BiH
Nikšić na radničkom doručku: Još smo daleko od optimalnog statusa radnika, iako je posljednjim mjerama Vlade FBiH donekle popravljen
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić prisustvovao je danas radničkom doručku koji je na Vilsonovom šetalištu u Sarajevu organizovao Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine povodom obilježavanja 1. maja – Međunarodnog praznika rada.
Nikšić je radnicima čestitao 1. maj, a potom u izjavi za medije kazao da je FBiH još uvijek „daleko od statusa kakav bi željeli da imaju radnici, iako je posljednjim mjerama Vlade FBiH status radnika donekle popravljen“.
Kazao je da su pred Vladom aktivnosti koje će sigurno doprinijeti uređenju fiskalnog sistema u Federaciji Bosne i Hercegovine, stvaranju pretpostavki za daljnje poboljšavanje statusa radnika i penzionera, populacije koju je također potrebno vratiti na jedan zadovoljavajući standard i nivo života koji su zaslužili svojim radom i djelovanjem i stvaranjem u BiH.
Nikšić se osvrnuo i na izjavu predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića vezanu za političku situaciju u BiH, kada je kazao da bi “tri federalne jedinice” donijele dugoročnu stabilizaciju BiH.
“Na to nećemo nikada pristati. Praznično je vrijeme, pa svi iskazuju nekakve želje, pa imamo tamo jedan dio Bosne i Hercegovine koji iskazuje želju za secesijom, pa onda imamo tu priču oko tri federalne jedinice. Naravno i mi imamo svoje želje, kako mi želimo da vidimo Bosnu i Hercegovinu kao državu sa jednim predsjednikom, jednom vladom, jednim parlamentom, na državnim i lokalnim nivoima. Pošto svi imamo nekakve želje koje se ne mogu ostvariti, trebamo tražiti kompromis, razgovarati, doći do onoga gdje bi bili podjednako svi nezadovoljni ili podjednako svi zadovoljni. Naravno, nama je Bosna i Hercegovina iznad svega” , kazao je Nikšić.
O izjavi visokog predstavnika Christiana Schmidta da pregovori o ulasku Bosne i Hercegovine u EU mogu početi kada se formira nova koalicija, kazao je da ne zna na osnovu čega visoki predstavnik temelju tu tvrdnju, ali napominje da je čuo izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića koji poziva Europsku uniju da učini sve da BiH što prije postane članice Evropske unije, kako bi se na neki način zaustavio utjecaj koji ovdje imaju Rusija i Kina.
“Svi znamo da, kada bi se ovdje desili incidenti, oni bi bili na rubu Evropske unije i to ubrzo ne bio bio ograničen incident. Zbog toga mislim da bi EU trebala ozbiljno razmotriti članstvo BiH”, rekao je Nikšić.
O prijedlogu za uvođenje određenog broja radnih nedjelja po uzoru na Hrvatsku kazao je da su mišljenja podijeljena, ali da je pripremljen tekst izmjena zakona koji će donijeti promjene kada je su u pitanju neradne nedjelje.
“Smatram da smo učinili puno za one ljude i za porodice koje nisu godinama imali priliku da se okupe za neradni dan, osim možda kad je praznik i da treba iskoristiti sva ona pozitivna iskustva koja imaju u regiji. Restorno ministarstvo je pripremilo tekst izmjena zakona u kojem se predviđa otprilike 16 nedelja u toku godine u kojima će se moći raditi, plus da lokalne sredine odrede još dvije nedelje koje su njima bitne zbog nekih događaja. Kao primjer, uzet ću Sarajevo Film Festival, kad je pun grad, kad je zaista veliki broj turista i treba dati mogućnost da trgovine ta dva vikenda rade”, zaključio je Nikšić.
FENA
BiH
Preminula Leđiba Ravlić: Osuđena za jedno od najbrutalnijih ubistava u Sarajevu
Leđiba Ravlić, osuđena na 45 godina zatvora zbog svirepog ubistva svoje snahe Nermina Krajina, preminula je u Kazneno-popravnom zavodu Igman, potvrđeno je iz KPZ Sarajevo.
Prema riječima direktora KPZ Sarajevo Muniba Isakovića, Ravlić je 8. juna prebačena iz KPZ Zenica u Sarajevo zbog teškog zdravstvenog stanja. Bila je nepokretna i smještena u pritvorsku ćeliju sa još dvije osobe. Smrt je nastupila u jutarnjim satima 12. juna, a nakon obavljenog uviđaja kao uzrok smrti navedena je prirodna smrt.
Leđiba Ravlić i njen sin Goran Ravlić osuđeni su za jedan od najmonstruoznijih zločina koji su posljednjih godina potresli Bosnu i Hercegovinu. Sud je utvrdio da su mjesecima zlostavljali Goranovu suprugu Nerminu Krajinu, čije je tijelo pronađeno 2024. godine u stanu u sarajevskom naselju Pofalići.
Tokom suđenja javnost je bila suočena sa potresnim detaljima višemjesečnog mučenja. Prema optužnici, Nermina je bila izgladnjivana, vezivana, šišana, fizički i seksualno zlostavljana. Na njenom tijelu pronađeno je više od stotinu povreda, uključujući ugrize, opekotine, prijelome i druge teške ozljede.
Vještaci su u stanu pronašli brojne tragove krvi, a dokazi izvedeni tokom postupka ukazivali su na dugotrajno i sistematsko zlostavljanje koje je završilo smrću žrtve. Zbog težine i brutalnosti počinjenog djela, Sud Bosne i Hercegovine izrekao je Leđibi i Goranu Ravliću kazne od po 45 godina zatvora.
Slučaj ubistva Nermine Krajine ostao je upamćen kao jedan od najpotresnijih i najbrutalnijih zločina u novijoj historiji Sarajeva, izazvavši snažne reakcije javnosti širom zemlje.
BiH
U Čapljini uklonjeno 150 zastava BiH postavljenih kao podrška Zmajevima na Svjetskom prvenstvu
Dok su ovih dana iz svih krajeva Bosne i Hercegovine stizale poruke podrške nogometnoj reprezentaciji na Svjetskom prvenstvu, iz Čapljine dolaze informacije koje su izazvale brojne reakcije u javnosti.
Prema navodima čitalaca i pisanju portala Istraga.ba, radnici Elektroprivrede HZHB, uz prisustvo policijskih službenika, tokom jutarnjih sati uklanjali su zastave Bosne i Hercegovine koje su prethodnih dana bile postavljene u znak podrške reprezentaciji BiH na Mundijalu.
Kako se navodi, uklonjeno je oko 150 državnih zastava Bosne i Hercegovine.
Zastave BiH posljednjih sedmica mogu se vidjeti širom zemlje, od Sarajeva i Tuzle do Banje Luke i brojnih drugih gradova, gdje građani na različite načine iskazuju podršku reprezentativcima koji nastupaju na najvećoj svjetskoj nogometnoj smotri.
Međutim, u Čapljini je taj oblik podrške naišao na drugačiji epilog. Uklanjanje velikog broja državnih zastava izazvalo je negodovanje dijela građana koji smatraju da se radi o simbolima države i reprezentacije koja na Svjetskom prvenstvu predstavlja sve građane Bosne i Hercegovine.
Cijeli slučaj dodatno je privukao pažnju zbog ranijih presuda i odluka Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine koje se odnose na obilježja Općine Čapljina. Sud je ranije utvrdio da pojedina općinska obilježja nisu u skladu s principom ravnopravnosti svih građana, što ovu situaciju čini još osjetljivijom u očima javnosti.
Za sada nema zvaničnog saopćenja nadležnih institucija o razlozima uklanjanja zastava, niti je poznato na osnovu čije odluke je akcija provedena.
Dok reprezentacija Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu okuplja navijače širom zemlje, događaji iz Čapljine otvorili su nova pitanja o odnosu prema državnim simbolima i načinu na koji se iskazuje podrška nacionalnom timu.
BiH
Stiže velika promjena vremena u BiH: Nakon vrućina pad temperature i do 15 stepeni
Nakon nekoliko dana pretežno sunčanog i vrlo toplog vremena, Bosnu i Hercegovinu krajem sedmice očekuje značajna promjena vremenskih prilika uz osjetan pad temperature, kišu i grmljavinske pljuskove.
Prema prognozama meteorologa, utorak i srijeda proteći će u znaku pravih ljetnih temperatura. Većina zemlje uživat će u sunčanom vremenu, dok se u poslijepodnevnim satima u centralnim, istočnim i jugoistočnim dijelovima Bosne, kao i u Hercegovini, očekuju lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom.
Dnevne temperature tokom naredna dva dana kretat će se između 26 i 32 stepena Celzijusa, dok će na jugu zemlje dostići i 34 stepena.
Međutim, u noći sa srijede na četvrtak slijedi promjena vremena. Sa sjevera će pristizati veća količina oblačnosti, a zajedno s njom i kiša te lokalni pljuskovi sa grmljavinom koji će se tokom četvrtka proširiti na veći dio zemlje.
Najveća promjena osjetit će se kroz pad temperature. Tako se u četvrtak u većem dijelu Bosne očekuju maksimalne dnevne vrijednosti između 14 i 20 stepeni, što je i do 15 stepeni manje u odnosu na početak sedmice. U Hercegovini će zahlađenje stići nešto kasnije, pa će se tamo vruće vrijeme zadržati veći dio četvrtka.
Prema trenutnim prognozama, od petka slijedi stabilizacija vremena. Padavine će biti rjeđe i uglavnom lokalnog karaktera, dok će veći dio zemlje imati sunčano vrijeme.
Temperature će tokom petka i vikenda biti znatno ugodnije i kretat će se između 17 i 25 stepeni, dok će na jugu zemlje dosezati do 29 stepeni Celzijusa.
Dolazak hladnijeg zraka u četvrtak pratit će i pojačan sjeverni vjetar, koji će ponegdje imati i jake udare. U petak i tokom vikenda očekuje se slab do umjeren sjeverac i bura.
BiH
U BiH uzgaja najskuplju papriku na svijetu: Kilogram dostiže cijenu od 20.000 dolara
Dok mnogi poljoprivrednici uzgajaju provjerene kulture, Vesna Bošnjak iz usorskog naselja Omanjska odlučila je krenuti drugačijim putem. Na njenom imanju rastu deseci rijetkih i egzotičnih sorti povrća, voća i začinskog bilja, a među njima se posebno izdvaja Aji Charapita – paprika koju mnogi nazivaju najskupljom na svijetu.
Ova divlja peruanska sorta prepoznatljiva je po sitnim žutim plodovima, a na svjetskom tržištu, posebno u sušenom obliku, može dostići cijenu i do 20.000 dolara po kilogramu.
„Trenutno skidam zaperke s najskuplje paprike na svijetu – Aji Charapite. Evo, ova je već zametnula“, ispričala je Vesna u razgovoru za BHRT.
Iako je riječ o izuzetno cijenjenoj sorti koja se koristi u vrhunskim restoranima i dekorativne svrhe, Vesna priznaje da za nju u Bosni i Hercegovini ne postoji tržište koje bi moglo pratiti takvu vrijednost.
No, Aji Charapita samo je jedan od brojnih rariteta koje uzgaja. U njenim plastenicima nalaze se desetine neobičnih sorti paprika i više od 230 sorti paradajza, među kojima su medvjeđa šapa, divovsko volovsko srce, babuškina tajna i mnoge druge.
„Paprika ima između 70 i 80 sorti, a paradajza sigurno više od 230. Više ih ni ne brojim. Volim egzotične sorte, od začinskog bilja do povrća i voća“, kaže Vesna.
Za sebe ističe da je više kolekcionarka nego klasična poljoprivrednica. Većinu onoga što proizvede sama prerađuje, dok dio proizvoda prodaje na kućnom pragu, poljoprivrednim sajmovima i putem društvenih mreža.

Ipak, proširenje proizvodnje trenutno nije u planu. Razlog je nedostatak radne snage, problem s kojim se suočavaju brojna ruralna područja Bosne i Hercegovine.
„Prije je sve ovo bilo pod malinom, četiri duluma. Danas radim onoliko koliko mogu. Imam dva plastenika, dulum maline, stotinu grmova borovnice i to je dovoljno za kapacitete koje imam“, objašnjava.
Posebno je razočarana izostankom institucionalne podrške domaćim proizvođačima. Prisjeća se da su joj tokom sezone 2024./2025. uništena dva plastenika, ali da nije dobila nikakvu pomoć.
„Seljak nema gotovo nikakvu podršku. Nismo obeštećeni ni kada pretrpimo štetu. Dva plastenika su mi bila uništena, a niko nije pitao treba li pomoć“, kaže Vesna.
Uprkos brojnim izazovima, ova vrijedna poljoprivrednica ne odustaje od svoje strasti. Na njenom imanju i dalje će rasti rijetke sorte koje se rijetko mogu vidjeti u Bosni i Hercegovini, čineći njen plastenik jedinstvenim mjestom za ljubitelje neobičnih biljaka i domaće proizvodnje.
BiH
BH Fanaticosi uputili poziv navijačima pred Mundijal: „Obucite plavo i budite naš 12. igrač“
Najvatreniji navijači nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, BH Fanaticosi, uputili su otvoreno pismo svim navijačima Zmajeva koji će prisustvovati utakmicama Svjetskog prvenstva 2026. godine u SAD-u, Kanadi i Meksiku.
Uoči početka najveće svjetske nogometne smotre, BH Fanaticosi pozvali su sve navijače da se pridruže zajedničkim korteima do stadiona u Torontu, Los Angelesu i Seattleu, te da zajedno stvore atmosferu za pamćenje.
„Dragi prijatelji, sugrađani i navijači Bosne i Hercegovine širom svijeta, dugo iščekivani Mundijal kuca na vrata. Za koji dan se vidimo na drugom kraju svijeta kako bismo svi zajedno pružili maksimalnu podršku našoj jednoj jedinoj na njenom putu kroz turnir“, poručili su iz BH Fanaticosa.
Istakli su da ih još uvijek nose uspomene sa Svjetskog prvenstva u Brazilu 2014. godine, kada je Bosna i Hercegovina prvi put nastupila na Mundijalu, te vjeruju da će i predstojeći turnir ostati upamćen kao veliki fudbalski praznik.
Poseban apel upućen je navijačima da na tribinama budu odjeveni u plavu boju kako bi bh. sektor bio što upečatljiviji.
„Kako bi naša tribina na dan utakmice bila što jednobojnija, pozivamo sve navijače Bosne i Hercegovine da se obuku u plavu boju“, naveli su.
Iz navijačke grupe naglasili su da će korteo i navijanje predvoditi članovi BH Fanaticosa te zamolili sve prisutne da poštuju pravila i upute organizatora kako bi atmosfera bila na najvišem nivou.
Podsjetili su i na nedavnu utakmicu u St. Louisu, gdje, prema njihovom mišljenju, navijačka podrška nije bila na nivou koji se očekuje od bosanskohercegovačkih navijača.
„Još više osjećamo odgovornost da svijetu pokažemo najbolje lice naše grupe, naših navijača i, naravno, Bosne i Hercegovine. Zato pripremimo ruke i dlanove, šalove i ljiljanke, ponovimo navijačko gradivo i budimo 12. igrač našoj reprezentaciji u podvigu ka historijskom uspjehu“, poručili su BH Fanaticosi.
Bosna i Hercegovina nastupit će u grupi B Svjetskog prvenstva, a prvi meč igra 12. juna protiv Kanade. Zmajeve potom očekuju dueli protiv Švicarske 18. juna i Katara 24. juna.
BiH
Vukanović: Pregovori SDS-a i Sigurne Srpske propali, Blanuša ostaje kandidat za predsjednika RS
Višesatni pregovori između SDS-a i Sigurne Srpske završeni su bez dogovora, potvrdio je lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, navodeći da dvije stranke nisu uspjele usaglasiti zajedničkog kandidata za predsjednika Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, predsjednik SDS-a Branko Blanuša ostao je pri ranijem stavu da će biti kandidat svoje stranke za predsjednika Republike Srpske te da neće odustati od kandidature u korist Draška Stanivukovića.
„Nije dogovoren jedan kandidat za predsjednika Republike Srpske kojeg bi podržale obje stranke. Branko Blanuša poštuje odluke organa SDS-a i ostaje pri kandidaturi, a konačnu riječ dat će Glavni odbor SDS-a u nedjelju“, rekao je Vukanović.
On je istakao da je tokom pregovora Stanivuković iznosio različite prijedloge saradnje i povezivanja dvije političke opcije, ali da nijedan od njih nije bio prihvatljiv za SDS.
Vukanović smatra da bi eventualno povlačenje Blanuše izazvalo ozbiljne posljedice po SDS te tvrdi da su višemjesečni razgovori nanijeli štetu opoziciji.
„Umjesto da se bavi pripremama za izbore, SDS je mjesecima iscrpljivan pregovorima i raspravama koje nisu dale rezultat“, poručio je.
Govoreći o narednim potezima opozicije, Vukanović je ocijenio da bi podrška jednom kandidatu bila najbolje rješenje, upozoravajući da bi izlazak s više kandidata mogao dovesti do podjele opozicionih glasova.
Ostaje da se vidi hoće li naredni dani donijeti promjenu stavova i eventualni dogovor opozicionih partnera ili će na izborima nastupiti s odvojenim kandidatima za predsjednika Republike Srpske.
-
USKprije 4 danaUhapšen osumnjičeni za ubistvo Nurije Mahmutovića: Benjamin Džaferović pokušao pobjeći autobusom iz Bihaća
-
Smrtovniceprije 3 danaNa ahiret preselio MAHMUTOVIĆ (Abdulah) NURIJA
-
BiHprije 4 danaPreminula Leđiba Ravlić: Osuđena za jedno od najbrutalnijih ubistava u Sarajevu
-
Smrtovniceprije 3 danaNa ahiret preselila DOLIĆ (rođ. Ljubijankić-Bajre) FATIMA
-
Smrtovniceprije 2 danaNa ahiret preselio LIPOVIĆ (Muhamed) AHMET
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 danaŽrtve kockanja-idustrija koja živi od tuđeg očaja
