Svijet / Zanimljivosti
Ostajemo bez stanovništva: ‘Balkanske zemlje nisu spremne za nove doseljenike, njihova djeca će im promijeniti izgled gradova’
Ta nova stvarnost će društva u balkanskoj regiji staviti pred teške izazove, upozorava FAZ, jer će doseljenici iz Azije i Afrike rađati djecu, kupovati nekretnine, njegovati svoje tradicije i religije i promijeniti izgled gradova na jugoistoku Europe, na što u toj regiji nisu navikli
Njemačke novine Frankfurter Allgemeine Zeitung pišu o poteškoćama koje u balkanskim zemljama izazivaju s jedne strane iseljavanje i pad nataliteta, a s druge doseljavanje iz Azije na koje te zemlje nisu spremne. Autor teksta Michael Martens spominje anegdotu s jedne konferencije na kojoj se raspravljalo o opasnosti od izbijanja rata na jugoistoku Europe, pri čemu je jedan sudionik ustvrdio da opasnost ne postoji jer u tim zemljama nedostaje vojnika, prenosi Deutsche Welle.
Autor teksta ne misli da opasnost rata ne postoji tvrdeći da i dobro naoružane specijalne postrojbe mogu učiniti puno zla, ali da te zemlje ipak muku muče s nedostatkom vojnika. Kao primjer navodi Srbiju. „Srbija se primjerice već nekoliko godina jako naoružava, raketama, dronovima i protuzračnim sustavima iz Kine i Rusije, koji bi uskoro trebali biti dopunjeni francuskim borbenim zrakoplovima Rafale, to je jedan dio slike.
Drugi je da Srbiji, kao i drugim zemljama te regije nedostaje vojnika koji znaju upravljati tom skupom tehnikom. Tako srpska vojska ima, istina, više od 300 tenkova, ali za najviše jednu trećinu ima osposobljene posade”, tvrdi FAZ. Kao razlog navodi to što časnici rado prelaze u gospodarstvo i što je malo podmlatka, jer vojni poziv nije više tako privlačan i jer se rađa sve manje djece. Uz to se navodi da iseljavanje još zaoštrava problem, jer „države te regije nisu dovoljno privlačne da zadrže svoje mlado stanovništvo ili privuku migrante”.
Autor članka uspoređuje stanje u Srbiji s onim u Rumunjskoj ili Bugarskoj navodeći da se u tim zemljama nekad uspijeva usporiti iseljavanje iz velikih gradova ili čak okrenuti trend, ali napominje da su te zemlje članice Europske unije. „U šest zemalja zapadnog Balkana, koje još nisu članice Europske unije i nemaju ravnopravan pristup njezinom tržištu i njegove četiri slobode, stanje ne izgleda tako dobro”, piše FAZ, navodeći da za brojne mlade ljude u tim zemljama iseljavanje i dalje izgleda kao najbolja mogućnost.
Smanjenje broja stanovnika utječe i na ponašanje zapadnih investitora, napominje FAZ, obrazlažući da za velike projekte u radno intenzivnim branšama nema dovoljno radne snage. „Jedan zapadni koncern, koji u jednoj balkanskoj zemlji želi graditi veliku tvornicu, dogovorio je zato već prije početka radova da će dvije trećine zaposlenika biti uvezene s Filipina.”
Navodi se da su političari u toj regiji kasno shvatili ozbiljnost demografskog stanja te da se sad natječu oko dovođenja stranih radnika. „Beogradski gradski promet u međuvremenu zapošljava vozače autobusa iz Indije ili Šri Lanke, jer nema domaćih interesenata. Najsiromašnija država u Europi Kosovo za velike projekte je zrakoplovima dovezla radnike iz Bangladeša.”
Ta nova stvarnost će društva u balkanskoj regiji staviti pred teške izazove, upozorava FAZ, jer će doseljenici iz Azije i Afrike rađati djecu, kupovati nekretnine, njegovati svoje tradicije i religije i promijeniti izgled gradova na jugoistoku Europe, na što u toj regiji nisu navikli. „Konfliktni potencijal je očit. Balkan je, istina, multietnički već stoljećima. Ali, priznati da je to područje useljenička regija ili da to mora postati, da bi se gospodarski održala, vlastodršci to teško prihvaćaju”, zaključuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Svijet / Zanimljivosti
VIDEO Žena u zavoju izgubila kontrolu pa skočila iz auta
VOZAČICA u Kansas Cityju izgubila je kontrolu nad vozilom na zaleđenom zavoju u četvrti Briarcliff-Claymont. Zavoj je bio pretežak za sigurno upravljanje, a umjesto da ostane u automobilu i pokuša ga zaustaviti, odlučila je iskočiti iz njega.
Srećom, njezina Honda Accord nastavila je kretanje bez većih posljedica te nije udarila drugo vozilo, već se zaustavila u jarku pored ceste.
Svijet / Zanimljivosti
Vučić od SAD-a moli duži rok uoči uvođenja sankcija: “Malo pomaknite… 15-20 dana”
PREDSJEDNIK Srbije Aleksandar Vučić kazao je danas nakon sastanka sa zamjenikom američkog državnog tajnika za upravljanje i resurse Richardom Vermom kako je zatražio duži rok uoči primjene američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) koje su uvedene jer je ta tvrtka većinski u ruskom vlasništvu.
Vučić je, prema Tanjugu, izrazio uvjerenje da će njegov zahtjev naići na razumijevanje kod SAD-a. Agencija prenosi da je tražio da se “malo pomaknu rokovi…10, 15, 20 dana”.
Vlada Srbije prodala je 2008. NIS ruskom Gazpromnjeftu. Prema službenim podacima, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56.15 posto vlasništva, dok je 29.87 posto u vlasništvu države Srbije, a ostalo u rukama građana, zaposlenih i bivših zaposlenih te drugih.
Rok za promjenu vlasničke strukture je 45 dana
“Nismo mi bili meta, iako će nam to biti slaba utjeha”, kazao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za medije s Vermom u Beogradu, prenosi Tanjug. Ministarstvo financija SAD-a uvrstilo je NIS na popis sankcioniranih osoba i entiteta jučer i rok za promjenu vlasničke strukture je 45 dana.
Verma je nakon sastanka s Vučićem kazao kako je cilj sankcija uklanjanje Rusije iz vlasničke strukture NIS-a, dok će promjena vlasničke strukture NIS-a dovesti do više mira u regiji i diverzifikacije srbijanskih energetskih izvora. On je ustvrdio da Srbija neće trpjeti ekonomske posljedice ako ukloni Rusiju iz vlasničke strukture Naftne industrije Srbije (NIS).
Ponovio je stav Washingtona da su sankcije uperene protiv Rusije, a ne protiv Srbije, navodeći da je NIS samo jedna od 2000 tvrtki u ruskom vlasništvu koje je SAD stavio na “crnu listu”, prenosi agencija Beta. Američki dužnosnik rekao je da je NIS najprofitabilnija tvrtka u Srbiji, ali da taj profit odlazi iz zemlje i da Rusija njime “financira brutalnu agresiju na Ukrajinu”.
On je rekao da je s Vučićem razgovarao o uspostavljanju strateškog dijaloga dvije zemlje, koji će njihove odnose podići na višu razinu. Vučić je kazao da će se Srbija u narednom razdoblju oslanjati na rezerve energenata te da neće biti nestašice plina niti nafte.
Plenković: Želimo da Janaf i dalje opskrbljuje Srbiju
Hrvatski premijer Andrej Plenković podsjetio je u petak kako 95 posto transporta nafte prema Srbiji ide kroz Janaf te da je itekako važan za srpsku energetsku, ali i ekonomsku sigurnost zemlje.
“Nama je važno da ovaj paket sankcija, prije svega u aspektu koji se odnosi na Hrvatsku, a to je NIS, koji je u suvlasništvu Gazprom Nefta, ostavlja 45 dana vremena vlastima Srbije da riješe pitanje vlasništva u tom tranzicijskom razdoblju”, istaknuo je Plenković.
“Interes je Hrvatske da se ovih 45 dana iskoristi kako bi se riješilo pitanje vlasništva. Mi želimo da Janaf i dalje opskrbljuje Srbiju naftom putem Omišlja našim cijevima, jer želimo i ekonomsku i energetsku stabilnost hrvatskog susjeda, i to srpske vlasti znaju”, dodao je.
“Istodobno, mi itekako vodimo računa o poslovanju Janafa, iskomunicirali smo eventualne sekundarne posljedice ovog režima sankcija i na Janaf, i s te strane ćemo osigurati da poslovanje Janafa ne bude nimalo ugroženo”, zaključio je Plenković, izrazivši uvjerenje da vlada Srbije ima dovoljno vremena da riješi to pitanje.
HINA
Svijet / Zanimljivosti
Kusturica udario na Vučića kazavši da je “okupio klovnove oko sebe”, od njegovih izjava se ogradili u RS-u
Kusturica je, bez ustručavanja, prozvao Vučića da je okružen “klovnovima” te da je u posljednjih deset godina uništio ono što je preostalo od nacionalne inteligencije u Srbiji.
Vučić i dvije Srbije
Kusturica je svoje obraćanje započeo analizom trenutne političke situacije u Srbiji, tvrdeći da Vučić svojim djelovanjem stvara “dvije Srbije” – jednu koja je “u njegovim njedrima” i drugu koju čine razne nevladine organizacije i takozvani “slobodni građanski korpus”. Prema Kusturičinim riječima, Vučićeva politika ne samo da polarizuje društvo, već i eliminiše one glasove koji se protive vladajućim strukturama.
“Velika nevolja u mom ličnom primjeru kao građanina Srbije bila je nakon mog protivljenja kopanju litijuma. Neka fantomska organizacija objavila je moj nadgrobni spomenik, označivši 2027. kao godinu moje smrti. Tužilaštvo nije reagovalo, a ni Vučić, što ne mora značiti da je on direktno umiješan, ali njegovo ćutanje sve govori”, istakao je Kusturica.
Kusturica je naglasio kako je bio šokiran što sistem u Srbiji nije reagovao na tako ozbiljnu prijetnju njegovom životu.
Upitao se kako je moguće da u državi u kojoj živi prave nadgrobni spomenik prije nego što je umro i kako je moguće da se javno tužilaštvo time nije bavilo, dodajući da je sve to bila reakcija na njegovo protivljenje eksploataciji litijuma, koju i dalje smatra izuzetno štetnom za Srbiju.
Govoreći o ovom slučaju, Kusturica je istakao da je takva prijetnja simbol urušavanja pravne države i nedostatka adekvatne zaštite građana od “nepočinstava” koja dolaze iz sistema.
Posebnu pažnju posvetio je studentima koji su nedavno pjevali himnu ispred Republičkog javnog tužilaštva i kancelarije glavne tužiteljke Zagorke Dolovac.
“Ta slika je impresivna. Došli su na pravu adresu. Ali, ko je Zagorka Dolovac? Njena biografija tek treba da bude napisana, ali jedno je sigurno – ona je postala amblem za svaku vlast u Srbiji, počevši od Pajtića pa sve do Vučića”, rekao je Kusturica.
Prema njegovim riječima, Dolovac je ključni faktor u procesu prilagođavanja srpskih zakona globalističkim standardima, često nauštrb interesa građana Srbije.
Partizani, četnici i “pobjeda klovnova”
Posebno zanimljiv dio je bila njegova kritika Vučićeve uloge u, kako kaže, “potpunom porazu nacionalne inteligencije”.
Kusturica je kazao da Vučić “drži klovnove oko sebe koji su nekada predstavljali izrazitu snagu nacionalne inteligencije”
Govoreći o ideološkim sukobima u Srbiji, Kusturica je napravio paralelu između partizana i četnika.
“Vlast koja postoji je zapravo simulirala desnicu, a zgražavala se nad postupcima istinske desnice osuđujući ih kao ‘izraziti fašizam’, ili ‘izraziti nacionalizam’. Neko ko je bio desnica odjednom postaje onaj ko u javnom sektoru blokira djelovanje nacionalno orijentisanih partija i inteligencije. U Srbiji su između partizana i četnika pobijedili partizani koji su nekada bili četnici”, istakao je Kusturica.
Reakcija iz RS-a
Uprava Andrićgrada ogradila se od stavova Kusturice saopćeno je iz Andrićgrada, koji je u većinskom vlasništvu Vlade Republike Srpske.
U saopštenju se navodi da lični “stav umjetnika Kusturice ne doprinosi onome što je sad najpotrebnije srpskom narodu, a to su jedinstvo i sabornost oko politika predsjednika Srpske i Srbije Milorada Dodika i Aleksandra Vučića”.
“Podrška onima koji kažu da je bio genocid u Srebrenici i onima koji nas nazivaju svetosavskim govedima je samo lični stav profesora Kusturice. Andrićgad, kao preduzeće u vlasništvu Vlade Srpske, ograđuje se od izjava Emira Kusturice i daje punu podršku predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i njegovoj borbi za slobodnu Srbiju”, navodi se u saopštenju, koje je potpisao predstavnik državnog kapitala u Andrićgradu Nedeljko Elek.
U saopćenju se podsjeća da je Andrićgrad ideja Emira Kusturice za potrebe snimanja filma “Na Drini ćuprija”. Iz Uprave navode da izgradnja Andrićgrada ne bi bila moguća bez podrške predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i finansijske podrške Vlade Srpske koja je za razvoj općine Višegad izdvojila više od 15 miliona KM.
Kusturici su spočitali da je Andrićev institut, na čijem čelu je upravo on, finansiran iz budžeta Vlade Srbije.
“Za otvaranje fakulteta u Andrićgradu, Vlada Srbije izdvojila je milion eura, a Uprava Andrićgrada, kao i Republika Srpska zahvalne su na pomoći koja dolazi iz Srbije”, navodi se u saopćenju.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Trojac u Hrvatskoj priveden zbog kokarde i veličanja RS, dobili paprenu kaznu
Zbog isticanja nedozvoljenih i uvredljivih simbola policija je privela trojicu muškaraca na nadležni sud koji im je odredio novčane kazne, jednom od 1600 eura (oko 3130 KM), a dvojici muškaraca po 1100 eura (oko 2150 KM). Incident se dogodio na području Ogulina u vrijeme obilježavanja Božića po julijanskom kalendaru.
“Policijska uprava karlovačka je na temelju objava na društvenoj mreži provela kriminalističko istraživanje nad 45-godišnjim muškarcem koji je počinio prekršaj iz članka 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Ogulina, tako da je nosio kapu s nedozvoljenim simbolom i tako remetio javni red i mir. Policijski službenici su ga doveli nadležnom sudu uz optužni prijedlog koji ga je presudom proglasio krivim i kaznio novčanom kaznom u iznosu 1600 eura“, javili su danas iz PU karlovačke.
Dodaju da su “nad još dvojicom muškaraca starosti 24 i 30 godina proveli kriminalističko istraživanje za počinjeni prekršaj iz članka 13. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira također na području Ogulina, jer je jedan od njih nosio majicu kojom se remeti javni red i mir, a drugi jer je to snimio i učinio dostupnim javnosti objavom na društvenoj mreži, čime je također remetio javni red i mir”.
“Također su uz optužni prijedlog dovedeni na nadležni sud koji ih je presudom proglasio krivima i kaznio novčanom kaznom u iznosu od 1100 eura svakog, uz oduzimanje majice”, navodi se u policijskoj objavi.
Jutarnji neslužbeno doznaje da je prvi muškarac kažnjen zbog nošenja kokarde, a dvojica zbog majice na kojoj su veličali RSr, jedna ju je nosio, a drugi ga je uslikao i to objavio na Facebooku.
Svijet / Zanimljivosti
Erdogan dao ultimatum Kurdima u Siriji: “Imaju izbor, odbaciti terorizam i predati se ili biti izbrisani”
“S oslobađanjem Damaska od strane sirijske opozicije, separatistički teroristi su sve više stjerani u ćošak i traže nove pokrovitelje. Oni pokušavaju pridobiti one koji ne žele stabilnost u našem regionu, namigujući imperijalističkim silama koje prosperiraju na krvi i suzama” rekao je Erdogan na sastanku svoje Stranke pravde i razvoja (AKP) u zapadnoj provinciji Aydin.
Dodao je da “bez obzira na to šta rade, to je uzaludno i besmisleno”.
Naglasio je da im neprijateljstvo prema Turskoj i Siriji ne donosi nikakav napredak.
“Što više teže separatističkim ambicijama, to su bliže gorkom kraju. Ako se ne suoče s novim realnostima na terenu, njihovo vrijeme će se još više skratiti. Oslanjanje na strane centre moći neće donijeti nikakve rezultate i nikada neće. Teroristi imaju samo dvije opcije – odreći se terorizma i položiti oružje ili će biti izbrisani”, poručio je Erdogan.
Dodao je kako je “nada da region bude oslobođen pošasti terorizma bez daljnjeg krvoprolića i razaranja” naglašavajući važnost mira, razvoja i stabilnosti u “njihovoj zajedničkoj geografiji, koja je predugo bila ispunjena krvlju i suzama”.
“Koraci poduzeti kako u sirijskoj revoluciji, tako i u našoj domaćoj politici, stvorili su priliku da se Turska približi ovom cilju u kraćem vremenskom roku. Od srca težimo ostaviti našoj djeci mirniju, sigurniju zemlju i region u kojem vlada bratstvo”, poručio je Erdogan.
Bashar al-Assad vođa Sirije gotovo 25 godina, pobjegao je u Rusiju nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom 8. decembra, čime je okončana višedecenijska vladavina Baath partije. Preuzimanje vlasti uslijedilo je nakon što su borci Hayat Tahrir al-Shama zauzeli ključne gradove u munjevitoj ofanzivi koja je trajala manje od dvije sedmice.
Nova administracija, na čijem čelu se nalazi Ahmed al-Sharaa, preuzela je kontrolu nad zemljom.
Svijet / Zanimljivosti
Vlada Srbije nakon američkih i britanskih sankcija: “Goriva imamo za tri mjeseca”
Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević poručio je da građani Srbije još uvijek ne treba da brinu, iako su sankcije Sjedinjenih Američkih Država Naftnoj industriji Srbije (NIS) veliki problem.
On je istakao da su obezbijeđene rezerve goriva za naredna tri mjeseca.
“Nema mjesta panici. Vladi predstoji težak posao da donese odluku koja će biti u srpskom interesu”, rekao je Vučević, dodajući da će se u narednim danima znati koje aktivnosti će biti preduzete i šta Srbija mora da uradi.
Vučević je naglasio da će Srbija istovremeno morati voditi razgovore s Amerikancima i Rusima. Ključni sastanak obavit će, prema njegovim riječima, predsjednici Srbije i Rusije, Aleksandar Vučić i Vladimir Putin, koji će odrediti pravac daljnjih dešavanja.
“Sa ‘Gaspromom’ smo u pregovorima o gasnom aranžmanu, bez kojeg nećemo imati grijanje u velikim gradovima niti dovoljno struje”, upozorio je Vučević.
Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država objavilo je danas sankcije protiv NIS-a u sklopu najnovijeg paketa usmjerenog na firme pod ruskim vlasništvom.
Kasnije se sankcijama pridružila i Velika Britanija.
-
USKprije 6 dana
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
USKprije 6 dana
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
USKprije 7 dana
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 6 dana
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed
-
BiHprije 6 dana
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom