Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Klasić: Jeste li ikada čuli za Baršunasti razvod? Raspali se kad i Jugoslavija, ali, za razliku od nje, kod njih nije prolivena kap krvi

Published

on

U novoj epizodi serijala XX. stoljeće by Hrvoje Klasić Net.hr donosi prilog o raspadu Čehoslovačke.

Jugoslavija i Čehoslovačka stvorene su iste, 1918. godine i u sljedećih će nekoliko desetljeća sve do nestanka s geopolitičke karte Europe početkom 1990-ih dijeliti sličnu sudbinu. Obje države nastale su na razvalinama Austro-Ugarske Monarhije nakon Prvog svjetskog rata. I jedna i druga bile su složene državne zajednice, pri čemu Jugoslaviju osnivaju južnoslavenski, a Čehoslovačku zapadnoslavenski narodi. Posljednja desetljeća svog postojanja u objema državama na vlasti su bili komunistički režimi, pa će upravo slom komunizma u Europi krajem 1980-ih utjecati i na raspade ovih država.

Baršunastom razvodu prethodila baršunasta revolucija

Međutim, iako su se Jugoslavija i Čehoslovačka raspale gotovo istovremeno, način na koji su se raspale bio je potpuno drukčiji. Dok se u slučaju prve taj proces odvijao uz rat, velike ljudske gubitke i materijalnu štetu, u slučaju druge proveden je mirno i dostojanstveno. Upravo zbog naglaska na nenasilju završni čin raspada Čehoslovačke, koji je službeno okončan 1. siječnja 1993. ostao je upamćen pod nazivom Baršunasti razvod.

A nenasilnom Baršunastom razvodu prethodila je isto tako nenasilna Baršunasta revolucija kojom je u zemlji jednopartijski komunistički sistem zamijenjen višestranačkim demokratskim. Baršunasta revolucija započela je 17. studenog 1989. mirnim studentskim protestom čehoslovačkih studenata u znak sjećanja na studente koji su se 50 godina ranije suprotstavili nacističkom režimu. Međutim, kada su se iz povorke začule antirežimske parole policija je odlučila reagirati silom. Tada se pojavila vijest, uspostavit će se lažna, da je jedan student ubijen, što će potaknuti mnoštvo ostalih antirežimski raspoloženih građana da se pridruže protestima. Podršku studentima daju prije svih čehoslovački intelektualci okupljeni oko Povelje 77, dokumenta objavljenog 1977. kojim se tražilo poštivanje ljudskih i građanskih prava.

Jedan od najpoznatijih potpisnika Povelje, a 12 godina kasnije i jedan od glavnih organizatora aktivnosti s ciljem rušenja komunističkog režima, bio je poznati književnik Vaclav Havel. Na njegovu inicijativu osniva se Građanski forum koji vlastima upućuje zahtjeve za smjenom političara odgovornih za slom Praškog proljeća, za puštanjem iz zatvora političkih zatvorenika i sl. Istovremeno, širom zemlje počinju okupljanja građana koja su iz dana u dan postajala sve brojnija.

Masovno zveckanje ključevima jedna od najupečatljivih epizoda

Jedna od najupečatljivijih epizoda Baršunaste revolucije bilo je masovno zveckanje ključevima okupljenih protestanata čime se simbolički zahtijevalo otključavanje vrata odnosno dobivanje slobode, ali se bukom nastalom zveckanjem slala poruka da je političarima na vlasti odzvonilo. Kada su se protestantima pridružili i radnici bio je to jasan znak da su komunisti izgubili podršku onih čijim su se predstavnicima i predvodnicima smatrali. 24. studenog 1989. vodstvo Komunističke partije podnijelo je ostavku, a tim povodom mnoštvu okupljenom na glavnom praškom trgu obratio se Alexander Dubček, smijenjeni vođa Praškog proljeća.

Tri dana kasnije, 27. studenog, u cijeloj zemlji je proveden generalni štrajk. Istovremeno s protestima po ulicama i trgovima čehoslovačkih gradova započeo je dijalog opozicije i vlasti o formiranju prve višestranačke vlade i parlamenta. Sredinom prosinca 1989. dotadašnji predsjednik države Gustav Husak podnosi ostavku, a za novog predsjednika 29. prosinca izabran je Vaclav Havel.

Nakon uvođenja višestranačja i demokracije pred Čehoslovačkom je bio još jedan izazov. Dugogodišnje nesuglasice između čeških i slovačkih političkih i ekonomskih elita rezultirati će pregovorima o raspadu zajedničke i stvaranju dviju samostalnih nacionalnih država. Poput rušenja komunističkog režima i proces podjele zemlje provodit će se mirno, za pregovaračkim stolom.

 

Češki i slovački premijer se dogovorili i – razdvojili

Nagovještaj promjena u tom smjeru bilo je i novo ime države kojim se htjela naglasiti veća samostalnost češkog i slovačkog dijela zemlje. Od proljeća 1990. službeni naziv države bio je Češka i Slovačka Federativna Republika. Zanimljivo, odluku o razdruživanju nisu donijeli građani na referendumu nego njihovi politički predstavnici u Pragu i Bratislavi. U ljeto 1992. češki premijer Vaclav Klaus i slovački premijer Vladimir Mečiar usuglasili su se da će zajednička država prestati postojati sa zadnjim danom te godine. Mjeseci razgovora i pregovora u konačnici su rezultirali baršunastim razvodom koji je stupio na snagu 1. siječnja 1993.

Na teritoriju Čehoslovačke od toga dana postoje dvije nezavisne države – Češka i Slovačka, otkriva profesor Klasić.

Video možete pogledati OVDJE.

Svijet / Zanimljivosti

Državljanka BiH ‘džeparila’ po Austriji: 45-godišnjakinja na čelu grupe koja je ukrala 100.000 eura

Published

on

By

Austrijska policija saopštila, 21. januara, da je državljanka BiH uhapšena nakon opsežne akcije koja je podrazumijevala i međunarodnu saradnju.

Kako je saopštila pres služba bečke Državne policijske uprave riječ je o ženi koja je bila na čelu grupe džeparoša koji su već duže vremena “operisali” po Beču, ali i drugim austrijskim gradovima.

Sve u svemu, ova 45godišnjakinja tereti se za najmanje 45 krađi u kojima je ukupan plijen bio minimalno 100.000 eura.

U istrazi su zajednički učestvovali pripadnici bečke policije, Odjel za organizovani ulični kriminal, a sve u saradnji sa javnim tužilaštvom u Beču.

 

Ona je izručena Austriji sredinom decembra, gdje je odmah uhapšena po slijetanju na bečki aerodrom.

Kako prenose austrijski mediji, ona se nalazila na čelu grupe džeparoškinja koje su imale razrađenu šemu. Naime, obično bi zaustavljali ljude na ulici, i dok bi jedna pokazivala mapu grada, predstavljajući se kao turista kojem treba pomoć, druge dvije džeparoškinje su krale novčanike i sve ostale vrijednosti. Odmah ni na najbližem bankomatu podigle novac žrtve.

Inače, ova državljanka BiH je uhapšena još u julu mjesecu u Crnoj Gori, po međunarodnoj potjernici. Austriji je izručena sredinom decembra i tada je smještena u pritvor. Inače, odbija svaku saradnju niti želi bilo šta da otkrije o svojim saučesnicama.

Ipak, policija je operativnim radom uz pomoć kolega iz inostranstva ušla u trag njenim saučesnicama koje imaju 17 i 22, koje su navodno također iz BiH. Istraga u ovom slučaju se nastavlja.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić sprema atentat na Čanka? Bivši lider LSV-a tvrdi: Srbija će završiti u građanskom ratu

Published

on

By

Bivši lider Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenad Čanak, u gostovanju na jednoj srbijanskoj televiziji iznio je teške optužbe na račun vlasti a posebno predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, optužujući ih za ugrožavanje njegovog života i pripremu atentata na njega.

“Kada jedan čovjek koji sebe naziva novinarom, Dragan J. Vučićević, prozove moga sina, direktno pokazujući na ekranu da je ovo sin Nenada Čanka, najvećeg ustaše i antisrbina u Novom Sadu, pa poslije toga Aleksandar Vučić mene prozove kao separatistu. Nakon toga, poslije 20 godina, meni bude oduzeto policijsko osiguranje koje sam imao zbog toga što je narkokartel, u čijem sam zatvaranju učestvovao, odlučio da likvidira troje ljudi, a ja sam posljednji preživjeli, onda ja postavljam pitanje: da li je to priprema atentata na mene, da li je to priprema moje likvidacije?”, zapitao je Čanak.

Kako tvrdi, nije dobio ni obavještenje o ukidanju osiguranja.

“Nisam dobio čak ni obavještenje da mi je oduzeto osiguranje. Policajci koji su me čuvali su mi javili da su dobili poziv da se vrate u stanicu. Dakle, u pitanju je direktna priprema moje likvidacije. Kada vas predsjednik države prozove za takvo nešto, a propagandna mašinerija predsjednika države, to su ne samo to smeće Informer jer ih ima još, kada vas oni apostrofiraju kao legitimnu metu, tu će neki deda da izvadi tetejac i da zapuca. Ova će zemlja da završi u građanskom ratu.”, zaključio je Čanak.

Ove izjave su izazvale šok u javnosti, a iz vlasti zasad nema zvaničnog reakcije.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Italija: Vozač iz BiH (66) poginuo u saobraćajnoj nesreći, otvorena istraga protiv Slovaka

Published

on

By

Saobraćajna nesreća u kojoj je poginuo 66-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine dogodila se jutros u Italiji, na autoputu između Bologne i Padove.

Kako prenose italijanski mediji, bh. državljanin je upravljao kombijem i, prema prvim rekonstrukcijama, udario je u kamion koji je išao ispred njega u pravcu Bologne.

Zdravstveni radnici, vatrogasci i službenici saobraćajne policije bili su na mjestu događaja radi uviđaja i upravljanja saobraćajem. Nažalost, spasa za 66-godišnjaka nije bilo.

Mediji javljaju da je povodom saobraćajne nesreće otvorena istraga pod kojom je osumnjičen vozač kamiona, deset godina mlađi državljanin Slovačke.

Nakon rekonstrukcije ustanovljeno je da je kamion kojim je upravljao državljanin Slovačke ušao direktno u prvu traku bez davanja prednosti. To je izazvalo sudar sa kombijem i smrt državljanina BiH.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Trump najavio potpisivanje nove velike odluke: “To će biti poruka svijetu da se Amerika vratila”

Published

on

By

Nakon što je prvo popodne koje je proveo u Bijeloj kući predsjednik SAD-a Donald Trump iskoristio za potpisivanje niza izvršnih odluka, čini se kako će se to nastaviti i danas.

Trump je tokom prvog dana u Bijeloj kući potpisao više od 200 dokumenata, a glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt najavila je kako će novi predsjednik SAD-a danas potpisati novu važnu odluku, a koja se tiče infrastrukture.

Novi predsjednik SAD-a će održati konferenciju za medije u 16 sati (22 sata po centralnoevropskom vremenu) kako bi detaljno izložio inicijativu i odluku.

Kako je potvrdila Leavitt, nova odluka neće se odnositi na infrastrukturu koja je stradala u požarima u Kaliforniji te je naglašeno kako je Trump ovu odluku potpisao već tokom prvog dana.

“Bit će to važna objava i dokazat će svijetu da se Amerika vratila”, rekla je Leavitt.

Trump je potpisao desetine izvršnih naredbi otkako je položio zakletvu u ponedjeljak, unapređujući ciljeve svoje administracije po pitanjima od ilegalne imigracije do povlačenja iz Svjetske zdravstvene organizacije.

Inače, još 2016. godine Trump je obećao infrastrukturni paket vrijedan bilion dolara, ali ta se inicijativa nikada nije realizovala do kraja njegovog prvog mandata.

Njegov prethodnik, Joe Biden, 2021. godine potpisao je zakon o infrastrukturi u vrijednosti od bilion dolara, a tu inicijativu podržala je Demokratska, ali i Republikanska partija. Kako je ranije naglašavao Biden, ovaj zakon omogućio je otvaranje 40.000 projekata širom SAD-a.

KLix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: 2026. ćemo sve pripremiti, 2027. počinjemo koristiti leteće automobile

Published

on

By

PREDSJEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je cilj da u 2027. godini u Srbiji započne korištenje letećih automobila, prenosi Anadolu.

Vučić je to izjavio medijima u Davosu, navodeći da je o toj temi na marginama Svjetskog ekonomskog foruma razgovarao s predstavnicima tvrtke Archer.

Dodao je kako je Archer jedna od najpoznatijih tvrtki koje se bave razvojem letećih automobila, bespilotnih zrakoplova i letećih vlakova.

“Počeli smo pregovore”

“Počeli smo pregovore o kupnji najmanje tri letjelice, a razgovaramo i s kineskim partnerima koji su već napravili značajan napredak i u nekoliko gradova imaju leteće automobile. Planiramo ubrzati proces kako bismo do sredine 2026. završili sve pripreme i regulatorne zahtjeve, kako bismo 2027. mogli početi koristiti leteće automobile”, izjavio je Vučić.

Istaknuo je kako Srbija na međunarodnoj specijaliziranoj izložbi Expo 2027, čiji je domaćin, želi pokazati da je zemlja koja se “najbrže modernizira i najbrže raste u Europi”.

“S kompanijom Archer već smo potpisali memorandum o razumijevanju i dogovorili suradnju za Expo 2027. Pitao sam može li letjelica biti ugrožena ako naiđe jato ptica. Zaista ne može i znatno je sigurnija od helikoptera”, dodao je Vučić.

O Trumpu

Govoreći o današnjem preuzimanju dužnosti predsjednika SAD-a od strane Donalda Trumpa, Vučić je naveo kako će tri stvari obilježiti Trumpov mandat: borba protiv “duboke države” u SAD-u kako bi se što više novca uštedjelo za njegove projekte, smanjenje trgovinskog deficita s Kanadom, Europskom unijom i Kinom te nastojanje da zaustavi rat između Rusije i Ukrajine.

“Trump ispravno razumije da će energetika biti ključna za svijet u idućih 20 godina i da će to donijeti mnoge izazove. Energetika, hrana i čak voda bit će ključne teme u nadolazećim desetljećima. Hoćemo li mi uspjeti pratiti ritam koji nameću SAD i Kina, to će biti iznimno teško”, rekao je Vučić.

Dodao je kako Trump “stvari promatra racionalno i logično” te postavlja pitanje zašto bi vojno štitio EU dok ona ostvaruje toliku zaradu u trgovini sa SAD-om.

Vučić je također naveo kako je Trump sebi postavio “povijesnu ulogu” da okonča rat između Rusije i Ukrajine, no ocijenio je da to neće biti ni lako ni jednostavno.

AA

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Policajac van dužnosti uhvatio pijanog državljanina BiH, priveden je

Published

on

By

Nakon što je u subotu naveče policajac van dužnosti primijetio vozača koji svojim načinom vožnje ugrožava sigurnost saobraćaja, on je kontaktirao kolege iz policijske stanice Alteting u Njemačkoj, koji su zaustavili 23-godišnjeg državljanina Bosne i Hercegovine.

Pri samom otvaranju vrata, policija je shvatila da se cijeli automobil osjeti na alkohol, nakon čega je mladić alkotestiran. Rezultat alkotestiranja je bio veći od 1,1, promila. Policija je zatim uzorak krvi poslala i u obližnju kliniku u Altetingu, koja je potvrdila visok nivo alkohola u krvi mladića, prenose Nezavisne novine.

On je odmah isključen iz saobraćaja i privremeno priveden jer je riječ o stranom državljaninu koji nema prijavljeno boravište u Njemačkoj.

Javni tužilac u Traunsteinu naložio je plaćanje sigurnosnog depozita. Pored toga, oduzeta je vozačka dozvola i zabranjena dalja vožnja. Nakon uplate depozita, vozač je pušten na slobodu.

Protiv njega će biti podnesena prijava zbog vožnje u alkoholisanom stanju i ugrožavanje bezbjednosti saobraćaja.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije