Connect with us

BiH

Nešić o bilbordima: Mi Srbi volimo da vidimo vojnika, to je garant sigurnosti građana BiH

Published

on

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić razgovarali su danas sa šefom Delegacije Evropske unije u BiH i specijalnim predstavnikom EU u BiH Johannom Sattlerom o planu tranzicije odgovornosti upravljanja migracijama na vlasti BiH u Pralamentu BiH. Osim teme upravljanja migracijama, ministar Nešić je odgovarao na pitanja o nabavci službenog vozila, napadima na povrtanike u RS te o bilbordima koji su osvanuli u RS. Istako je kako “uživa gledajući bilborde” koji su postavljeni kao podrška Miloradu Dodiku zbog potvrđene optužnice Tužilaštva BiH.

Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH rekao je da je BiH na neki način kolateralna šteta migrantske krize.

“Mi to nećemo dozvoliti. Mi ćemo postati depo migranata ako zemlje EU zatvore granice, ali smo i mi na to spremni da zatvorimo granice zbog sigurnosti naših građana. Ne želim da se desi ono ko u Kelnu kada su migranti silovali maloljetnu djevojčicu. Neću to dozvoliti šta god kolege iz EU mislili. Mi pomažemo EU i očekujemo da i oni pomognu nama”, kaže Nešić.

Rekao je da želi vidjeti BiH kao punopravnu članicu EU do 2030. godine kao i sve zemlje Zapadnog Balkana. Dodao je da ako EU želi da BiH čuva njene granice, onda moraju ubrzati proces članstva.

“Ako do 2030. ne budemo dio EU, onda EU gubi smisao. Rekao sam Sattleru da je to proces, ali svaki ima kraj i naš proces mora imati pozitivan kraj. Pomaci su vidljivi i poslaćemo do kraja godine pozitivne vijesti odavde. Samo želim brži put u EU, jer ako želite da čuvamo vašu granicu, želimo da budemo punopravna članica. Rješenje svih problema na Zapadnom Balkanu je da sve države postanu članice EU i da putujemo bez granica i ne stojimo po nekoliko sati u redu na granicama. Prije nego ste vi napravili EU mi smo tako živjeli u bišoj Jugoslaviji. Naše strpljenje ima kraj, ja čekam u čekaonici, i mora doć naš red. Ako se to ne desi do 2030. onda ja više ne želim odlazak u EU”, rekao je Nešić.

 

U BiH je trenutno 2.000 migranata kaže Nešić i dodaje da ih u USK ih ima 400. “Situacija je stabilna, naši kapaciteti nisu popunjeni, jer imamo oko 6.000 mjesta. Sve službe sarađuju i dostavljaju podatke i bitno je što se tiče krize migrantske, situacija u BiH stabilna.”

Objasnio je da BiH ne može na zahtjev partnera iz EU nekim zemljama zbog geopolitičke situacije ukinuti vize zbog specifičnosti uređenja BiH.

“Morate shvatiti da BiH ima specifičnosti uređenja unutrašnjeg. Smatram da nivou BiH ne možemo ukinuti vize pojedinim državama. Ne možete očekivati da kažemo da uvedemo vize Rusiji, Kini i Turskoj.”

“Govorimo o povratnicima 30 godina nakon rata”

Nešić je govorio i o nestanku Jovanke Đurić, koja je, u selu Tumare, kod Lukavca, nestala pod još nerazjašnjenimm okolnostima. N1 posjetila je ovo mjesto i izvještavala o ovom slučaju koji još čeka na epilog.

“Da li mi danas 30 godina nakon rata možemo da govorimo o povratnicima ili su to punopravni građani FBiH i RS-a? Ne možemo mi govoriti da je neko Bošnjak, Srbin ili Hrvat, a koji učestvuje u incidentu, da je to napad na povratnike”, rekao je Nešić.

Uslijedilo je pitanje o nabavci službenih auta.

“Nenad Nešić je bahat, pa odlučio nabaviti.”

Reporterka N1 je kazala kako to nije pristojan i prihvatljiv odgovor, te je ministar nastavio:

“Imate određene procedure, odeređeni broj kilometara, godište vozila. Pođite vi iz N1 sa mnom, posjetite sa mnom jednu državu. S obzirom kakvim sam vozilom došao u Mađarsku, da li su mi svoje vozilo da obiđem srpsku dijasporu. Ja kući imam bolje auto nego službeno vozilo”, objašnjava.

“Napadaju se ustavne nadležnosti RS-a”

Na pitanje zašto EU put BiH političari iz RS ruše pričopm o secesiji, priči o granicama, bilbordima i otcjepljenju, Nešić kaže:

“Zašto se napada na ustavne nadležnosti RS ako je imovina rješena ? Zašto danas vraćamo pitanje koje je završeno. Ako smo dogovorili nadležnosti entiteta, zašto sad to želimo prebaciti na državni nivo? Niko od nas ne želi da nema BiH, ali ne može da ne bude RS-a, da ostane ljuštura i bez imovine. Hajmo to poštovati i neće biti priče o samostalnosti, otjcjepljenju niti o granicama. Samo da poštujemo Ustav i nadležnosti i neće biti problema”, rekao je Nešić.

 

Komentarisao je i bilborde koji su osvanuli u RS-u a na kojima piše da granica postoji, da nema oduzimanja nadležnosti RS-a, a na kojima se nalaze šumari, radnici i žandarmerija RS-a.

“Osjećam se lijepo kada vidim bilborde, kada vidim starca, drvosječu. Mi Srbi volimo kada vidimo vojnike. Ja sam vidio policajca koji ima pušku, to je dokaz snage jedne zemlje. Kroz sigurnu policiju vidim povjerenje i želju za mir i sigurnost. Svi građani FBiH i RS moraju biti zaštićeni na teritoriju cijele BiH. Kao što ja prolazim kroz Sarajevo bezbjedno tako svako iz FBiH prolazi bezbjedno kroz RS”, zaključio je.

N1

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije