Connect with us

Magazin

Radimo na tehnologiji koji će omogućiti da ljudski vijek traje do 200 godina

Published

on

BATM se bavi proizvodnjom i prodajom telekomunikacijske opreme, ali se kompanija proširila i na medicinske uređaje

Molekularna biologija je nauka budućnosti te moramo naći način na koji ćemo produžiti naše živote s obzirom da smo sada u eri generativne vještačke inteligencije, izjavio je na posebnom panelu organiziranom na mostarskom sajmu Zvi Marom, osnivač i CEO tvrtke BATM Advanced Communications.

BATM se bavi proizvodnjom i prodajom telekomunikacijske opreme, ali se kompanija proširila i na medicinske uređaje.

Dr. Marom je rekao da brojni svjetski stručnjaci rade na mogućnostima produženja ljudskog života do 200. godine, kazavši da se nada da će naši unuci dočekati tu tehnologiju.

Kao jedan od problema moderne medicine Marom je identificirao problem načina liječenja osoba.

– Recimo da imate osobu koja ima 50 kilograma i žena je, a pozitivna je na stafilokok. Ona će dobiti iste antibiotike kao neki muškarac od 100 kilograma bez obzira na njihovu različitu genetsku kompoziciju – kazao je Marom.

Stoga je istaknuo potrebu da se više novca i resursa uloži u istraživanje molekularne biologije, jer će to omogućiti liječenje bolesti na puno naprednijem nivou.

– To će nam omogućiti da programiramo ljude kao što programiramo silikonske mašine kojima smo dali vještačku inteligenciju. Međutim, programiranje ljudi, čiji su organizmi zasnovani na elementima ugljika, daleko je kompleksnije nego programiranje silikonskih mašina, jer je kod koji nama upravlja puno kompleksniji – objasnio je Marom.

Napomenuo je da je velika prekretnica u medicini postignuta s pandemijom uzimajući u obzir i negativne efekte koje je pandemija imala.

– Prvi put u historiji čovječanstva razvili smo vakcinu koja je zasnovana na RNK tehnologiji. A ta vakcina je razvijena u rekordno brzom roku – kazao je Marom.

Navodi da se budućnost medicine nalazi u napretku četiri grane: molekularne dijagnostike, genetskom inžinjeringu u smislu bioloških lijekova, novim vakcinama na bazi RNK tehnologije i mikrobioma.

Dr. Marom je osnivač i izvršni direktor tvrtke BATM Advanced Communications Limited. Bio je poručnik u Izraelskoj mornarici, a diplomirao je elektroniku na Pomorskoj akademiji i naprednoj pomorskoj zapovjedničkoj školi. Također ima diplomu poslijediplomskog studija medicine na Sackler School of Medicine u Izraelu te magisterij iz industrijske elektronike.

Dr. Marom je u odborima nekoliko nacionalnih i međunarodnih akademskih tijela za računarstvo i komunikacije. Ima bliske veze s vladinim tijelima koja financiraju istraživanja za izraelske tvrtke visoke tehnologije. Od 2017. godine bio je predsjednik Upravnog odbora Izraelske udruge visokih tehnologija i inovacija Udruženja proizvođača Izraela.

Magazin

Njemačka ima brutalne kazne za pranje auta u dvorištu

Published

on

By

ODLAZAK u autopraonicu može biti dosta skup. Kao što pokazuje izvješće njemačke automobilske zaklade za 2019., oko 40 posto vozača pere svoje automobile jednom mjesečno, a gotovo tri četvrtine njih u autopraonici za prosječno 11 eura po pranju ili 130 eura godišnje.

Ako želite uštedjeti trud i trošak i sami oprati automobil kod kuće, možete se suočiti s visokim kaznama u nekim iznimnim slučajevima, piše Fenix Magazin.

Samostalno pranje vlastitog automobila može biti zabranjeno i, ovisno o pokrajini, možete platiti kaznu do 100.000 eura. Razlog tome je tzv. Zakon o vodnim resursima (WHG), koji zabranjuje korištenje otrovnih tvari ili tvari koje onečišćuju vodu koja potom ide u podzemne vode (članak 48. WHG).

Prema tome, prilikom pranja automobila na privatnom posjedu mora se isključiti mogućnost da prljava voda prodre u tlo. Zbog toga je pranje automobila kemijskim sredstvima za čišćenje u vlastitom vrtu ili dvorištu obično zabranjeno.

Postoji rizik od visokih kazni

Budući da zakonodavstvo ne predviđa jedinstvene propise, provedba zahtjeva WHG-a prepuštena je samim općinama. Stoga, dok je u nekim zajednicama pranje automobila čistom vodom dopušteno, u drugim zajednicama to može biti zabranjeno zbog mogućnosti onečišćenja vode ostacima ulja.

Ovisno o pokrajini, kršenje Zakona o vodnim resursima može dovesti do visokih novčanih kazni. Na primjer, kazna za onečišćenje podzemnih voda velikim količinama drugih tekućina koje zagađuju vodu u Saskoj iznosi do 100.000 eura.

Ako planirate oprati automobil, svakako se prethodno trebate informirati u uredu za komunalni red u dotičnoj općini ili odvezite svoj automobil na čišćenje u autopraonicu.

Nastavi čitati

Magazin

Zalijte papriku, paradajz ili krastavce ovom otopinom rast će “kao ludi”

Published

on

By

Ako tek počinjete uzgajati papriku, sadnja može biti teška. Ove mlade biljke imaju specifične potrebe za svjetlom, gnojivom i presađivanjem kako bi dobro rasle i davale mnogo plodova. Kako bi biljke bile bujne, s lijepim listovima, a kasnije s mnogo cvjetova i plodova, morate ih dobro njegovati.

Za to vam može poslužiti i otopina koju ćete sami napraviti od samo tri namirnice koje već imate u svojoj kuhinji.

Sastojci:

1 žlica suhog kvasca

1 žlica sode bikarbone
1 litra tople vode

Postupak:

Pomiješajte sve sastojke. Neka smjesa odstoji dva sata. Razrijedite s 10 litara vode i zalijte biljke.

Kvasac sadrži vitamin B, minerale i druge korisne sastojke. Dodatkom kvasca u tlo povećava se koncentracija dušika i fosfora, a biljke bolje rastu. Soda bikarbona uništava štetne tvari i sprječava pojavu gljivica na biljkama, prenosi krstarica.com.

Nastavi čitati

Magazin

Božo Vrećo: Bilo bi sjajno da predstavljam BiH na Eurosongu

Published

on

By

Bosanski pjevač sevdalinki Božo Vrećo prije godinu je gostovao u jednoj emisiji u Hrvatskoj.
Zapravo se ne bih prijavio, ali ako bi bili uslovi da predstavljam Bosnu i Hercegovinu na Eurosongu, onako kako dolikuje, i mislim da bi to bilo sjajno – rekao je Vrećo za tamošnje medije.
Inače Božo je već godinama u vrhu liste fanova Eurosonga koji glasno navijaju da upravo on predstavlja našu zemlju na ovoj čuvenoj manifestaciji.

Nastavi čitati

Najčitanije