Svijet / Zanimljivosti
Jutarnji list otkriva detalje političke trgovine: Kako je Pelješki most za Dodika postao vitalni nacionalni projekt
Zagrebački Jutarnji list u povodu otvaranja Pelješkog mosta danima objavljuje članke o tome kako je tekla gradnja, ali i politička borba za ovaj mega projekt.
U jednom dijelu otkrivaju i kako je Pelješki mosta postao vitalni nacionalni projekt Milorada Dodika.
Prenosimo taj dio.
Politička vodstva BiH na svaki su spomen gradnje mosta podizala veliku političku buru. Tvrdilo se kako Hrvatska njegovom gradnjom Bosni i Hercegovini zatvara prolaz prema otvorenom moru i da prvo treba utvrditi granicu između dviju država. Istodobno je od Hrvatske konstantno traženo podizanje visine mosta. Tako se s prvotnih 30 došlo na 55 metara. Godine 2007., kada je odabran izvođač za gradnju mosta, Predsjedništvo BiH usvaja zaključak kojim i službeno od Hrvatske traži da zaustavi gradnju Pelješkog mosta dok se ne riješi otvoreno pitanje vezano uz identifikaciju morske granične crte i pristupa BiH otvorenom moru. Hrvatska Vlada zahtjev odbija.
Godine 2012. i 2013. bile su vrijeme žestokog hrvatskog lobiranja unutar Europske komisije da Bruxelles prihvati financiranje gradnje mosta. S druge strane, predstavnici Bosne i Hercegovine pokušali su to onemogućiti. Siniša Hajdaš Dončić danas tvrdi kako je tadašnji europski povjerenik za regionalnu politiku Johannes Hahn bio veliki protivnik gradnje mosta i zagovarao je argumente Bosne i Hercegovine da Hrvatska njegovom gradnjom krši međunarodno pravo izlaza na otvoreno more BiH.
“Tek dolaskom Corine Cretu na položaj povjerenice za regionalni razvoj i Violete Bulc kao povjerenice za promet stvari su se počele mijenjati u našu korist”, prisjeća se Hajdaš Dončić. Godine 2018., paralelno s početkom gradnje mosta, pokrenut je posljednji pokušaj BiH da zaustavi gradnju mosta. Iako je Europska komisija odobrila financiranje te potvrdila kako Hrvatska njegovom gradnjom ne krši međunarodne zakone, iz Sarajeva stiže najava tužbe protiv Hrvatske Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu. Glavni je argument bošnjačkih lidera da će Pelješki most spriječiti ulazak većih plovila u akvatorij Neumskog zaljeva, ali i ugroziti pristup BiH otvorenom moru.
Iz Hrvatske odgovaraju kako se gradnjom mosta ne krše prava BiH o neškodljivom prolazu te da se most gradi na hrvatskom teritoriju, 500 metara od privremene crte razgraničenja koja se primjenjuje. Službeni Zagreb javno demonstrira smirenost i želju za smirivanjem tenzija. No, iza zatvorenih vrata smišlja se plan kako onemogućiti Bosnu i Hercegovinu da krene u postupak podnošenja tužbe jer bi i sam proces, bez obzira na konačnu presudu, bio kamen oko vrata projektu, ali i državnoj politici.
Bošnjačke stranke pokrenule su inicijativu u Parlamentu BiH o zaustavljanju radova na Pelješkom mostu dok se ne riješi pitanje morske granice kod Neuma. Za tu inicijativu važan je bio ishod glasanja u Domu naroda, u kojem bošnjačke stranke nemaju većinu, a hrvatski zastupnici uz pomoć Stranke nezavisnih demokrata Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, mogu srušiti inicijativu i podržati gradnju mosta.
Stoga je službeni Zagreb upravo Milorada Dodika vidio kao glavnog saveznika u onemogućavanju tužbe te je počela operacija “Most za most”. Miloradu Dodiku Pelješki most politički i geostrateški ne znači ništa, ali mu je važan novi most Gradiška preko rijeke Save, najkraći i najbrži izlaz Republike Srpske u Europsku uniju. Za Hrvatsku, pak, taj most nije od vitalnog značaja. U tom kolopletu interesa Milorad Dodik i Hrvatska našli su se na istoj strani. Službeni Zagreb odlučio je Dodiku ponuditi brzu gradnju mosta Gradiška za podršku u gradnji Pelješkog mosta i blokiranju prijedloga o podizanju tužbe protiv Hrvatske u Predsjedništvu BiH. Dogovor je brzo sklopljen. Dodik je od hrvatskog ministra mora, prometa i infrastrukture dobio jamstvo da će Zagreb financirati gradnju pola mosta Gradiška i da će u najkraćem roku biti raspisan natječaj za izvođače radova, a Dodik je obećao podršku svoje stranke gradnji Pelješkog mosta u Parlamentu BiH i blokadu prijedloga tužbe u Predsjedništvu.
Nakon što je u Domu naroda propala inicijativa za zaustavljanje radova na Pelješcu, članovi Predsjedništva BiH trebali su donijeti zaključak o podnošenju tužbe. U studenome 2018. godine formira se novo Predsjedništvo u koje ulaze Željko Komšić, Šefik Džaferović i Milorad Dodik, koji je prvi od njih predsjedavajući.
Pet mjeseci poslije,16. ožujka 2019., u Sarajevu se održava sjednica Predsjedništva, a jedna od točaka dnevnog reda je prijedlog zaključka kojim se Hrvatska poziva da zaustavi gradnju Pelješkog mosta te da se razgovorom riješe sva otvorena pitanja. U suprotnome, BiH će pokrenuti postupak mirenja, a bude li to potrebno, pokrenut će postupak pred Međunarodnim sudom za pravo mora. Zaključak mora biti jednoglasno usvojen.
Za njega su glasali članovi Predsjedništva Željko Komšić i Šefik Džaferović, a Milorad Dodik bio je protiv te se pozvao na pitanje vitalnog nacionalnog interesa. Istog tog dana kada je Dodik u Sarajevu branio Pelješki most kao vitalni interes srpskog naroda, u Zagrebu je svečano potpisan ugovor s izvođačima radova za gradnju mosta Gradiška. Dodik je od Narodne skupštine Republike Srpske zatražio da dvotrećinskom većinom podrži njegov stav čime odluka Predsjedništva automatski postaje nevažeća. Skupština je to podržala i time je spriječena posljednja mogućnost Bosne i Hercegovine da pravnim putem zaustavi gradnju Pelješkog mosta.
Svijet / Zanimljivosti
Svemir nema rub, a stvarnost ne vidimo očima: Zanimljivosti o životu koje niste znali
SVAKI dan naučimo nešto novo. Svijet je još uvijek pun neotkrivenih stvari, a neke od njih nećemo ni doživjeti. Međutim postoje i neke činjenice koje su nam cijelo vrijeme pred nosom, a nikada ih nismo primijetili, ili uopće razmišljali o njima. Netko je na Redditu postavio pitanje upravo o takvim činjenicama, a odgovori su bili fascinantni. Izdvojili smo najbolje među njima.
Svako književno djelo koje smo ikada pročitali je samo kombinacija 30 slova.
Postoji i teorija u kojoj bi neograničeni broj majmuna, uz neograničeno vrijeme, mogao napisati sva Shakespeareova djela – jednom bi se kombinacija pogodila. Svaka sličnost s nekim literarnim djelima je nenamjerna.
Milijun sekundi je 11 dana, a milijarda sekundi 31 godina.
Nije dobro gubiti vrijeme! Ipak, kad ovako postavimo stvari, možda ćemo drugačije gledati na njega. Ili upasti u egzistencijalistički užas kad zakasnimo na ručak.
Svemir nema rub.
Iako nitko pouzdano ne zna kojeg oblika je svemir i koliko je točno beskonačan, znanstvenici su prilično sigurni da nije jasno omeđen. Možda o tome treba pitati zagovornike teorije da je zemlja ravna, oni zasigurno imaju jasniji odgovor.
Ako postavimo ogledalo jednu svjetlosnu godinu od Zemlje, možemo vidjeti dvije godine u prošlost.
Zvuči kao dobra marketinška kampanja za neku od onih krema za pomlađivanje, gdje se svi vrlo dramatično gledaju u ogledalu.
Ili smo jedina živa bića u svemiru ili nismo.
Svaka od tih mogućnosti je prilično misteriozna – možda nećemo upoznati Marsovce, ali kontakt s drugim planetima bio bi zanimljiv. I vjerojatno ne baš sličan onima u američkim filmovima, jer iz nekog razloga vanzemaljci uvijek slete k njima.
Postoji jednako beskonačno brojeva između 1 i 0 kao između negativne i pozitivne beskonačnosti.
Dobar razlog za ozbiljno se zamisliti. Ili dobiti jedinicu iz matematike u osmom osnovne.
Ne vidimo stvarnost, nego refleksije svjetlosti.
Budući da naše oči mogu registrirati samo mali spektar u rasponu svjetlosti i boja, stvarnost vjerojatno izgleda puno drukčije nego što je mi vidimo. Pitajte šišmiše.
Zapravo nikada ne diramo ništa.
Osjećaj dodira zapravo su samo atomi koji se odguruju zbog jednakih naboja, ali nikada ne dolaze u kontakt. U tom smislu, nikada nismo imali potpuni “kontakt” ni s čime.
Sve što čitamo, gledamo i čujemo je samo točka.
Bilo koja pjesma, slika, knjiga ili video može se pretvoriti u digitalni niz jedinica i nula. Ako u taj niz stavimo točku, možemo ga pretvoriti u decimalni broj i staviti na brojevnu crtu. Dakle, sav novi sadržaj koji konzumiramo zapravo je samo točka na brojevnoj crti. Tako i ovaj članak – budite sretni što ste otkrili ovako dobru točku.
1990. godina bliža je slijetanju na Mjesec nego današnjici.
Ovo nije posebno nadrealno ili fascinantno, ali definitivno je uspjelo postići da se osjećamo staro.
Zrno prašine je po veličini na pola puta između protona i Zemlje.
Zamislite što se tek dogodi kad ne usisate kuću tjedan dana. Možda stvorite novu galaksiju.
Ako žena rodi samo sinove, prva je osoba u povijesti svojih gena koja nije rodila ženu. Obrnuto vrijedi za očeve koji imaju samo kćeri.
Budući da nam je zemlja pred demografskim kolapsom, ove dvije teorije mogu se i kombinirati, ali onda ne zvuče toliko zanimljivo.
Naše oči imaju “mrtvi kut”
U donjem lijevom i desnom kutu naših očiju postoji mrtva točka i u tom smjeru ne možemo vidjeti. Ako zatvorimo jedno oko, smetat će nam i nos, piše Index.hr.
Kad bi Sunce bilo veličine bijelog krvnog zrnca, Mliječna staza bila bi veličine SAD-a.
Još jedna zanimljiva usporedba. Ne znamo kako se u ovo uklapa zrnce prašine iz ranijeg navoda, kad istražimo, javit ćemo.
Svijet / Zanimljivosti
Teška nesreća u Hrvatskoj: Penzioner (80) ušao u kontra smjer i sudario se s vozilom iz BiH
U petak, 17. januara 2025. godine, se na autoputu A3 u Hrvatskoj dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj su učestvovala dva automobila.
Naime, 80-godišnji vozač je vozio suprotnim trakom u smjeru Zapada kada je naletio na drugo vozilo bh. tablica kojim je upravljao 58-godišnjak, a na mjestu suvozača nalazila se 55-godišnjakinja.
Policija protiv 80-godišnjaka podnosi krivičnu prijavu nadležnom državnom tužilaštvu zbog krivičnog djela Izazivanje saobraćajne nesreće.
“Nakon sudara ova dva vozila, automobil bosanskohercegovačkih registracijskih oznaka je udario u središnju odbojnu ogradu te je odbačen na sjevernu traku autoputa, dok se automobil 80-godišnjaka zaustavio na saobraćajnoj traci za zaustavljanje vozila u nuždi”, saopštila je PU brodsko-posavska.
U nesreći su teško povrijeđeni 55-godišnjakinja i 80-godišnjak, dok je 58-godišnjak lakše povrijeđen.
Svi su zadržani na na daljnjem liječenju u bolnici u Slavonskom Brodu, a protiv 80-godišnjeg vozača policija podnosi krivičnu prijavu nadležnom državnom tužilaštvo zbog krivičnog djela Izazivanje saobraćajne nesreće.
Svijet / Zanimljivosti
Ispao im novac na pruzi, tražile ga: Voz usmrtio dvije sestre
Na relaciji Zemun – Niš, kod Lapova, putnički voz udario je dvije ženske osobe.
Kako Blic saznaje, riječ o rođenim sestrama K. Ž. (32) i N.Ž. (31).
Njih dvije su pješice prelazile prugu.
One su pošle u Udruženje za pomoć osobama sa invaliditetom “Zora” Lapovo.
Vatrogasci su jednu nastradalu osobu izvlačili jer je bila ispod voza. Navodno, one su bile na pruzi jer im je ispao novac, pa su ga tražile. Voz nisu vidjele, niti su ga čule, prenosi Blic.
Svijet / Zanimljivosti
Izraelci tokom noći napali šator u humanitarnoj zoni, ubijeno pet članova jedne porodice
Kako piše palestinska novinska agencija Wafa, u napadu na šator u kojem se nalaze raseljene osobe ubijeno je pet osoba.
Svi ubijeni su bili članovi iste porodice.
Među žrtvama je bila žena i njeno troje djece, navodi agencija Wafa.
Također, u zapadnom dijelu Khan Younis, pucnjava iz izraelskih mornaričkih brodova povrijedila je jednu ženu.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
VIDEO Kinezi pokrenuli mračan projekt koji usporava rotaciju Zemlje: Posljedice bi mogle biti strašne
Kada je Kina 2006. godine završila izgradnju brane Tri klanca, najveće hidroelektrane na svijetu, projekt je označen kao historijski tehnološki i energetski podvig. Smještena na rijeci Yangtze, zapadno od grada Yichanga u provinciji Hubei, izgradnja brane trajala je 17 godina i koštala 37 milijardi dolara. Danas generira oko 0,54 TWh električne energije dnevno, dovoljno za opskrbu 5,4 miliona domaćinstava na mjesec dana.
Osim proizvodnje energije, kineska vlada istaknula je kako je brana ključna za sprječavanje katastrofalnih poplava u nižim područjima zemlje. Međutim, iza tog grandioznog projekta krije se visoka cijena – kako za ljude, tako i za planetu.
Da bi brana Tri klanca postala stvarnost, 1,5 miliona ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove. Njihov je odlazak omogućio potapanje 13 gradova i 140 naselja. No, šteta nije bila samo društvena. NASA je tokom godina izrazila zabrinutost zbog ekoloških posljedica, uključujući zagađenje, klizišta, povećanu seizmičku aktivnost te rizik od bolesti povezanih s vodom.
Na svojoj stranici Earth Observatory, NASA je istaknula: „Opsežnost projekta popraćena je ogromnim kontroverzama. Zabrinutosti uključuju ekološke posljedice, relokaciju 1,2 miliona ljudi te potapanje gradova, sela, arheoloških lokaliteta i odlagališta opasnog otpada.“ Osim toga, akumulacija vode u brani stvorila je promjene u ekosistemu, dok su zabilježene i promjene saliniteta u estuariju rijeke Yangtze.
Usporavanje Zemljine rotacije
Dok se o društvenim i ekološkim posljedicama naširoko raspravlja, manje je poznato da brana Tri klanca utječe i na samu rotaciju Zemlje. Naime, NASA objašnjava kako značajne promjene u masi na Zemlji – poput ogromnih količina vode pohranjenih u brani – mogu utjecati na način na koji se planeta okreće.
Dr. Benjamin Fong Chao, geofizičar iz NASA-inog Goddard Space Flight Centra, pojasnio je da brana ima kapacitet od 40 kubnih kilometara vode, što je jednako 10 biliona galona. Ova masa utječe na Zemljinu inerciju, što uzrokuje sitne promjene u dužini dana.
Primjerice, potres u Indijskom okeanu 2004. godine, koji je imao magnitudu od 9,1, smanjio je dužinu dana za 2,68 mikrosekundi. S druge strane, puni kapacitet brane Tri klanca povećava dužinu dana za 0,06 mikrosekundi. Također, pomiče Zemljin pol za otprilike dva centimetra.
Šta nam ovo govori o budućnosti?
Iako su te promjene minimalne i usporedive s onima koje uzrokuju prirodne katastrofe, one ipak otvaraju važna pitanja o dugoročnim posljedicama ljudskih aktivnosti na planetu.
Kina već planira izgradnju još veće hidroelektrane na rijeci Yarlung Zangbo, koja bi mogla biti tri puta snažnija od brane Tri klanca. Ova ideja izazvala je nove zabrinutosti među ekolozima zbog potencijalno još većih posljedica.
Dok se suočavamo s izazovima poput klimatskih promjena i prenamjene prirodnih resursa, priča o brani Tri klanca podsjeća nas da svaka intervencija u prirodu dolazi s neočekivanim posljedicama – ponekad na nivoima koje tek počinjemo razumijevati.
Svijet / Zanimljivosti
Zekanović i Plenković se složili – “Balkan je sinonim za nazadno društvo pod utjecajem pravoslavlja i islama!”
Nakon jednomjesečne pauze zastupnici Hrvatskog sabora vratili su se u klupe u srijedu 15. januara. Bila je to prilika da hrvatski premijer Andrej Plenković i njegovi ministri odgovore na mnoga neugodna pitanja nakon teškog izbornog poraza njihovog kandidata Dragana Primorca na predsjedničkim izborima.
Sjednica je počela hvalospjevima predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića (HDZ) prvom predsjedniku Hrvatske Franji Tuđmanu. Podsjetio je Jandroković da je prije tačno 33 godine, 15. januara 1992. godine, Hrvatska postala međunarodno priznata država, a istoga datuma, 15. januara 1998. godine završena mirna reintegracija Hrvatske.
Zbog ciljeva koje je vizionarski zacrtao predsjednik Franjo Tuđman i koje smo uspjeli ostvariti, Hrvatska današnji trenutak dočekuje kao stabilna, sigurna i snažno međunarodno pozicionirana zemlja. U potpunosti smo integrirani u Europsku uniju i NATO, osnaženi brojnim gospodarskim postignućima i pozitivnim pokazateljima. S takvom se respektabilnom stečevinom ne smijemo poigravati. Pogotovo danas, u vremenu koje zahtijeva krajnju trezvenost, razboritost i mudrost u vođenju države. A od svih nas koji djelujemo u javnom prostoru – i posebnu odgovornost za izgovorenu riječ”, kazao je Jandroković.
Bio je to, slučajno ili ne, simboličan uvod za skandal koji će uslijediti tokom sjednice i koji će potvrditi da se Hrvatska u političkom smislu malo ili nikako odmakla od vremena Franje Tuđmana obilježenog profašističkim iluzijama o posebnosti i supremaciji Hrvatske nad njenim okruženjem.
Zekanović: Balkan je sinonim za nazadno društvo pod utjecajem pravoslavlja i islama
Potaknut čestim pominjanjem Zapadnog Balkana od kolega u saboru, Hrvoje Zekanović iz Hrvatske demokršćanske stranke, bliskog partnera vladajućeg HDZ-a, iznio je niz skandaloznih tvrdnji o hrvatskom susjedstvu koje su nažalost u hrvatskoj javnosti prošle neopaženo.
“Nisam jedini u ovoj sabornici koji je alergičan na pojam Balkan, pa da ga samo kratko definiramo. Pojam Balkanski poluotok zapravo uopće ne postoji. Odnosno, ne može postojati jer je veza od Tršćanskog zaljeva odnosno Riječkog zaljeva pa do Crnog mora veća nego što je od Tršćanskog zaljeva do Sjevernog mora. Dakle, ono što ima veću povezanost ne može biti poluotok.
Nadalje, Balkan geografski možemo definirati kao prostor južnije od Save, istočnije od Drine ili istočnije od planine Balkan. Hrvatska je mediteranska, srednjoevropska ili panonska zemlja, nije zemlja Balkana. Tako da, evo, pokušavamo na svaki mogući način da se Hrvatska, ali i Bosna i Hercegovina, ne spominju u kontekstu Balkana. Balkan je sinonim za nazadno društvo, za kulturološki pojam… Mi smo zemlja koja je pod utjecajem kršćanstva, dijelom protestantizma, malim dijelom pravoslavlja i islama, a dok je Balkan isključivo pod utjecajem ove zadnje dvije religije (pravoslavlja i islama)”, kazao je Zekanović u saboru i nažalost nije izazvao nikakvu negativnu reakciju niti osudu.
Čak štaviše, dobio je podršku od premijera Plenkovića koji se složio sa ovim šovinističkim istupom Zekanovića.
“Što se toga tiče, slažem se sa vama. Mislim da smo to već u ovom visokom domu rješavali početkom dvijetisućitih”, kazao je Plenković.
Inače, od svih HDZ-ovih koalicijskih partnera, osim DP-ovog ministra gospodarstva Ante Šušnjara, Zekanović je jedini koji je bio viđen u štabu Dragana Primorca u izbornoj noći.
(Samir Begović / SB)
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 6 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića
You must be logged in to post a comment Login