Da li Prihvatni centar Lipa postaje zatvor za problematične migrante koji su nepoželjni u Evropi, a čega se ovih dana plaše u Krajini? Evropska unija finansiraće zadržavanje migranata iz readmisije na Lipi, a što za sada izgleda kao nekoliko kontejnera opasanih žicom.
Niko od domaćih institucija se ne trudi da prekine javnu šutnju i da odgovori krajiškom premijeru Mustafi Ružniću i bihaćkom gradonačelniku Elvedinu Sediću na pitanja šta se zapravo dešava, šta je dogovoreno i šta ih očekuje? Krajišnici najavljuju da će ponovo oformiti operativnu grupu za rješavanje migrantske krize, jer očito je da tek kad pokažu jedinstvo, onda mogu očekivati i otvoreniji pristup od države.
Prema nezvaničnim informacijama, saglasnost za otvaranje EU centra za ograničavanje slobode kretanja migranata iz readmisije je dao još bivši ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić, a kapacitet jedinice za zadržavanje je oko 30 osoba. Iduće sedmice u Bihać stiže američki ambasador Michael Murphy, a Sedić će njegovu posjetu iskoristiti da pokuša dobiti odgovor na pitanja koja muče Krajišnike.
Jučer je u Sarajevu održana 8. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Na prijedlog Ministarstva financija i trezora donesena je Odluka o usvajanju Politike plaća i naknada u institucijama BiH do 2026. godine, sukladno Zakonu o plaćama i naknadama u institucijama BiH.
BEZ ODGOVORA
– Vijeće je prepoznalo načela realnosti i fiskalne odgovornosti kao temelje na kojima će biti bazirano vođenje politike plaća i naknada u institucijama BiH u četverogodišnjem razdoblju. Očekivana kretanja ekonomskih pokazatelja i performansi BiH su osnove za utvrđivanje visine plaća i naknada, saopćeno je.
Vijeće je utvrdilo i Prijedlog amandmana na Sporazum o zajmu između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a izvršene su izmjene i dopune Koordinacionog tijela za problematiku odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore.
Vijeće ministara BiH usvojilo je i Informaciju Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti migracija u državi za januar 2023. godine, koja će biti dostavljena Predsjedništvu BiH. Međutim, u njemu nema odgovora na pitanje postaje li Migrantski centar Lipa kod Bihaća pritvorska jedinica za migrante preuzete readmisijom iz EU.
Više informacija zatražili smo od ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, koji je zbog službenog puta izvan zemlje zahtijevao da mu pošaljemo upit.
Isti odgovor zatražio je i premijer USK-a Mustafa Ružnić, nakon što je u Krajini već primijećen dolazak autobusa sa migrantima koji sa službenih prelaza iz Republike Hrvatske pristižu. Migranti bivaju deportovani na Lipu, u poseban dio sa kontejnerima ograđenim žicom. Kantonalne vlasti za sada samo neslužbeno znaju da je došlo do prenamjene Lipe u detencijski centar, odnosno centar za ograničavanje slobode kretanja osoba, koje traže međunarodnu zaštitu i drugih stranaca.
I gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić traži odgovore, a od premijera Ružnića traži i reaktivaciju Operativne grupe za migrante, jer u pokušajima da saznaju istinu bivaju prebacivani od Ministarstva, preko Službe za poslove sa strancima do Uprave za koordinaciju policijskih tijela.
– Kao da smo ping-pong loptice. Naši sugrađani su s pravom ogorčeni. Nakon svega što su prošli, zaslužuju otvorenu i iskrenu komunikaciju o onome šta se dešava. Postoje i drugi smještajni centri u BiH osim Lipe, a mi kada smo dali dozvolu za kamp, “pritvorska jedinica” nikad nije bila opcija niti je to u skladu sa zakonima u BiH, kazao je gradonačelnik Sedić, koji saznaje da se to čini uz asistenciju Međunarodnog centra za migracione politike i finansijsku potporu EU.
STATISTIKA
Inače, Služba za poslove sa strancima u januaru je evidentirala 1.608 nezakonitih migranata. U četiri privremena prihvatna centra (ukupni kapacitet 4.880 mjesta) prosječno je boravilo 1.010 migranata, a Granična policija BiH je u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska evidentirala 760 osoba. Ukupno je 26 osoba vraćeno u zemlje podrijetla ili u zemlje koje ih prihvataju, prezentirano je na jučerašnjoj sjednici Vijeća ministara BiH, piše Oslobodjenje.