Svijet / Zanimljivosti
Njemačku čeka teško razdoblje: Radnici iz BiH sve više razmišljaju o povratku kući
U ovom najturbulentnijem desetljeću od Drugog svjetskog rata, a još nismo stigli ni do polovine, imali smo niz događaja bez presedana u geopolitičkom smislu, a povratak Donalda Trumpa na čelo Amerike uistinu se tako može nazvati.
Početkom desetljeća bio je apsolutno otpisan, ismijan zbog stavova o pandemiji, izvrgnut ruglu nakon što su njegovi pristaše upali u Kongres, osramoćen zbog raznih optužnica, a onda se digao iz pepela poput Feniksa, preživio atentat i pokušaj atentata te dobio izbore.
Prijeti gubitak 33 milijarde dolara
Sve to govorimo jer će ovaj događaj snažno utjecati na Europu, a na Bosnu i Hercegovinu i iz njezinog ugla, a možda još snažnije iz ugla Njemačke, gdje je danas oko 200 hiljada radnika porijeklom iz BiH koji šalju milijarde maraka svojima ovdje.
Njemačku bi, prema svemu sudeći, moglo čekati teško razdoblje ako se brzo ne osvijesti, a prema najnovijim događajima, neće, no krenut ćemo redom, i to od istraživanja münchenskog ekonomskog instituta Ifo. Trumpove najavljene carine na uvoz iz drugih dijelova svijeta, uključujući Kinu i EU, značajno će smanjiti izvoz Njemačke u SAD, koji je za ovu zemlju najvažnije izvozno tržište.
Prema analizi Ifa, visoke carine i ograničenja međunarodne trgovine mogli bi Njemačku godišnje stajati čak 33 milijarde eura, pri čemu bi njemački izvoz u SAD mogao pasti za 15 posto, dok bi izvoz u Kinu zbog neizravnih učinaka mogao pasti za dodatnih 10 posto. I kako to nadomjestiti!? Njemački ekonomisti upozoravaju da bi te mjere, ako se provedu, mogle imati ozbiljne posljedice na radna mjesta i gospodarski rast Njemačke. Sada idemo dalje, na posljednji događaj, a to je dodatna destabilizacija Njemačke (ili uvod u stabilizaciju ako pitate naše ljude vani).
Pala je vlada kancelara Olafa Scholza nakon što je on odbio predložene mjere partnera u vlasti, poput smanjenja socijalnih davanja, ublažavanja klimatskih propisa i smanjenja poreza kompanijama. U ovom trenutku događaj je dodatno otežao poziciju Njemačke.
Šta čeka radnike iz BiH u Njemačkoj, koja nam je više od pola stoljeća, uz Hrvatsku, glavno odredište za život i rad. Prema procjenama, u Njemačkoj živi i radi oko 200.000 radnika iz BiH. U Njemačkoj im nikad nije bilo lako. Rad od jutra do sutra je činjenica i nekad i danas, međutim, nezadovoljstvo je danas veće nego ikad. Neko je dobro primijetio da dio tog nezadovoljstva, i to ne samo naših ljudi vani već i Nijemaca koji su tu od postanka, proizlazi i iz osjećaja da rade kako bi financirali sistem socijalne pomoći koji u velikoj mjeri koristi novopridošlim migrantima. Prema trenutačnim njemačkim socijalnim propisima, socijalna naknada za nezaposlenog migranta može iznositi i do 450 eura mjesečno za pojedinca, uz dodatne iznose za članove obitelji, kao i subvencije za stanarinu i zdravstveno osiguranje.
Marko koji trenutno živi u Berlinu otkriva da sve više radnika iz BiH razmatra povratak u domovinu.
“Radim ovdje već pet godina i u početku je bilo dobro. Međutim, sve više osjećam da moj rad ide u korist sistemu koji ne pomaže radnicima, nego financira ljude koji i ne rade, a primaju naknade. Sve više nas razmišlja o povratku jer ni Njemačka više nije kao što je bila.
Prije je bila sigurna i stabilna, sada je haotičnija i nesigurnija. Tome, iskreno, doprinosi i “woke” agenda koja uči našu djecu nekim nelogičnim stvarima, da ne iskoristim neku grublju riječ – priča nam sagovornik. Nezadovoljstvo, čini se, raste svakim novim danom, a sve spomenuto, kao i činjenica da je u zemlji oko 1,2 miliona ilegalnih migranata, itekako tome pomažu jer je opterećen sistem socijalne skrbi, troškovi koje država troši na socijalu rekordni su, kriminal i nesigurnost rastu.
Prema riječima Lisandre Flach, direktorice Ifo centra za međunarodne ekonomske odnose, Njemačka i EU moraju ojačati svoju poziciju kako bi se nosili s očekivanim ekonomskim promjenama. Preporučuje se veća integracija EU-a na području tržišta usluga i vjerodostojan odgovor na događaje u svijetu. Njemačka mora pokazati zašto je najjača europska sila, piše Večernji list BiH.
Svijet / Zanimljivosti
Izrael za godinu dana uništio skoro 1.000 džamija, tri crkve i 19 groblja
Skoro 1.000 džamija oštećeno je u izraelskim napadima u Pojasu Gaze prošle godine, saopštile su palestinske vlasti u nedjelju.
Ministarstvo za vakufe i vjerska pitanja objavilo je da je 815 muslimanskih bogomolja potpuno uništeno, a 151 oštećena.
U saopštenju se dodaje da je 19 groblja i tri crkve takođe uništeno u izraelskom genocidnom ratu u Gazi 2024. godine.
Na okupiranoj Zapadnoj obali, ministarstvo je prošle godine zabilježilo 256 upada doseljenika u džamiju Al-Aksa u okupiranom Istočnom Jerusalemu.
Oko 2.567 ilegalnih doseljenika ušlo je u kompleks džamije kako bi proslavili jevrejski praznik Hanuku od 25. decembra prošle do 2. januara ove godine.
Ministarstvo je dokumentovalo i izraelske napade na 20 džamija na okupiranoj Zapadnoj obali.
Palestinske vlasti saopštile su da je od početka izraelskog genocidnog rata u oktobru 2023. u Pojasu Gaze ubijeno više od 45.800, a ranjeno više od 108.900 ljudi.
Izrael se suočava sa optužbama za genocid na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u Pojasu Gaze.
Anadolija
Svijet / Zanimljivosti
Vučić: Amerikanci sankcijama ne žele kazniti Srbiju, nego okrenuti na svoju stranu
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je danas da Sjedinjene Države sankcijama Naftnoj industriji Srbije /NIS/ ne žele da kažnjavaju Srbiju, već da je “okrenu na svoju stranu”.
Vučić je ocijenio da će američke sankcije NIS-u najvjerovatnije biti uvedene 10. ili 13. januara, ali da je nepoznanica da li se to odnosi na kompletno rusko vlasništvo ili većinski paket.
On je za RTS rekao da nakon uvođenja sankcija najvjerovatnije više neće biti moguće da nafta dolazi preko Jadranskog naftovoda /JANAF/, ali da će vidjeti sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem da se nafta i dalje transportuje iz Hrvatske do Srbije, koja ima važeći ugovor o tome.
“To nama pravi ozbiljne probleme. Međutim, imamo 85 dana dovoljno dizela i benzina da ne kupimo litar nafte sa strane. Krize u snabdevanju neće biti, snaći ćemo se i u najtežim uslovima. Vojska ima dvostruko veće rezerve dizela, sve smo obezbedili, jer smo o tome mislili na vreme”, rekao je Vučić.
On je objasnio da se još ne zna da li će Amerikanci tražiti da Rusi imaju nula odsto vlasništva u NIS-u ili 40 posto, odnosno da Rusi nemaju većinski paket.
Prema njegovim riječima, Srbija ima novac za otkup i to može da plati odmah i kupi 56,5 posto akcija “Gaspromnjefta”.
SRNA
Svijet / Zanimljivosti
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom
Izraelske snage su u četvrtak zauzele branu Al-Mantara u južnoj Siriji, ključni izvor vode za guvernorat Quneitra. Aktivist Saeed Al-Muhammad izjavio je za The New Arab da je izraelska vojska zabranila kretanje civila u tom području bez dozvole i uspostavila nove vojne tačke, što izaziva strah od moguće krize.
“Okupacija brane Al-Mantara je najopasniji događaj posljednjih dana”, kazao je Al-Muhammad, naglašavajući njen značaj za sigurnost vode u regiji. Upozorio je da bi tenzije u Quneitri mogle eskalirati ukoliko UN ne interveniše kako bi natjerao Izrael da se povuče na granice iz 1974. godine.
Izrael sada zauzima šest glavnih izvora vode, uključujući brane Al-Mantara i Al-Wahda u Siriji, preuzimajući kontrolu nad 30 posto opskrbe vodom u Siriji i 40 posto u Jordanu.
Tokom posljednjih 25 dana, izraelske snage uspostavile su 12 vojnih tačaka u Quneitri, uključujući i one na planini Hermon, koja je vitalni izvor vode za Damask i jugozapadno zaleđe.
Pojačani zračni napadi i uništenje infrastrukture
Pored teritorijalnih zauzimanja, Izrael je intenzivirao zračne napade na sirijsku vojnu i civilnu infrastrukturu. U četvrtak su izraelski avioni bombardovali Naučnoistraživački centar i odbrambene laboratorije Al-Safira kod Aleppa, što je izazvalo snažne eksplozije, piše Klix.
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR), u posljednjih mjesec dana Izrael je izveo 498 zračnih napada, ciljajući vojne instalacije, aerodrome i istraživačke objekte širom Sirije.
Analitičari smatraju da Izrael koristi trenutnu slabost Sirije, koja je još uvijek u procesu obnove nakon više od decenije rata. Sirijska vojska i infrastruktura su teško pogođene, a zemlja se bori da osigura osnovnu stabilnost.
Pojačane izraelske akcije izazvale su pozive na međunarodnu intervenciju radi zaštite suvereniteta Sirije i sprečavanja humanitarne krize. Lokalni stanovnici u Quneitri izrazili su bijes zbog okupacije, dok aktivisti upozoravaju da bi nastavak ovakvih postupaka mogao dodatno destabilizirati regiju.
S obzirom na trenutnu situaciju, daljnja pasivnost međunarodne zajednice mogla bi pogoršati ionako teške uslove za sirijski narod.
Svijet / Zanimljivosti
Misteriozni virus hara Kinom? Kruže snimke bolnica preplavljenih ljudima, sve podsjeća na jedno
Kinom navodno hara misteriozni virus. Na društvenim mrežama pojavile su se navodne snimke bolnica preplavljene pacijentima s maskama za lice i roditelje koji drže bolesnu djecu u dugim redovima. Bilo je i neprovjerenih izvještaja da su krematoriji i pogrebna poduzeća pretrpani.
Uznemirujući prizori i nedostatak službenih komentara naveli su neke da povuku sličnosti s prvim danima izbijanja Covida u Kini, javlja Daily Mail. Lokalne vijesti okrivljuju malo poznati virus nazvan ljudski metapneumovirus (HMPV) — koji inače uzrokuje blagu bolest nalik prehladi — za najnoviju epidemiju, iako službenici to tek trebaju potvrditi. Situacija je slična onoj u zimu 2022./2023. kada je Kinu pogodio val slučajeva mikoplazmalne pneumonije koje je također obično blago.
Ali službeni izvještaji Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti ukazuju na to da obična gripa hara, s 30 posto testova pozitivnih na gripu, a svaka sedma osoba koja je hospitalizirana s teškom respiratornom bolešću bila je pozitivna. Kineska vlada i Svjetska zdravstvena organizacija još se nisu javno pozabavili videosnimkama koje se uvelike kruže društvenim mrežama.
Videozapisi za koje se tvrdi da prikazuju pretrpane bolničke jedinice u Kini počeli su se pojavljivati na internetu oko novogodišnje noći. Tvrde da pokazuju bolnice u Hunanu, pokrajini u centru zemlje, kao i drugim područjima. Aboluowang News, davatelj vijesti sa sjedištem u SAD koji pokriva Kinu, objavio je citate farmera iz provincije Hunan. “Mnogi ljudi su se prehladili”, rekao je. “Oko sedam ili osam ljudi umrlo je ove sedmice na ovom području”, dodao je. Također su objavili i da je direktorica pogrebne firme rekla da su bili dugi redovi. “Sada su dugi redovi za kremiranje”, rekla je.
Svijet / Zanimljivosti
Vučić: Amerika nam uvodi sankcije, razgovarat ću s Putinom
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Sjedinjene Američke Države (SAD) uvesti direktne sankcije Naftnoj industrije Srbije (NIS), javlja Anadolu, prenosi Index.hr.
Tokom sjednice vlade Srbije, Vučić je izjavio da ih to dovodi u tešku poziciju.
“Slijede nam problemi i s Rafinerijom i Petrohemijom i drugim našim gigantima, suštinski s opstankom ekonomije”, rekao je Vučić.
“Je li to pokušaj destabilizacije naše zemlje? Neću nikoga optuživati”
Naveo je da se postavlja pitanje zašto SAD sankcije uvodi sada te da će oni reći da je to upereno protiv Rusa i finansiranja njihovih ratnih napora, ali da to nije tako.
“Je li to pokušaj destabilizacije naše zemlje, neću nikoga optuživati, ali svakako to dovodi našu zemlju u tešku poziciju”, rekao je Vučić.
Dodao je da će razgovarati s Christopherom Hillom, ambasadorom SAD-a, dodajući da je ranije razgovarao s američkim sekretarom za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Joseom Fernandezom.
Dodao je da će imati 30 dana da sagledaju situaciju, do 15. februara moraju donijeti odluku, a da je 15. marta rok da sve riješe.
Kaže da će tražiti razgovor s Putinom
Od vlade Srbije je zatražio da se formiraju dva tima, jedan za plinski aranžman, a drugi koji se tiče NIS-a, a na kraju sjednice za sutra je zakazana nova sjednica.
Vučić je rekao da će tražiti razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom oko 25. januara, nakon razgovora koje očekuje s novom američkom administracijom.
“Posljednja opcija mora biti neprijateljsko preuzimanje, a znam da je više od pola vlade za to“, rekao je Vučić i dodao da bi to u trenutnoj geopolitičkoj situaciji donijelo bezbroj problema i nestabilnost za Srbiju.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gazprom Neft i njene krovne kompanije Gazprom.
Sutra u Srbiji dan žalosti zbog masakra na Cetinju
Evropska unija (EU) i SAD su Gazprom Neft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije Krima.
Govoreći o situaciji na Kosovu Vučić je rekao da kosovski premijer Albin Kurti ne želi sudjelovanje Srpske liste na izborima, jer je ona za njega remetilački faktor. Tražio je od Petra Petkovića, v. d. direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije da zbog toga poduzme dodatne mjere.
Sjednica vlade Srbije počela je minutom šutnje za žrtve masakra na Cetinju, a porodicama stradalih i narodu Crne Gore izraženo je saućešće.
Svijet / Zanimljivosti
Austrijski policajci u šoku: Bosanac priznao da pola života vozi bez – vozačke dozvole
Pripadnici saobraćajne policije austrijskog Velsa imali su krajnje neobičnu situaciju nakon zaustavljanja vozača iz Bosne i Hercegovine, a mediji prenose da je ova kontrola bila sve samo ne rutinska.
Naime, iako je djelovalo sve uobičajeno, kada su preksinoć zaustavili 36-godišnjeg vozača iz BiH, on je priznao da nema vozačku dozvolu te da je nikad nije ni imao. Navodno je rekao da pola svog života vozi bez vozačke dozvole. Kasnije se ispravio i rekao da nije baš pola života, ali sigurno posljednjih 15 godina.
On je policiji priznao da nije rizikovao, već se uglavnom vozio po okolini, gdje zna da neće naići na policijsku patrolu, ali preksinoć nije imao sreće. Navodno je već nekoliko puta i prijavljivan zbog vožnje bez dozvole, ali je on nastavio po svom.
Ipak, austrijski mediji navode da on nije rekorder.
Naime, iz policije Velsa kažu da su imali prilike da zaustave 70-godišnjeg austrijskog vozača koji je punih 40 godina vozio bez vozačke dozvole, prenose Nezavisne.
-
USKprije 21 sat
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 16 sati
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
BiHprije 16 sati
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine
-
USKprije 14 sati
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
BiHprije 18 sati
Stevandić nabavlja automobil vrijedan skoro 190.000 KM: “Ona dva Audija, ipak su malo ostarila, 2020. su godište”
-
USKprije 12 sati
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed