Connect with us

USK

Ko je tražio pritvorsku jedinicu u Lipi?

Published

on

U Bosni i Hercegovini se nižu kritike na račun pritvorske jedinice u izbjegličkom kampu Lipa kod Bihaća, a direktor austrijske organizacije koja je izgradila ovaj objekat, Michaela Spindelegger, izjavio je za austrijske medije da je Evropska komisija tražila da on bude izgrađen.

Der Standard navodi da, prema riječima generalnog direktora ICMPD-a Michaela Spindeleggera, kontejnerski sistem košta 500.000 eura i trebao bi ponuditi prostor za dvanaest ljudi. On je za agenciju APA rekao da bi osobe koje bi mogle ugroziti druge ljude u kampu treble tamo biti smještene maksimalno 72 sata.

Rekao je da se ICMPD uključio u izgradnju objekta jer je EU komisija to tražila, te da je bilo poželjno da se izgradi što prije. Navodi se da je objekat završen u januaru i da sada treba biti predan bh. vlastima.

Za Sevlida Hurtića, Minsitar za ljudska prava BiH, je najveći problem što se ovaj objekat nalazi na prostoru izbjegličkog kampa. On je rekao da izbjeglice ne bi trebalo da imaju “nikakav kontakt sa kriminalcima”.

Der Standard navodi da je ranije Ministra unutrašnjih poslova Nenad Nešić izjavio da je u Lipi smješteno 254 izbjeglica. Rekao je da je u prva tri mjeseca ove godine iz Hrvatske u BiH deportovano 768 osoba na osnovu sporazuma o repatrijaciji. Još 1.816 zahtjeva za repatrijaciju je odbijeno, a među tim ljudima nema nikoga ko bi ugrozio “sigurnost bosanskih građana i njihove imovine”.

Početkom aprila su bh. mediji objavili su da je zatvor u izbjegličkom kampu Lipa izgrađen bez građevinske dozvole koju je trebala odobriti gradska uprava Bihaća, ali da ICMPD nikada nije kontaktirao bihaćke vlasti u vezi s tim.

Među pritvorenim bi bili i tražioci azila

U međuvremenu se oglasio i Spindelegger, te je za agenciju APA izjavio da su sve potrebne dozvole osigurane.

Prije nego što smo bilo šta uradili, pitali smo vlasnika, odnosno bosanskohercegovačko ministarstvo sigurnosti, i (…) je rečeno da su sve potrebne dozvole dobijene i da možemo početi sa gradnjom“, rekao je on.

Takođe je naglasio da je njegova organizacija samo izgradila ovaj objekat, ali nije njegov vlasnik ili operater.

Međutim, kamp ima mnogo veze sa politikom azila, što je navodno i potvrdio portparol Evropske komisije za Der Standard. Navodno se radi o višenamjenskom centru za migrante koji bi tamo bili “zbrinuti i identificirani”.

U određenim slučajevima moguća su i ograničenja slobode i hapšenja dok se ne donese konačna odluka o azilu ili repatrijaciji“, navodi se.

Također se navodi da je zatvorski prostor “dizajniran u skladu sa međunarodnim standardima”.

Gdje je ključ?

Nedavno je zastupnica Zelenih u austrijskom parlamentu, Ewa Ernst-Dziedzic, posjetila BiH da lično provjeri šta se gradi u Lipi.

To je unutar kampa Lipa jedna zasebna struktura sa ogradom od 6 metara. Tu su dva kontejnera. Jedan od njih sadrži male ćelije sa malim prozorima, a drugi kontejner iza je bio čak bez prozora. Tu je velika zelena ograda. Sve je zatvoreno i sve se posebno nadgleda kamerama”, izjavila je ona za N1.

Međutim, navela je da nije mogla da uđe u taj objekat, te da joj je rečeno “da je ključ u Beču”.

Znači da je kod međunarodne organizacije kojoj je sjedište kod nas u Beču, gdje je direktor Michael Spindelegger koji je izgleda dobio zadatak koncipira te pritvorske jedinice u kampu Lipa, te da to implementira”, rekla je.

Također je navodno pozvala Spindeleggera da skupa dođu u BiH i da joj otključa taj objekat.

Der Standard navodi da je organizacija ICMPD ovo negirala, te da je ključ u Sarajevo kod njihovih zaposlenika i da će biti predat upravitelju Lipe za nekoliko sedmica.

USK

Pekara u Sanskom Mostu prodaje kruh za marku

Published

on

By

Građani su svjedoci neprestanog divljanja cijena u cijeloj Bosni i Hercegovini, poskupljenja su česta, a prije izvjesnog vremena došlo je do novog povećanja cijena pekarskih proizvoda.

Zbog toga je neobična i hvale vrijedna vijest da je pekara “Ganić” u Sanskom Mostu uradila potpuno suprotno, te odlučila da cijene vlastitih proizvoda pojeftini.

Kako je za Nezavisne potvrdio Kasim Ganić, koji se skupa s bratom već punih 13 godina u selu Donji Kamengrad, udaljenom desetak kilometara od Sanskog Mosta, bavi ovim poslom, cijena njihovog rezanog kruha od 350 grama u trgovinama košta samo jednu marku, dok, recimo, cijena kruha od 550 grama iznosi 1,5 marku, što je osjetno niže u odnosu na cijene u drugim pekarama.

Ganić kaže kako se na ovaj potez odlučio prije tri mjeseca iz razloga što je došlo do pojeftinjenja cijena brašna i dodaje kako će njihove cijene i u narednom periodu ostati na istom nivou, te da će to trajati sve do trenutka dok brašno drastično ne poskupi.

Pekarski proizvodi Ganića mogu se pronaći u lokalnim trgovinama, a vlasnik ove sanske pekare kaže kako se u svemu rukovodio i socijalnim stanjem u kojem se danas nalazi veliki broj naših građana.

Kako nam je potvrdio, ekonomska računica postoji i s ovako formiranom cijenom, te od prodaje svojih proizvoda uspijevaju platiti sve režije i troškove, a nešto i zaraditi. Potez ove pekare naišao je na izuzetan odjek i pohvale na društvenim mrežama, a sigurno je da će na ovakav način privući i dobiti nove mušterije.

Nastavi čitati

USK

Fikret Kauković, jedan od komandira specijalne jedinice “Hamza” o akciji “Munja 93” i “Oganj” (VIDEO)

Published

on

By

Fikret Kauković, jedan od komandira specijalne jedinice “Hamza”, govorio je za televiziju Igman o ključnim operacijama koje su ostale zabilježene u historiji Bosne i Hercegovine.

Kauković je govorio operacijama “Munja 93” i “Oganj”.

Kroz ove akcije, specijalna jedinica “Hamza” ostavila je neizbrisiv trag u borbi za slobodu i suverenitet Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

USK

Poruka u Bihaću izazvala pažnju: Ne kradi drva, bit ćeš ubijen

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ozimice 1 jutros je osvanula neobična poruka, koja je izazvala pažnju, kako mještana, tako i korisnika društvenih mreža.

Naime, jedan od vlasnika drva za ogrjev odlučio je odlučio ostaviti “prijeteću” poruku, koji glasi: “Ne kradi drva, bit ćeš ubijen.”

Iako je ovakva poruka nasmijala mnoge, očigledno je da u naselju Ozimice 1 postoji ozbiljan problem s krađama drva, koja su od esencijalne važnosti za grijanje u zimskim mjesecima.

Ovim neobičnim upozorenjem, očito je želja da se odvrate potencijalni kradljivci, koji su se, prema riječima mještana, učestalo pojavljivali u naselju.

 

IZVOR

Nastavi čitati

USK

Bosanski Petrovac i nakon 3 mjeseca od izbora nema konstituisano Vijeće

Published

on

By

U kratko vrijeme, Bosanski Petrovac ponovo je u fokusu javnosti. Od izbora načelnika, nedavnih snježnih padavina koje su paralizovale život stanovnika do političkih igara, zbog čega Bosanski Petrovac i nakon tri mjeseca od održanih izbora nema konstituisano Općinsko vijeće.

Bez imenovanog rukovodstva vijeća, općina se našla u financijskoj blokadi.

“Nerad općinskog vijeća može utjecati na razvoj ove lokalne zajednice. Imamo nacrt prostornog plana koji nije usvojen, ali trebamo doći što brže do rješenja da u prijedlogu usvojimo prostorni plan koji je jako bitan za naše investitore”, rekao je Mahmut Jukić, načelnik Opštine Bosanski Petrovac (SDA)

Iako je SDA osvojila najviše mandata, čiji je kadar i načelnik, sama nije u mogućnosti formirati vlast, zbog čega joj je potrebna podrška ostalih, u ovom slučaju vijećnika SNSD-a, drugog najjačeg političkog subjekta ili koalicije „Za bolji Bos. Petrovac“.

“Imam osjećaj da se više postavljaju uvjeti da ne dođe do formiranja Općinskog vijeća i nije to rješenje. Nije to više politika, ne znam kako nazvati ovo stanje”, dodao je Jukić.

Matematika kaže, da i sa jednim vijećnikom iz koalicije SDA nije u mogućnosti imati većinu. Sa ostalim nema slaganja. Teško će to biti ostvarivo, nakon što je tokom izborne kampanje kulminiralo verbalnim, ali i fizičkim sukobima među nekim od današnjih aktera. Koalicija „Za bolji Bos. Petrovac“ jeste za pregovore, ali…

“Na njima je taj teret, mi im nećemo praviti problem. Ukoliko ipak smatraju da ne mogu bez koalicije ‘Za bolji Bosanski Petrovac’, a onda će zbog samih građana za koje se toliko kunu ispuniti ove uslove i idemo raditi”, rekao je Haris Mešić, ovlašteni predstavnik Koalicije “Za bolji Bosanski Petrovac”

S druge strane, najjasniji su u SNSD-u. Imali su kontakte sa SDA i neformalne susrete sa strankama koje su ušle u vijeće, ali nisu spremni preuzeti učešće u formiranju većine koja bi potom izabrala rukovodstvo vijeća.

“Nećemo blokirati niti vršiti bilo kakve opstrukcije prema radu samog organa, ali da mi kao politička partija nećemo biti dio većine i to smo jasno naznačili predstavnicima SDA, ali i javnosti”, ukazuje Nemanja Davidović, predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u Bosankom Petrovcu

No, glavnog krivca vide i u Centralnoj izbornoj komisiji BiH koja je svojim odlukama obesmislila volju birača, ističu iz SNSD-a. Podsjetimo, Bosanski Petrovac našao se u žiži javnosti nakon što je u ovoj općini ponovljeno brojanje glasova. Poslije novog brojanja, CIK je proglasio Mahmuta Jukića pobjednikom izbora. Stanovnici ove općine razočarani političkom situacijom.

Povodom politčke krize, održana je i konferencija za medije koju je sazvao načelnik Općine sa svojim saradnicima. Prema njihovim riječima, poziv su dobili i ostali vijećnici, koji se nisu pojavili. Na press konferenciji su bili i građani koji su izrazili nezadovoljstvo političkom situacijom. Jedno je sigurno, građani su postali taoci političkih igara koje traju od oktobra i za sada im se ne vidi kraj, piše BHRT.ba.

Nastavi čitati

USK

Ko sa sumnjivim diplomama iz RS-a predaje na bihaćkim fakultetima?

Published

on

By

Univerzitet u Bihaću, nekada simbol visokog obrazovanja i intelektualnog razvoja Unsko-sanskog kantona, danas se suočava s ozbiljnim problemama u kontekstu akademske kvalitete i integriteta.

 

Sve češće se spominje da u ovoj ustanovi predaju asistenti sa diplomama privatnih fakulteta iz Republike Srpske, čije akademske titule i zvanja izazivaju ozbiljne sumnje u njihovu validnost.

Privatni fakulteti u entitetu Republika Srpska, poznati po brzoj i lakoj dostupnosti diploma, postali su odskočna daska za one koji žele zaobići stroge akademske standarde. Mnogi od njih danas podučavaju nove generacije studenata u Unsko-sanskom kantonu, a postavlja se pitanje – kakve vrijednosti i znanje mogu prenijeti osobe koje su svoj akademski put gradile na temeljima sumnjivih diploma?

Što je još tužnije, takvi predavači sada drže nastavu i na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Bihaću, gdje se obrazuju budući medicinski radnici, čime se dodatno ugrožava kvalitet obrazovanja u ovom izuzetno osjetljivom i važnom području.

Protekle dvije decenije obilježene su nizom afera na Univerzitetu Bihać, od namještanja ispita, sumnjivog stjecanja diploma, do neregularnih izbora u akademska zvanja. Sve to ukazuje na sistemsku korupciju i manjak odgovornosti. Brojni slučajevi su završavali u ladicama Tužilaštva Unsko-sanskog kantona, gdje se čini da je pravda selektivna posebno kada treba politički goniti i dizati optužnice protiv privatnih škola u Unsko-sanskom kantonu.

Teško je povjerovati da je slučajno što su djeca nekih tužilaca bila studenti ili asistenti na ovom univerzitetu.

Sumnjive diplome iz Republike Srpske sada imaju osobe koje bi trebale biti nositelji znanja i moralnih vrijednosti. Međutim, postavlja se pitanje kako mlade ljude naučiti odgovornosti i etici ako su njihovi uzori svoj akademski put gradili kroz zaobilaženje pravila?

Nepotizam, korupcija i politički utjecaji dodatno urušavaju integritet Univerziteta u Bihaću jer neko može biti rektor a istovremeno obnašati funkciju zastupnika u federalnom parlamentu, dok se druge goni za sukob interesa i trgovinu utjecajem. Posebno zabrinjava činjenica da su osobe sa sumnjivo stečenim diplomama angažirane i na Fakultetu zdravstvenih studija, gdje se školuju budući medicinski radnici.

Univerzitet u Bihaću mora poduzeti hitne reforme kako bi vratio povjerenje zajednice i postao institucija od ugleda. Transparentnost u zapošljavanju, revizija diploma predavača i nulta tolerancija na korupciju ključni su koraci u tom smjeru.

Bez odlučne akcije, ova visokoškolska ustanova će nastaviti tonuti, a mladi ljudi će biti prisiljeni tražiti kvalitetno obrazovanje izvan granica svog kantona.

 

 

Nastavi čitati

USK

Premijer Hušić: Vlada izdvojila interventna sredstva za Ključ i Bosanski Petrovac

Published

on

By

Vlada Unsko-sanskog kantona (USK) donijela je na današnjoj sjednici odluku o dodjeli interventnih sredstava općinama Ključ i Bosanski Petrovac za sanaciju šteta uzrokovanih obilnim snježnim padavinama koje su dovele do proglašenja stanja prirodne nepogode.

Putem Kantonalne uprave civilne zaštite, općini Ključ odobrena su sredstva u iznosu od 30.000 KM, dok je za općinu Bosanski Petrovac izdvojeno 20.000 KM.

“Općine su nam se obratile sa zahtjevima za interventnu pomoć, a napominjem da ćemo kroz druge vidove pomoći nastojati dodatno podržati ove lokalne zajednice u sanaciji šteta. Komisije su na terenu i rade na procjeni šteta, a Vlada će kao što smo i obećali, nastaviti pružati finansijsku podršku u skladu s potrebama”, izjavio je kantonalni premijer Nijaz Hušić.

Ova odluka dio je šire strategije Vlade Unsko-sanskog kantona za pružanje pomoći područjima pogođenim vremenskim neprilikama i doprinos normalizaciji uslova života u ugroženim zajednicama.

FENA

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije