Connect with us

BiH

Milorad Dodik će Vladimiru Putinu u Moskvi uručiti Orden za zasluge RS-a

Published

on

Predsjednik RS-a Milorad Dodik će se u utorak 23. maja sastati sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom. Šef predsjedništva RS-a u Moskvi Duško Perović je u intervju za RIA Novosti kazao da će Dodik Putinu uručiti orden.

“Da, predsjednik je odlikovao predsjednika Putina Ordenom za zasluge, između ostalog kao zahvalu Rusiji za odgovarajuću podršku. On će ovaj orden uručiti tokom posjeta”, odgovorio je Perović na pitanje novinara.Dodik je odluku o dodjeljivanju oredena RS-a na ogrlici Vladimiru Putinu donio 8. januara ove godine.

“Putin je zaslužan za razvijanje i učvršćivanje saradnje i političkih i prijateljskih odnosa RS-a i Rusije. Ima zasluga na polju javnih djelatnosti kojima se doprinosi sveukupnom i obostranom političkom, ekonomskom, društvenom i privrednom rastu i razvoju”, rekao je Dodik u Banjoj Luci na svečanosti dodjele odlikovanja.

Među dobitnicima Ordena RS-a nalaze se i ratni zločinci Radovan Karadžić i Vojislav Šešelj koji su orden dobili 1994. godine. Orden su dobili i uglavnom svi predsjednici Srbije, kao i lideri SPC-a. Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov je također jedan od dobitnika ordena.

U intervju je Perović optužio i Zapadnu Evropu da je uvela neizgovorene sankcije RS-u i da ih pokušava finansijski blokirati, a da MMF nije isplatio tranšu kredita koja je već potpisana.

O Ukrajini je rekao da Dodik neće pokretati tu temu, ali da će ako Putin bude to smatrao potrebnim sam informisati Dodika šta se dešava na ukrajinskom pravcu.

“Ako se Republika Srpska osamostali, to se neće dogoditi po planu. Nemojte misliti da je Milorad Dodik lud i da je naše rukovodstvo ludo. Oni su vrlo trezveni ljudi, vrlo ispravno procjenjuju situaciju. Ali ako Bošnjaci, ponavljam, potpomognuti svojim zapadnim mentorima, zapravo krenu u proces mljevenja Bosne i Hercegovine, kroz implementaciju nove doktrine koja se sada forsira, posebno iz Njemačke, koja Daytonsku sporazum naziva zastarjelim. Predlažu promjenu uređaja”, kazao je Perović.

Najavio je i da se nada skroom otvaranju ruskog konzulata u Banjoj Luci.

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

Klix

Nastavi čitati

BiH

NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose

Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.

Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.

“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.

Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije