USK
Muharem ef. Štulanović nakon oslobađajuće presude: “Reći istinu nije širiti mržnju…”
Ipak, dodaje, ono što se danas desilo pokazuje da se Ustavni sud BiH mora poštovati.
“Ako ga ne poštuje republički tužilac, ostajanjem pri optužnici koja više nema normu na koju se oslanja jer ju je derogirao Ustavni sud, onda ga mora ispoštovati sudija i tako je i bio slučaj. Ovo je jedna vrlo dobra poruka za BiH i pravi poklon za Dan nezavisnosti.”
Ističe da je apsolutno bio ubijeđen u krajnji ishod, ali je bio spreman na dugoročno “ganjanje i povlačenje po sudovima” jer nije mogao zamisliti niti pristati na takav narativ da se za genocid ne smije kazati da je genocid pa makar se morao nastaviti sa povlačenjem po sudovima u BiH.
“Također, da je bilo potrebno, i u Strazburu, jer ne pristajem na kvalifikaciju govora mržnje ako se iznese istinita činjenica. Zamislite taj apsurd da se ne smije kazati nešto što se dogodilo jer to smeta Dodiku ili Stevandiću. Ili da treba u zgradi suda procesuirati čovjeka koji kaže ‘genocidna tvorevina’, a u komšiluku istog tog suda se ne procesuiraju oni koji su srušili Ferhadiju džamiju, pogazili cvijeće i kabur pripremljen za muftiju Halilovića u dvorištu te džamije koji je umro tri godine nakon agresorskog rata i nisu dozvolili njegov ukop u Banjoj Luci u kojoj je bio imam i muftija čitavog života. Doista bi neko trebao da preispita svoj zdrav razum i da stalno ne zamjenjuje teze, ne morališe i ne optužuje za širenje mržnje. Reći istinu nije širiti mržnju…”, poručio je ef. Štulanović.
Naglašava da kao pojedinac Bošnjak nema problem sa Srbima kao narodom.
“Imam problem sa genocidnom tvorevinom, genocidašima, zločincima, ubicama, silovateljima i glorifikatorima zločinaca i zločina iz srpskog naroda nad nesrbima i njihovom genocidaškom ideologijom koja to štiti i promovira.”
Najbolji dokaz, dodaje, da nema nikakav problem sa poštenim Srbima je i “nesporna činjenica da je, pored toga što su mu se javljali pravnici Bošnjaci za odbranu na sudu u genocidnoj tvorevini nudeći svoje usluge čak i besplatno, zvanično je angažovao advokata Duška Tomića, Srbina, iz Bijeljine, koji je duboko svjestan odakle je krenulo povampireno zlo i razmjere toga zla.”
“Dakle, ja kao Bošnjak, musliman koji je izgovorio inkrimisanu hutbu i Srbin iz Bijeljine, advokat možemo normalno, surađivati, funkcionirati, raditi i djelovati, međusobno korespondirati, uprkos našoj nacionalnoj različitosti, uz povjerenje čak i u tako osjetljivim stvarima kao što je odbrana od prijetnje pet godina zatvora. Dakle nije problem ni u meni, ni u normalnim Srbima nego je problem u vlasti genocidne tvorevine i njihovoj ideologiji.”
Ističe da “pošteni dio Srba koji nije okrvavio ruke genocidom, ne bi trebao dozvoliti da ih genocidaši vode i koriste kao nacionalni štit.”
“Pošto žive u jednoj kolektivnoj, općoj ekskluziji u koju ih trpa njihova – kako godinama javno tvrdi i dokazuje njihova opozicija, posebno g. Vukanović – kriminalna politička elita, obični Srbi koji nisu okrvavili ruke nevinom krvlju, su u nužnoj potrebi za socijalnom inkluzijom, da se osvijeste, da dođu do neminovne katarze, mada Andrej Nikolaidis, zapaža jednu poražavajuću stvar i široku lepezu iz srpskog naroda onih koji su naklonjeni toj genocidaškoj ideologiji. On kaže: ‘Nije sud u Hagu onaj koji Srbima nameće kolektivnu krivicu, niti taj sud ima moć da takvo što učini. srpske vlade to čine, u kontinuitetu. Ni one, same, nemaju moć kolektivizacije krivice. Ali u tome im pomažu mediji, akademije, univerziteti, pisci, reditelji, ja dodajem i sudovi… I to nije drugo nego udruženi zločinački pothvat protiv srpskog naroda. Sud u Hagu učinio je sve da krivicu individualizuje, dok srpske vlade krivicu neprekidno kolektivizuju i tako svoje građane pretvaraju u živi štit zločinačkog projekta.”
Na kraju je svojim komšijama Srbima preporučio da “ako hoće da shvate današnju situaciju RS-a, i ne vole da im vazi imam, u današnjem aktualnom trenutku i vremenu, neka se upoznaju sa likovima i opisima iz satira ‘Vođa i Danga’ Radoja Domanovića jer su međusobo komplementarne i tako faktografski, originalno opisuju i današnje vrijeme RS-a.”
Podsjetimo, profesor na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću Muharem Štulanović prošle godine je nazvao Republiku Srpsku genocidnom tvorevinom, ali zbog toga neće biti osuđen na Okružnom sudu u Banjoj Luci.
Tako je danas odlučio sudija Siniša Marković jer, kako i on kaže, odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće.
Razlog je odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je nedavno proglasio neustavnim član 280a Krivičnog zakona RS-a koji se odnosi na povredu ugleda RS-a i njenih naroda (kriminalizacija klevete).
Sudija Marković je poručio da su odluke Ustavnog suda BiH obavezne i konačne te se time i vodio.
Također, ovom presudom banjalučkog suda u vodu je pao i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika. Riječ je o Zakonu koji je izglasan u junu 2023. godine i koji je predviđao da se odredbe Ustavnog suda BiH na teritorij RS-a neće primjenjivati niti poštivati.
Nakon što je Ustavni sud BiH poništio pomenuti član Krivičnog zakona RS-a (280a), tvrdi sudija banjalučkog suda, nema više osnova da se sudi Štulanoviću koji je oslobođen optužbi.
USK
Bihać: Građani zabrinuti zbog sječe drvoreda u Gradskom mezarju Harmani
Sve više građana Bihaća izražava zabrinutost zbog sječe drveća u Gradskom mezarju Harmani, gdje su stabla postepeno uklanjana, ostavljajući nekadašnji drvored duž staze od ulaza u groblje potpuno ogoljenim. Nekadašnji niz visokih stabala, koji je krasio prilaz mezarju i pružao osjećaj mira i poštovanja, danas više ne postoji.
Armin Amidžić je bio gradski vijećnik u sazivu 2016.-2020. godinene, te direktor Turističke zajednice Grada Bihaća, a sada je ponovo ušao u Gradske vijeće, gdje će naredne četiri godine zastupati stavove političkog pokreta POMAK iz Bihaća. On se osvrnuo na ovu situaciju, izrazivši svoju zabrinutost.
Prema njegovim riječima, prije nekoliko mjeseci uklonjena su sva stabla iz mezarja. Kaže da razumije potrebu za sječom stabala kada ona predstavljaju sigurnosnu prijetnju, ali smatra da bi se u takvim situacijama obično primjenjivala selektivna sječa i nova sadnja kako bi se sačuvao izgled i harmonija prostora.
-Nisam siguran šta je motivisalo ljude koji upravljaju ovim mezarjom da sječu izvrše na ovaj način, ali i dalje hoću da se nadam da je ova akcija dio šire strategije. Teško mi je povjerovati da će oslobođeni kvadrati biti iskorišteni za nova grobna mjesta, jer bi to bio udarac identitetu ovog mjesta koje nosi širi značaj za našu zajednicu – rekao je Amidžić.
On je izrazio nadu da oslobođeni prostor neće biti iskorišten za dodatna grobna mjesta jer bi to, prema njegovom mišljenju, bilo narušavanje identiteta mezarja koje ima značajnu vrijednost za zajednicu.
Praksa nelegalnih ukopa na privatnim parcelama
Uz problem sječe drveća, Amidžić je skrenuo pažnju i na praksu nelegalnih ukopa na privatnim parcelama uz rub mezarja, gdje se, kako tvrdi, uz znanje odgovornih osoba redovno održavaju dženaze. Smatra da bi ovi nelegalni ukopi mogli predstavljati prepreku budućim razvojnim projektima Grada, poput planiranog uređenja kanala Drobinice u šetalište s biciklističkim stazama.
-Cilj mi nije kritika, već podstaći odgovorne da uz glavnu šetnicu na mezarju, sadnjom novih sadnica, vrate aleju koja će oplemeniti prostor i obnoviti mu harmoniju – dodao je Amidžić.
Predlaže inicijativu za sadnju novog drveća i poziva građane Bihaća da je podrže kako bi se formalizirao zahtjev za ponovno ozelenjavanje mezarja, čime bi se očuvala njegova prirodna ljepota i poštovanje prema prostoru koji ima posebnu simboliku za lokalnu zajednicu.
FENA
USK
Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe
Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).
Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.
“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.
Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.
“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.
Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.
USK
Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu
Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.
Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.
Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.
“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.
Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.
Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.
Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.
“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 2 dana
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 2 dana
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM