne ukazuju na neposredne znakove pogoršanja, navode iz EUFOR-a, ali uprkos tome trupe ostaju u potpunosti spremne odgovoriti na različite sigurnosne scenarije.

Iz EUFOR-a objašnjavaju da se spremnost redovno provjerava kroz stalnu obuku i vježbe, uključujući redovne godišnje vježbu “Brzi odgovor”, tokom kojih trupe demonstriraju sposobnost pružanja podrške institucijama Bosne i Hercegovine u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.

Advertisement

Više od hiljadu vojnika iz Evropske unije, Švicarske, Turske i Čilea već dvije decenije čuva mir i sigurnost u BiH. EUFOR ima i mandat za korištenje sile, u slučaju da 16 domaćih policijskih agencija i oko 8.000 domaćih vojnika ne mogu očuvati stabilno okruženje.

Nastavi čitati

BiH

Vučević u Sarajevu: Ako želite jaču BiH, ne dirajte RS i imat ćete bolje odnose

Published

on

By

Miloš Vučević, premijer Srbije je boravio u Sarajevu sa mitropolitom Hrizostomom te je posjetio i Saborni hram Rođenja Presvete Bogorodice.

Nakon toga se obratio medijima te je odgovorio i na pitanje o suđenju te eventualnoj presudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Podsjetio je i kako je prilikom jučerašnje posjete Istočnom Sarajevu rekao ono što smatra da je “pristojno” da kaže predsjednik vlade druge države.

“Volio bih, nadam se i molim se gospodu bogu da neko ne pokušava da zloupotrijebi sudsku vlast da bi poništio izbornu volju građana. Sudska vlast je dio podjele u jednoj državi, ali ne smije da oduzme suverenitet građana koji odlučuju na demokratskim izborima”, odgovorio je Vučević.

Navodi i kako to onda “obesmišljava pravno uređenu državu”, piše Klix.

Advertisement

“Svako mora da bude jednak pred zakonom, svako može da odgovora, nema privilegovanih i zaštićenih, ali bojim se da postoje politički i sudski procesi”, smatra on.

Prema njegovom mišljenju, vodi se proces u kojem ni Dodik “ne zna za šta je optužen”.

“Nadam se da neće otići u procesu destabilizacije BiH i da se reflektuje na cijeli region”, rekao je Vučević te poručio kako je bolje razgovarati o bilo kojoj temi nego da se prave barijere.

“Nadam se da presuda neće voditi u usložnjavanje ionako nejednostavnih odnosa i da će se zaustaviti trend napada na Dejtonski sporazum koji je donio mir na teritoriji BiH i cijeli region. Da sam državljanin BiH, branio bih Dejtonski sporazum, a sve kontra toga vam komplikuju i kvare odnose. Koliko god o nekim stvarima ne mislimo identično, trebamo da slušamo jedni druge. Srbi i Bošnjaci treba da sarađuju, ne znam ko kome može da bude bliži, Srbi, Hrvati i Bošnjaci treba da se dogovaraju u BiH. Ako želite jaču BiH, ne dirajte RS i imat ćete bolje odnose. RS je dio političke, vojne borbe srpskog naroda u BiH”, smatra on.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik prijeti u slučaju presude: “Moglo bi se desiti da vratimo vojsku RS-a”

Published

on

By

Na sjednici Glavnog odbora SNSD-a u Prijedoru, predsjednik stranke Milorad Dodik ocijenio je da je politička situacija u Bosni i Hercegovini krajnje nestabilna te da je država u procesu “puzajućeg raspada”.

“BiH je zemlja u raspadu, a tome doprinose napadi na Ustav i Dejtonski sporazum. Rad vanustavnih institucija, poput Ustavnog suda BiH, dodatno urušava sistem”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sjednice.

Dodao je da srpski predstavnici neće popuniti Ustavni sud BiH sve dok se ne donese rješenje o eliminaciji stranih sudija te da su Tužilaštvo i Sud BiH takođe neustavne institucije.

“Ustav BiH treba da se brani od stranog faktora, koji je svojim intervencionizmom i antiustavnim aktima doprinio urušavanju države i dovođenju u pitanje njenog suvereniteta”, rekao je Dodik.

Advertisement

Najavljuje se politička borba

SNSD smatra da su sve reforme koje su donesene izvan okvira Dejtonskog sporazuma nelegitimne i da ih treba odbaciti. Prema Dodikovim riječima, stranka će se zalagati za ukidanje svih ministarstava i institucija koje nisu predviđene Ustavom BiH, te da Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH treba vratiti u striktne ustavne okvire.

“Predsjedništvo BiH ne vodi vanjsku politiku, ono djeluje personalno. Uzurpacija vanjskopolitičkog sektora urušava povjerenje u institucije BiH”, naglasio je Dodik, posebno izdvajajući ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića kao osobu čije djelovanje SNSD želi onemogućiti.

Lider SNSD-a je naveo da se konstantno vrše pritisci na Republiku Srpsku, te da se uvijek traže “krivci” u njenom rukovodstvu – od Radovana Karadžića, preko Biljane Plavšić, sve do aktuelnog predsjednika RS-a.

Advertisement

“Računa se na to da će se unošenjem straha u političko rukovodstvo RS-a redefinisati politički procesi. Ali, mi ćemo stupiti u proces poništavanja svih odluka i zakona donesenih mimo Dejtonskog sporazuma”, poručio je Dodik.

SNSD smatra da je Dejtonski sporazum “srušen” djelovanjem visokog predstavnika Christiana Schmidta i Ustavnog suda BiH, te naglašava da ne priznaje nijednu Schmidtovu odluku.

“Ako ne uspijemo u ovoj borbi, konstatovaćemo da je srušen Dejtonski sporazum i da BiH više ne postoji”, rekao je Dodik.

Dodao je da Glavni odbor SNSD-a smatra da je sudski proces protiv njega napad ne samo na njega lično, već i na Republiku Srpsku i srpski narod.

Advertisement

“Udar na predsjednika RS-a je udar na instituciju s najvećim autoritetom u Republici Srpskoj”, poručio je Dodik.

Najavljeni miting i politički koraci

SNSD planira održavanje sjednice Narodne skupštine Republike Srpske u utorak, s tačkom dnevnog reda “Odbrana od udara na Ustav BiH”. Dodik je najavio da će rasprava biti nastavljena u srijedu u 14 sati, kada bi se donijele odluke o budućim koracima nakon presude njemu u Sudu BiH.

“Ako presuda bude osuđujuća, čak i na jedan dan, Narodna skupština RS-a mora djelovati i sve zaključke od 2010. godine pretočiti u zakone”, rekao je Dodik.

Advertisement

Kazao je kako između ostalog to znači i rušenje reforme odbrane BiH:

“Moglo bi se desiti da se organizuje Vojska Republike Srpske, da se odbaci reforma Oružanih snaga i zabrani rad Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS-a – sve s ciljem vraćanja BiH na izvorni Dejton”, poručio je Dodik.

SNSD takođe poziva građane da u utorak i srijedu dođu ispred NSRS-a kako bi podržali poslanike u donošenju odluka.

Dodik je jasno poručio da SNSD ne prihvata nikakvu krivicu koja bi se utvrdila odlukom Suda BiH i presudom protiv njega.

Advertisement

“Sve ćemo donijeti političkim sredstvima. Odbacujem bilo kakvu upotrebu sile, bilo kakvu upotrebu organa. Nikakvog rata nema”, naglasio je Dodik.

Dodao je da će se Republika Srpska, ukoliko bude morala, braniti, ali da ta odbrana nije samo vojna već prije svega politička.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Kazaz: Ako Dodik bude osuđen imamo najveću krizu, policija i vojska moraju biti u pripravnosti! Na sutkinji Uzunović je ogroman teret

Published

on

By

Međunarodna zajednica i visoki predstavnik su gurnuli sutkinju Senu Uzunović u najtežu moguću poziciju. Šmit je imao bonske ovlasti, ima ih još uvijek. On je bonskim ovlastima mogao da riješi slučaj Dodik. On to nije učinio. Onako kako je suspendirao Ustav FBiH na jednu noć mogao je suspendirati i odluku Dodika. Sad je sudbina države u rukama jedne sutkinje. Ono što će ona uraditi biće samo pravnim mehanizmim,a, ali je to ogroman teret. Ne znam kako se ona nosi s tim teretom – kaže Kazaz

 

Prof. dr. Enver Kazaz bio je gost emisije “Crvena olovka” na TV Alfa. Na početku razgovora Kazaz je govorio o suđenju Dodiku, tačnije iznošenju završnih riječi odbrane. Iz RS-a čujemo riječi kako ovo nije suđenje Dodiku nego RS-u i instituciji predsjednika, navodeći da se Dodiku sudi za radnju koju je preduzeo u svojstvu predsjednika Republike Srpske a ne fizičkog lica, te da se radilo o njegovoj ustavnoj obavezi shodno Ustavu Republike Srpske a ne proizvoljnom postupanju. Kazaz kaže da su to propagandne tvrdnje.

– To su propagandne tvrdnje. Dodik je radio posao koji je morao da radi po nalogu NSRS, ali se tu postavlja ozbiljna dilema. Ako NSRS izglasa odluku koja nije u skladu s Ustavom BiH, da li onda Dodik mora potpisati takvu odluku ili će Dodik uraditi tako da i sam prekrši Dejtonski sporazum i na taj način naruši Dejtonski sporazum, to je pravno pitanje – kaže Kazaz.

Advertisement

Povlačenje iz vlasti

Sutkinja Sena Uzunović kazala je da će 26. februara biti izricanje presude.

– U slučuju osuđujuće presude Dodik povlači srpske predstavnike iz institucija vlasti, proglašava svoj izborni zakon i najavio je da će ukinuti provođenje odluka Suda BiH. Prevedeno na najjednostavniji jezik to je državni udar. To će biti najveća kriza od Dejtona pa do danas. To će izazvati najveću moguću krizu. Taj scenarij u mnogome će ovisiti od toga kako će se ponašati opozicija u RS-u, ne vjerujem da će opozicija spašavati Dodika i ugroziti Republilku Srpsku – poručuje Kazaz.

Kazaz je rekao da kriza koja dolazi neće biti jednostavna.

Advertisement

– Imat ćemo političku i institucionalnu krizu, imat ćemo državni udar. Snage koje su zadužene za čuvanje države to su SIPA i OS BiH, one moraju štiti državu. 26. februara ćemo biti suočeni s novom realnošću krize. U slučaju da bude oslobođen Dodik će dobiti vjetar u leđa i postati neko ko je pobijedio institucije, on će biti neprikosnoveni autoritet srpskom narodu. Oba scenarija politički odgovaraju Dodiku – kaže Kazaz.

Kazaz kaže da bi upotrebom sile, bio ugrožen mir u BiH.

– Kako bi se provela osuđujuća presuda? To bi podrazumijevalo duge cijevi u Banja Luci i sukob s policijskim snagama RS-a, takav scenarij bi podrazumijevao i sukobe na granici entiteta i u povratničkim mjestima, a pri tom nemate autoritet kakav ste imali do Trampovog dolaska. Ne želim nasjedati na parole koje kažu treba uhapsiti Dodika, slažem se treba ga uhapsiti, ali dajte instrumente kako možete provesti tu odluku bez ozbiljnije tragedije, kaže Kazaz.

Advertisement

Kazaz je upozorio političke elite, ali i policijske i vojne snage.

– Treba upozoriti institucije sistema, da se ne oslanjaju na međunarodnu pomoć. Situacija je naizgled relativno mirna ali ako ne budete pripravni mislim na policijske i vojne snage, mogući su svakakvi scenariji. Političkim elitama poručujem da budu racionalni i da očuvaju mir. Mi imamo natjecanje za vlast u gluposti oko datuma osnivanja Sarajeva – kaže Kazaz.

Blokade od Aprilskog paketa

Kazaz je poručio da je BiH u blokadi još od 2006. godine.

Advertisement

– BiH je u blokadi od 2006.godine i Siljadžićevog rušenja Aprilskog paketa. U suočavanju s ovom krizom vidimo kakva je to greška bila i kako nas je Silajdžić izmanipulirao – kaže Kazaz.

Nakon što je Dodik kazao da je sudbina države u rukama sutkinje Sene Uzunović, Kazaz krivce vidi i u Međunarodnoj zajednici.

– Međunarodna zajednica i visoki predstavnik su gurnuli sutkinju Senu Uzunović u najtežu moguću poziciju. Šmit je imao bonske ovlasti, ima ih još uvijek. On je bonskim ovlastima mogao da riješi slučaj Dodik. On to nije učinio. Onako kako je suspendirao Ustav FBiH na jednu noć mogao je suspendirati i odluku Dodika. Sad je sudbina države u rukama jedne sutkinje. Ono što će ona uraditi biće samo pravnim mehanizmim,a, ali je to ogroman teret. Ne znam kako se ona nosi s tim teretom – kaže Kazaz.

Razvoj ove krize će ovisiti o HDZ-u i tome kako će se HDZ postaviti, objasnio je Kazaz u emisiji “Crvena olovka”.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Sud BiH osudio pripadnika “Belih orlova” na 10 godina zatvora zbog višestrukog silovanja

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine izrekao je prvostepenu presudu kojom je osudio Borislava Gligorevića na deset godina zatvora zbog višestrukih silovanja koja je počinio 1992. u Liplju kod Zvornika.

Proglašen je krivim da je kao pripadnik jedinice “Beli orlovi” silovao tri žene u Liplju, gdje je od 25. maja do 2. juna bilo zatvoreno oko 400 bošnjačkih civila. Osuđen je za zločin protiv čovječnosti.

– Bio je svjestan da je u toku široki i sistematični napad, kazao je predsjedavajući Vijeća Davorin Jukić.

Stravični zločini

Koristeći situaciju u kojoj je 400 civila bilo zatvoreno i zlostavljano, kako je utvrdilo Prvostepeno vijeće, optuženi je silovao svjedokinju A-5 tri puta u toku jedne noći. Prema presudi, oštećenu A-2 je drugi vojnik odveo u jednu kuću i silovao je, a Gligorević ga je sačekao pitajući ga da li je gotov, te je i on silovao.

Advertisement

– Svjedokinja je iscrpno opisala čin silovanja, navodeći da je bila iscrpljena i da je molila da je vrate djetetu, rekao je Jukić.

Vijeće je zaključilo da je optuženi bio jedan od vojnika koji su silovali A-1.

– Ona je izjavila da je bio jedan sitan, jako mlad, prepoznala je optuženog u istrazi i u sudnici, kazao je predsjedavajući Vijeća.

On je naveo da su iskazi oštećenih bili uvjerljivi i jasni. Dodao je da je od olakšavajućih okolnosti Vijeće cijenilo da je Gligorević djela počinio u mlađoj životnoj dobi od 21 godine i da nije ranije osuđivan, dok je od otežavajućih u obzir uzelo bezobzirnost i broj oštećenih.

Advertisement

Žrtvama da isplati po 10.000 KM

Vijeće je djelimično usvojilo zahtjev oštećenih te naložilo optuženom da svakoj od tri oštećene isplati po 10.000 maraka na ime naknade za duševnu bol. Jukić je objasnio da zahtjev nije u potpunosti usvojen jer traume koje su preživjele nije izazvao samo optuženi.

Gligoreviću je produžen pritvor, u kojem se nalazi od 26. maja 2023. godine i koji će mu biti uračunat u izdržavanje kazne.

Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije