BiH
Ko je gazda ove kafane? Liderstvo kod separatista i rasulo politika koje se zalažu za BiH
“Mora biti jedan gazda”, naslov je to jednog novinskog teksta ratnog Oslobođenja, kojeg popisuje novinar i ratni reporter Šefko Hodžić.
Hodžić je ovih dana u Domu Oružanih snaga promovirao svoju novu knjigu – Alija Izetbegović zvanično i nezvanično. Pored brojnih do sada neobjavljenih priča u knjizi se nalazi i podsjećanje na njegov pomenuti tekst iz Oslobođenja, a odnosi se na naređenje Alije Izetbegovića doktoru Safetu Ćibi da pješice, kroz snijeg, otputuje do opkoljenog Goražda, i izvrši naređene zadatke, što je Ćibo izvršio, prihvatajući zadatak bez ikakvog dvoumljenja i kolebanja.
Jasno je, Alija Izetbegović u tome trenutku bio je neprikosnoveni gazda koji je uživao poštovanje ali i posjedovao autoritet, kako u vojsci tako i u narodu. Ne ulazeći u ocjene toga da li je Izetbegović mogao bolje i više, obzirom na sve okolnosti, činjenica je da je on bio vođa svih onih koji se bore za Bosnu i Hercegovinu. Razumije se da svi borci za Bosnu i Hercegovinu nisu imali iste svjetonazore, politička i ideološka uvjerenja, ali su osnovi imali isti cilj, i jednog čovjeka kojemu su u ruke povjerili svaku vrstu odgovornosti.
Skoro trideset godina poslije, u uslovima mira koji se skoro svakodnevno plaća političkim samoponižavanjem, mi nemamo odgovor na pitanje ko je gazda ideje političke borbe za Bosnu i Hercegovinu, premda svi probosanski akteri pretendiraju na njeno vlasništvo. Gazda političke ideje i borbe za Republiku Srpsku jeste Milorad Dodik, a gazda političke borbe za Herceg Bosnu je Dragan Čović.
Ne zna se naime, ko je gazda političke borbe za Bosnu i Hercegovinu, i to ponajviše zato što niko nikome ne želi priznati autoritet i pravo na to, čak i kada je riječ o legalno izabranim predstavnicima izvršne vlasti.
Denis Bećirović koga savjetuje osam stranačkih lidera politički je autoritet onoliko koliko je petogodišnje dijete u krilu djeda ili bake, gazda porodičnog okupljanja.
Željko Komšić koji obnaša četvrti mandat kao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine još bi to i mogao biti, obzirom na broj osvojenih mandata, i rejting koji uživa među narodom. Mogao bi to biti Komšić, ali je stvar u tome što probosanski dio novoizabrane vlasti u Komšiću vidi ljutog konkurenta, a tu konkurenciju na momente prate izljevi patološke mržnje prema Komšiću koja dolazi iz Osmorke, koja sigurno Komšića ne želi priznati za tu vrstu autoriteta.
Sa druge strane, Bakir Izetbegović je gubitkom izbora ispao iz sedla, i očito je da Izetbegoviću mlađem nije suđeno da postane liderom naroda kojem pripada.
O autoritetu i poštovanju među narodom, Elmedina Konakovića i Nermina Nikšića, čak je i suvišno govoriti. Oni dakako veći ugled uživaju među pojedinim ambasadama u Bosni i Hercegovini, nego među gore navedenim kolegama u bosanskohercegovačkoj politici, a njihovi bijedni izborni rezultati, ponajbolje govore šta narod misli o mogućnosti toga da oni “liderišu” procesima.
Pa ipak niko od pomenutih neće priznati da on nije taj koji je domaćin priče o borbi za Bosnu i Hercegovinu, a kad su svi domaćini, to znači samo jedno; da zapravo nije niko.
Ne bi se toj vrsti političkog pluralizma i balansa moći moglo ništa ni zamjeriti da politike koje su izvršile agresiju nad Bosnom i Hercegovinom i politike koje su bile izvođači te agresije u Bosni i Hercegovini, odustaju od svojih ratnih ciljeva, piše Patria.
Međutim, te politike ne odustaju, a vrlo se dobro, štaviše odlično zna ko je gazda srpskog a ko hrvatskog separatizma u Bosni i Hercegovini.
Ne zna se samo jedno, odnosno to ko je gazda političke borbe za Bosnu i Hercegovinu. Koga se to sluša u naređenjima, i ko je taj ko danas može u simboličkom smislu narediti nekom doktoru da u interesu države, pregazi put zameten snijegom od opkoljenog Sarajeva do opkoljenog Goražda.
Možda je to što se ne zna, upravo ono što su stranci i najviše željeli, jer ko smo mi da vlastitu sudbinu držimo u svojim rukama. Naša bi sudbina trebala biti u njihovim rukama. Zna se kakva je to sudbina. Sudbina onih koji su vjerovali da smo pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
BiH
Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu
U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.
Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.
“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.
Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.
“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.
Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.
Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.
BiH
Sramotne izjave bh. ambasadora: ‘Nisam siguran koliko će BiH potrajati, guraju prst u oko Beogradu’
Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji Aleksandar Vranješ uputio je skandalozne poruke i izjavio da nije siguran koliko će BiH trajati.
“Da li oni misle da će ovdje biti neka generacija Srba koja će biti protiv simbola RS, protiv historije, da ćemo se odreći naših žrtava i da ćemo prihvatiti njihov narativ. To je jedan potpuno besmislen pristup”, istakao je Vranješ.
On je rekao da nikakva odluka, posebno neizabranih stranaca, neće mijenjati situaciju i da će se Dan Republike proslavljati i u budućnosti.
“RS traje 33 godine. Mnogo duže od prve Јugoslavije. Јoš malo ćemo preteći i drugu. Nisam siguran koliko će BiH da izdrži sa ovakvim uplitanjem iz Sarajeva“, naveo je Vranješ.
On je naveo da Srbija ima pravo da zaoštri politiku prema Sarajevu, ali da to ne čini, uprkos brojnim porukama upućenim iz Federacije kojima se gura “prst u oko” Beogradu.
“Kako očekuju da se Srbija postavlja prema Sarajevu, a s druge strane bez ikakvih problema ugoste jednog Aljbina Kurtija i daju mu tretman kao da je u pitanju neki državnik i da je predstavnik države s kojom BiH ima bilateralnu saradnju. Sami znaju da BiH nije priznala tu lažnu državu, niti će je ikada priznati”, ukazao je Vranješ.
S druge strane, navodi ambasador BiH u Srbiji, Sarajevo od Srbije očekuje da poštuje sve njihove narative, simbole i interpretaciju istorije.
“I da sve bude u skladu sa spoljnopolitičkom agendom iz Sarajeva koju nazivamo “viktimizacija”, koja podrazumijeva da svako malo neka država treba da izjavi saučešće političkom Sarajevu, kao i da njihovo stradanje treba da bude primarno i u fokusu svih država i državnika. To je jedna potpuna zabluda. Danas živimo drugo vrijeme i rat je iza nas”
On je konstatovao da situacija u BiH više nije primarna tema kod stranih državnika, dok iz Sarajeva pokušavaju uvijek da to vrate na dnevni red.
“To je jedna polušizofrena situacija. Svako malo u svijetu izbije neki novi konflikt i pričati o starim konfliktima je neukusno. Valjda bi suština bilateralnih odnosa trebala da bude budućnost. Svaki put kad Srbija pruži ruku i okrene priču ka budućnosti regionalnih odnosa kroz ekonomsku saradnju, oni stalno vraćaju u prošlost”, ukazao je Vranješ.
On smatra da se političari iz Sarajeva trude da nikada ne dođe do normalizacije odnosa.
“Stalno prema Beogradu, pa i Zagrebu, upućuju otrovne strelice koje su zasnovane na njihovoj interpretaciji prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, zaključio je Vranješ.
Radiosarajevo.ba
BiH
VIDEO Kaos u Bijeljini: Građani se sukobili s policijom, spriječen ulazak u Tužilaštvo
Građani su se u 9 sati okupili ispred Policijske uprave Bijeljina odakle su se zaputili ka Tužilaštvu u kojem Petrović čeka odluku o određivanju pritvora.
Advokat Ljubiše Petrovića Miodrag Stojanović kazao je da se uskoro očekuje odluka tužioca. Kako piše BN, Sabina Husejnagić je tužilac koja treba da donese odluku.
Grupa građana je pokušala da uđe u zgradu Tužilaštva te su tada policajci izašli iz zgrade i napravili kordon kako bi spriječila ulazak u dvorište Tužilaštva.
U naguravanju je oborena ograda, ali je spriječena eskalacija.
“Razgovarali smo sa komandirom, naš zahtjev je da Petrović bude pušten. PU postupaju po nalogu Tužilaštva, čekaju odluku. U roku od pola sata komandir policije će zvati tužioca, sačekaćemo šta je tužilac odlučio”, kazao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
BiH
Kovačević: “Sankcije pokazuje da RS nije mala, već je velika”
“Ovo su sramne sankcije odlazeće američke administracije. Te sankcije su uvedene na zahtjev odlazećeg američkog ambasadora Michaela Murphyja. Ne postoji smisleno objašnjenje za sankcije. Ne postoje dokazi koji bilo kako inkriminišu ove ljude”, rekao je Kovačević.
Kaže da nisu ništa uradili protiv Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava RS-a.
“Odlazeća administracija najveće svjetske sile posljednjeg radnog dana uvodi sankcije pojedincima i udara na Republiku Srpsku. To pokazuje da Republika Srpska nije mala, već je velika”, kaže Kovačević.
Naveo je da se odlazeća administracija SAD-a ponaša kao siledžije.
“Udare i onda pobjegnu”, navodi Kovačević.
Klix
BiH
Nikšić: Imamo jasan plan, izložit ćemo ga poslodavcima
Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca, poruka je federalnog premijera Nermina Nikšića nakon odluke o minimalnoj plaći u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Detalji o olakšavajućim okolnostima za privredni sektor Federacije trebali bi biti poznati na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća.
Za plaće veće od minimalne, poslodavci bi trebali biti oslobođeni dodatnih doprinosa, prenosi FTV.
Prvi korak fiskalne reforme, Zakon o fiskalizaciji finansijskih transakcija, mogao bi biti u primjeni početkom jula, najavljuje predsjednik Vlade FBiH.
“Imamo vrlo jasan plan o kojem danas ne bih govorio, prije nego što ga izložim poslodavcima, a gdje govorimo o tome šta bi uradili 1. jula, šta ćemo uraditi sa novom godinom i sa početkom 2026. godine, kako ćemo ući u ovaj proces smanjivanja doprinosa i rasterećenja privrede”, kaže Nikšić.
Kaže da se “Vlada opredijelila novom uredbom da omogući svima onima koji dokažu platnom listom za novembar i za januar da su isplatili svom radniku, koji je imao plaću iznad 1.000 maraka, 100,200, 300 KM veću da to oslobodi dodatnih doprinosa”.
BiH
Gorica Dodik “čestitala” suprugu na sankcijama: “Sad smo oboje na crnoj listi”
Gorica Dodik, kćerka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i lidera SNSD-a Milorad Dodika, “čestitala” je večeras svome suprugu Pavlu Čoroviću što se našao zajedno s njom na “crnoj listi” SAD-a.
“Mužu moj, čestitam ti sankcije, sad smo zvanično oboje na crnoj listi”, napisala je Gorica Dodik na zvaničnom profilu na X-u.
Američko Ministarstvo finansija uvelo je u petak sankcije protiv 13 državljana iz Bosne i Hercegovine zbog, kako su naveli, “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Među sankcionisanim osobama je i Pavle Čorović, državljanin BiH i Srbije, suprug Gorice Dodik, koja je već pod američkim sankcijama. On je direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši, koja je povezana s porodicom Dodik, a sankcionisan je jer je primio značajne finansijske beneficije iz budžeta RS.
Ministarstvo finansija SAD-a je Čorović sankcionisalo prema Izvršnoj naredbi 14033 (E.O. 14033), jer direktno ili indirektno kontroliše kompaniju Global Liberty.
-
Cazinprije 7 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 7 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 7 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 7 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića
You must be logged in to post a comment Login