Jasmin Skalić (51) iz Bihaća bavi se golubarstvom više od četiri desetljeća, a njegova ljubav prema ovim plemenitim pticama traje još od djetinjstva. Prve golubove dobio je na poklon sa samo sedam godina i od tada nije prestao baviti se ovim posebnim hobijem.
Za Skalića je golubarstvo više od hobija – to je strast koja traje cijeli život.
– I u najtežim trenucima nisam odustao od golubova, čak ni tokom rata, kada je bilo izuzetno teško doći do hrane. Ljudi nisu imali žita da melju i prave brašno, a ja sam štedio i hranio golubove. Tada sam imao samo desetak ptica, ali nisam odustajao. Već 44 godine uzgajam golubove, priča Skalić.
Danas, kaže on, situacija je mnogo lakša kada je u pitanju ishrana golubova. Na tržištu postoji namjenska hrana koja osigurava sve potrebne nutritivne elemente za svaku fazu razvoja golubova.
– Prije smo golubove hranili kukuruzom i pšenicom, a danas kupujemo hranu koja dolazi iz inozemstva i sadrži čak 20 različitih vrsta žitarica. Za uzgajivače pismonoša, hrana mora biti prilagođena svakom periodu: letenju, mitarenju, leglu. Sve je to sada profesionalno, nema više prostora za amaterizam, pojašnjava Skalić.
Kada je riječ o podršci države, Skalić ističe da sredstva dolaze isključivo s kantonalnog nivoa, dok lokalne vlasti ne pružaju nikakvu pomoć.
– Vlada Unsko-sanskog kantona pomaže kada idemo na takmičenja, ali s obzirom na to da BiH nije članica Evropske unije, moramo tražiti dozvole iz susjednih zemalja. Potrebne su nam veterinarske potvrde da golubovi nisu zaraženi i da su vakcinisani. Sve je to vrlo komplikovano – objašnjava Skalić.
Iako redovno osvaja nagrade, diplome i pehare, Skalić tvrdi da to nije ono što ga motivira u ovom hobiju.
– To je prvenstveno ljubav. Oni koji se ne bave uzgojem golubova teško to mogu razumjeti, kaže Skalić, dodajući da se broj entuzijasta smanjio u odnosu na prijeratno vrijeme.
Danas u Bihaću ima oko 20 uzgajivača golubova, a aktivno se takmiči svega pet.
– Ovo je skup hobi. Sat, senzor, antena i čipovi koštaju preko 1.000 eura, pojašnjava on.
Unatoč izazovima, spreman je podijeliti svoju strast s drugima. Trenutno posjeduje 50 parova matičnih golubova, a ukupno ima oko 250 ptica. Na kraju sezone, kaže, ostane ih oko 150 jer neki golubovi ne prežive povratak ili stradaju od grabljivica.
– Pozivam mlade ljude da nam se pridruže. Imamo i klub, ‘Sportski klub uzgajivača golubova pismonoša Una Bihać‘, koji egzistira kao udruženje građana. Nedavno sam izgradio novi golubarnik, koji je koštao 10.000 KM. Skupo je ali ja to volim i cijena nije bitna, zaključuje Skalić, prenosi Fena.