Connect with us

Magazin

Jeste li čuli za pravilo „80-20“, tajnu dobrog ljubavnog života

Published

on

Čini se da je bilo davno kada je samo jedan poljubac bio dovoljan da označi početak ljubavne veze.

Zajedno ili ne? Kako čitati signale? Možda pitati? Samo razmišljanje o ovoj temi može zadati glavobolju. Stručnjaci za takozvana „zabavljanja” savjetuju primjenu takozvanog pravila 80-20, piše Novi list.

Pravilo je jednostavno – potencijalnom partneru treba da posvetite 20 odsto svog vremena, dok ostatak vremena treba da vidite šta se dešava zauzvrat. Time potencijalnom partneru dajemo mogućnost da pokaže da li je zainteresovan i da li na osnovu toga treba više ulagati u vezu. Ako ne dobijete ništa zauzvrat i teško je na drugoj strani, imate svoj odgovor. Koliko god da je surov, znate da na drugoj strani nema interesa. Ako i druga strana želi da vam posveti vrijeme, onda znate da ste na dobrom putu.

Ovo pravilo se takođe naziva Paretov princip prema Vilfredu Paretu. Vilfredo je bio italijanski ekonomista, sociolog i politički teoretičar koji je živio od 1848. do 1923. godine. Pareto je najpoznatiji po svom doprinosu ekonomiji, posebno razvoju Paretovog principa ili pravila 80-20. Njegova vladavina nema nikakve veze sa ljubavnim odnosima, već opisuje nepravilnost u raspodjeli bogatstva ili rezultate nekog događaja. Prema ovom principu, oko 80% rezultata dolazi od samo 20 odsto uzroka. Na primjer, 80 odsto bogatstva u društvu obično pripada samo 20 odsto najbogatijih pojedinaca.

Kada je riječ o ljubavnim vezama, pravilo 80-20 prvenstveno se odnosi na vrijeme i trud uložen u izgradnju veze. Zdrava i uspješna veza se ne može postići ako samo jedna osoba ulaže, dok druga ne radi ništa.

Stoga, ako sljedeći put niste sigurni u kom pravcu se razvija nova veza, izračunajte svoje vrijeme uloženo u to. Povucite se i sačekajte reakciju druge osobe. Tako ćete odmah znati na čemu ste.

N1

Magazin

(VIDEO) Posljednji nomadi: Eldin sa svojih 1.200 ovaca ide kroz BiH, “društvo” su mu – vukovi i medvjedi

Published

on

By

Priča ovog nomada zainteresovala je javnost, pa je samo tako za jedan dan pogledana više od 100.000 puta

Sa više od 1.200 ovaca nomad Eldin danima ide po Bosni i Hercegovini. Krenuo je iz Brčkog 10. aprila, a sa ovcama ide ka Raduši kod Prozor-Rame.

Kako ističe, kada ga na putu sustigne kiša, napravi šator, ali kroz smijeh kaže da ga to ne sprečava jer ‘nije šećer da se otopi‘.

Prema njegovoj priči, dok čuva ovce susretne se i sa vukovima i medvjedima, a na Raduši će biti oko 2.000 ovaca.

Zajedno sa ovcama na put kreće oko pet ujutru i ide dok noć ne padne.

Ovim će se baviti sve dok mu zdravlje to bude dozvoljavalo.

Priča ovog nomada zainteresovala je javnost, pa je samo tako za jedan dan pogledana više od 100.000 puta.

Video priču o nomadu je uradila “Dolina Lašve”, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Magazin

Zukan Helez se pohvalio fotografijom s vjenčanja svoje kćerke

Published

on

By

Na fotografiji Helez grli svoju kćerku, a tu su i supruga kao i novi zet

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Zukan Helez na društvenim mrežama objavio je fotografiju sa vjenčanja svoje kćerke Miraleme.

 

– Voljena kćeri Miralema, danas je početak novog poglavlja u tvom životu. Želim da ti brak donese ljubav, sreću i prosperitet u tvome životu. Neka ljubav koju dijelite danas jača dok starite prema sutrašnjici – napisao je ministar Helez.

 

Na fotografiji Helez grli svoju kćerku, a tu su i supruga kao i novi zet.

 

 

(DEPO PORTAL/mm)

Nastavi čitati

Magazin

Njemačka ima brutalne kazne za pranje auta u dvorištu

Published

on

By

ODLAZAK u autopraonicu može biti dosta skup. Kao što pokazuje izvješće njemačke automobilske zaklade za 2019., oko 40 posto vozača pere svoje automobile jednom mjesečno, a gotovo tri četvrtine njih u autopraonici za prosječno 11 eura po pranju ili 130 eura godišnje.

Ako želite uštedjeti trud i trošak i sami oprati automobil kod kuće, možete se suočiti s visokim kaznama u nekim iznimnim slučajevima, piše Fenix Magazin.

Samostalno pranje vlastitog automobila može biti zabranjeno i, ovisno o pokrajini, možete platiti kaznu do 100.000 eura. Razlog tome je tzv. Zakon o vodnim resursima (WHG), koji zabranjuje korištenje otrovnih tvari ili tvari koje onečišćuju vodu koja potom ide u podzemne vode (članak 48. WHG).

Prema tome, prilikom pranja automobila na privatnom posjedu mora se isključiti mogućnost da prljava voda prodre u tlo. Zbog toga je pranje automobila kemijskim sredstvima za čišćenje u vlastitom vrtu ili dvorištu obično zabranjeno.

Postoji rizik od visokih kazni

Budući da zakonodavstvo ne predviđa jedinstvene propise, provedba zahtjeva WHG-a prepuštena je samim općinama. Stoga, dok je u nekim zajednicama pranje automobila čistom vodom dopušteno, u drugim zajednicama to može biti zabranjeno zbog mogućnosti onečišćenja vode ostacima ulja.

Ovisno o pokrajini, kršenje Zakona o vodnim resursima može dovesti do visokih novčanih kazni. Na primjer, kazna za onečišćenje podzemnih voda velikim količinama drugih tekućina koje zagađuju vodu u Saskoj iznosi do 100.000 eura.

Ako planirate oprati automobil, svakako se prethodno trebate informirati u uredu za komunalni red u dotičnoj općini ili odvezite svoj automobil na čišćenje u autopraonicu.

Nastavi čitati

Najčitanije