Connect with us

BiH

Ovo su biografije SDA-ovih nosioca izbornih lista: Svi su već na funkcijama, Bišćanin Dedić na poziciji federalnog ministra i državnog zastupnika

Published

on

Predsjedništvo Stranke demokratske akcije (SDA) je na redovnoj sjednici održanoj 30. juna, potvrdilo kandidatske liste za Opće izbore koji će biti održani 2. oktobra 2022. godine.
Predsjedništvo SDA je na toj sjednici donijelo odluku da je kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda Bakir Izetbegović, ujedno i predsjednik ove stranke.

Osim toga na sjednici je utvrđeno ko će biti nosioci izbornih lista za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u pet izbornih jedinica, što je ujedno i najviši zakonodavni organ Bosne i Hercegovine.

Kako je potvrđeno, nosioci izbornih lista za PD Parlamentarne skupštine BiH su: Šemsudin Dedić (Izborna jedinica 1), Šerif Špago (Izborna jedinica 2), Alma Čolo (Izborna jedinica 3), Nermin Mandra (Izborna jedinica 4) i Denijal Tulumović (Izborna jedinica 5).

Source portal provjerio je biografije navedenih lica i uvjerio se da je riječ o kandidatima koji su već dobro poznati bh. javnosti te da su svi oni i ranije obnašali značajne funkcije na različitim nivoima vlasti u BiH. U nastavku izdvajamo osnove iz biografije ovih pet SDA-ovih kandidata koji su, kako smo naveli, delegirani za najviši zakonodavni organ u Bosni i Hercegovini.

Šemsudin Dedić
 je nosilac liste za Izbornu jedinicu 1. Za Dedića, kao i za ostale kandidate moći će glasati svi birači čije je prebivalište na sljedećim mjestima: Velika Kladuša, Cazin, Bihać, Bosanska Krupa, Bužim, Bosanski Petrovac, Sanski most, Drvar, Ključ, Bosasnko Grahovo, Glamoč, Livno, Kupres, Tomislavgrad.

Dedić je na Općim izborima 2018. godine sa 14.290 glasova ušao je u PD Parlamentarne skupštine BiH. Osim toga, obnaša i funkciju federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Dedić je rođen 05.10.1973. godine u Bihaću, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli diplomirao 2000. godine i stekao zvanje diplomiranog ekonomiste. Postdiplomski studij iz oblasti poslovne ekonomije, smjer finansijski menadžment, završio 2010. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, te stekao zvanje magistra ekonomskih nauka. Doktorsku disertaciju na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Bihaću uradio je na temu „Utjecaj budžetske politike na makroekonomsku stabilnost zemalja u razvoju“.

Pripravnički staž je obavio u Carinarnici Bihać. Od 2001. do 2004. godine zaposlen je u Carinskoj upravi Federacije BiH na poslovima stručnog saradnika za istrage. Od 2004. do 2005. godine bio je stručni savjetnik Odjeljenja za internu reviziju Uprave za indirektno oporezivanje BiH-Središnji ured u Banjoj Luci. Od 2005. do 2007. godine obavljao je dužnost  ministra finansija u Vladi Unsko-sanskog kantona, a od 2007. do 2011. godine premijera Unsko-sanskog kantona. Od 2011. do 2014. godine bio je zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Aktuelni federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i zastupnik u PD Parlamentarne skupštine BiH.

Šerif Špago je nosilac liste za Izbornu jedinicu 2 u što se ubrajaju sljedeće osnovne jedinice: Prozor, Jablanica, konjic, Posušje, Grude, Široki Brijeg, Grad Mostar, Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac i Ravno.

Špago je rođen 1968. godine. Završio je Vojnu VSS VII stupanj 1989. Bio je zastupnik u Skupštini HNK od 2010. godine, ujedno i predsjednik Kluba SDA i Kluba Bošnjaka u Skupštini HNK od 2010-2014. godine. Predsjedavajući Skupštine HNK bio je od 30.04.2014. do 20.11.2014 i od 29.12.2014. do 03.12.2018., dok je trenutno na poziciji zamjenika predsjedavajućeg i to od 03.12.2018. U aprilu mjesecu ove godine SDA je na sjednici Glavnog odbora dobila i novog potpredsjednika stranke, i to upravo Šerifa Špago.

Alma Čolo je nositeljica izborne liste ispred SDA za Izbornu jedinicu 3  u koje se ubrajaju: Ilijaš, Hadžići, Ilidža, Novi Grad Sarajevo, Vogošća, Centar Sarajevo, Stari Grad Sarajevo, Novo Sarajevo, Trnovo (FBiH), Pale (FBiH), Foča (FBiH) i Goražde.

Čolo je aktuelna zatupnica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Rođena je 15. januara 1961. godine u Sarajevu. Završila Osnovnu školu i Prvu gimnaziju u Sarajevu. Pravni fakultet u Sarajevu upisala školske 1979/1980 godine i diplomirala 1983. Na istom fakultetu odbranila Magistarski rad na katedri za Krivično pravo 03. juna 2009. godine i stekla zvanje magistra pravnih nauka. Pravosudni ispit položila 1993. godine, a stručni ispit za rad u organima uprave 1987. godine. Bila je na funkciji delegata u Domu naroda PS BiH u mandatnom periodu 2006 – 2010, dok je trenutno zastupnica u PD Parlamentarne skupštine BiH.

Nermin Mandra nosilac je izborne liste ispred SDA za Izbornu jedinicu 4 koju čine sljedeće osnovne izborne jedinice: Doboj Jug, Tešanj, Maglaj, jajce, Dobretići, Žepče, Zavidovići, Donji Vakuf, Travnik, Zenica, Kakanj, Vareš, Olovo, Bugojno, Gornji Vakuf, Novi Travnik, Vitez, Busovača, Fojnica, Kiseljak, Visoko, Breza, Kreševo i Usora.

Prema posljednjim izbornim rezultatima Mandra se našao na trećem i četvrtom mjestu od svih kandidata SDA za Parlament BiH sa osvojenih 14.830 glasova.

Inače, Mandra koji je aktuelni državni zastupnik, bivši je načelnik Kaknja. Rođen je 17. decembra 1969. godine u Kaknju. Mašinsku tehničku školu je završio u rodnom gradu, a mašinski fakultet u Sarajevu. Član SDAje od njenog osnivanja. Početkom rata je bio dobrovoljac Armije BiH. Prvo radno iskustvo stekao je u JP „Radio Kakanj“. Tu je od 1994. do 2001. radio kao direktor i urednik. U razgovoru sa novinarima je rekao da je tada imao „simbolična primanja“. Potom je tri godine radio u Termoelektrani „Kakanj“. Na poziciju ministra za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline u Zeničko-dobojskom kantonu imenovan je 2003. godine. Tu se zadržao puna dva mandata. Budući da je sačuvao radno mjesto, 2011. godine se ponovo vraća u Termoelektranu. U ugovoru mu je, kako kaže, pisalo da četiri godine može obavljati druge poslove ili pozicije mimo angažmana u ovom preduzeću. Tu je mogućnost iskoristio početkom 2007. godine kada se na nešto duže od mjesec dana vratio u Termoelektranu, a nakon toga je počeo drugi mandat u Vladi ZDK. Za načelnika Kaknja izabran je 2012. Četiri godine kasnije se na tri dana vratio u Termoelektranu kako bi sačuvao posao. Na narednim lokalnim izborima je ponovo izabran za načelnika, ali je na pola drugog mandata izabran za zastupnika u Parlamentu BiH. Mandra ima po jedan stan u Kaknju i Sarajevu te vikendicu u Bijelom Polju kod Kaknja. Vozi Touarega kojeg je procijenio na 49.800 KM. Živi u Kaknju, oženjen je i ima dvoje djece.

Denijal Tulumović nosilac je izborne liste ispred SDA za Izbornu jedinicu 5 koju čine sljedeće osnovne izborne jedinice: Odžak, Šamac, Orašje, Gradačac, Doboj Istok, Gračanica, Lukavac, Srebrenik, Tuzla, Čelić, Teočak, Banovići, Živinice, Kalesija, Sapna, Kladanj i Brčko Distrikt BiH.

Prof. Dr. med. sci. Denijal Tulumović je rođen 25.12.1959. godine u Živinicama, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. U januaru 1995. godine je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Tuzli. Zaposlen je u Klinici za interne bolesti, Odjeljenju za nefrologiju i dijalizu JZU UKC Tuzla, gdje obavljao funkciju Načelnika klinike od 2003. do 2019. godine, dok je u petom mjesecu ove godine imenovan za novog vršioca dužnosti direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Od 2016. godine bio je zamjenik predsjedavajućeg OV Živinice, dok je 2018. godine zastupnik u Parlamentu Federacije BiH. Broj osvojenih glasova: 12.991. Također, Tulumović je bio i bivši premijer Tuzlanskog kantona.

source

BiH

Muškarac iz BiH preminuo u Medini nakon što je obavio Umru sa porodicom

Published

on

By

Izudin Karalić iz Novog Travnika preminuo je u Medini.

Prije desetak dana, zajedno sa svojom porodicom, krenuo je na put u Saudijsku Arabiju kako bi obavio Umru.

Nakon što je uspješno obavio ovaj sveti obred, Izudin se uputio u Medinu, gdje je, nažalost, preminuo.

U Medini će mu biti klanjana dženaza-namaz, a tijelo će biti ukopano u mezarju Bekijja, jednom od najpoznatijih i najsvetijih mjesta za muslimane.

Termini dženaze-namaza bit će poznati nakon što se završe sve potrebne proceduralne radnje, piše Crna hronika.

Nastavi čitati

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije