Connect with us

Magazin

Ne ignorirajte ih: Tri zlokobna znaka na vašim stopalima da vam prijeti “tihi ubica”

Published

on

Kada su u pitanju neobični osjećaji u tijelu oni često mogu biti znakovi upozorenja koje nije pametno ignorisati.

Ponekad vam tijelo zaista pokušava reći da više nije sve u redu i da je vrijeme za posjetu ljekaru.

Znakovi mogu doći sa svih strana, ali ako govorimo o stopalima postoje tri stvari kojih biste zaista trebali biti svjesni.

Prva stvar na koju treba obratiti pažnju je bol u stopalima koju zaista ne možete objasniti, kao da ste pješačili 20 kilometara po najkamenitijem tlu.

Bolovi mogu doći i proći, obično znate zašto su javljaju na nekom mjestu, ali ako imate neobjašnjivi bol u vašim stopalima to je veoma važan znak upozorenja.

Druga stvar na koju treba paziti je posebno neugodna, a to su čireve na stopalima koji ne zacjeljuju kako treba.

I treća, posljednja stvar je ako komadići keratina vire iz vaših stopala i propadaju pred vašim očima. To znači da vam nokti na nogama postaju lomljivi i svaka dlaka koju imate na stopalima otpada.

Ako imate ove znakove upozorenja, onda bi to mogla biti indikacija “tihog ubice” koji može okončati život, a da to nije vrlo očigledno – kolesterol.

Visok holesterol može dovesti do toga da razvijete nešto poznato kao bolest perifernih arterija (PAD).

Prema NHS-u (Nacionalnoj zdravstvenoj službi Engleske), to je uzrokovano nakupljanjem masnih naslaga holesterola i drugih supstanci u arterijama nogu, koje ih čine užim što znači da manje krvi može dotjecati do vaših nogu.

Pokušaj da se borite protiv ovog “tihog ubice” je težak, ali zdrava ishrana, pokušaji da smršate ako imate višak kilograma i smanjite konzumaciju alkohola, karta su za zaustavljanje pogoršanja.

Najbolje stvari koje možete učiniti je redovno vježbanje i izbjegavanje pušenja koje je jedno od glavnih uzročnika pogoršavaju vašeh holesterol.

Ako tokom vježbanja i dalje osjećate ponavljajući bol u nogama to je siguran signal kako je vrijeme da posjetite ljekara i informišete se o tome šta se dešava.

Magazin

Ljekar upozorio na rak “u porastu”, ima simptome koji nam lako promaknu

Published

on

By

Popularni britanski ljekar dr. Ahmed, koji na društvenoj mreži objavljuje savjete pod imenom @dra_says, otkrio je da će “veoma rijedak” oblik raka u budućnosti biti u porast te je upozorio na simptome ove bolesti “koji se lako propuštaju”.

Dr. Ahmed je otkrio da je rak štitne žlijezde “u porastu” i da se predviđa kako će “u narednih pet godina ovaj rak povećati u incidenciji više od bilo koje druge vrste raka”.

Dodao je da se kao ljekar sve češće susreće sa ovom bolešću, koja je “ranije bila vrlo rijetka”.

Štitna žlijezda se nalazi u donjem dijelu vašeg vrata. Stvara i oslobađa hormone koji pomažu u probavi, radu srca i mišića.

Dr. Ahmed je objasnio da postoje simptomi na koje morate paziti:

– Kvržica u donjem dijelu vrata koja može na početku biti vrlo mala i vremenom postati veća. Obično je bezbolna
 – Imati promukao ili kreštav glas duže od četiri sedmice
 – Ako imate upalu grla koja traje duže od četiri do šest sedmica

“Ponekad kod raka štitne žlijezde ne možete uvijek osjetiti kvržicu, ali možete osjetiti da vam nešto pritiska grlo ili vam izaziva bol kada gutate”, rekao je britanski ljekar.

@dra_says

This cancer is rising, especially in young people. Educational purposes only. #cancer #thyroidcancer #thyroidcancerawarness #thyroidproblems #thyroidhealth #doctor #privatedoctor #privategp#cancerfighter

♬ original sound – Dr Ahmed

 

“Budući da štitna žlijezda proizvodi tiroksin, koji ima mnoge efekte na cijelo tijelo, postoje i drugi simptomi kojih također morate biti svjesni”, kazao je dr. Ahmet i pojasnio:

“Ako imate novo, stalno zacrvenjeno lice, ako imate rijetku stolicu nego inače, bilo kakav gubitak težine ili uporni kašalj. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, to ne znači da imate rak štitne žlijezde, iako je u velikom porastu, još uvijek je vrlo rijedak u Velikoj Britaniji. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, molimo vas idite odmah na pregled”.

Snimak koji je dr. Ahmed podijelio na TikToku izazvao je lavinu komentara:

“Nisam imala apsolutno nikakvih simptoma osim male kvržice kada sam se pritisnula u vrat. Doktori su htjeli da čekaju. Tako mi je drago što sam tražiola uklanjanje jer je na kraju bio rak”, otkrila je jedna žena u komentaru.

“Imao sam rak štitne žlijezde. Moj jedini simptom je bio da sam gubio dosta kose, pa sam otišao kod dermatologa da obavi laboratorijski rad i onda sam tako saznao”, napisao je drugi komentator.

Ako ste zabrinuti zbog karcinoma štitne žlijezde, zakažite pregled kod svog liječnika opće prakse.

Nastavi čitati

Magazin

Dino Merlin je jednom završio na psihijatriji u Njemačkoj: Tada je napisao hit

Published

on

By

Jedna od najvećih balkanskih zvezda Dino Merlin ima bezbroj hitova, a pjesmu „Ja potpuno trijezan umirem“ napisao je u psihijatrijskoj ustanovi u Njemačkoj.

Naime, Dino je teške trenutke iz svog života pretočio u vanvremenske hitove.

Pesma „Ja potpuno trijezan umirem“ nastala je dok je pjevač boravio u psihijatrijskoj ustanovi u Njemačkoj.

Pjevač je svojevremeno prolazio kroz toliko težak period da je želio da odustane od muzike, kako on kaže, bilo mu je isto život ili smrt.

“U jednom periodu svog života bio sam teško bolestan. Imao sam jednu tešku depresiju. To ne bih poželio nikome. To se manifestovalo tako da sam bio nizašta”, govorio je tada pjevač za HRT.

“Apsolutno me ništa nije interesovalo, meni je bilo isto i život i smrt. Jednostavno sam samo bio biljka. To je bio period kada sam htio da napustim muziku i svašta je meni tada padalo na pamet, ali eto, nekim čudom sam se izvukao. Odlučio sam nastaviti i 2000. godine snimio sam album ‘Sredinom’, na koji sam jako ponosan”, ispričao je Merlin tom prilikom.

Nastavi čitati

Magazin

Automehaničar upozorava: Ova pogreška, posebno zimi, može uništiti motor

Published

on

By

AMERIČKI mehaničar i youtuber Scotty Kilmer upozorava vozače da bi mogli oštetiti svoja vozila ako naprave pogrešku koju neki često rade, posebno zimi. Kilmer je naglasio da korištenje obične vode umjesto antifriza može biti velika greška, piše Express.

Iako je voda ključna za hlađenje vozila, antifriz je posebno osmišljen kako bi spriječio “smrzavanje” vozila. S obzirom na niske temperature koje dolaze u ovom periodu godine, dovoljna količina antifriza može biti ključna i spasiti vozače od oštećenja vozila.

“Objasnit ću vam zašto ne želite koristiti samo vodu. Postoji razlog zbog kojeg hladnjak vašeg auta treba biti napola pun antifriza, a napola vode. Voda zapravo bolje raspršuje toplinu od antifriza, ali antifriz sprječava smrzavanje zimi i štiti motor od kavitacije.

Ako vozite i imate čistu vodu, kavitacija može uništiti motor, što se nedavno dogodilo jednom vlasniku Toyote. Prethodni vlasnik je koristio vodu, a novi vlasnik to nije znao. Motor je uništen. Dakle, molim vas, nemojte voziti auto s čistom vodom”, rekao je Kilmer.

Omjer 50:50

BookMyGarage, online portal za usporedbu usluga auto popravaka, naglasio je da vozači moraju biti sigurni da je antifriz razrijeđen prije nego što krenu na put. Također su naglasili da vozači ne bi smjeli koristiti vodu iz slavine jer može sadržavati previše minerala koji nisu sigurni za vozila. Potvrdili su da vozači trebaju slijediti omjer 50:50 kad je to moguće kako bi održali motor u dobrom stanju.

“Ako redovito koristite vodu umjesto rashladne tekućine, mogli biste uzrokovati skupu štetu na motoru. Voda se smrzava na 0 Celzijevih stupnjeva i ključa na 100 – temperature koje motor automobila može lako premašiti u normalnim uvjetima vožnje, piše Index.hr.

Ako koristite samo vodu, povećavate šanse da se hladnjak smrzne ili pregrije – osobito u hladnijim klimama. Antifriz podiže točku ključanja i snižava točku smrzavanja vode, čime sprječava pregrijavanje ili smrzavanje motora kad je vozilo isključeno”, objasnili su.

Nastavi čitati

Magazin

Kako pravilno ložiti da biste ugrijali dom sa što manje drva? Tajna je u ovom

Published

on

By

Kako se kriza produbljuje, a računi za energiju nastavljaju rasti, mnogi vlasnici kuća traže alternativne načine grijanja svojih domova.

Među najpopularnijim opcijama su peći na drva, koje pružaju ugodan, učinkovit i često pristupačniji način grijanja. Međutim, usprkos njihovoj sve većoj popularnosti, neki vlasnici su frustrirani kada njihova peć ne sagorijeva drvo kako treba. Dobra vijest je da su stručnjaci u Stovaxu za Express.co podijelili vrijedne uvide u uobičajene razloge zašto peći možda ne rade najbolje.

Razumijevanje ovih problema može pomoći vlasnicima kuća da izvuku najviše iz svojih peći i osiguraju optimalno grijanje svojih domova.

Loše drvo i skladištenje

Jedan od najvažnijih faktora koji utječu na rad peći je vrsta drva koje se koristi i način skladištenja. Mnogi vlasnici peći možda ne shvataju da korištenje mokrog drva može značajno ometati sposobnost peći da učinkovito gori. Prema stručnjacima Stovaxa, bitno je spaljivati ​​samo drvo koje je osušeno na sadržaj vlage između 14-20 posto. To osigurava da drvo sagorijeva čisto i učinkovito, proizvodeći više topline i manje otpada.

Zeleno ili mokro drvo sadrži višak vlage, što ga čini mnogo težim za gorenje. Kada sagorijeva, mokro drvo proizvodi manje topline i dovodi do prekomjernog nakupljanja kreozota u dimnjaku. Ova nakupina može uzrokovati opasna začepljenja i smanjiti učinkovitost peći, stvarajući sigurnosne probleme. Kako bi to izbjegli, vlasnici kuća mogu koristiti mjerač vlage za provjeru sadržaja vlage u svojim cjepanicama prije upotrebe.

Pravilno skladištenje drva jednako je važno. Cjepanice treba držati na suhom, dobro prozračenom mjestu, poput drvarnice ili garaže. Ako drva skladištite vani, treba ih prekriti ceradom kako biste ih zaštitili od kiše i vlage. Osim toga, slaganje drva na povišenu platformu, kao što je paleta, pomaže da se drvo ne odmakne od tla i spriječi prodiranje vlage u drvo.

Dotok zraka

Odgovarajući dotok zraka ključan je za učinkovit rad peći. Dotok zraka, odnosno strujanje zraka koji odvodi dim prema gore i iz dimnjaka, igra ključnu ulogu u osiguravanju pravilnog izgaranja peći. Ako je odvod preslab, dim se može vratiti u prostoriju, a peć neće uspjeti učinkovito sagorjeti drvo. To može dovesti do dimnog i neučinkovitog izgaranja, trošenja drva i stvaranja više zagađivača u zraku.

 

Postoji nekoliko razloga zašto protok zraka možda neće ispravno funkcionirati. Jedan od najčešćih problema je neadekvatan izvor svježeg zraka. Stručnjaci Stovaxa preporučuju da peć ima pristup stalnom protoku svježeg zraka, što može biti osigurano pomoću ventilacijskog otvora. Osim toga, vrijedi provjeriti postavke kontrole zraka na pećoi kako biste bili sigurni da protok zraka nije ograničen.

Prilikom loženja vatre raspored drva također može utjecati na kvalitetu izgaranja. Preporučuje se staviti najveće cjepanice na dno, nakon njih manje do srednje veličine, a zatim na vrh hrpe staviti najmanju potpalu. To potiče bolje gorenje i pomaže poboljšati protok zraka, osiguravajući da vatra gori učinkovito i proizvodi dovoljno topline.

Oštećeni ili istrošeni dijelovi

Peć na drva sastoji se od nekoliko komponenti koje zajedno stvaraju toplinu. Međutim, tokom vremena, česta uporaba ili općenito trošenje može uzrokovati oštećenje ili istrošenost određenih dijelova. To može utjecati na rad peći i spriječiti pravilno sagorijevanje drva.

Uobičajeni dijelovi na koje će s vremenom možda trebati obratiti pažnju uključuju brtve, pregrade i vatrostalne opeke, piše Dom i dizajn. Brtve koje brtve vrata peći mogu se istrošiti i izgubiti svoju učinkovitost, što dovodi do curenja zraka što smanjuje učinkovitost peći. Pregrade, koje pomažu u usmjeravanju protoka dima, mogu se oštetiti ili pogrešno poravnati, ometajući pravilno izgaranje. Vatrogasne opeke, kojima je obložena unutrašnjost peći, mogu popucati ili se razgraditi, što dovodi do manje učinkovitog zadržavanja topline.

Redovno održavanje i pregledi neophodni su za održavanje peći u dobrom radnom stanju. Vlasnici domova trebali bi povremeno provjeravati ove dijelove zbog bilo kakvih znakova oštećenja ili istrošenosti i zamijeniti ih prema potrebi kako bi osigurali optimalnu izvedbu i sigurnost.

Plamenici na cjepanice nude atraktivnu alternativu rastućim troškovima energije, ali kako bi se osigurao njihov učinkovit rad, važno je riješiti uobičajene probleme koji mogu ometati njihov rad. Korištenjem pravilno začinjenog drva, osiguravanjem odgovarajućeg propuha i održavanjem ključnih komponenti peći, vlasnici kuća mogu uživati ​​u učinkovitijem i djelotvornijem izgaranju. Uz ove jednostavne korake, peć na drva može nastaviti pružati ugodnu toplinu i pouzdano rješenje za grijanje tokom zimskih mjeseci.

Nastavi čitati

Magazin

Ljudi plaćaju bogatstvo za mjesto u ovom groblju, jer ih vodi “direktno u raj”

Published

on

By

Groblje stoji na mjestu gdje će navodno, prema jevrejskim vjerskim uvjerenjima, biti konačni sud. Zbog toga mnogi žele da budu sahranjeni upravo ovdje.

Najskuplje groblje na svijetu nalazi se u dolini Kidron, odakle se kao na dlanu vidi sveti grad Jerusalim. Ovo vijekovima staro groblje je ujedno i najveće i najstarije jevrejsko groblje na planeti.

U njemu se nalazi više od 150.000 grobova, a jedna grobnica danas može koštati nekoliko miliona eura.

Odgovor na zašto je ovo mjesto tako “popularno” leži u religioznom vjerovanju nekih Jevreja da je ovo “Dolina Josafata”, koju spominje prorok Joel u hebrejskoj Bibliji, u kojoj će se dogoditi konačni sud po povratku Mesije. On će “pravednicima dati vječno blaženstvo u raju”, dok će grešnici koji su prekršili Božje zakone završiti u paklu.

Groblje u dolini Kidrov, Jerusalim (Gerard Degeorge / akg-images / Profimedia)

Postoji i jevrejsko vjerovanje da će se oni koji su sahranjeni na ovom mjestu vratiti u život kada Mesija ponovo dođe i da će odmah “otići s njim u kraljevstvo Božije”.

Zanimljivo je i da se sa dijela Maslinske gore, koji se nalazi iznad Kidrona, vide džamija Al-Aksa, Zid plača i Crkva Svetog Groba – tri sveta mjesta za Jevreje, muslimane i kršćane, piše N1.

Upravo zbog tog uvjerenja mnogi ugledni i bogati Jevreji iz cijelog svijeta su u svojim testamentima tražili da budu sahranjeni baš na ovom mjestu, među njima i bivši premijer Izraela Menachem Begin, dobitnik Nobelove nagrade za mir, koju je podijelio s palestinskim liderom Yasserom Arafatom.

Bonus video

Nastavi čitati

Magazin

Karleuša i dalje poriče fijasko za Novu godinu: “To se na ovim prostorima nikada nije vidjelo”

Published

on

By

Jelena Karleuša je za doček 2025. godine nastupila u Kragujevcu. Navela je kako je njenom koncertu prisustvovalo 70.000 ljudi uprkos snimcima koji pokazuju realno stanje. Pjevačica i dalje nastavlja širiti iluziju.
Nakon koncerta u Kragujevcu, prvog januara nastupila je u Boru.”Kakav početak godine! Doček i repriza Nove 2025. je bio poklon građanima Srbije! I to kakav! Za mene se zna da neću izaći u sivom ili crnom kaputu i smoriti za velike pare. Ponosna na ljude iz mog tima koji su se potrudili lavovski, a sada slijede iznenađenje, jer ovo je moja godina”, napisala je.

Dalje je pozvala sve da sedmog januara od 21 sat na Prvoj televiziji pogledaju snimak koncerta.”Sasvim sigurno nešto što se kod nas na ovim prostorima nikada nije vidjelo”, tvrdi.

Iako su na društvenim mrežama objavljeni snimci na kojima se vidi da nije uspjela napuniti Trg svetog Đorđa, zbog čega je mnogi ismijavaju, ona uporno tvrdi da je koncert bio spektakularan.

Kao što je poznato, građani Kragujevca su se pobunili kada je objavljeno da će Karleuša za Novu godinu tu nastupiti. Pozvali su gradsku vlast da otkaže njen nastup, ali to nije učinjeno.”Sretna ti Nova godina, Srbijo. Pozivali su na moj linč, na fizički napad, na gađanje jajima, na bojkot. Izvrtali su moje riječi, izmišljali izjave, organizovali i platili na hiljade botova po mrežama da šire mržnju i strah, potpisivali su neke bijedne peticije protiv mene zato što branim moju zemlju od izdajnika, a ja sam kao odgovor napravila popis stanovništva! Ušla sam sama u narod i tražila da se obezbjeđenje skloni jer mene moj narod obožava”, napisala je.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije