BiH
Milorad Dodik ne odustaje od uvođenja totalitarnog režima: “U RS-u vlada sloboda”
Trodnevna sjednica skupštine ovog entiteta u Bosni i Hercegovini prekinuta je u četvrtak, 16. marta. Nastavak je najavljen za utorak, 21. marta
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (RS) i vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), kazao je 16. marta da vladajući ostaju pri Nacrtu izmjena i dopuna Krivičnog zakonika RS-a i da će zakon uspješno proći.
“Digla se velika galama oko zakona o kleveti. Svako ima slobodu da stavlja trake na usta i radi šta hoće. U Republici Srpskoj vlada sloboda. Predloženi nacrt nije konačan prijedlog”, kazao je Dodik i pozvao sve na razgovor o ovoj temi.
Izmjenama će se kleveta proglasiti krivičnim djelom za koje su predviđene novčane kazne do čak 50.000 eura. Sadašnjim zakonom se kleveta tretira kao prekršaj za koji su predviđene niže novčane kazne, javlja Radio Slobodna Evropa (RSE).
Dodik je, nakon sastanka predstavnika vladajuće koalicije, održanog nakon prekida sjednice Narodne skupštine RS-a, kazao da sve partije koalicije daju veliku podršku predloženim zakonima.
“U narednih sedam do deset dana predložit ćemo i zakon o neprofitnim organizacijama po uzoru na američki. Oba zakona će uspješno proći”, kazao je Dodik.
Dodik je ranije najavio da će taj zakon podrazumijevati obavezu prijavljivanja svih transakcija i “svega što rade” nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva.
Zastupnici opozicijske Partije demokratskog progresa i Pokreta Za pravdu i red pozvali su vladajuću većinu da kriminalizaciju klevete skinu s dnevnog reda, nakon sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) prekinute ranije 16. marta.
Potvrdili su da su svi zastupnički klubovi dobili upozorenja iz Ujedinjenih nacija, Evropske unije, Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) i drugih organizacija da ovakav zakon krši osnovna ljudska prava.
”Ima nekih špekulacija da bi ovaj zakon mogao biti skinut s dnevnog reda, ali da nema informaciju da li će do toga i doći”, kazao je zastupnik PDP-a Igor Crnadak.
Predlagači zakona, u ovom slučaju Vlada RS-a, mogu povući svoje prijedloge.
O KLEVETI IDUĆE SEDMICE
Trodnevna sjednica skupštine ovog entiteta u Bosni i Hercegovini prekinuta je u četvrtak, 16. marta. Nastavak je najavljen za utorak, 21. marta.
Kriminaliziranje klevete, odnosno “djela protiv ugleda i časti”, stavljeno je kao deseta tačka dnevnog reda i zastupnici o njoj u prvom dijelu sjednice nisu stigli raspravljati.
Nakon što Skupština RS-a izglasa nacrt izmjena Krivičnog zakona, bit će održana javna ili stručna rasprava. Poslije toga se zakon u formi prijedloga vraća pred zastupnike.
Ako na nekoj od budućih sjednica NSRS izglasaju prijedlog, ide na potvrdu u Vijeće naroda (drugi dom entitetske skupštine), a važećim ga proglašava entitetski predsjednik Milorad Dodik.
IMENOVANI MINISTRI I USTAVNE SUDIJE
Zastupnici NSRS su se na sjednici, koja je počela u utorak, 14. marta, izjasnili o sedam tačaka.
Uvojeni su Zakon o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu za razvoj i zapošljavanje RS.
Imenovana su tri nedostajuća ministra u Vladi RS-a i dvojica sudija entitetskog Ustavnog suda.
Danijel Egić je novi ministar rada i boračko-invalidske zaštite, Selma Čabrić je izabrana za ministricu porodice, omladine i sporta, te Denis Šulić za ministra trgovine i turizma RS-a.
Radomir Lukić i Svetlana Brković su, odlukom zastupnika, imenovani su za sudije Ustavnog suda RS-a. NSRS je usvojio i Program rada parlamenta za 2023. godinu.
KAZNE DO 50.000 EURA
Prema nacrtu, za klevetanje nisu predviđene zatvorske kazne, ali su predviđene novčane u iznosima od oko 2.500 do čak 50.000 eura. Veće kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnom skupu.
Najviše kazne predviđene su za one koje “javno izlože poruzi ili preziru” lica ili grupu zbog pripadnosti određenoj rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta.
Ideju o ponovnoj kriminalizaciji klevete je krajem oktobra prošle godine pokrenuo Milorad Dodik. Na Twitteru je naveo da je od Vlade RS tražio donošenje još dva zakona, o sprečavanju širenja lažnih vijesti te o sprečavanju jezika mržnje.
PROTIV ZAKONA NOVINARI I STRANE ORGANIZACIJE
Protiv kriminaliziranja klevete su novinari zaposleni u medijima koji su kritični prema vlastima, ali i oni koji se percipiraju kao “bliski vlastima” u RS-u, kao i međunarodne organizacije.
Samostalni sindikat radnika (SSR) u javnom serviru Radiotelevizija BiH (BHRT) osudio je Nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakona Republike Srpske kojim se, kako ističe, “pokušava ugušiti sloboda javne riječi”.
Napominju, pored ostalog, kako se radi o “klasičnom institucionalnom pokušaju zastrašivanja novinara i medija, a posebno onih koji kritički pišu o vlasti”.
Iz Vijeća Evrope su u dvije rezolucije naglasili da nije u skladu sa standardima ljudskih prava da kleveta bude u okviru krivičnih zakona. Misija Organizacije za sigurnost i suradnju u Evropi (OSCE) u BiH ranije je pozvala nadležne da odustanu od ove kriminaliziranja klevete.
Iz Delegacije EU u BiH su naveli da bi ovo bilo protivno međunarodnim preporukama. Iz Ambasade SAD-a u BiH su naveli da represivne vlasti koriste takve zakone na štetu novinara.
BiH je u decembru prošle godine dobila kandidatski status.
Kao uvjet je ostalo da zemlja mora garantirati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima.
U posljednjem izvještaju Reportera bez granica za 2022. godinu, Bosna i Hercegovina je među slabije rangiranim državama kada se mjere medijske slobode.
“Djelo protiv ugleda i časti” izbačeno je u novembru 2002. godine iz Krivičnog zakona Federacije BiH odlukom Paddyja Ashdowna, visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH (OHR). OHR je, koristeći Bonnske ovlasti, istovremeno u ovom entitetu nametnuo i Zakon o zaštiti od klevete.
Narodna skupština Republike Srpske (NS RS) je ranije, u julu 2001. godine, klevetu prebacila iz krivične u građansku oblast i donijela vlastiti Zakon o zaštiti od klevete RS.
Time je BiH prije više od 20 godina postala prva zemlja Zapadnog Balkana koja je dekriminalizirala klevetu.
BiH
Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
-
Cazinprije 24 sata
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 1 dan
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 1 dan
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 1 dan
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
Smrtovniceprije 24 sata
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad
-
BiHprije 1 dan
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama