Connect with us

USK

Muftija Kudić: Dvadeseti juli simbol stradanja Bošnjaka Krajine, ali i cijele BiH

Published

on

Neophodno je još više raditi na memorizaciji prošlosti i izgradnji kulture sjećanja, to je najsigurnija brana da se zločini ne ponove – izjavio je za Agenciju MINA muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 20. jula, Dana sjećanja i dženaze za žrtve Prijedora i doline Sane.

Šehidska dženaza u Memorijalnom centru Kamičani bit će klanjana 20. jula, a pripreme za obilježavanje 30. godišnjice zločina i dženazu se privode kraju.

Podsjetio na zločine

Kudić je podsjetio da su zločini koji su se desili početkom ljeta 1992. godine u svim gradovima i općinama doline rijeke Sane, bili uvertira za sve zločine koji će se dešavati u Bosanskoj Krajini.

“Da je međunarodna javnost u tom vremenu na vrijeme reagirala i prepoznala zločinačku namjeru, vjerovatno se ne bi desio ni genocid u Srebrenici, što jasno pokazuje da zločin koji se na vrijeme na spriječi postaje veći i brutalniji. Često ponavljamo jednu važnu rečenicu: Zločin u Prijedoru je preteča genocida u Srebrenici. Da je se taj zločin prevenirao ili sankcionisao na vrijeme, siguran sam da bi genocid u Srebrenici bio dosta slabijeg obima, a možda se ne bi ni desio. U stvari, Prijedor je Srebrenica 1992. godine“, naglasio je Kudić.

Istakao je da Islamska zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini kroz različite aktivnosti nastoji podsjećati i pamtiti najstrašnije zločine koji su se desili.

“Uloga Islamske zajednice u memorizaciji je veoma važna, a u nekim momentima i presudna. Cilj svih aktivnosti usmjeren je na podsjećanje prije svih nas samih, ali i drugih, te da se kaže potpuna istina o svemu što se desilo i upozori da mnogi nisu kažnjeni za počinjeni zločin”, kazao je muftija.

Podsjetio je i da je Vijeće muftija IZ, na osnovu zahtjeva Bihaćkog muftijstva 17. marta 2019. godine, usvojilo protokol dženaze za žrtve Prijedora i doline Sane.

Kolektivna dženaza

“Svake godine 20. jula se organizira kolektivna dženaza i program s različitim sadržajima, koji imaju za cilj afirmaciju kulture sjećanja. Taj datum treba da ostane simbol stradanja Bošnjaka Bosanske Krajine, ali i cijele BiH. Ovo je značaj IZ u kontekstu konkretnog doprinosa kulturi sjećanja, ali i doprinos IZ u održivom povratku, u procesu brige o povratnicima, o šehidskim porodicama, o šehidskim mezarjima, o raznim vjerskim obredima i dovama za šehide. Možemo slobodno reći da je presudan doprinos IZ za sjećanje na šehide, ali i na život porodica šehida i Bošnjaka na području cijelog manjeg entiteta”, poručio je Kudić.

Prema njegovim riječima, koliko god je važno da se sjećamo i animiramo domaću i stranu javnost o svim strašnim zločinima, moramo uvijek misliti i o budućnosti.

“Kao što su svi šehidi u povijesti islama bili primjer i usmjerenje generacijama koje su dolazile, tako i mi ne smijemo biti zatvoreni u prošlost. Moramo mlade generacije učiti da se borba za istinu isplati i na tome ne smijemo posustati”, naglasio je muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić.

USK

Poznat identitet “Amerikanca” za kojim tragaju specijalci u Velikoj Kladuši, pucao iz automatske puške

Published

on

By

Kako saznaje Raport, napadač koji je pucao iz automatske puške u zrak u Velikoj Kladuši, a zbog kojeg su policijske agencije Unsko-sanskog kantona na nogama, je Samir Dizdarević.

Ovaj opasni kriminalac, prema informacijama do kojih smo došli, nedavno je protjeran iz Sjedinjenih Američkih Država zbog ozbiljnih problema s drogom.

Kako saznajemo, napadač je pobjegao u općinu Bužim a za njim traga Specijalna policija MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Pucnjava u Velikoj Kladuši: Policija satima traži muškarca naoružanog automatskom puškom

Published

on

By

Na području naselja Šumatac u Velikoj Kladuši je danas došlo do pucnjave, a za napadačem i dalje traje potraga, potvrđeno je za Klix.ba iz MUP-a Unsko-sanskog kantona.

Kako je rečeno za naš portal, do pucnjave je došlo u 14:00 sati, otkad traje potraga za još uvijek neidentifikovanim muškarcem.

Nezvanično saznajemo da se muškarac predstavio kao “američki vojnik”, te da je naoružan automatskom puškom.

Također, specijalne jedinice policije su se također uključile u potragu koja traje već nekoliko sati.

Nema informacija o povrijeđenim osobama u ovoj pucnjavi.

Nastavi čitati

USK

Članovi Vlade USK posjetili bihaćkog paroha i čestitali Božić

Published

on

By

Ministri u Vladi Unsko-sanskog kantona Danko Jakšić i Denis Osmankić, zajedno sa savjetnikom premijera Esadom Bašagićem, posjetili su danas bihaćkog paroha Slavišu Milinovića.

Tom prilikom čestitali su Božić parohu Milinoviću i svim pravoslavnim vjernicima, ističući važnost međureligijskog poštovanja i zajedništva u Unsko-sanskom kantonu.

“Ovo je prilika da naglasimo našu podršku suživotu i međusobnom uvažavanju, koje su temeljni principi našeg društva. Božić je praznik mira i radosti, i želimo ga podijeliti sa svim našim sugrađanima pravoslavne vjeroispovijesti “,izjavio je ministar Jakšić.

Paroh Slaviša Milinović izrazio je zahvalnost na posjeti i istakao kako ovakvi susreti doprinose jačanju međusobnog razumijevanja i zajedničke izgradnje boljeg društva.

Ova posjeta predstavlja nastavak pozitivnih inicijativa Vlade USK-a usmjerenih ka promovisanju međuvjerske harmonije i zajedničkih vrijednosti svih građana kantona, poručeno je tokom posjete.

FENA
Nastavi čitati

USK

Raspisana međunarodna potjernica za Aldijanom Dizdarević iz Velike Kladuše

Published

on

By

Kantonalni sud u Bihaću raspisao je međunarodnu potjernicu za Aldijanom Dizdarević iz Velike Kladuše, koja se od 2015. godine nalazi u bjekstvu.

Dizdarević je osumnjičena za pokušaj ubistva koji se dogodio 14. septembra 2011. godine u mjestu Kumarice, općina Velika Kladuša.

Prema dostupnim informacijama, osumnjičena je iz ručno izrađene puške – tzv. kubure – kalibra 16 milimetara ispalila hitac prema N. S. (29) iz Velike Kladuše. Oštećeni je tada zadobio teške tjelesne povrede, ali je preživio napad.

Potjernica za Dizdarević raspisana je u augustu 2015. godine, ali ona se od tada uspješno skriva.

Istraga u ovom slučaju i dalje traje, a nadležne institucije pozivaju građane da dostave sve informacije koje bi mogle pomoći u njenom pronalasku.

Sudski postupak protiv osumnjičene nije mogao biti zaključen zbog njenog bjekstva, a nadležni organi su u više navrata apelovali na međunarodnu policijsku saradnju kako bi se slučaj priveo kraju.

Nastavi čitati

USK

Reumatološki pacijenti dobit će biološku terapiju, ali ne u USK: Tamo nema ni odjeljenje reumatologije

Published

on

By

Prošle godine nijedan novi reumatološki pacijent u Kantonu Sarajevo nije dobio biološku terapiju. Na listi ih je 109 i u ovoj godini svi oni trebali bi dobiti lijek.
Obećao je to prim. dr. Enis Hasanović, prvi čovjek zdravstva u KS, ali da li će to biti dovoljno do kraja ove godine, ni ministar ne zna jer, kako kaže, “imamo epidemiju reumatskih bolesti u KS, a naročito kod djece”.
– Nikada se ta bolest tako učestalo nije javljala kod djece i to je jedan problem. Drugi je, iako mi je to nezgodno kazati, to što imamo slučajeva da se oboljeli iz drugih mjesta koja pripadaju drugim kantonima, poput Visokog i Goražda, prijavljuju u KS, a razlog je upravo biološka terapija koja je jako skupa. U KS imali smo prvo 30, 95, pa 135 pacijenata na listi čekanja. Sad ćemo pored tih 135, koji su dobili biološku terapiju, u ovoj godini uvesti još 109 oboljelih – kaže Hasanović, piše Faktor.
Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja KS je usvojen, sredstva za biološku terapiju su predviđena. Hasanović dodaje da je preostalo samo tehnički proceduru sprovesti u djelo.
– Ne vidim razloga da to u narednih nekoliko dana ne bude urađeno. Ponavljam, svi koji su na listi čekanja dobit će biološku terapiju, ali kako nam dolaze ljudi iz drugih kantona, možda do kraja godine bude još onih koji će trebati lijek. Iskreno rečeno, cijela BiH nema toliko pacijenata na biološkoj terapiji koliko će ih KS imati – ističe Hasanović.
Osim biološke terapije, kroz bolničku ampularnu listu lijekova, prema riječima ministra, riješeno je i pitanje lijeka Methotrexate (metotreksat).
Radi se o glavnom citostatiku, kojeg skoro 70 posto reumatoloških pacijenata, kako su ranije naveli iz Udruženja osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti “Snaga” u BiH, uključujući i djecu, koristi kao doživotnu terapiju.
Na pitanje, koji je razlog povećanog broja oboljelih od reumatoidnih bolesti, Hasanović kaže kako i reumatolozi nisu sasvim sigurni, ali da na obolijevanje utječu faktori poput zagađenja zraka, plastike u hrani i vodi…
Alma Serdarević-Stefanišin
Predsjednica Udruženja Alma Serdarević-Stefanišin dodaje da bi pacijenti što prije trebali početi primati terapiju.
– Prošle godine nijedan novi pacijent nije dobio biološku terapiju jer su sredstva bila usmjerena na onkološke pacijente. Pozdravljam novu odluku ministarstva zdravstva KS, ali Udruženje neće stati dok biološka terapija ne bude dostupna svim pacijentima u BiH. Moram istaći da reumatološki pacijenti u RS-u daleko bolje stoje sa terapijom, jer čim im reumatolog propiše, oni je i dobiju. U FBiH nažalost takvo stanje nije. Najveći problem je u Unsko-sanskom kantonu (USK) jer Kantonalna bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” nema ni odjeljenje reumatologije. Tamo oboljeli nemaju ležećih mjesta. Hoću da kažem da reumatološki pacijenti u USK imaju prijeku potrebu prije svega za liječenjem, a onda i za biološkom terapijom – naglašava Serdarević-Stefanišin.
Dodajmo i to da biološka terapija nije za sve rematološke pacijente jer veliki dio njih uspješno se liječi i baznom terapijom. No o tome, kako navode u Udruženju, odlučuje ljekar.
Prije nekoliko godina 12-mjesečna terapija za jednog pacijenta koštala je i do 40.000 KM. Sada je njena cijena puno niža.
– Prosječna cijena biološke terapije godišnje za jednog pacijenta iznosi otprilike 12.000 maraka. To je čini puno dostupnijom, a od velikog je značaja za oboljele – kaže Serdarević-Stefanišin.
Nastavi čitati

USK

Kladušanin Bećir se vratio u BiH: “Mlade treba na sve načine zadržati u zemlji”

Published

on

By

Brojni naši građani, prvenstveno mladi ljudi, otišli su ili svakodnevno odlaze iz Bosne i Hercegovine. Zemlju napuštaju prije svega, zbog nemogućnosti pronalaska adekvatnog zaposlenja, ali i zbog niza drugih razloga, poput političkih prilika i korupcije u društvu. Neki se ipak nakon izvjesnog perioda vraćaju. Bećir Omeragić je radio u Sloveniji, a želja za povratkom bila je prisutna dugo godina, a onda je, kako sam kaže, donio o tome odluku vođen željom da se vrati rodnoj kući.

Za novi početak na svome imanju pripremio je ono najosnovnije, potrebnu mehanizaciju i adekvatan broj grla. Kaže da nije usamljen slučaj, već da se s vremena na vrijeme uvijek neko vrati iz inostranstva. U štali je trenutno devet grla, a namjera mu je proširiti stočni fond.

Bećiru se najviše obradovala supruga koja je vodila domaćinstvo, ali radila i poljoprivredne poslove. Od poljoprivrede se može živjeti, kaže Bećo. Zadovoljan je poticajima koje dobija i koji su vjetar u leđa svima koji žele ozbiljno ući u poljoprivredu. Ističe, da mlade treba na sve načine zadržati u zemlji, koja će, ako se nešto ne promijeni na bolje, biti zemlja starih.

RTVUSK

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije