
USK
Policajac za pet dana 70 puta uzeo mito: Potvrđena optužnica protiv dva komandira Uprave policije USK-a te protiv dva policijska službenika

Četvorici uposlenika Policijske stranice Bosanski Petrovac, o kojima smo ranije izvještavali da su rutinski uzimali mito, namještali sistem za saobraćajne prekršaje i propuštali kamione sa bespravnom sječom šumskog bogatstva, sudiće se pred Općinskim sudom u Bihaću.
POMOĆ SIPA
Postupajući tužilac u ovom predmetu Adnan Tulić, inače zamjenik glavne kantonalne tužiteljice, sazvao je jučer u Bihaću pres-konferenciju povodom potvrđivanja optužnice.
– Sud je 9. maja u cijelosti potvrdio optužnicu ovog tužilaštva i to protiv dva komandira Uprave policije USK-a Nermina Mahmutspahića i Šemsudina Dedića, te protiv dva policijska službenika Elvedina Džiguma i Slavka Šobota, saopćio je Tulić.
Optuženima se stavlja na teret da su od 2019. godine do oktobra 2020. na području Bosanskog Petrovca počinili veliki broj koruptivnih djela i to prvenstveno policijski službenik Elvedin Džigum, za kojeg je ovo tužilaštvo, provođenjem posebnih istražnih radnji zajedno sa pripadnicima SIPA u vrijeme postojanja osnovane sumnje, dokumentovalo čak 70 slučajeva primopredaje mita ili dara. Desilo se to u svega pet dana praćenja, dok bi cjelokupan opus uzimanja mita morao biti ogroman.
– Radi se o krivičnim djelima primanja dara i zloupotrebe položaja, a sama optužnica sadrži 90 tačaka u konstrukciji sa pet produženih krivičnih djela. Suština je u tome da je provođenjem istrage utvrđeno da se u Bosanskom Petrovcu od vozača kamiona sa šumskom oblovinom, takozvanih šticara, konstantno i kontinuirano uzimao novac, kako im se ne bi pisali prekršajni nalozi. U drugim slučajevima je utvrđeno takozvano sređivanje kazni, precizirao je tužilac Adnan Tulić.
Podsjećamo, Kantonalni sud u Bihaću je prvostepenom odlukom na kazne zatvora zbog krivičnog djela primanja dara i drugih oblika koristi osudio nekadašnjeg direktora Unsko-sanskih šuma Dževada Muslimovića na tri i po godine, ali i druge šefove u preduzeću. Fadil Šehić i Enes Karić su osuđeni na dvije, Rasim Mehmedović na godinu i dva mjeseca, Fahir Sirćo na godinu i mjesec, te Sabahudin Solaković na kaznu zatvora od deset mjeseci.
Nakon žalbi, Vrhovni sud Federacije BiH ukinuo je ovu presudu, te kompletan predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje. Tokom suđenja, vlasnici privatnih firmi za eksploatisanje šume svjedočili su da su davali mito, a iste osobe pojavljuju se kao davaoci mita osumnjičenim policajcima u ovom predmetu.
– Ovo je jedna od najvećih optužnica visoke korupcije u praksi ovog tužilaštva. Uz ovaj predmet, podigli smo veliki broj optužnica protiv svih vozača kamiona i motornih vozila koji su policijskom službeniku davali novac. U 99 posto slučajeva oni su priznali krivnju i zaključili smo sporazum te je najveći broj ili pravosnažno osuđen te će u daljem krivičnom postupku biti predloženi kao svjedoci u predmetu protiv ovih optuženih policijskih službenika, naglasio je Tulić.
SNIMCI NE LAŽU
Na pitanje kako su sakupili dokaze, tužilac Tulić je priznao da su imali pomoć lica koja su imala motiv da se stane ukraj korupciji u policiji.
– Koristili smo informatore, lica koja su tajno, a po nalogu ovlaštenog suda i koristeći našu tehničku opremu, snimala ta krivična djela u momentu dok su se ona dešavala, kazao je Tulić ne imenujući suradnike.
U ranijim izvještajima pisali smo o slučaju Milice Latinović, koja se borila protiv korupcije u svojoj policijskoj stanici, upravo u Petrovcu, zbog čega je i sama predmet disciplinskog postupka.
oslobodjenje
USK
Besana noć za Sanjane: Voda prodrla u zgradu općine, ugrožena bila i arhiva grada

Kako je sinoć izvijestila RTV Sana, podzemne vode su poplavile podrumske prostorije Općine Sanski Most i ugrozile arhivski materijal koji je uskladišten na tom mjestu.
Provedena je akcija spašavanja dragocjene arhivske građe.
Zbog podzemnih voda posebno teška situacija je bila na desnoj obali Sane, a tokom noći su angažovane pumpe za izbacivanje vode i podizani nasipi od vreća ispunjenih pijeskom.
Olakšicu je u toku noći pustilo opadanje vodostaja. Tako je jutros u sedam sati vodostaj Sane iznosio 439 cm, dok je u ponoć iznosio 456 cm. Također i vodostaj Blihe je manji u odnosu na onaj izmjereni u ponoć i jutros u sedam sati je iznosio 134,8 cm.
USK
Ključ na ivici poplave, vodostaji rastu, vreće s pijeskom spriječile katastrofu


USK
Obustavljen saobraćaj na putu Prijedor-Sanski Most, u Cazinu selo Hušići potpuno odsječeno

Obilne padavine i porast vodostaja rijeka u nekoliko gradova u Bosni i Hercegovini izazvali su velike probleme. U Sanskom Mostu stanje je alarmantno zbog rasta vodostaja reke Sane, što prijeti ugrožavanju stanovnika i infrastrukture. Prema posljednjim podacima, vodostaj Sane iznosi 445 cm, a 2014. godine, za vrijeme velikih poplava je bio 492 cm. Porast Sane zabilježen je i u Prijedoru, a najkritičnije je u Raškovcu, Bišćanima i Sredicama. Najnovije informacije s terena su da je na području Sanskog Mosta proglašeno stanje prirodne nesreće, a alarmantna situacija je i u Ključu. Važno je istaći i to da je kritično i u Prijedoru te je i na ovom području proglašeno vanredno stanje. I u Krajini su zabilježene gdje je najkritičnije u Cazinu – selo Hušići je potpuno odsječeno.
Velike količine padavina tokom noći dodatno su pogoršale situaciju u Unsko-sanskom kantonu (USK), uzrokujući značajan porast vodostaja rijeka i poplave u pojedinim područjima. Prema podacima Kantonalne uprave civilne zaštite USK, vodostaji su u mnogim gradovima i općinama dostigli ili premašili kritične tačke, što je izazvalo vanredne mjere zaštite.
Vodostaj rijeke Une u Bihaću jutros je izmjeren na 86 cm, što je blizu kritične tačke od 100 cm, nakon čega se počinju preduzimati mjere obavještavanja stanovništva o mogućim poplavama. U bihaćkom naselju Ripač, vodostaj Une dosegao je 180 cm, što je prag za izdavanje prvog stepena upozorenja.
“Civilna zaštita Bihaća već je podijelila vreće s pijeskom u rizičnim mjesnim zajednicama – Ripač, Golubić, Mali i Veliki Lug i Pokoj. Situacija je pod stalnim nadzorom, a ekipe su na terenu spremne da reaguju u slučaju daljeg rasta vodostaja”, rekao je pomoćnik direktora Kantonalne uprave Civilne zaštite USK Muhamed Pečenković.
Kritične tačke su u Prijedoru u naseljima Raškovac, Puharska, Gomjenica i Tukovi.
U Prijedoru je proglašeno vanredno stanje budući da nivo Sane konstantno raste.
Rijeka Sana se izlila na dijelu magistralnog puta Prijedor-Sanski Most, a kritične tačke u Prijedoru su u naseljima Raškovac, Puharska, Gomjenica i Tukovi. Vodostaj je od juče porastao za 220 centimetara, a proglašen je prvi stepen odbrane od poplava.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor je nakon sjednice Štaba za vanredne situacije izjavio da se voda izlila i na dijelu ulice Muharema Suljanovića, ali da nema zaplavljenih objekata.
On je istakao da je angažovana neophodna mehanizacija da djeluje u slučaju potrebe na kritičnim mjestima.
“Rijeka Miloševica je u svom koritu i naselja Vrbice i Topolik nisu zaplavljena, što se ranije dešavalo, što znači da je uređenje korita Miloševice dalo dobre rezultate”, rekao je Javor.
N1
USK
U Velikoj Kladuši proglašeno stanje elementarne nepogode


Cazin
Kreće izgradnja ceste u Krajini kojom će se BiH povezati s Europskom unijom

JP Autoceste FBiH objavile su javni oglas radi sporazumnog pribavljanja nekretnina na dionici brze ceste između Bihaća i Cazina.
Ova dionica je dio ceste Bihać – Cazin – Velika Kladuša – Republika Hrvatska, kojom će se krajina povezati na unutrašnjem planu, ali i otvoriti prema Hrvatskoj s jedne strane, i ostatku BiH s druge.
JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar pristupa realizaciji projekta izgradnje dionice Bihać – Cazin, u koju svrhu će se provesti postupak eksproprijacije nekretnina potrebnih za izgradnju uz isplatu odgovarajućih naknada u skladu sa Zakonom o eksproprijaciji FBiH, naveli su iz Autocesta.
Riječ je o pokušaju sporazumnog rješavanja stjecanja prava vlasništva nad određenim nekretninama koje će se izuzimati u svrhu izgradnje dijela brze ceste na dionici Bihać – Cazin – Velika Kladuša – Republika Hrvatska.
Pozivaju se vlasnici nekretnina koji se nalaze na administrativno-teritorijalnom području Grad Bihać: K.O. Kralje, da se jave radi pokušaja sporazumnog rješavanja stjecanja prava vlasništva nad određenim nekretninama.
USK
U Sanskom Mostu proglašeno stanje prirodne nesreće: Potopljeni putevi, odsječena sela…

Krizni štab Općine Sanski Most proglasio je stanje prirodne nesreće, te je stepen odbrane od poplava podignut na najviši nivo, a situacija u pojedinim naseljenim mjestima je veoma kritična.
Prema riječima Besima Delića, načelnika Civilne zaštite, vodostaj Sane je dostigao 450 centimetara, što je za 70 centimetara više u odnosu na kritičnu tačku vodostaja kada se poduzimaju mjere odbrane od poplava.
“Ono što u ovome trenutku može da nam ulije nadu je da vodostaji Sane i njenih pritoka stagniraju ili minimalno opadaju. Tokom protekle noći imali smo enorman rast svih vodostaja, pa je tako Sana rasla 15 do 20 centimetara po satu”, istakao je Delić.
Trenutno najkritičnije stanje je u naseljima Trnova, Šehovci i Poljak, jer je Sana potpuno prekinula saobraćajne komunikacije pa su brojna domaćinstva izolovana.
“U ovome trenutku nemamo informacije da li ima poplavljenih domaćinstava, ali su brojne kuće okružene vodom. Dalji razvoj situacije zavisiće od vremenskih prilika i količine padavina u narednim satima”, istakao je Delić.
Načelnik Općine Sanski Most, Mensur Seferović, kaže kako je situacija kritična i u selu Skucani Vakuf, gdje je nabujala rijeka Bliha odnijela improvizovani most i tako odsjekla dio sela, piše Raport.
Također, teška situacija je i na području Palanačkog polja gdje je odsječeno nekoliko povratničkih sela uslijed velikih akumulacija vode i potopljenog puta.
“Stanje je izuzetno teško i u ovome trenutku preduzimamo sve što je u našoj moći da intervenišemo na kritičnim mjestima i zaštitimo ljude i materijalna dobra. Angažirali smo svu rasploživu mehanizaciju, imamo veliki broj volontera koji se prijavio da pomogne, a tu su i ekipe Kantonalne civilne zaštite koje nam pomažu”, istakao je Seferović.
Korisnicima gradskog vodovoda preporučeno je da, zbog zamućenja, obavezno prokuhavaju vodu prije upotrebe, dok se ne preporučuje upotreba lokalnih vodovodnih sistema.
Prema poslednjim informacijama, pod vodom se nalazi i magistralni put koji sanski Most povezuje s Prijedorom i onemogućen je saobraćaj putničkim automobilima.
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselila Salihović (rah. Bešlaga – Bešo) Edina
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Hairlahović (Mehmeda) Sead – Sedo
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselila Boja (Bajrektarević) hadži Refika
-
BiHprije 6 dana
Stevandić povlači čudne paralele nakon sastanka Cvijanović s Erdoganom: “S Turcima se nismo sukobljavali”
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselio Kapić (Omer) Hasan – Hase
-
BiHprije 5 dana
Hoće li Trojka postati Četvorka: U vlast na državnom nivou mogao bi ući i NES
You must be logged in to post a comment Login