Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Klasić: Jeste li ikada čuli za Baršunasti razvod? Raspali se kad i Jugoslavija, ali, za razliku od nje, kod njih nije prolivena kap krvi

Published

on

U novoj epizodi serijala XX. stoljeće by Hrvoje Klasić Net.hr donosi prilog o raspadu Čehoslovačke.

Jugoslavija i Čehoslovačka stvorene su iste, 1918. godine i u sljedećih će nekoliko desetljeća sve do nestanka s geopolitičke karte Europe početkom 1990-ih dijeliti sličnu sudbinu. Obje države nastale su na razvalinama Austro-Ugarske Monarhije nakon Prvog svjetskog rata. I jedna i druga bile su složene državne zajednice, pri čemu Jugoslaviju osnivaju južnoslavenski, a Čehoslovačku zapadnoslavenski narodi. Posljednja desetljeća svog postojanja u objema državama na vlasti su bili komunistički režimi, pa će upravo slom komunizma u Europi krajem 1980-ih utjecati i na raspade ovih država.

Baršunastom razvodu prethodila baršunasta revolucija

Međutim, iako su se Jugoslavija i Čehoslovačka raspale gotovo istovremeno, način na koji su se raspale bio je potpuno drukčiji. Dok se u slučaju prve taj proces odvijao uz rat, velike ljudske gubitke i materijalnu štetu, u slučaju druge proveden je mirno i dostojanstveno. Upravo zbog naglaska na nenasilju završni čin raspada Čehoslovačke, koji je službeno okončan 1. siječnja 1993. ostao je upamćen pod nazivom Baršunasti razvod.

A nenasilnom Baršunastom razvodu prethodila je isto tako nenasilna Baršunasta revolucija kojom je u zemlji jednopartijski komunistički sistem zamijenjen višestranačkim demokratskim. Baršunasta revolucija započela je 17. studenog 1989. mirnim studentskim protestom čehoslovačkih studenata u znak sjećanja na studente koji su se 50 godina ranije suprotstavili nacističkom režimu. Međutim, kada su se iz povorke začule antirežimske parole policija je odlučila reagirati silom. Tada se pojavila vijest, uspostavit će se lažna, da je jedan student ubijen, što će potaknuti mnoštvo ostalih antirežimski raspoloženih građana da se pridruže protestima. Podršku studentima daju prije svih čehoslovački intelektualci okupljeni oko Povelje 77, dokumenta objavljenog 1977. kojim se tražilo poštivanje ljudskih i građanskih prava.

Jedan od najpoznatijih potpisnika Povelje, a 12 godina kasnije i jedan od glavnih organizatora aktivnosti s ciljem rušenja komunističkog režima, bio je poznati književnik Vaclav Havel. Na njegovu inicijativu osniva se Građanski forum koji vlastima upućuje zahtjeve za smjenom političara odgovornih za slom Praškog proljeća, za puštanjem iz zatvora političkih zatvorenika i sl. Istovremeno, širom zemlje počinju okupljanja građana koja su iz dana u dan postajala sve brojnija.

Masovno zveckanje ključevima jedna od najupečatljivih epizoda

Jedna od najupečatljivijih epizoda Baršunaste revolucije bilo je masovno zveckanje ključevima okupljenih protestanata čime se simbolički zahtijevalo otključavanje vrata odnosno dobivanje slobode, ali se bukom nastalom zveckanjem slala poruka da je političarima na vlasti odzvonilo. Kada su se protestantima pridružili i radnici bio je to jasan znak da su komunisti izgubili podršku onih čijim su se predstavnicima i predvodnicima smatrali. 24. studenog 1989. vodstvo Komunističke partije podnijelo je ostavku, a tim povodom mnoštvu okupljenom na glavnom praškom trgu obratio se Alexander Dubček, smijenjeni vođa Praškog proljeća.

Tri dana kasnije, 27. studenog, u cijeloj zemlji je proveden generalni štrajk. Istovremeno s protestima po ulicama i trgovima čehoslovačkih gradova započeo je dijalog opozicije i vlasti o formiranju prve višestranačke vlade i parlamenta. Sredinom prosinca 1989. dotadašnji predsjednik države Gustav Husak podnosi ostavku, a za novog predsjednika 29. prosinca izabran je Vaclav Havel.

Nakon uvođenja višestranačja i demokracije pred Čehoslovačkom je bio još jedan izazov. Dugogodišnje nesuglasice između čeških i slovačkih političkih i ekonomskih elita rezultirati će pregovorima o raspadu zajedničke i stvaranju dviju samostalnih nacionalnih država. Poput rušenja komunističkog režima i proces podjele zemlje provodit će se mirno, za pregovaračkim stolom.

 

Češki i slovački premijer se dogovorili i – razdvojili

Nagovještaj promjena u tom smjeru bilo je i novo ime države kojim se htjela naglasiti veća samostalnost češkog i slovačkog dijela zemlje. Od proljeća 1990. službeni naziv države bio je Češka i Slovačka Federativna Republika. Zanimljivo, odluku o razdruživanju nisu donijeli građani na referendumu nego njihovi politički predstavnici u Pragu i Bratislavi. U ljeto 1992. češki premijer Vaclav Klaus i slovački premijer Vladimir Mečiar usuglasili su se da će zajednička država prestati postojati sa zadnjim danom te godine. Mjeseci razgovora i pregovora u konačnici su rezultirali baršunastim razvodom koji je stupio na snagu 1. siječnja 1993.

Na teritoriju Čehoslovačke od toga dana postoje dvije nezavisne države – Češka i Slovačka, otkriva profesor Klasić.

Video možete pogledati OVDJE.

Sukob u Ukrajini

Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika

Published

on

By

Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, upozorio je NATO da će Rusija odgovoriti na svaku agresivnu akciju Alijanse odgovarajućim mjerama.

“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.

Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.

Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.

Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.

Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Zbog poziva UN-u za uvođenje embarga, Izrael se obrušio na Tursku: “Akcije su vam vođene zlom”

Published

on

By

Izraelski ambasador u Ujedinjenim nacijama je optužio Tursku za “zlonamjernost”, nakon što je Ankara dostavila pismo potpisano od strane 52 zemlje pozivajući na obustavu isporuka oružja Izraelu zbog rata u Gazi.

“Šta se drugo može očekivati ​​od zemlje čije su akcije vođene zlom u pokušaju stvaranja sukoba uz potporu zemalja ‘Osovine zla'”, rekao je ambasador Danny Danon, koristeći pejorativni izraz za opis arapskih zemalja koje su potpisale pismo.

Ministarstvo vanjskih poslova Turske saopćilo je u nedjelju da je predalo pismo Ujedinjenim nacijama, a među potpisnicima su Arapska liga i Organizacija islamske suradnje.

Izrael se suočio s međunarodnim kritikama zbog vođenja svog rata u Gazi, gdje je njegova ofanziva ubila najmanje 43.374 ljudi, od kojih su većina civili, prema brojkama ministarstva zdravstva.

“Ovo pismo je još jedan dokaz da UN vode neke zlokobne zemlje, a ne liberalne zemlje koje podržavaju vrijednosti pravde i morala”, rekao je Danon.

Tursko pismo, u koje je AFP imao uvid u ponedjeljak, naziva “zapanjujući” broj civilnih žrtava “nesavjesnim i nepodnošljivim”.

“Stoga upućujemo ovaj zajednički poziv da se poduzmu hitni koraci kako bi se zaustavila opskrba ili prijenos oružja, streljiva i srodne opreme Izraelu, okupacijskoj sili, u svim slučajevima kada postoje razumni razlozi za sumnju da bi se mogli koristiti u Okupirani palestinski teritorij”, navodi se u pismu.

Dodalo se da Vijeće sigurnosti UN-a (VSUN) mora poduzeti korake kako bi osiguralo poštivanje svojih rezolucija “koje se flagrantno krše”.

Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je u martu na prekid vatre u Gazi, ali mučilo se govoriti jedinstvenim glasom o tom pitanju zbog veta ključnog izraelskog saveznika, Sjedinjenih Američkih Država.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

‘Jurio’ 40 km/h: Nijemci zaustavili traktoristu iz BiH

Published

on

By

Saobraćajna patrola iz njemačkog Memingena jučer je zaustavila traktoristu u blizini Midelhajma koji je vozio traktor sa prikolicom i to brzinom od 40 km/h.

Dodatni problem je što prikolica nije imala registarske tablice.

Tokom legitimisanja vozača, utvrđeno je da je riječ o 30-godišnjem državljaninu Bosne i Hercegovine, koji je pokazao vozačku dozvolu koja ne podrazumijeva upravljanje poljoprivrednim mašinama niti upravljanje vozilom sa prikolicom ove težine.

Inače, dozvoljena brzina za ovu vrstu vozila je 25 km/h, što je bio dodatni prekršaj.

On će biti prijavljen za vožnju bez odgovarajuće dozvole kao i za prekoračenje brzine. Policija ga je odmah isključila iz saobraćaja i zabranila dalje putovanje.

Nastavi čitati

Najčitanije