Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Osvrt iz Hrvatske: Zašto Izetbegović Abazoviću oprašta relativizaciju genocida?

Published

on

Je li se aktualni crnogorski premijer dr. Dritan Abazović na komemoraciji u Potočarima otvoreno svrstao uz Beograd relativizirajući do neprepoznatljivosti srpski genocid nad Bošnjacima u Srebrenici? Ili naprosto dr. Dritan nije dovoljno velik doktor da bi neprimjetno primijenio bruxellesku retoriku neprepoznavanja žrtve i počinitelja, pitaju se u susjedstvu u analizi Slobodne Dalmacije.

Naime, dvojica dužnosnika EU-a zaduženih za komemoriranje srebreničkog genocida, visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell i povjerenik EK-a za proširenje Oliver Varhelyi, već su lani iz svoje komemoracijske poruke izostavili oznake “srpski” i “bošnjački”, ponovivši to i ove godine. Istodobno podučavajući kako je “naša dužnost sjećati se genocida u Srebrenici”.

Doktor globalizacije sa sarajevskog Univerziteta i ambiciozni crnogorski političar albanskog podrijetla, stvoren u zapadnim političkim “laboratorijima”, Dritan Abazović samo je otišao korak dalje od svojih učitelja. Poručio je s komemoracije u Potočarima da se u Srebrenici dogodio ” genocid nad nevinim žrtvama, ne nad Bošnjacima, već nad ljudima”. I još k tome da ga “nisu počinile vojske, već politike, politike zla, smrti i prijevara”.

NEGACIJA GENOCIDA

To što je crnogorski premijer Abazović izgovorio zapravo jest negacija genocida, nasuprot presudama Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, nasuprot presudi Međunarodnog suda pravde i nasuprot utvrđenim činjenicama. A te činjenice kažu da je cilj srebreničkog genocida bio: trajno eliminirati Bošnjake/Muslimane s tog područja (sustavnim ubijanjem muškaraca), da je plan osmišljen u vodstvu Republike Srpske (Radovan Karadžić), da je izvršenje povjereno vojsci Republike Srpske (general Ratko Mladić), a da ga je operativno vodila obavještajna služba VRS (general Zdravko Tolimir) podrijetlom iz KOS-a JNA.

No Dritan Abazović, dakako, nije uhićen zbog negacije genocida, prema zakonu koji je u BiH nametnuo visoki međunarodni predstavnik. A i reakcije na njegovu poruku bile su tek lokalne i skromne. Reagirala je, doduše, bošnjačka udruga “Majke Srebrenice”, ali gotovo ispod glasa. Ni približno onako snažno kako su reagirale kada je bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u javnost iznijela obavještajne procjene o desetak tisuća radikaliziranih islamističkih “spavača” u BiH. Neospornog bošnjačkog političkog lidera Bakira Izetbegovića nije osobito uznemirila Abazovićeva relativizacija genocida. I sve je završilo Dritanovom Twitter isprikom “Majkama Srebrenice” u kojoj “priznaje” da je to bio “genocid nad Bošnjacima”, i dalje isprazno mudrujući da “svako djelo zavisi od svog cilja”, a da je njegov cilj – mir…. Uz mir, konstanta Dritanova djelovanja jest – borba protiv nacionalizama.

Istodobno dok je tako benevolentno prešla preko Abazovićeve relativizacije genocida, bošnjačka politika i njezina aktivistička scena nesmiljeno su se obrušile na Josipa Juratovića, zastupnika SPD-a u njemačkom Bundestagu. Josip Juratović, podrijetlom Hrvat, neskrivenih jugofilskih sklonosti i predani SPD-ov borac protiv “svih nacionalizama”, godinama je bio osvjedočeni bošnjački prijatelj, glavni govornik na komemoraciji srebreničkim žrtvama u Stuttgartu, a osobito je omiljen bio zbog svojih kritika “hrvatskog nacionalizma”. Trebalo je tako biti i ove godine. Pozvan je još u ožujku kao glavni govornik, da bi ga nekoliko dana uoči komemoracije bošnjačka aktivistica Nermina Zolj obavijestila kako ne može govoriti na skupu i dodatno ponizila porukom da može doći kao privatna osoba, slušati glavne govornike – Bakira Izetbegovića i Željka Komšića. Istodobno su bošnjački aktivisti protiv donedavnog prijatelja Juratovića pokrenuli nesmiljenu medijsku kampanju.

‘HLEBINAC’ JURATOVIĆ

Kada i kako je predani borac protiv nacionalizama Juratović postao neprijatelj broj 1. bošnjačkih boraca protiv nacionalizama? U trenutku kada je u njemačkom Bundestagu zatražio da se u rezoluciji o BiH, koju je pokrenuo njegov stranački kolega bošnjačkog podrijetla Adis Ametović, kao osoba koja pridonosi destabilizaciji BiH uz Milorada Dodika i Dragana Čovića, izrijekom imenuje i – Bakir Izetbegović.

Jer za Juratovića, pripadnika “hlebinske” škole boraca za građansku državu, svi su “nacionalizmi” jednako neprijateljski. Za Dritana Abazovića, problem je crnogorski “nacionalizam” u Crnoj Gori. Ali nije mu problem bošnjački nacionalizam u BiH, baš kao niti srpski ili albanski u cijelom “regionu”. To je ta – građanska država na zapadnobalkanski način. U ime te balkanske građanske opcije etnički Albanac Abazović destabilizira Crnu Goru, da bi u sklopu projekta “Otvoreni Balkan”, u dogovoru sa Srbijom i uz europsku potporu (svjesnu ili nesvjesnu), gradio Balkan podijeljen na srpsku i albansku sferu. Uz rusku i tursku potporu.

Etnički Bošnjak Adis Ahmetović pritom u Bundestagu brani “građanstvo” Bakira Izetbegovića. A “građanin” Izetbegović u ime višeg panislamskog cilja oprašta Abazoviću “slobodniju” interpretaciju srebreničkog genocida, koji ionako često koristi tek kao puko političko sredstvo. Crnogorci i Hrvati u BiH u toj su “građanskoj” koncepciji predestinirani “nacionalisti”. A destabilizacija Crne Gore i BiH izvjesna je posljedica. Možda baš tim redoslijedom piše Slobodna Dalmacija.

Svijet / Zanimljivosti

Osuđen diler narko kartela čiji je šef državljanin BiH: Prodao oko 80 kilograma droge

Published

on

By

U Regionalnom sudu u Salzburgu u četvrtak, 25. aprila, osuđen je državljanin Austrije (30), za kojeg se navodi da je balkanskih korijena, a koji je godinama radio za narkobosa iz Bosne i Hercegovine.

Austrijski mediji navode da je on bio posrednik u većem narko lancu, te je navodno tokom posljednjih godina prodao oko 80 kilograma droge.

Ovaj osuđeni je jedini pripadnik ovog narko klana koji je odmah po hapšenju priznao sve što mu se stavlja na teret, dok su ostali krivicu priznali tek na sudu.

 

Riječ je o mladiću koji se bavio elektronikom, ali koji je vremenom izgubio posao jer se odao narkoticima. Baš zbog ovisnosti počeo je da radi za bh. narkobosa.

Mediji prenose da je riječ o kriminalnoj organizaciji koja je razotkrivena u policijskoj akciji Operacija Ahil. Kako prenosi Krone, radi se o bandi koja je iz Slovenije u Austriju prokrijumčarila stotine kilograma droge. Šef ovog zloglasnog klana je državljanin BiH koji je u martu mjesecu osuđen na deset godina zatvora.

Njegov diler, koji je danas osuđen, za ovu kriminalnu organizaciju je radio od početka 2019. do maja 2023. godine, a ulična vrijednost droge koju je preprodao iznosila je između 500.000 i 800.000 eura, pišu Nezavisne.

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

Srpski plaćenik: Oslobađao sam Mariupolj, bio ranjen, a sad me Rusi žele protjerati

Published

on

By

SRPSKI plaćenik Aleksandar Jokić, koji se borio na ruskoj strani u Ukrajini, snimio je videoporuku upućenu ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Požalio se kako nema rusko državljanstvo, zbog čega bi mogao biti protjeran u svoju matičnu zemlju, piše Lenta.ru.

Ako bude protjeran u Srbiju, prijeti mu 25 godina zatvora jer je sudjelovao u ratu u stranoj državi. Jokić je naveo da je zbog svojih ratnih zasluga dobio niz odlikovanja, uključujući medalju za oslobođenje Mariupolja. Tvrdi da je bio i ranjen.

Kazao je kako je postrojba u kojoj se borio rasformirana i da su druge jedinice odbile potpisati ugovor s njim. Poručio je da bi želio ostati u Rusiji i nastaviti braniti ruske interese u zoni “specijalne vojne operacije”.

Srpski plaćenik: Oslobađao sam Mariupolj

Političar obećao pomoć

Zastupnik iz Državne dume Aleksandar Hinštajn obećao je da će se pronaći rješenje. “Kolege iz ministarstva unutarnjih poslova već rade na rješavanju problema. Srbinu će se izdati privremeni azil. Situacija je malo složenija jer on nije sklopio ugovore s ministarstvom obrane, već s dobrovoljačkim formacijama Donjecke Narodne Republike (DNR)”, kazao je.

Dodao je da je već stupio u kontakt sa šefom DNR-a Denisom Pušilinom i da će uskoro predsjedniku poslati peticiju da Jokiću dodijeli rusko državljanstvo. Potvrdio je da je Rusija u četiri navrata odbila dodijeliti državljanstvo Jokiću, piše Index.hr.

Početkom siječnja predsjednik Vladimir Putin potpisao je dekret o dodjeli ruskog državljanstva strancima koji su potpisali ugovor o služenju u ruskim oružanim snagama i članovima njihovih obitelji.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Našim prijateljima iz islamskih zemalja nije drago kada glasaju za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Published

on

By

Vidimo da je na male zemlje pritisak uočljiviji i snažniji. Mi smi mali i nije lako da se tome suprotstavimo, kaže Vučić

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u New Yorku da je tokom današnjih razgovora sa zemljama azijsko-pacifičkog regiona objasnio sve razloge zbog čega je Srbija protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici i da su mnoge zemlje to razumjele i govorile da bi trebalo da se usaglase stavovi, ali da odlaganje ne zavisi od Srbije.

– Nastavićemo borbu, ima rezultata ali je teško, mali smo za najmoćnije sile, ali istinu ne možete da pobedite silom i za nas to znači, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.

On je rekao i da nije optimističan po pitanju toga da će uspjeti da spriječi izglasavanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, ali da ga to neće spriječiti da nastavi da se bori.

– Znao sam to od početka, da je to gotovo nemoguća misija, ali to ne znači da smete da se ne borite. Ono što vi čuvate i branite i ono na šta ste se zakleli svom narodu i građanima, to je svetinja i za nas najvažnije, a ne strah pred silom i snagom onih koji su mnogo veći i jači od nas, rekao je Vučić u izjavi novinarima u New Yorku gdje je prisustvovao sjednici Vijeća sigurnosti UN o Kosovu.

On je naglasio da su sa svima razgovarali i objasnili situaciju.

– Ja moram da vam kažem da u svim grupama postoji ogromna rezervisanost prema postupku i mnogi naši prijatelji iz islamskih zemalja, čak i kada glasaju za, nije im drago, jer im je jasno da povređuju prijatelja, rekao je Vučić i dodao i da su i po tom pitanju mnogo toga uradili i podigli ugled Srbije.

– Vidimo da je na male zemlje pritisak uočljiviji i snažniji. Mi smi mali i nije lako da se tome suprotstavimo. Veliki smo posao uradili u UN. Imali smo sastanak sa predstavnikom Brazila, sada sa Gutteresom, sa specijalnim savetnikom UN za pitanje genocida, sa još pet, šest evropskih zemalja koje bar možemo da pitamo da ne budu protiv nas, rekao je Vučić novinarima.

Nastavi čitati

Najčitanije