Connect with us

BiH

Islamska zajednica: Sačuvat ćemo ova pisma za ibret budućim generacijama

Published

on

Povodom otvorenih pisama koja su lideri pojedinih političkih partija upućutili reisul-ulemi Islamske zajednice u BiH Huseinu ef. Kavazoviću, Ured za odnose s javnošću Islamske zajednice izdao je novo saopćenje za javnost.

Njihovo saopćenje prenosimo, također, u cijelosti:”Reisul-ulema s pažnjom čita svako pismo koje mu bude upućeno, javno ili na drugi način. Ovih dana su neki lideri političkih partija uputili otvorena pisma na adresu vrhovnog vjerskog autoriteta i prvog čovjeka Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Kako su političke partije u Bosni i Hercegovini uveliko zagazile u preuranjenu političku kampanju, očekivati je da će ovakvih pisama biti još. Navikli smo da se u predizbornim kampanjama političari služe konstrukcijama, poluinformacijama, podmetanjima, i sl. Novo je, međutim, to što su ovog puta otišli dalje, pa su se Reisul-ulemi počeli obraćati istim rječnikom i načinom, kao da se obračunavaju s političkim rivalom u predizbornoj kampanji.

Reisul-ulema, zato, neće odgovarati na ova pisanja. Sačekat ćemo da kompletiramo galeriju ovakvih pisama koje ćemo na koncu ove kampanje integralno objaviti na našim web portalima. Sačuvat ćemo ova pisma u našim arhivama, za ibret budućim generacijama, da mogu čitati na koji način su se prvaci političkih partija obraćali prvom vjerskom autoritetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Advertisement

Ovom prilikom ćemo ukazati samo na jednu činjenicu koja se u pismima izvrće. Reisul-ulema nikoga među političarima ne dijeli i nikoga ne poziva na političke konsultacije. Reisul-ulemi dolaze državni funkcioneri Bosne i Hercegovine kao i predsjednici, premijeri, ministri, ambasadori i drugi visoki zvaničnici iz cijeloga svijeta. Dolaze mu i predsjednici političkih partija. Na ovim sastancima Reisul-ulema razgovara isključivo o temeljnim društvenim pitanjima”, kaže se u saopćenju Ureda za odnose s javnošću Rijaseta Islamske zajednice.

Uz saopćenje Ured za odnose sa javnošću priložio je i integralni govor reisa Kavazovića kojeg je održao na Karićima:

“Mi se nalazimo u blagoslovljenom vremenu, u mjesecu muharremu. Za nekoliko dana doći će i Jevmi-ašura, jedini dan koji je Muhamed, a.s., spomenuo i ukazao na njegov fadilet, dan kada je Nuh, a.s, i mala skupina vjernika, onih koji su nosili iman u svom srcu, zajedno sa njim bila spašena u lađi nakon potopa i dan kada je Musa, a.s., preveo svoj narod iz Egipta preko Crvenog mora na Sinajsku goru.

Poznavati vrijeme i imati pojam o vremenu je obaveza svakog vjernika, svakog od nas, jer Allah časti ljude vremenom. Neka vremena je učinio mubarek vremenima i zato svako od nas, svaki vjernik, svaki musliman, mora voditi računa o vremenu, onako kako je to Allah u Kur'anu i kazao kada se zakleo vremenom Tako mi vremena, svaki čovjek je na gubitku, osim onih koji vjeruju i dobra djela čine.

Advertisement

Drugo je imati pojam o mjestu. Nalazimo se u haremu Božije kuće. Poslanik je kazao da su Allahu najdraža mjesta džamije, njihovi haremi, od Kabe kao Bejtullaha do ovih naših bosanskih džamija. Nalazimo se u džamiji Hajdar dede. Šta nas je to okupilo na ovom mjestu, osamljenom mjestu, u ovoj noći? Koja je ljubav koja nas je dovela na ovo mjesto? Koja je vjera koja nas je okrenula prema ovom mjestu? Koja je, čija je dova, koja nas je pozvala na ovo mjesto?

Ovo mjesto je mjesto na kojem je živio dobri čovjek, Hajdar dedo, jedan od nas, Božiji rob, čovjek koji je imao pojam o bereketu vremena i mjesta. I ovo mjesto je za nas, bosanske muslimane, jedno od onih mjesta na kojima se sakupljamo, sabiremo, saborujemo. Ajvatovica, Karići, Djevojačka pećina, Kamengrad, to su naši muslimanski, bosanski sabori.

To su mjesta na koja dolazimo iz ubjeđenja, iz vjere, da na ovim mjestima možemo bereket dotaknuti, da na ovim mjestima možemo jedni drugima pogledati u lice i jedni drugima uputiti hajr dovu. Svakom bratu koji je pokraj nas večeras učili smo i učimo hajr dovu, i kroz mevlud i kroz kelimei-tevhid, i kroz namaz i nakon namaza – hajr dovu.

Hajr dova je najvažnija kad brat bratu kaže i uputi dovu. Drugo što je karakteristika ovog vremena jeste Hidžra Allahovog Poslanika. Hidžra koja je pomen na Vjerovjesnika. Nema ummeta bez vjerovjesnika, svaki ummet će na Sudnjem danu biti prozivan po imenu svog vjerovjesnika, po Ademu, Nuhu, Ibrahimu, Musau, Isau, Jakubu i drugim vjerovjesnicima koje je Allah slao, a kažu da ih je bilo 124.000. Nema džemata bez imama, bez vođe, bez onog koji nas predvodi, staje ispred nas, okrenut svojim prsima prema Allahu Uzvišenom. Nema džemata bez imama, mora biti imam da bi predvodio džemat. Nema ni naroda bez ovakvih mjesta, bez dovišta, bez mjesta njegovog okupljanja, moramo to znati.

Advertisement

Poslanik Muhamed, a.s., koji je u ovim danima Hidžru učinio, koji je nakon što je napustio Meku na njenim prilazima okrenuo se prema njoj i kazao: Tako mi Allaha, nema nijednog mjesta koje mi je draže od tebe i da me tvoji stanovnici nisu iz tebe otjerali, nikada te ne bih napustio.

Šta je nama Mekka, šta je nama bosanskim muslimanima Mekka, koje je naše mjesto, koje je naše najdraže mjesto, kad Poslanik, Allahov miljenik, kaže za svoje rodno mjesto da mu je najdraže. Braćo, šta je naša Mekka, koja je naša Mekka? U koju Mekku mi gledamo? Samo je jedna naša Meka.

Ova zemlja ispod naših nogu, ovaj prah od kojeg smo stvoreni, ovaj prah koji nosimo na sebi i u sebi, ova gruda zemlje od koje je melek uzeo pa nas sazdao od nje, to je naša Mekka, naša Bosna, naši Karići, naše Sarajevo, naš Vareš, naša Breza, naše Visoko, naša Tuzla, naš Kladanj, naš Cazin, naš Bihać, naš Mostar, naš Zvornik. To su naše Mekke.

Moramo to zapamtiti. Moramo to ponijeti u sebi, moramo to namirisati, osjetiti, dotaknuti, u svakom trenutku to mora zaigrati u našem srcu i moramo biti svjesni da smo mi uvijek u hidžri i da uvijek naš žal za našim rodnim mjestom, našim krajem, mora biti onoliko jak koliko je bio jak kod Muhameda, a.s.

Advertisement

Na taj njegov govor Allah u Kur'anu mu kaže i obećava, prvi ajet koji mu je objavio u Medini, Mi ćemo te vratiti tamo odakle si došao. Allah mu je obećao da će ga vratiti u Mekku, i vratio ga je. Poslanik, onaj po čijem ćemo imenu biti prozivani, je učinio hidžru. Otišao je za svojom zajednicom koja je bila ugrožena.

Hidžra ima mnogo poruka za nas, muslimane, a ja ću vam večeras kazati samo jednu. Poslanik, od mnogo ashaba koje je imao, neki su mu bili najbliži rođaci, izabrao je jednog prijatelja s kojim je učinio lično hidžru. Svakom od nas, koji smo ovdje, to treba biti pouka. Izabrao je Ebu Bekra, sa njim je učinio hidžru i u pećini Sevr mu je objavljen ajet u kome mu se kaže da ne bude uplašen, Nemoj biti uznemiren. Čak i ako je dušman iza leđa, čak i ako je strah da će biti otkriveni, Allah im garantira sigurnost, i kaže mu Nemoj očajavati, Bog je s nama. Šta misliš Ebu Bekre o dvojici uz koje je Allah?

Braćo moja, šta mislite o narodu, u ovoj našoj Bosni od milion i po Bošnjaka, ako je Allah s njima, ima li straha, može li biti straha, pometenosti. Ne može i ne smije biti.

Oni koji znaju da je Allah s njima nisu zbunjeni, nisu žalosni, ne tuguju, ne boje se. Zašto se ne boje? Prijatelji Božiji, oni koji s Allahom prijateljuju, za one koji su prijatelji Allahovi nema straha i oni ni za čim neće tugovati.

Advertisement

Braćo moja, ovo je mjesto i vrijeme u kojem kao zajednica muslimana, kao ummet i džemat, moramo biti svjesni da ako vjerujemo Bogu, ako vjerujemo u Boga, ako vjerujemo u Njegovu ruku, u Njega i Njegovu pomoć, niti imamo pravo očajavati, niti se bilo koga bojati.

Želim vas podsjetiti na riječi Allahovog Poslanika kad je stigao u mjesto Kuba, na svom putu za Medinu, obratio se prisutnim muhadžirima i ensarijama: Pozdravljajte jedni druge pozdravima mira, nazivajte jedni drugima selam. Nahranite gladne. Poštujte rodbinske veze. Obavljajte molitvu kada drugi spavaju. Samo ćete tako u miru ući u Džennet.

Ovo su prve riječi Poslanika u mjestu Kuba, mjestu u kome je sagradio prvu džamiju zajednici muslimana. Nazivajte jedni drugima selam.

Mi smo ummet koji teži za mirom, selamom. Sve naše što jesmo i po čemu jesmo, jeste selam koji nazivamo jedni drugima. Nazivajmo selam, težimo za mirom, da budemo zajednica mira, sloge, bratstva. Nahranite gladne, pomozite ljudima kad god vidite da im je pomoć potrebna, to je odlika vjernika, onoga koji je Allahov prijatelj.

Advertisement

Poslanik je to želio od zajednice muslimana. Ono što je učinio u Medini, učinio je to stvarajući snažnu zajednicu muslimana, braće i sestara. To je naša obaveza, da uvijek i na svakom mjestu trebamo voditi računa o svojoj zajednici, braći i sestrama, da ga gledamo u oči, u lice, i da mu budemo pri pomoći.

Svako vrijeme ima svoj izazov. I mi kao narod imamo naš izazov. Moramo znati kuda idemo, moramo znati za kim idemo, moramo poznavati onoga koji staje ispred nas, moramo znati kakav je čovjek, moramo znati u šta vjeruje, je li hrabar, moramo znati hoće li nas ostaviti kad bude teško.

Ovih dana čujem glasove koji kažu što nas to prebrojavaju. Želim vam ovdje sasvim iskreno kazati, da se nismo prebrojavali onda kada je to trebalo, ovo mjesto bi bilo u nečijim tuđim rukama, danas ne bismo bili ovdje.

Hoću da vam kažem, jašta nego ćemo se prebrojavati. Želimo to uraditi radi naše djece. Moramo znati da su dolazili po našu djecu, mnoga od naše djece više nisu među nama. Naših očeva, majki, sestara, braće, djece.

Advertisement

Tamo gdje se nismo prebrojavali, njih više ne brojimo, ne možemo ih brojati, nema ih više. Zato, pamet u glavu. Oni imaju svoju priču, a mi našu priču, našu bosansku priču, našu muslimansku priču. Želimo da naša djeca rastu slobodno, želimo da naša djeca budu muslimani. Želimo da naša djeca u ovoj zemlji žive dostojanstveno, da im niko ne prijeti.

Ovaj večerašnji skup je skup u kojem i na kojem se trebamo pogledati u oči i znati da drugi neće voditi računa o nama. Oni sebe prebrojavaju, mi moramo prebrojavati sebe. Molim Boga da ova noć protekne blagoslovljeno, da naše dove Allah primi i da naš narod ojača, da budemo snažna zajednica muslimana, pravih, iskrenih vjernika.

Molim vas, birajte sebi prijatelje, važno je da imate jednog Ebu Bekra u svom životu, jednog, ako budete znali izabrati prijatelja, život će vam biti sadržajan i bit će siguran, jer pravi prijatelj prijatelja ne ostavlja, a svi budite Allahovi prijatelji. Neka vas Allah sačuva.”

Advertisement

BiH

Muškarac u Žepču pucao na supružnike i njihovog sina pa u šumi počinio samoubistvo

Published

on

By

Osumnjičeni za pucnjavu i ranjavanje tri člana porodice u mjestu Komšići kod Žepča, pronađen je mrtav, nedaleko od mjesta događaja u šumi, potvrdio je portparol Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Samir Valentić.

Pucnjava, u kojoj je osumnjičeni A. A. (1960) iz automatske puške Kalašnjikov ranio tri člana jedne porodice – oca i supruga B. J. (rođenog 1965.), majku i suprugu S. J. (1970) te sina B. J. (1988), dogodila se oko 11:40 sati u tom žepačkom naselju.

“Svi povrijeđeni su prevezeni u Kantonalnu bolnicu Zenica, gdje su im konstatirane teške tjelesne povreda, dok je osumnjičeni A. A. pronađen mrtav u šumi. Sumnja se da je počinio samoubistvo”, kazao je Valentić.

Uviđaj će obaviti pripadnici Sektora kriminalističke policije MUP-a Zeničko-dobojskog kantona, a o svemu je obaviješten dežurni Kantonalni tužilac ZDK-a. U toku istrage tražit će se motivi za ovu pucnjavu.

FENA

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

‘Neću ići i ne moram’: Milorad Dodik neće prisustvovati izricanju presude u Sudu Bosne i Hercegovine

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potvrdio je da neće doći na izricanje presude u Sud Bosne i Hercegovine, koje je zakazano za 26. februar u predmetu koji se vodi protiv njega i v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića.
Spekulacije o tome da Dodik neće prisustvovati izricanju presude pojavile su se i ranije s obzirom na to da je njegov advokat Goran Bubić ostavio tu opciju vrlo otvorenom. Dodik je sada potvrdio da se neće pojaviti.”Donio sam odluku. Neću ići i ne moram. Niko ne traži da moram ići”, rekao je Dodik.

On je također pozvao svoje pristalice, koji su više od godinu dolazili pred Sud BiH u toku njegovog suđenja, da u srijedu ne idu u Sarajevo, kako su navikli. Umjesto toga, poziva ih u Banju Luku na dvodnevni miting koji organizuje povodom ovog sudskog procesa.

Dodik inače pokušava ovaj proces predstaviti kao napad na entitet, šta više na srpski narod. Na taj način se od svojih djela pokušava sakriti iza građana, a u tome mu umnogome pomažu brojni mediji koji su pod njegovom uređivačkom palicom i koji svakodnevno manipulišu i dezavuišu stanovnike o samom suđenju.

On je također najavio brojne korake u slučaju osuđujuće presude, što je indirektna prijetnja Bosni i Hercegovini, kao i pritisak na sudsko vijeće koje donosi odluku. Više puta je najavio “radikalne” mjere, vraćanje na izvorni Dejton, izlazak iz Dejtonskog sporazuma i u konačnici najavio je sporazum sa Srbijom o konfederaciji.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Stanivuković o pozivu Dodika: Mi gledamo u naš Beograd, pitat ćemo maticu Srbiju

Published

on

By

Draško Stanivuković, predsjednik Partije demokratskog progresa potvrdio je večeras da mu je stigao poziv za sastanak od predsjednika bh. entiteta RS, Milorada Dodika.

“Dobili smo poziv, informisani smo o tome, upućen je meni kao predsjedniku PDP-a. Prisjetimo se i da sam prije tri dana dobio poziv i kao gradonačelnik. Odazvao sam se u Vladu jer smatram da su razgovor i dijalog uvijek put da nešto čujete, možda neke nove informacije, neka nova saznanja, da čujete i neke stavove koje možda i ne dijelite. I da došao sam u zgradu Vlade na poziv predsjednika. Ovaj poziv shvatam kao predsjednik jedne političke organizacije, a to je jedan drugi poziv. S obzirom da je poziv uslijedio prije sat, dva, tri , moja dužnost kao predsjednika stranke je da obavim konsultacije sa svim svojim saradnicima i Predsjedništvom PDP-a, ali i šire konsultacije u okviru opozicionog bloka. Na bazi tih konsultacija mi ćemo donijeti odluku šta je najbolje i za RS, i naravno šta je najbolje i za događaje koji predstoje”, kazao je Stanivuković.

“Zaista jesmo zabrinuti, period je veoma neizvjestan, izazovan i narednim dani mogu da determinišu mnoge događaje i dane koji su pred nama da odrede zaista pravce našeg naroda i nacije na ovim prostorima. Zato to shvatamo ozbiljno. Čak u ovim danima sam imao i imam intenzivno komunikaciju sa našom maticom Srbijom, jer je veoma važan stav Srbije po svim ovim pitanjima. Mi gledamo u naš Beograd, gledamo u zvanične stavove Srbije koja je na kraju potpisnica i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, tako da i ti stavovi i pogledi su nam važni”, dodao je predsjednik PDP-a.

“Bez obzira koliko se politički razlikovali, ali ima tema gdje prosto moramo biti kao jedno i jedinstveni. Tako da ću kao predsjednik PDP-a obaviti konsultacije unutra samog PDP-a, unutar opozicionog bloka, ali i držati intenzivne kontakte i komunikaciju sa maticom Srbijom vjerujući da je u ovom trenutku najbolje da bude opšti nacionalni konsenzus, svesrpski konsenzus, svih Srba u RS, Srbiji, šta bude konsenzus vega toga ja ću biti samo jedan u nizu patriota koji će da takav stav i poštuje i zauzme. Shodno tome, dajte vrijeme da danas i sutra obavimo više razgovora na upravo više nivao, lokalni, republički, pa i nivo matice naše i da pokušamo pronaći najbolji odgovor gdje jasno kažemo da mir i stabilnost nema alternativu. Uzavrela glava i vruća glava, mislim ne mogu da budu nešto što će dati prioritet. Ili kao što imate onu poslovicu koja divno kaže da “Srcu ne smije biti mjesto u glavi”. Politika i procesi nisu jedan dan, iako taj jedan dan može djelovati kao konačan, ipak poslije tog dana svane. Moramo gledati šta slijedi iza toga i nakon toga, 10 i 20 godina koji su pred nama. I neki ljudi kojima se danas sude, prije 20 godina su pravili greške prema nekim ljudima kojima se tada sudilo, ali to ne može biti alibi da danas ja kažem, neko je pravio greške, pa evo idem i ja da pravim. Institucije moramo čuvati, svaku. Ona institucija koja se zove mjesna zajednica Gornja i Donja Piskavica, ni nju ne damo! Ni tu nadležnost da prenesu”, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Zatražit ćemo od Srbije da uđemo u konfederalni odnos. Granice se znaju, oko toga se ne mora više ratovati

Published

on

By

Milorad Dodik ne prestaje radikalizirati situaciju uoči izricanja presude u proces protiv njega, koje je zakazano za srijedu.

Dodik je dao intervju za Blic TV u kojem je govorio o svemu, a najavio je da će tražiti da se entitet RS spoji sa Srbijom.

Prvo je rekao da će čekati nekoliko mjeseci a onda proglasiti da je Dejtonski sporazum propao. Po njemu to znači vraćanje na ‘nezavisnu RS’.

Advertisement

On je naveo da će na sjednici Narodne skupštine Srpske, na čijem je dnevnom redu zaštita Ustava, tražiti da se situacija i politički sistem prilagode Ustavu BiH.

“Mi znamo da je to nemoguće uraditi jednokratno, već ćemo ostaviti par mjeseci, a ako to ne budu željeli, onda ćemo proglasiti da je propao dejtonski proces, koji se svakako propao, jer politička i institucionalna praksa nije ustavna”, rekao je Dodik.

Ako BiH nije dejtonska, kaže Dodik, onda ‘ćemo mi tražiti ono što smo unijeli u BiH, a to je nezavisna Republika Srpska’.

Advertisement

“Možda neće trebati ni referendum. Zatražit ćemo od Srbije da uđemo u federalni-konfederalni odnos, monetarnu uniju. Granice su i sada slobodne, a umjesto na Drini bit će entitetske granice. Niko neće zabraniti muslimanima da putuju, da prolaze”, rekao je Dodik.

On je ukazao da su ‘međuentitetske granice u Dejtonu’ uspostavljene da ne mora više da se ratuje, te dodao da proces ide ka tome da će jednog dana osvanuti priča – ili ima BiH ili nema.

“BiH nema ako mi ne učestvujemo u institucijama. Nema je ako mi donesemo odluku neke druge vrste. Mi smatramo da BiH isključivo može biti kapacitirana u skladu sa Ustavom. U suprotnom, mi smo protiv te BiH, a kada to kažem onda me optužuju za secesiju”, rekao je Dodik.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik: “Srpska će od srijede da živi svoj miran život…Zato meni sude tri sudije muslimana, tužilac je musliman…”

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da očuvanje i jačanje Ustava BiH daje šansu BiH da živi.

Dodik je naveo da će Srpska do srijede, 26. februara za kada mu je u Sudu BiH zakazano izricanje presude, i od srijede živjeti svoj miran život, a da će se politički procesi odvijati u institucijama i kroz javni narativ.

 

On je naveo da će jedina tačka na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske iduće sedmice biti da se očuva i ojača Ustav BiH kao pažljivo balansirani i strukturisani dokument koji daje šansu BiH da živi.

Advertisement

 

Dodik je naglasio da je svaka presuda protiv njega problematična sa stanovišta da je stranac nametnuo odluku, da je riječ o čovjeku koji nije legalno izabran, te naglasio da ne može niko da mijenja zakone odlukama i da je jedino zakonodavno tijelo u BiH je Parlamentarna skupština.

 

Predsjednik Srpske ističe da njemu sude za krivično djelo koje ne postoji u zakonu i da je jasno da se protiv njega vodi politički proces.

Advertisement

 

„Tvrditi da odlukama pojedinca možete da mijenjate zakone Parlamentarne skupštine BiH više je udarac na BiH nego na Milorada Dodika“, rekao je Dodik za TV “Blic”.

 

Dodik je napomenuo da nigdje u svijetu ne postoji da stranac svojom odlukom mijenja zakon, dodajući da to čak ne može da uradi ni parlament dok se ne prođe određena procedura.

Advertisement

 

„Suština je da je Šmit donio odluku da će njegova odluka biti sastaviti dio zakonodavstva, što su muslimani prihvatili. Zato meni sude tri sudije muslimana, tužilac je musliman, jer oni to prihvataju, podanički mentalitet o tome govori“, naveo je Dodik.

 

Predsjednik Srpske je istakao da Bošnjaci žele unitarnu državu i da je ovaj proces protiv njega počeo od američkog ambasadora Majkla Marfija i ostalih iz stare američke administracije kojih više nema.

Advertisement

 

On je napomenuo da je Republika Srpska strana u Dejtonskom sporazumu, uz Federaciju BiH i da je za dva entiteta ostavljeno pravo da dogovaraju dopune tog sporazuma, a da se sada želi poništiti pravo Srpske da je strana, jer Bošnjaci žele unitarnu BiH.

 

Pozvaću opoziciju da razgovaramo

Advertisement

 

“Pozvaću opoziciju da razgovaramo, ako žele neka dođu, ako ne žele neću im zamjeriti”, istakao je za RTRS Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

 

„Za razliku od njih ja nikoga ne mrzim. Jedini relevantan momenat u kome gubite ili prikupljate snage su izbori. Mi smo pokazali na nedavnim lokalnim izborima da imamo snagu i podršku naroda. To ima i opozicija, i oni se i zovu opozicija zato što nemaju većinu. U tome pogledu postoji razlika između nas. Pokušavam da ostanem u službi dugoročnog nacionalnog interesa“, istakao je Dodik.

Advertisement

 

Podvukao je da i bez opozicije ima potpunu većinu, javnost, kao i prijatelje sa kojima se konsultuje oko mnogih pitanja.

 

„Imamo i potpuno drugačiju poziciju kada je u pitanju odnos SAD prema nama sa novom administracijom. Pozivam ih da dođu, ali poslije 12 časova u ponedjeljak taj razgovor više neće imati smisla, jer dolazi nam u posjetu bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani i još mnogo toga, ali otom -potom“, dodao je Dodik.

Advertisement

 

Dodik je podvukao da lično ne očekuje da ća ga opozicija podržati, ali da je spreman za dijalog.

 

„Lično ne očekujem da me podrže, jer oni nisu podržali ni svog predsjednika Radovana Karadžića. Kada sam išao na svjedočenje u Hag, Karadžić je bukvalno zaplakao kako su ga izdali svi njegovi najbliži saradnici i niko iz SDS-a nije ni išao tamo, svi su pobjegli od njega. Čak ga je tadašnja garnitura izbacila iz stranke. Zašto bi ja onda očekivao da stanu uz mene“,  naglasio je Dodik.

Advertisement

 

Dodik je poručio da razumijem metode opozicije Srpske u kojima mimo političkih kriterijum osuđuju njega i njegovu porodicu.

 

„Međutim danas vidim da su kretanja daleko opasnija za Srbe ovdje. Za mene je primarno da se borim za srpski nacionalni identitet i njegovo biće. Ali ja nisam čovjek koji bi ugrozio i jednog Bošnjaka ili Hrvata koji žive ovdje. Odnos Banjaluka – Sarajevo nije u pitanju moj lični odnos prema Bošnjacima. To je politički odnos, oni imaju svoje, mi svoje stavove“, rekao je Dodik.

Advertisement

 

Dodik je podvukao da je Dejtonski sporazum potpuno urušen.

 

„Ostalo je još samo da se sruši pitanje pariteta u odlučivanju i sve je gotovo. Nametnuta je vojska, dat im je Sud i Tužilaštvo koje nisu imali, fiskalne nadležnosti putem Uprave za indirektne poreze. BiH propisuje stope PDV i nameće nam ih ovdje. SIPA, OBA, Granična služba nisu predviđene Dejtonskim sporazumom. Sve su te stvari koje su nam otete iz naše nadležnosti. Mi smo prvih godina to veoma uspješno radili. Pedi Ešdaun je nametnuo zakon u kome kaže da BiH donosi ustav tako što se prvo iz indirektnih poreza izuzima dio sredstava, a ono što ostane dijeli se entitetima vjerujući da će napraviti ekspanziju u rastu tog budžeta i razvlastiti entitete. Naravno to se nije desilo, potpuno pogrešan koncept“,  istakao je Dodik.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodikove prijetnje nisu nimalo bezazlene, sve podsjeća na 1992. godinu

Published

on

By

Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS i SNSD-a u velikom je strahu od presude Suda BiH najavljene za narednu sedmicu, a nakon okončanog sudskog procesa koji se protiv njega godinu dana vodio zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Zbog procesa koji je vođen isključivo protiv njega kao pojedinca i odgovorne osobe koja je potpisivala ukaze o proglašenju zakona koje je visoki predstavnik prije toga poništio i koji su se odnosili na neobjavljivanje presuda Ustavnog suda BiH u RS i neobjavljivanje odluka visokog predstavnika u RS, sada suočen s eventualnim posljedicama isključivo njegovog čina, Dodik je spreman uvući čitav entitet, ali i državu u krizu i haos samo kako bi spasio sebe, svoju poziciju i sačuvao moć.

Iz „arsenala“ brojnih prijetnji Dodik je povukao i onu da će Narodna skupština RS sve zaključke od 2010. godine naovamo pretočiti u zakone.

Advertisement

Otvorene prijetnje

Brojne od tih zaključaka je Ustavni sud BiH ranije već proglasio neustavnim i stavio van snage, a one donesene krajem 2024. godine poništio je visoki predstavnik Christian Schmidt.

Dodik sada ponovo najavljuje da će NSRS preispitati svoju odluku o učešću u reformi Oružanih snaga BiH, odnosno najavljuje organizovanje vojske RS, te prijeti da će zabraniti rad Suda i Tužilaštva BiH na prostoru Republike Srpske.

Zaključci, koje je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) sa manjim koalicionim partnerima usvajao u NSRS uglavnom bez glasova većih opozicionih stranaka i to Srpske demokratske stranke (SDS) i Partije demokratskog progresa (PDP) odnosili su se na izlazak zvaničnika iz tog entiteta iz državnog pravosuđa, indirektnih poreza, sigurnosti i odbrane, te su predviđali formiranje entitetskih agencija.

Advertisement

Narodna skupština RS usvojila je u decembru 2021. godine niz zaključaka kojima je bilo predviđeno donošenje zakona o uspostavljanju vojske RS, visokog sudskog i tužilačkog vijeća RS, kao i entitetske uprave za indirektno oporezivanje.

Sudeći prema Dodikovoj najavi NSRS bi trebala „oživjeti“ i neustavni zaključak o graničnoj liniji između dva entiteta u BiH i pretočiti ga u zakon.

Nema sumnje da će vladajuća većina u NSRS, kao i dosada „slijepo“ slijediti Dodikove upute i da će slučaju osuđujuće presude njihovom šefu, pokušati ga spasiti radikalnim potezima i štiteći i sebe i njega kriti se iza kolektivne odgovornosti.

Advertisement

Ugrožavanje mira

Dodikove najave su veoma opasne i evidentno je da on do naredne srijede želi što više „zapaliti“ atmosferu i huškačkom retorikom dizati tenzije do usijanja.

U zemlji u kojoj se skoro 30 godina nakon rata priča o ratu i u kojem je mir „na staklenim nogama“ Dodikovi potezi su velika prijetnja i miru i sigurnosti i stabilnosti.

Posebno se to odnosi na eventualni poziv koji bi kadrovima SNSD-a u oružanim snagama BiH, ili policijskim agencijama poput SIPA-e, Granične policije, Obavještajno-sigurnosne agencije, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela uputio Dodik.

Advertisement

Jer, od čovjeka koji prijeti i državi i njenim institucijama, a i građanima svašta se može očekivati, pa i da izda naredbe svojim kadrovima u Oružanim snagama i policijskim agencijama štetne i opasne po državu i njene građane i u konačnici po mir.

Sve podsjeća na devedesete

Dodik je već unio pometnju i nemir svojim prijetnjama, a sada je pitanje da li su njegovi kadrovi na pozicijama na državnom nivou, naročito oni u sigurnosnom sektoru spremni da se odupru njegovim opasnim pozivima ili već čekaju da spremno izvrše ili možda već izvršavaju neku njegovu naredbu koja ne može biti na dobrobit većine građana ove zemlje, naročito onih u FBiH?

Advertisement

U ovom trenutku građani, naročito oni s iskustvom žrtve agresije s početka devedesetih godina prošlog stoljeća, s pravom se pitaju jesu li institucije spremne da ih zaštite i od potencijalnih agresivnijih napada u režiji Milorada Dodika i njegovih sljedbenika i pristalica, piše Raport.

Jer, ko god je doživio i preživio rane devedesete i početak agresije na BiH, ne može se oteti utisku da ovi februarski dani podsjećaju na one u februaru 1992. godine, nakon kojih znamo šta je uslijedilo.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije