Connect with us

USK

Muke bihaćkih studenata zbog hladnoće: Jedan fakultet vraćen na online nastavu

Published

on

Hladnoća preuzela primat

Nestašica peleta u BiH prouzročila je brojne probleme. Peletari krive nadležne zbog zabrane izvoza, a najveće posljedice trpe građani, ali i obrazovne ustanove u Unsko-sanskom kantonu. Zbog nedostatka peleta, Tehnički fakultet u Bihaću prešao je na online nastavu.

U zgradi koja datira iz 80-ih godina prošlog vijeka, preovladava beton, pa nije teško da u njenim prostorijama hladnoća preuzme primat. Sada je situacija još teža jer nema načina da se zagriju njene prostorije u kojima boravi oko 700 studenata. Pored same nestašice peleta, sprečavanju nabavke ovog energenta kumuje i nepostojanje parlamentarne većine u Skupštini USK, a samim tim ni Upravnog odbora na ovom fakultetu.

“Sistem javne nabavke podrazumijeva i planiranje nabavki i nabavke preko 20 hiljada KM mora da odobri Upravni odbor. Tako da smo prošlu godinu uspjeli uz pozajmljivanje nekako pogurati, a ove godine zbog nestašice peleta raspisali smo tri tendera. Dva su bila neuspješna jer se niko nije javio. Ovaj posljednji tender imamo pet ponuđača, ali već je jedan odustao”, pojasnio je za N1 dekan Tehničkog fakulteta u Bihaću Atif Hodžić.

Pojedini su zbog ove situacije okrivili resorno ministarstvo iz kojeg pojašnjavaju da Univerzitet u Bihaću kao javna ustanova ne podliježe centralizovanoj nabavci za energente koju provodi Vlada.

“Mi smo kao ministarstvo obrazovanja nekoliko puta, čini mi se u tri ili četiri navrata, predlagali Skupštini USK imenovanje tog Upravnog odbora, ali iz određenih političkih razloga nikad nije dobio potrebnu većinu”, rekao je ministar obrazovanja ovog kantona Almin Hopovac.

Zbog ekonomičnosti i racionalnijeg korištenja ogreva mnoge obrazovne ustanove u Unsko-sanskom kantonu odlučile su da pređu na korištenje peleta. Međutim, u ovim okolnostima, klupe su prazne, što znači da se to i nije baš pokazalo kao najbolje rješenje.

A bilo bi. Da nije došlo do nestašice ovog energenta i da njegove cijene nisu dostigle nebo. Organizovanjem predavanja na ovaj način nisu oduševljeni ni studenti.

“Mi nismo bili baš toliko za to, ali zbog situacije koja jeste i jer je jako hladno na fakultetu, mi smo nekako zajedno sa profesorima odlučili da pređemo na online nastavu da bismo imali više koncentracije koju je jako teško imati baš zbog toga što smo mi tehnički fakultet i onda ima dosta crtanja, zadataka, pa je dosta teže pratiti ovako online”, pojasnio je iskustva svojih kolega Aldin Dedić, inače student 3. godine mašinstva na Tehničkom fakultetu.

Oko 500 tona peleta u kotlovnici ostalo je za “ne daj Bože”. Prostorije za praktičnu nastavu, koju studenti ne mogu pratiti na daljinu, zagrijavaju se električnim grijalicama. Na sličan način snalaze se i drugi fakulteti koji ne mogu da nabave ovaj energent.

USK

Preminuo 7-godišnji dječak Davud iz Bužima: “Jedno maleno biće izgubilo je bitku sa opakom bolešću”

Published

on

By

Srce malenog Davuda Đulića iz Bužima prestalo je da kuca 20. septembra. Ovaj dječak je na Ahiret preselio u 7. godini života.

Dženaza i ukop će se obaviti danas na mezarju Zaradostovo u 14:00 h. Otac, majka i mlađi brat, kao i mnogobrojna rodbina i prijatelji ostali su neutješni zbog gubitka malenog Davuda.

“Bilo mu jeime Davud, taj plemeniti dječak velikog srca čije ime znači voljen. Beskonačno si voljen, Džennete moj, vole te mama, babo i braco. Zauvijek će ostato u našim srcima”, objavila je majka dječaka

Kako je objavljeno na društvenim mrežama dječak je izgubio bitku s opakom bolešću.

“Zlatni je septembar – mjesec podizanja svijesti o dječijem raku..no bitku za život i utrku s ovom opakom bolešću, ovog teškog septembra je izgubilo jedno maleno biće, jedan cijeli mamin i babin svemir, njihov svijet i stariji sin, stariji braco…

Riječi inače jesu moje oružje, ali danas nijedna riječ ne može opisati tugu, bol i emocije koje su nadvladale i savladale svaku logiku, svaki smisao. Ipak, ne mogu reći da život nema smisla, jer On zna zašto i kako, kome i kada, On određuje sudbinu svih nas..

Svjesni smo prolaznosti života i da je ovozemaljski život samo put do onog ljepšeg, boljeg i pravednijeg..ali opet, boli. Boli odlazak malenog bića koje je tek počelo živjeti. Boli bespomoćnost i tuga koju osjećamo prema najbližima, kada im ne možemo pružiti utjehu..Ostala je prazna i jedna sarajevska školska klupa, jedan đak prvak je ostavio sve tuge i boli koje su ga prebrzo odvojile od njegovih najvoljenijih.

Ostala je uplakana i slomljena jedna mama, ponosna što ga je imala za sina ovih sedam godinica. Moja Vernesa..moja najbolja, najiskrenija, ona koja me poznaje bolje od svih, ona koja više nikada neće biti ista osoba. Dovim da im dragi Allah dž.š. podari sabur i strpljenje da zajedno prevaziđu ovu tugu i bol,a vjera u duši je ta koja će ih održati na životu, za svog malenog Ishaka..

Nastavi čitati

USK

Više hiljada ljudi na dženazi bračnom paru Hajdarević

Published

on

By

U Jezerskom kod Bosanske Krupe, danas je klanjana dženaza bračnom paru Hajdarević, Esadu i Almedini, koji su tragično izgubili život u saobraćajnoj nesreći u Austriji.

Ovaj tužni događaj okupio je veliki broj prijatelja, rodbine i mještana iz Jezerskog, Bosanske Krupe i cijele Krajine, koji su došli da se oproste od voljenih.

Esad i Almedina su ostavili iza sebe dvogodišnjeg sina, čija sudbina dodatno slama srca.

Nastavi čitati

USK

Pomozimo mladoj Bišćanki: Merjem je potrebno dnevno 700 eura da nastavi liječenje

Published

on

By

Početkom juna ove godine, organizacija “4 Life” pokrenula je akciju za mladu Bišćanku Merjem Begić, koja se od kraja prošle godine bori sa teškim zdravstvenim problemima izazvanim Lajmskom bolešću i hroničnom boreliozom, posljedicama ugriza zaraženog krpelja.

Zahvaljujući donacijama koje prikuplja ova organizacija Merjem je trenutno na liječenju u bolnici Medicana International u Istanbulu.

“Želim se zahvaliti svima koji pomažu i prate nas u ovoj akciji. Liječenje je dugotrajno i zahtjevno”, kaže njen otac Alem Begić, koji je s Merjem u bolnici, jer ona ne može biti bez stalnog nadzora.

Rekao je i da su poboljšanja vidljiva tek nakon šest mjeseci, a Merjem je prije mjesec dana započela ispravno liječenje zbog čega njeno stanje ne pokazuje veći napredak.

Liječenje dodatno otežavaju terapije koje izazivaju specifične reakcije poznate kao Herx, što znači da njeno već oslabljeno tijelo mora podnijeti dodatne napore.

Iako je to neophodan dio procesa, nije nimalo lako. Također, Merjem pati od hipersomnije, pa provodi do 20 sati dnevno u snu.

Lijek koji bi joj mogao pomoći je veoma skup i dostupan samo u Americi. Troškovi njenog liječenja iznose najmanje 700 eura dnevno, a potrebno je nastaviti akciju kako bi liječenje trajalo najmanje šest mjeseci.

U funkciji je humanitarni broj, a građani pozivom na 17025 mogu donirati 2 KM.

Organizacija “4 Life” je, uz otvoreni humanitarni broj telefona, omogućila i račune za donacije iz zemlje i inostranstva, s kojih se direktno plaćaju bolnički troškovi u Istanbulu.

PayPal:

Office@society4life.com http://paypal.me/society4life

Svrha doznake: P-183 ili za Merjem

Uplate iz dijaspore:

Ime: 4 Life

Adresa: Leonding, Austrija

IBAN – AT40 1860 0000 1044 9825

BIC – VKBLAT2L

Svrha doznake: P-183 ili za Merjem

Uplate iz Bosne i Hercegovine:

Naziv: Ured 4 Life u BiH

NLB BANKA d.d. Sarajevo 132-260-20221387-52

ASA Banka d.d. Sarajevo 134-302-11300001-16

⁠Lične uplate:

Trg zlatnih ljiljana bb

Zgrada pošte (Kancelarija na spratu br. 6) 77220 Cazin

Svrha doznake: P-183 ili za Merjem.

Nastavi čitati

Najčitanije