Sukob u Ukrajini
Objavljena karta ruskih teorija: ‘Ovako Poljska, Mađarska i Rumunjska žele podijeliti Ukrajinu!‘
Deseti tjedan aktualnog ratovanja u Ukrajini obilježilo je daljnje rusko fokusiranje snaga. Naime, iako itekako traje njihov pritisak na ukupne fronte širom istoka, jugoistoka i juga Ukrajine, ipak se do danas, u utorak 3. svibnja , očitovalo određeno koncentriranje ruskih snaga i nastojanja na sjeverni dio ukupne ratne zone – potez oko Izjuma, zatim sjeverno od rijeke Sjeverni Donjec do grada Severodonjecka, te od njega na jug do mjesta Popasna.
To su ujedno i krajevi gdje su proteklih dana bile bilježene neke od najžešćih borbi, u kojima su Rusi bilježili napredovanja, ali bez raspada fleksibilne ukrajinske borbene linije. Dok se obrana tako držala, poseban značaj dobivaju i daljnja ukrajinska napadajna djelovanja oko grada Harkiva, koja s jedne strane odmiču rusko topništvo od tog velikog urbanog centra, ali postavljaju i dodatne temelje za potencijalni ukrajinski napad od Harkiva direktno na istok, čime bi se moglo ugroziti ruske opskrbne linije koje agresorima omogućavaju već spomenuto aktivno ratovanje ponešto dalje na jugoistoku.
Do današnjeg, ukupno 69. dana velikog rata u Ukrajini, treba istaknuti i nastavak međunarodne vojne pomoći vlastima u Kijevu. Kako se spominje iz američkih izvora, dnevno je u tom smjeru bilježeno oko 40 vojnih transportnih letova pomoći, a itekako se čuje i o željezničkim te cestovnim transportima koji neprekidno teku.
Moderniji sustavi naoružanja
Dapače, dok se u nizu europskih država donedavno pričalo prvenstveno o slanju stare, sovjetske vojne tehnike, sada polagano na red počinju dolaziti i moderniji sustavi – što posebno olakšava i već registrirani proces ukrajinskog prelaska na opremanje postrojbi zapadnom vojnom tehnikom. To je posebno bitno s obzirom da za takva oružja nema posebnih industrijskih i logističkih prepreka koja bi ograničavala raspoloživost tehnike i zaliha, a kakve se itekako počelo osjećati po pitanju masovne opskrbe sredstvima sovjetskog podrijetla.
Pri svemu ovome treba napomenuti i navode o slanju samohodnih haubica M109 Paladin i PzH2000 iz Italije, PzH2000 iz Nizozemske, a onda možda i PzH2000 iz Njemačke, gdje se spominje da je od njihove ukupne flote operativno tek oko 40 primjeraka. Dok nepotvrđeni izvori spominju mogućnost slanja u Ukrajinu 7 njemačkih PzH2000, taj bi potez itekako ojačao donacije do sada predvođene prošlotjednom odlukom Njemačke o slanju 50 protuzračnih oklopnjaka Gepard, dok moguće slanje i stotinjak oklopnjaka Marder te 88 tenkova Leopard 1A5 nadalje ostaje na razini spekulacija.
Napadi na ukrajinsku infrastrukturu
Sve ove novosti izgleda da itekako nerviraju rusku stranu, koja osim periodičnih prijetnji zemljama koje podupiru Ukrajinu nastavlja i s napadima po raznoj ukrajinskoj infrastrukturi koja bi mogla imati ulogu u preuzimanju, skladištenju i dopremi takvih donacija prema linijama bojišta. Raketni napadi po željezničkoj infrastrukturi, aerodromima i raznim skladištima doduše pokazuju i domete ruskih senzorskih sustava, budući da učestalo izgleda da se takva djelovanja ipak više izvode po dojmu, a manje po konkretnim operativnim saznanjima o djelovanju ukrajinske vojne opskrbe. Ipak, sve to – posebice i obnovljeni napadi na most koji željeznički povezuje Odesu s Rumunjskom – ako i nemaju direktnoga utjecaja na vojne transporte ipak ograničavaju civilni teretni promet, kako izvoz ukrajinskih žitarica na svjetska tržišta, tako i dopremu goriva kojeg sad već u civilne svrhe vidljivo nedostaje širom Ukrajine.
Baš ovo pitanje opskrbe gorivom trebalo bi uskoro biti riješeno pomoću saveznika, koji jačaju i postojeće prometne veze, posebno prema Poljskoj, Slovačkoj i Rumunjskoj. Naravno, takvo uže povezivanje nije prošlo neprimijećeno u Moskvi, gdje su državni mediji već počeli širiti vezanu propagandu – tvrdeći kako si oslanjanjem na zapadne susjede Ukrajina zapravo sama pečati sudbinu, budući da prema ruskim navodima baš Poljska, Mađarska i Rumunjska imaju u planu preuzeti dijelove zapadne i južne Ukrajine, čisto u skladu s ruskim pogledima na međunarodnu politiku koji su ostali zaglavljeni negdje u konceptima s prve polovice 20. stoljeća.
Naravno, ako takve priče baš i ne prođu u samoj Ukrajini, gdje su ipak poneki dužnosnici krenuli po tom pitanju optuživati susjednu Mađarsku i Viktora Orbana za aspiracije prema Zakarpatju, gdje živi oko 140.000 etničkih Mađara – možda će ta naklapanja zasigurno više publike naći u siromašnoj Moldovi. Ona se zadnjih tjedana ionako čini novim ciljem ruskih prisizanja, gdje je pobunjeno prorusko Pridnjestrovlje u sve žešćim mjerama pripravnosti i nervozne samoizolacije.
Što se stanja na terenu tiče, prvo treba pogledati razvoj događanja oko grada Harkiva. Taj drugi po veličini urbani centar Ukrajine zadnje vrijeme je u poluokruženju, s ruskim snagama na sjeveru, sjeveroistoku i istoku. Da bi okončali neprekidna bombardiranja grada, ukrajinski branitelji već neko vrijeme nastoje ruske osvajače udaljiti od gradskih područja, i to je bio pokretački faktor za niz manjih oslobodilačkih pokreta oko grada. Nakon što su krajem prošloga tjedna bila oslobođena mjesta na sjever, na oko 30 km dugom potezu uz prometnicu Harkiv-Dergači-Prudjanka, tu je napredovanje stalo pred mjestom Kozača Lopanj, ukupno desetak km od ruske granice.
Protunapad agresora
Na sjeveroistoku je bilo oslobođeno mjesto Ruska Lozova, a očekivao se napredak prema mjestu Ruski Tiški, no tu je prošlih dana došlo do ozbiljnih protunapada agresora, tako da je nakon intenzivnih borbi Ruska Lozova ostala u ukrajinskim rukama, s tek pokušajima napredovanja prema ruskom utvrđenom smjeru Cirkuni-Čerkaski Tiški-Ruski Tiški. Doduše, ponešto više sreće bilo je na istoku od Harkiva, gdje se prošlotjedno oslobađanje mjesta Kutuzivka i Momotove nastavilo istočno, u smjeru rijeke Sjeverni Donjec, gdje se već danima vode neizvjesne borbe za naselja na cesti Kutuzivka-Šestakove-Stari Saltiv.
Ukrajinski uspjeh na ovome potezu proširio bi bazu postojećeg klina na istok, kojim se već i ranije pokušavalo prodrijeti oko 60 km istočno, do Kupjanska, važnog čvorišta agresorske logistike na potezu od ruske granice do stotinjak kilometara južnijeg bojišta kod Izjuma.
Upravo kod Izjuma se protekli tjedan koncentrirala većina ruskih manevarskih nastojanja, koja doduše nisu donijela željenih uspjeha ili prodora. Dok se lagano smirivanje ovog bojišta posljednjih dana iz ukrajinskih izvora opravdavalo i uspješnim napadom na bitno zapovjedno čvorište, gdje je opet navodno stradao jedan ruski general, a nagađalo se i o ranjavanju ruskog načelnika Glavnog stožera Valerija Gerasimova, koji je navodno bio u kratkoj posjeti tom odsjeku fronte – ostaje izvjesno da tu ruska strana dovlači dodatne snage.
Osim pojačanja iz Rusije, spominje se tu i dolazak lakog (potrošnog) pješaštva mobiliziranog po ruskim dijelovima Donjecke i Luhanske oblasti, a napredovanje prema mjestu Velika Komišvaha navodno je dodatno ojačano postavljanjem pontonskih mostova preko rijeke Sjeverni Donjec, ponešto sjeverno od nedavno osvojenog mjesta Zavodi. No, kako je ukupan prostor oko Izjuma posljednjih dana vidio dopremu bitnijih ukrajinskih pojačanja, tu ipak nisu uspjeli daljnji ruski prodori na jug prema Barvinkovu, ili na jugozapad u smjeru Slovjanska.
Ukrajinska tvrđava – mjesto Popasna
Dalje na istok od Izjuma situacija je bila ponešto lošija za ukrajinske branitelje. Nakon što su se ukrajinske snage uspjele povući južno od mjesta Oskila, navodno time izbjegavši rusko opkoljenje, na potezu prema gradu Severodonjecku bilježi se niz ruskih nadiranja kojima je bitno reduciran ukrajinski pojas na desnoj obali rijeke Sjeverni Donjec – koja tu ima više desetaka kilometara toka u načelnom smjeru od zapada na istok.
Upravo na toj desnoj, sjevernoj obali ruske snage se polagano primiču gradu Limanu, gdje su već navodno počele borbe u predgrađima, odsječene su veze na jug, preko rijeke i do uporišta u Slovjansku, a izgleda da polagano u ruske ruke pada i mjesto Rubižne koje se tjednima odupiralo svim agresorskim okupacijskim nastojanjima. Upravo su Liman i Rubižne posebne točke aktualnih ruskih napada u kojima se koristi i famozne „kadirovce“ iz Čečenije, ne bi li se opkolilo grad Severodonjeck kao idući poseban cilj djelovanja.
Treba napomenuti da je iduća takva posebna točka ruskoga interesa smještena oko 40 km južnije – mjesto Popasna, ukrajinska tvrđava u kojoj ulične borbe traju već duže. Ondje se izgleda počelo prebacivati i dodatna ruska pojačanja, kako iz same Rusije, tako i s ostatka južnog bojišta – te je baš tu zabilježen i dolazak dijela trupa koje su se oslobodile ruskim suzbijanjem obrane Mariupolja, koje je izgleda u svojim zadnjim fazama.
Usprkos napadima, bez većih pomaka na jugu
Naime, u opkoljenom gradu Mariupolju u ukrajinskim je rukama ostao još samo glavni dio kompleksa Azovstal – a posljednjih dana su se agresori posvetili suzbijanju zadnjih džepova otpora širom grada, te su branitelji potisnuti sa sjeveroistočnih rubova Azovstala preko autoputa M14 koji prolazi prostorom tvornice.
Nakon uništavanja tamošnje ukrajinske bolnice i zarušavanja dijela podzemne infrastrukture, iz kompleksa je izašlo više desetaka civila, a izgleda da se postupno razgovara i o nekim širim evakuacijama – što sve prekidaju povremene faze furioznog nastavka ruskih bombardiranja tvorničkih prostora u ukrajinskim rukama, piše Jutarnji.hr.
Sva ova događanja ostavljaju u sjeni nastavak povremenih ruskih napada na ostatku fronti tzv. „Južnoga bojišta“ Ukrajine, gdje usprkos ruskim pritiscima nije bilo bitnijih pomaka ni u zoni Gulajpolje-Velika Novosilka, a niti šire, na čitavom oko 180 km dugom potezu od rijeke Dnjepar prema gradu Donjecku. Jednako je bez većih preokreta zadnjih dana bilo i područje zapadno od okupiranog Hersona, gdje ruske snage nastoje zaokružiti prostor Hersonske oblasti južno, u smjeru Mikolajeva, i sjevernije prema gradu Krivi Rih, i gdje im okupljanje dodatnih pojačanja i pokušaji napadajnih djelovanja nisu donijeli ništa bitnoga – osim dodatnog zlostavljanja napadima iz zraka svekolikog građanstva spomenutih mjesta Mikolajev i Krivi Rih.
Sukob u Ukrajini
U Ukrajini poginuo poznati srbijanski plaćenik i komandant četničkog pokreta Bratislav Živković
Vijest o njegovoj smrti pojavila se na ruskim Telegram grupama, gdje su njegovi saborci izrazili tugu zbog gubitka. Jedna od objava navodi:
“U toku noći, 2. januara, u teškim bitkama za oslobođenje Kurske oblasti poginuo je kao heroj naš prijatelj i brat, komandir jurišnog voda, Bratislav Živković”.
Živković je godinama bio poznat po svojim aktivnostima u stranim ratnim sukobima, naročito u Ukrajini, gdje se borio na strani proruskih separatista. Njegovo učešće u ovim sukobima započelo je 2014. godine, kada je kao vođa grupe srpskih dobrovoljaca otišao na Krim, tokom ruske aneksije tog ukrajinskog poluostrva.
Sam je tvrdio da je sudjelovao u borbama za Lugansk i Donjeck, dva ključna grada u istočnoj Ukrajini, koja su postala žarišta sukoba između ukrajinskih snaga i proruskih separatista. Prema vlastitim tvrdnjama, nosilac je medalje ruskog Ministarstva odbrane za “povratak Krima”, iako ove tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.
Živković s četnicima u Ukrajini
Živković je bio u središtu brojnih kontroverzi i u Srbiji. Godine 2018. uhapšen je zbog sumnje da je organizovao učešće srpskih državljana u stranim ratnim sukobima, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Prema informacijama, sredstva za angažman dolazila su iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike, a ne direktno iz Rusije, kako se spekulisalo.
Zabranjen ulazak u NATO zemlje
Zbog svojih aktivnosti, Živković je 2017. godine označen kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti Rumunije. Zabranjen mu je ulazak u tu zemlju na 15 godina, nakon što je uhvaćen kako fotografiše vojne radare na obali Crnog mora i pokušava prenijeti njihove GPS koordinate. Zabrana je kasnije proširena i na druge NATO zemlje.
Nakon toga, Živković se preselio u Bugarsku, a potom u Rusiju, gdje je nastavio svoju povezanost s proruskim vojnim i političkim strukturama.
Pored direktnog učešća u ratnim sukobima, Živković je bio povezan s međunarodnim ekstremno desničarskim organizacijama, poput grupe “Unité Continentale”. Ovu organizaciju su 2018. godine ukrajinske vlasti označile kao ekstremistički pokret koji pruža podršku proruskim snagama u Donbasu.
Generalno tužilaštvo Ukrajine istraživalo je Živkovića zajedno sa još pet srpskih državljana zbog napada na ukrajinske snage u oblastima Donjecka i Luganska.
Živković je 2023. godine bio prisutan u publici tokom govora ruskog predsjednika Vladimira Putina što su zabilježile i kamere ruskih državnih agencija.
Klix
Sukob u Ukrajini
VIDEO Bukte sukobi među srbijanskim plaćenicima na ukrajinskom ratištu, u fokusu komandant Četničkog pokreta
Berića je, prema njegovim riječima iznesenim u snimku objavljenom na njegovom YouTube kanalu, tužio Bratislav Živković, komandant takozvanog Četničkog pokreta – srpske paravojne formacije.
Živković, koji je ranije bio povezan s ekstremno desničarskom organizacijom Unité Continentale, učestvovao je 2014. i 2015. godine u sukobima na strani proruskih separatista u ukrajinskim pokrajinama Donjeck i Lugansk, prenosi Blic.
Optužbe i prijetnje
Dejan Berić, srpski plaćenik koji ratuje za Rusiju protiv Ukrajine, optužuje Bratislava Živkovića za kontinuirane provokacije i prijetnje. Berić, koji se od prezaduženog zanatlije transformirao u snajperistu, a zatim u “ratnog reportera” i osnivača firme u Rusiji, tvrdi da ga Živković provocira s ciljem da ga isprovocira na fizički obračun.
“Bratislav Živković me tuži za uvredu časti i dostojanstva. Kada je krenuo na sud, snimio je video ispred suda i rekao da će me inteligentno ‘razvaliti’. On konstantno provocira, pokušava da me isprovocira da ga udarim, ali mu to naravno ne uspijeva. Nakon što je sudija izašla, obećao je da će me ubiti, samo čeka da sudski proces završi. Ko to može da uradi? To može samo čovjek koji je siguran da će, iako ga ovdje ne žele, u Srbiji biti siguran”, izjavio je Berić u videosnimku koji je podijelio prije nekoliko dana.
Također je dodao da nije vidio nikoga ko je uspio da “očisti svoju historiju” na internetu poput Bratislava Živkovića.
“Za tako nešto nije potrebna pamet, već mnogo novca. Treba platiti za takve stvari. I kad se to završi, pa čak i ako dobije na sudu, ja ću ga i dalje zezati koliko god mogu, jer ljudi poput njega to zaslužuju”, najavio je Berić.
Ko je Bratislav Živković?
Bratislav Živković poznat je kao kontroverzna ličnost koja se bavi ilegalnim aktivnostima učešća u stranim sukobima, čime krši zakone Srbije. Godine 2018. uhapšen je zbog sumnje da je organizirao učešće Srba u oružanim sukobima u Ukrajini, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Ipak, tužilaštvo je 2019. obustavilo istragu protiv njega.
Živković, koji navodno posjeduje srpsko i rusko državljanstvo, tvrdio je da sredstva za angažman “srbijanskih dobrovoljaca” nisu dolazila iz Rusije, već iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike.
Živković sa četnicima na Krimu
Prema pisanju medija iz 2017. godine, Bratislavu Živkoviću je zbog špijunaže i prijetnji po nacionalnu sigurnost zabranjen ulazak u Rumuniju, a potom i u druge NATO zemlje na period od 15 godina. Nakon toga, preselio se u Bugarsku, a zatim u Rusiju.
Živković je također pod istragom Generalnog tužilaštva Ukrajine zbog svoje uloge u napadima na ukrajinske snage u Donjecku i Lugansku. Prema dostupnim podacima, Ukrajina istražuje učešće šest državljana Srbije u sukobima na strani proruskih snaga.
Dejan Berić, koji se 2014. godine priključio proruskih separatistima u istočnoj Ukrajini, danas sebe predstavlja kao ratnog reportera. Na svom YouTube kanalu objavljuje sadržaje koje opisuje kao izvještaje s ratišta, a koji su u velikoj mjeri proruska propaganda.
“Juče sam gledao Skota Ritera, bivšeg američkog obavještajca, koji je najavio veliki miting u Americi. Cilj mitinga je da pokaže kako obični Amerikanci nisu spremni za nuklearni rat s Rusijom”, izjavio je Berić.
Dejan Berić
Dodao je: “Narodna diplomatija je i ovo što ja radim. Rat će se završiti, a pamtiće se šta je koja država uradila – dobro ili loše. Naš je zadatak da radimo za buduću Srbiju i njene odnose”.
Ko je Dejan Berić?
Dejan Berić je od zanatlije iz malog sela Putinci u Srbiji postao snajperista na ratištu u Ukrajini, a kasnije “ratni reporter”. Prema podacima, dvije zanatske radnje u njegovom i vlasništvu njegove porodice ugašene su zbog finansijskih problema, piše Klix.
Godine 2018. osnovao je firmu u Rusiji, pod nazivom “Deki orka”, koja se bavi internet trgovinom, ali posluje s gubicima.
Berić je na frontu u Ukrajini od 2014. do 2017. djelovao kao snajperista. Nakon više povreda, povukao se s prve linije, ali je ostao aktivan u posredovanju dolaska srbijanskih dobrovoljaca na ukrajinsko ratište. Na svom Telegram nalogu objavljuje snimke s fronta, čiju autentičnost nije moguće potvrditi.
On je sedam puta nagrađivan od strane Ruske Federacije za svoje aktivnosti u istočnoj Ukrajini. Ruski mediji su ga prikazivali kao “srbijanskog snajperistu koji pomaže djeci Donbasa”.
Sukob u Ukrajini
Lavrov o Orešniku: Spremni smo na sve, kriva je pretpostavka da Rusija nema crvenih linija
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da se upotrebom balističkog hipsersoničnog projektila Orešnik u ratu u Ukrajini nastojalo natjerati Zapad da shvati da je Moskva spremna upotrijebiti sva sredstva kako bi se osigurala od nanošenja “strateškog poraza”.
U intervjuu Tuckeru Carlsonu, voditelju bliskom Donaldu Trumpu, emitiranom sinoć na X-u, Lavrov je rekao: “Poruka je da vi, mislim na SAD i saveznike SAD, koji također isporučuju ovo oružje dugog dometa režimu u Kijevu — oni moraju shvatiti da ćemo biti spremni upotrijebiti sva sredstva da im ne dopustimo uspjeh u onome što nazivaju strateškim porazom Rusije”.
Lavrov je također rekao da je “vrlo ozbiljna greška” za bilo koga na Zapadu pretpostaviti da Rusija nema crvenih linija ili da se one “stalno pomiču”.
Podsjetimo, prije dvije sedmice Rusija je ispalila svoju novu hipersoničnu raketu Orešnik na ukrajinski grad Dnjepar u velikoj eskalaciji rata koji traje gotovo tri godine. Ruski predsjednik Vladimir Putin od tada prijeti da će upotrijebiti oružje protiv Kijeva kao odgovor na ukrajinske udare na teritoriju Rusije.
“Nadamo se da je signal poslan Orešnikom shvaćen ozbiljno”
“Šaljemo signale i nadamo se da je posljednji, prije nekoliko sedmica, signal s novim sistemom naoružanja koji se zove Orešnik… shvaćen ozbiljno”, rekao je Lavrov.
Iako je inzistirao da Rusija ne želi eskalirati situaciju i želi “izbjeći svaki nesporazum” s Washingtonom i njegovim partnerima, Lavrov je upozorio da ćemo “poslati dodatne poruke ako ne donesu potrebne zaključke”.
Putin je rekao da projektil Orešnik leti 10 puta brže od zvuka i da ga protuzračna odbrana ne može presresti. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij nazvao je napad “posljednjim napadom ruskog ludila” i apelirao na slanje sistema protuzračne odbrane kako bi se odgovorilo na novu prijetnju.
Carlson intervjuirao Putina, nije ga pritisnuo o važnim temama
Carlson, jedan od medijski eksponiranijih pristaša novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa, intervjuirao je ruskog predsjednika Vladimira Putina u Moskvi u februaru. Bio je to prvi Putinov intervju s nekim američkim novinarom ruske invazije na Ukrajinu 2022.
Komentatori američkih medija uvelike su kritizirali Carlsonovo postupanje s Putinovim intervjuom, rekavši da je Carlson dopustio čelniku Kremlja da kontrolira razgovor i nije ga uspio pritisnuti u vezi s važnim temama kao što su optužbe za ratne zločine u Ukrajini.
Sukob u Ukrajini
Ruski patrijarh Kiril o nuklearnom oružju: Kršćani se ne boje smaka svijeta
PATRIJARH Ruske pravoslavne crkve Kiril rekao je da nema potrebe raspirivati strah oko nuklearnog oružja jer se kršćani ne boje smaka svijeta.
Na plenarnoj sjednici 26. Svjetskog ruskog narodnog sabora patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril I. komentirao je potencijalnu upotrebu nuklearnog oružja.
“Raspirivanje straha oko mogućih apokaliptičnih scenarija, pretjerani alarmizam i špekulacije o nuklearnom pitanju nisu korisni s duhovne točke gledišta. Neprijatelj čovječanstva pokušava posijati tjeskobu u srca ljudi jer lakše je manipulirati osobom lišenom duhovnog svijeta… Ne treba se igrati sa svim tim jer kršćani se ne boje takozvanog kraja svijeta. Čekamo Isusa, koji će doći u velikoj slavi, uništiti zlo i suditi svim narodima”, poručio je Kiril.
No, dodao je da to ne znači da trebamo sjediti skrštenih ruku.
Zahvalio ruskim znanstvenicima na razvoju oružja
“Naprotiv, naša zemaljska misija je da budemo vojnici Gospodnji, da se odupremo zlu i branimo visoke moralne ideale. To je cilj u Rusiji”, rekao je.
Kiril je zahvalio ruskim znanstvenicima na razvoju, kako ga je nazvao, “nevjerojatnog oružja”. Iako je vrhovni vjerski poglavar, moskovski patrijarh često komentira političke procese u zemlji uz podršku politike Vladimira Putina.
Sukob u Ukrajini
Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika
“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.
Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.
Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.
Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.
Klix
Sukob u Ukrajini
Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”
STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.
“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.
Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”
Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone
Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.
“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.
Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.
U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi
U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.
Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.
Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.
-
Cazinprije 1 dan
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 1 dan
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 1 dan
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 1 dan
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
Smrtovniceprije 1 dan
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad
-
BiHprije 1 dan
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
You must be logged in to post a comment Login