Magazin
Na prazan stomak popijte čašu ovog napitka – crijeva će vam raditi kao sat, a salo će se samo topiti
Koji je odgovor na pitanje – koji začin bi trebalo dodati u ishranu?
Riječ je o đumbiru koji mnogi vjerovatno već imaju u ormariću sa začinima. Prema stručnjacima, đumbir ima puno spojeva, poput đinđerola, protivupalne supstance, pa je odličan za smanjenje gasova i nadutosti, prvo zato što smanjuje upalu, a previše upala može uzrokovati gasove, naduvenost i želudačne tegobe. Mala doza đumbira svaki dan može pomoći i pri smanjenju mučnine i povraćanja, te grčeva u želucu.
Iako je nadutost jedna od tipičnih tegoba koje pripisujemo današnjem stilu života, ovo nije jedini način na koji đumbir utiče na zdravlje, pa nije čudno što je napitak od đumbira sve popularniji. Polako, ali sigurno smjenjuje s trona “čudotvorni napitak” vodu s limunom. Uostalom, i on sadrži limun pa zadržava sve prednosti tog sastojka, a dodaje one koje donosi đumbir. Evo sve o benefitima napitka od đumbira, a imamo i recept!
Prednosti napitka od đumbira
Kao i vodu s limunom i napitak od đumbira trebalo bi konzumirati kao prvu stvar ujutro, prije jela. Đumbir je biljka s korijenom u cvatu, a kada piješ napitak od đumbira, konzumiraš korjen. Đumbir sadrži vitamin C, magnezijum i kalijum. Evo još nekih dobrobiti napitka od đumbira.
Pomaže kod probave
Svježi đumbir najbolja je opcija za pomoć probavi. U đumbiru postoje određeni enzimi koji mogu pomoći kod nadutosti, olakšati zatvor i pomoći kod mučnine. Đumbir takođe može pomoći kod jutarnjih mučnina, pa čak i kod mučnine i povraćanja izazvanih rakom.
Može ublažiti bol
Zahvaljujući protivupalnim i antibiotskim svojstvima, napitak od đumbira može pomoći u ublažavanju bolova. Za to je zaslužan đinđerol, aktivni sastojak koji se nalazi u đumbiru. Istraživanja pokazuju da đinđerol smanjuje aktivnost i sintezu protivupalnih spojeva, koji su povezani s bolovima. Istraživanja takođe pokazuju da đumbir pomaže kod dugotrajnog ublažavanja bola, a ne trenutnog, dakle, nećeš primijetiti trenutno olakšanje kao kad uzmeš ibuprofen, ali to je nešto što može dugoročno ublažiti bol i smanjiti hronične znakove upale, kažu stručnjaci.
Jača imunitet
Dok đumbir ima protivupalna i antibiotska svojstva koja mogu ojačati tvoj imunitet, takođe ima i antivirusna i antibakterijska svojstva koja ti mogu pomoći u održavanju zdravlja. Premda sadrži vitamin C, ne radi se o velikoj količini. Zato neki napici od đumbira sadrže sok od limuna ili narandže kako bi se povećao unos vitamina C. Konzumiranje ovih nutrijenata zajedno može pomoći u povećanju unosa nutrijenata iz hrane koji jačaju imunitet.
Đumbir smanjuje nivo šećera u krvi
Osobe s dijabetesom tipa 2 ne proizvode dovoljno insulina. Đumbir može igrati ulogu u regulaciji proizvodnje insulina, što može pomoći u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Postoje neki dokazi da đumbir može poboljšati osjetljivost na insulin i može smanjiti neke enzime u tijelu koji razgrađuju ugljene hidrate i povećavaju metabolizam glukoze.
Pomaže kod mršavljenja
Stalno si na dijeti i vježbaš kako bi izgubila koji kilogram? Istraživanje je pokazalo da đumbir može smanjiti glad i povećati broj kalorija koje se sagorjevaju u procesu probave. Poenta? Đumbir može pomoći u mršavljenju. Međutim, dodavanje đumbira u ishranu samo po sebi uglavnom neće rezultirati značajnim gubitkom težine. Đumbir takođe može povećati grelin, hormon koji kontroliše nivo gladi i može smanjiti apetit i pomoći ti da se osjećaš manje gladna ili gladan.
Smanjuje kolesterol
Ako te muči povišeni kolesterol, koji može dovesti do bolesti srca, možda bi trebalo da koristiš đumbir i njegove brojne dobrobiti. Đumbir može pomoći u smanjenju ukupnog holesterola, LDL holesterola i triglicerida. Ali, stručnjaci upozoravaju da iako postoje istraživanja o ovoj temi, potrebno je više istraživanja kako bi se u potpunosti razumjeli učinci đumbira na kolesterol – svakako ne treba odustati od propisane terapije ljekovima.
Koji su rizici kad pijete napitak od đumbira?
Iako đumbir može zvučati kao nevjeorvatan sastojak, kod nekih ljudi potencijalno može izazvati kiselinu. Najbolje je sok od đumbira razrijediti. Ako imaš osjetljiv stomak, počni s malom porcijom, prije nego što povećaš unos. Visoke doze đumbira takođe mogu biti blagi razređivači krvi. Ako razmišljaš o uključivanju đumbira u svoju ishranu, trebalo bi da razgovaraš sa svojim ljekarom, posebno ako uzimaš ljekoveza razređivanje krvi. Iako ne postoji preporučena količina đumbira koju bi trebalo konzumirati dnevno, previše ovog začina može izazvati mučninu i želudačni refluks kod nekih.
Kako napraviti napitak od đumbira kod kuće
Sastojci:
1/2 šoljice svježeg soka od limuna, od otprilike 3 do 4 velika limuna
1 šoljica soka od pomoranže ili sok od 3 pomoranže
55 g svježeg đumbira
Neobavezni sastojci:
1 do 3 kašičice meda
1 do 2 prstohvata kajenskog bibera
1/2 kašičice kurkume
omekšani crni biber u vodi
Priprema:
Oljušti svjež đumbir i naseckaj ga na male komadiće. Dodaj sve sastojke u blender velike snage. Sipaj smjesu kroz cjediljku s finom mrežicom kako bi se istisnula sva zaostala tečnost iz pulpe.
Sipajte tečnost u veliku posudu. Za jednu dozu izmjeri od 30 do 60 ml odjednom i to možeš piti razređeno s vodom, piše Miss7.
Magazin
FOTO Kamiondžija Ibro kupio sendvič pa se razočarao: ‘Potrošio sam 4,50 maraka, a evo šta sam dobio’
“Izvadio sam sendvič, a tu je samo obična salama. Pomislio sam da je to neka šala, ali nažalost, nije bilo tako. Ja ću dvije kriške a unutra ništa”, našalio se.
“Pojedini pekari postali vise pohlepniji od pumpadžija….smijesno sramotno žalosno”, rekao je Ibro za portal Crna-Hronika koji kaže da je sendvič i komad pizze platio 4,50 KM.
Njegovo nezadovoljstvo nije se završilo samo na kvaliteti hrane, već se osvrnuo i na trendove u pekarskoj industriji.
“Ima dana kada se pitam da li su pekari postali pohlepniji od pumpadžija. Kad sam ja bio mlađi, sendviči su imali puno više sastojaka i bili su ukusniji”, dodao je Ibro, naglašavajući kako se kvalitet hrane smanjuje dok cijene rastu.
Ova situacija otvorila je diskusiju među vozačima i lokalnim stanovništvom o kvaliteti i cijenama hrane koja se nudi na putu. Mnogi vozači se slažu s mišljenjem Ibre i pozivaju pekare da se vrate starim, provjerenim receptima.
Magazin
Mladić unajmio stan, jedne noći ga probudili čudni zvukovi ispod kreveta: ‘Umalo nisam imao srčani’
Na online platformi Reddit, na kojoj korisnici dijele svoja iskustva, od kojih su neka doista neobična i zastrašujuća, 24-godišnjak je otkrio kako je spavao s cimerom istih godina, a da to mjesecima nije znao.
“Probudio sam se oko tri ujutro i čuo zvukove ispod vlastitog kreveta. Prvo sam mislio da umišljam, a onda sam opet čuo. Najprije sam pomislio na miševe”, tvrdi 24-godišnjak, piše Fenix magazin.
Zatim je odlučio upotrijebiti svjetlo pametnog telefona kako bi provjerio šta to proizvodi zvuk ispod njegovog kreveta. Umjesto malih glodavaca, otkrio je odraslog čovjeka.
“Ispod mog kreveta bio je nepoznati mladić, buljio je u mene razrogačenih očiju i vrištao kad sam pogledao. Mislilo sam da ću doživjeti srčani udar“, ispričao je mladić.
Mladić ispod kreveta je bio u pidžami i nakon početnog šoka se počeo ispričavati.
“Pobjegao sam iz stana u restoran brze hrane gdje sam sve ispričao”, napisao je 24-godišnjak.
Na kraju se vratio u stan i tamo zatekao svog “cimera”, te doznao kako i on tu spava već nekoliko mjeseci.
“Priznao je da je spavao pod mojim krevetom nekoliko noći sedmično tokom tri ili četiri mjeseca i da je to radio kako bi mi se približio”, tvrdi 24-godišnjak, koji se u međuvremenu iselio iz stana.
Ispostavilo se kako je njegov stanodavac dao još jednom stanaru stan u podnajam, a da to nije rekao prvom stanaru.
Mladić je rekao kako ne želi više produžiti ugovor o najmu.
“Osjećam se kao da gubim razum i pitam se sanjam li“, napisao je 24-godišnjak, a njegovu su objavu komentirale hiljade ljudi.
Stanodavci uglavnom trebaju suglasnost stanara ako žele dati svoj stan nekome u podnajam na kraće vrijeme. Ako ovaj pristanak nedostaje, to se naziva “neovlašteni prijenos korištenja”, što može rezultirati raskidom bez prethodne obavijesti.
Magazin
Evropska država uvodi “superkamere”: Ne bilježe samo brzinu, već puno prekršaja
AKO KOJIM slučajem autom putujete u Francusku ili kroz tu državu, budite posebno oprezni u budućnosti. Nakon ažuriranja, veliki broj od oko 4000 kamera za mjerenje brzine u Francuskoj dobit će mnoge druge funkcije.
Osim prebrze vožnje sada mogu otkriti drže li vozači dovoljan razmak od vozila ispred, vežu li sigurnosne pojaseve i koriste li mobilni telefon tijekom vožnje, piše AutoKlub.
Francuski mediji otkrili su u aneksu proračuna za 2025. plan za povećanje broja fiksnih kamera na 4160 i omogućavanje najmanje 500 kamera za automatsko kažnjavanje drugih prekršaja osim prekoračenja brzine i prolaska kroz crveno svjetlo, izvještava nizozemski portal AD.
Ove takozvane “superkamere” mogle bi otkriti višestruke prekršaje uz pomoć umjetne inteligencije, citirala je televizija France Info vladine planove. Za proširenje automatiziranih kontrola u prijedlogu proračuna za sljedeću godinu predviđeno je 46.3 milijuna eura, kako za održavanje postojećih kamera, tako i za kupnju novih kamera.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM