Connect with us

Magazin

Šef Vrhovnog suda napao Severinu: Popularna je i imućna, nije mala i nemoćna ženica

Published

on

Pjevačica Severina Vučković poslala je javno pismo Vrhovnom sudu Hrvatske nakon što je objavio odluku kojom njezina sina vraća ocu Milanu Popoviću. Vrhovni je sud, podsjetimo, u slučaju skrbništva nad dječakom poništio presudu Županijskog suda u Splitu iz 2021. godine, kojom su Severina i Popović dobili zajedničko skrbništvo. Odluku je Vrhovni sud donio s obrazloženjem kako vještaci nisu usmeno saslušani, nego je njihov nalaz bio podnesen pisanim putem.

Severina je u svom otvorenom pismu napomenula da je Vrhovni sud javno objavio odluku prije nego što je uručena njoj. Napomenula je da vještaci nisu saslušani jer se vještakinja Dijanić opravdala bolešću, a vještak Goršić je opravdao nedolazak “nedostatkom kognitivnih i intelektualnih sposobnosti, vezanih upravo za konkretan predmet”.

Navela je i sporne detalje u odnosu s vještakom Vladimirom Goršićem. Istaknula je kako se na njegovo inzistiranje s njim sastala u Maksimirskom parku te da je rekao da je procjena da dijete treba ići njoj, ali da Gzim Redžepi (javnosti poznat kao prijatelj pokojnog gradonačelnika Milana Bandića) ne bi bio sretan zbog toga i da on (vještak) može izgubiti posao zbog toga. Podsjetila je i na sudski postupak koji se zbog navodnog pritiska na vještaka vodi protiv Redžepija. Sugerirala je da se radi o “udruženom kriminalu” s ocem poticateljem, posrednikom Gzimom Redžepijem i izvršiteljem Vladimirom Goršićem.

Severina je na kraju Vrhovni sud upitala radi li se o proceduralnoj greški, udruženom kriminalu ili korupciji.

Index je razgovarao s predsjednikom Vrhovnog suda Radovanom Dobronićem. Novinare je zanimalo kako komentira Severinine tvrdnje.

“O ovome ništa ne bi trebalo pisati”

“Nisam vidio nikakvo pismo, nisam previše spreman davati izjave. Proučit ću… Nisam oduševljen ni time što se o tome puno piše jer je to obiteljski spor o povjeravanju djeteta. Ne znam uopće kako je došlo do toga da se toliko piše o takvim stvarima. Ja ne tvrdim ništa, ali govoriti o tom predmetu je osjetljivo. Severina je nacionalna heroina, no ja nisam sklon takvom načinu iznošenja u javnost i nije mi previše drago da se piše o takvim obiteljskim sporovima. O tome se u pravilu ne treba pisati”, rekao je Dobronić te medijima preporučio da ne pišu o slučaju.

Budući da su iznesene ozbiljne optužbe, novinare je zanimalo kako tumači konkretnu odluku Vrhovnog suda o ukidanju presude kojom je Severina dobila skrbništvo nad sinom i kako se takvo rješenje suda kojem je na čelu odražava na dječaka koji bi se, po odluci, trebao vratiti ocu. Vrhovni je sud odluku koja dovodi do vraćanja skrbništva isključivo ocu donio zbog proceduralne greške tijekom suđenja jer vještak nije dao iskaz usmeno na raspravi.

“Ja to sad točno ne znam. U načelu, ne treba o tome pisati… Ne bih to komentirao, ni što radi Severina. To je stvar o kojoj nitko ne bi trebao govoriti. Što se tiče vještačenja, to je kristalno jasno, vještak mora dati iskaz usmeno na ročištu. Molim vas kao medij da se jednom promijeni praksa, puno se govorilo i o Goranu Ivaniševiću, a o obiteljskim stvarima ne bi ništa trebalo pisati”, smatra Dobronić.

Šef Vrhovnog suda, dakle, smatra da ni Severina o ovome ne bi trebala govoriti javno, niti da bi mediji trebali pisati o slučaju. Što bi onda Severina, koja očito smatra da je učinjena nepravda, a iznosi i optužbe za korupciju, trebala učiniti?

“Može se obratiti predsjedniku suda, može se obratiti meni. Ovaj način na koji se sada o tome govori… Manje-više svaka majka i otac su na te stvari osjetljivi. Ovako se piše jer je to Severina. Nisam tome sklon uopće kad su u pitanju obiteljski sporovi, naročito djeca. Ne znam kako je uopće došlo do toga. Nije mi simpatično da ona kao majka na taj način govori u javnosti, nije mi to simpatično. Treba znatno reducirati pisanje o pitanjima te vrste. Nije osnovano načelno sumnjati u sudske odluke, naročito Vrhovnog suda”, kazao je Dobronić.

Greški ima i u rješenju Vrhovnog suda

Upiitan je li i Vrhovni sud učinio pogrešku u svom rješenju. Naime, osim što je u anonimiziranom rješenju Severinu oslovio pogrešnim inicijalima S.K, na što je ukazala sama pjevačica, Index je u rješenju uočio još jedan detalj. O ključnom argumentu za poništenje presude Vrhovni sud sljedeće: “Propisano je, dakle, da vještak redovito nalaz i mišljenje mora dati usmeno na raspravi, a hoće li ih prije rasprave podnijeti i usmeno, ovisi o tome hoće li tako odlučiti sud.”

Dobronić je potvrdio da se u tom važnom dijelu rješenja nalazi greška.

“To je pogrešno napisano. U drugom dijelu treba pisati ‘pismeno’, a ne ‘usmeno'”, rekao je šef Vrhovnog suda.

Na opasku novinara da i nije tako neobično da vještaci iskaz iznose samo pismeno kaže: “To je točno, ali većinom u trgovačkom pravu kada se iznosi puno podataka, jer bi to bitno produljilo raspravu. Vještak bi morao biti prisutan na ročištu, to su bitni temelji postupka. To je stvar koja zadire u samu strukturu parničnog postupka, nije puka proceduralna pogreška, nego osigurava ravnopravnost stranaka, da i jedna i druga stranka može ispitati vještaka.”

Dodao je da je ovakvu odluku Vrhovni sud donio zbog pogreške splitskog suda, a da su ovakvi obiteljski slučajevi vrlo osjetljivi i da “to onda stranke u ovakvom postupku teško doživljavaju”:

“Ovo nije odluka o meritumu, to će se tek utvrđivati”, naglasio je Dobronić pa dodao da sudski propust s vještacima “ne treba tretirati kao nebitnu pogrešku”.

Potom se vratio na tezu da se o ovom i sličnim slučajevima uopće ne treba javno govoriti.

“Mi ćemo morati napraviti nekakve promjene, morat ćemo vidjeti s HND-om. Slušamo o Goranu Ivaniševiću, Severini, a o tome u pravilu ne smijemo govoriti ništa. O tome se piše ne znam koliko, to nije dobro”, rekao je pa dodao da “ni od Severine nije dobro” da toliko istupa u javnost o slučaju koji se tiče skrbništva nad njenim djetetom.

Šef Vrhovnog suda optužuje Severinu da zlorabi svoju poziciju

“Ja bih čak rekao da ona to zlorabi. Bilo je optužbi da je ona prijetila, ovom-onom, ne znam kome. To nalaže na oprez. Budite sigurni da nitko nije specijalno protiv nje. Nitko tu nije a priori protiv, ali o tom-potom. Treba biti oprezniji, ljudi su spremni tvrditi koješta. Zna često drugačije ispasti, istina zna biti neugodna pa neki to ne žele prihvatiti, agresivni su. Ne bi u tom dijelu ništa pisao, na mjestu bilo kojeg medija. Na kraju se utvrdi na sudu, pogreške su moguće, u nekim slučajevima su sistemske”, rekao je.

Dodao je da je sistemskih pogreški znalo biti u sudskim postupcima kad je riječ o vještacima iz centara za socijalnu skrb ili psiholozima, o čemu, napominje, govori i izvješće GREVIO-a.

“To se ne događa samo kod Severine, to se sistemski onda događa i drugdje, ne samo Severini”, kaže Dobronić.

“Severinu se ne može smatrati malom i nemoćnom ženicom”

Predsjednika Vrhovnog suda su novinari još zamolili da komentira Severinine optužbe da je moguće riječ o udruženom kriminalu i korupciji budući da je vještak zbog čijeg je iskaza poništena presuda prvo bio za to da se dječak dodijeli Severini pa se želio izuzeti, da bi na kraju bio za to da skrbništvo nad dječakom dobije Milan Popović. U međuvremenu se, napomenula je Severina, dogodio susret vještaka s Gzimom Redžepijem, protiv kojeg se sada vodi sudski postupak po optužnici za kazneno djelo trgovanja utjecajem uvjeravanjem vještaka da ipak preporuči dodjeljivanje skrbništva Popoviću.

“Sve je moguće, samo se ona (Severina, op.a) ne može tu shvaćati malom i nemoćnom ženicom. Ona je vjerojatno najmoćnija u Hrvatskoj, i zato što je jako popularna i zašto što je imućna. Ja bih tu bio jako oprezan”, rekao je na kraju Indexu šef Vrhovnog suda Radovan Dobronić.

Magazin

VIDEO Jurio je motociklom preko 270 km/h, a sada je završio iza rešetaka

Published

on

By

SUD JE KONAČNO donio presudu nad prijestupnikom koji je javnom prometnicom vozio brzinama većim od 270 km/h.

Da stvar bude gora, motociklist Rendon Dietzmann je i objavio video sulude jurnjave na svojem YouTube kanalu Gixxer Brah YouTube, što je bilo ključno u pronalaženju krivca. Nakon tri mjeseca otkako su se mediji raspisali o objavljenoj snimci jurnjave od Colorado Springsa do Denvera, stigla je i presuda. On je spomenutu dionicu prešao za 20 minuta, što je tri puta brže od uobičajenog. Kazaljka brzinomjera nerijetko je pokazivala vrijednost i od 278 km/h.

Policija je objavila da je zaprimila brojne prijave nakon objave snimke te se ubrzo doznalo tko stoji iza kanala i same snimke. Policija je Dietzmanna pronašla u Teksasu još u veljači te podigla niz optužnica, uključujući one za prebrzu i nesmotrenu vožnju. Na koncu je motociklist priznao prebrzu vožnju.

Poznata je i kazna. Dietzmann će morati na dva tjedna u zatvor te će platiti kaznu od 300 USD. Također, morat će platiti troškove ekstradicije iz Teksasa u iznosu od 1996 USD. Dobio je i 12 kaznenih bodova, što znači da neće smjeti upravljati motociklom idućih 12 mjeseci.

Ipak, Dietzmannu neće biti preteško platiti kazne. Vozač je na svojoj web stranici prodavao majice ukrašene svojom fotografijom, a sada nudi majicu sa sloganom “Colorado's Most Wanted”. Uz to, YouTube kanal Gixxer Brah dobio je 25.000 novih pretplatnika otkako je započela ova saga.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Zašto je orah otrovan i zašto se nikada ne smije saditi blizu kuće i drugih biljaka

Published

on

By

Orah spada u grupu voćaka sa jezgrastim plodovima. Orah je voćka visoke biološke vrijednosti i deficitaran je na domaćem i svjetskom tržištu.

Orah se najviše uzgaja u Indiji, Kini, Mandzuriji zatim u predjelima od Himalaja do Sibira na obroncima Kavkaza, u Evropi, Južnoj i Sjevernoj Americi.

Uglavnom u umjereno – toplim dijelovima gdje redovno rađa.

Pored mnogih korisnih osobina koje orah posjeduje u daljem dijelu teksta donosimo nešto o njegovim negativnim osobinama, prenosi Agrosavjet.

Još od davnina naši preci smatrali su orah depresivnim drvetom i vjerovali da se najviše samoubistava događalo baš pod njim.

Iako bi danas mnogi rekli da je takvo shvatanje bilo zasnovano na praznovjerju, savremena istraživanja ipak ukazuju na određene mane ove biljke.

O čemu je riječ?

Orah sadrži hemikaliju koja se zove hidrojuglon koju izlučuje iz korijena u tlo. Ove hemikalije ima i u lišću te drugim dijelovima oraha – grančicama, kori, cvijetu, ovojnici plodova.

Hemikalija hidrojuglon koja inače nije otrovna, u dodiru s kiseonikom oksidira u visoko toksični juglon.

Osjetljivije biljke koje su uzgajane u blizini oraha zbog toga venu, žute ili uopšte ne napreduju u rastu jer im juglon spriječava dotok potrebne energije za metaboličku aktivnost.

Uz sve prethodno rečeno treba zapamtiti: Ne sadite orah blizu kuće. Osim što zaklanja svjetlost orah ima izuzetno jak korijen koji često može postići i podizanje betona oko ili ispod kuće. Stručnjaci savjetuju da orah ne treba saditi ni blizu parkinga pa ni kuće zbog temelja. Naime, njegov korijen ide i do – pet metara u dubinu.

Što uzgajati, a šta ne ispod oraha?

Takođe, u blizini oraha treba uzgajati bilje koje nije osjetljivo na juglon, odnosno, izbjegavati sijati i saditi ono koje je osjetljivo.

Povrće osjetljivo na juglon: paradajz, paprika, krumpir, patlidžan, kupus, šparoga, rabarbara.

Cvijeće: petunija, narcis, krizantema, hortenzija, ljiljani, azalea, biljke iz porodice Ericaceae, Potentilla spp.

Stabla: jabuka, kruška, višnja, kupina, borovnica, bijeli bor, crveni bor.

Biljke koje nisu toliko osjetljive su kukuruz, grah, luk, repa, mrkva, tikvice, vinova loza, breskva, nektarina, trešnja, šljiva, japanski javor, neven i druge.

Ako baš morate uzgajati bilje u blizini oraha, tada je rješenje u povišenim gredicama. Važno je osigurati dobru drenažu i uklanjati cvjetove, lišće i druge dijelove oraha s gredica.

Nastavi čitati

Magazin

Zaboravite na male zelene: Pogledajte kako bi mogli izgledati vanzemaljci (VIDEO)

Published

on

By

Potraga za životom na drugim planetama često se fokusira na potragu za svjetovima koji podsjećaju na naš, s okeanima, šumama i travnjacima. Ali, prema novom istraživanju, možda bismo trebali tražiti ljubičaste planete umjesto plavih ili zelenih. Istraživači tvrde da je ljubičasta boja možda najčešći pokazatelj života na planetama u svemiru.

Iako život na Zemlji postoji već milijardama godina, šume i travnjaci su relativno nova pojava. Tokom većine istorije Zemlje, život je postojao u obliku jednostaničnih organizama. Dakle, ako postoji život na planetama izvan našeg Sunčevog sistema, velike su šanse da su ti organizmi slični onima iz najranijih faza Zemlje.

Biljke koriste hlorofil, što im daje karakterističnu zelenu boju. Međutim, u okruženjima s niskim nivoom kiseonika, dominantni organizmi mogu biti tzv. ljubičaste bakterije. Prema riječima dr Lígie Fonseka Koeljo s Kornel Univerziteta, takva su okruženja vjerovatno najčešća na stranim planetama.

“Ljubičaste bakterije mogu preživjeti u širokom rasponu uslova, što ih čini jednim od primarnih kandidata za život koji bi mogao dominirati na raznim svjetovima”, izjavila je Koeljo. Trenutno nemamo dovoljno naprednu tehnologiju da vidimo planete izvan našeg Sunčevog sistema dovoljno jasno da bismo mogli uočiti ljubičaste diskove. Ali, uskoro bismo mogli biti u mogućnosti otkriti ono što Koeljo naziva “svjetlosnim otiskom prsta“ u spektru koji primamo, što bi ukazivalo da je planeta najsvjetlija na određenim valnim dužinama.

“Moramo stvoriti bazu podataka za znakove života kako naši teleskopi ne bi propustili život ako ne izgleda baš kao ono što susrećemo svakodnevno”, dodala je profesorica Lisa Kalteneger.

Da bi identifikovali dominantne boje u okruženju s niskim nivoom kiseonika, Koeljo i njeni saradnici posjetili su mjesta gdje takvi uslovi preovladavaju, uključujući hidrotermalne izvore, močvare i čak stajaće ribnjake na kampusu. Tamo su pronašli dominantne organizme poznate kao “ljubičaste bakterije”, koje se zapravo pojavljuju u različitim bojama, uključujući nijanse žute i crvene.

Uglavnom, ljubičaste bakterije favorizuju duže valne dužine svjetlosti od većine biljaka, a dio te svjetlosti nalazi se izvan spektra koji možemo vidjeti. Uprkos toj raznolikosti, modeliranje različitih uslova ukazalo je da bi ljubičasta boja ipak mogla biti najčešći pokazatelj života.

Iako je uzbudljivije razmišljati o inteligentnim vanzemaljcima ili šumskim svjetovima punim neobičnih bića, Kalteneger, koja je doslovno napisala knjigu o astrobiologiji, tvrdi da je otkrivanje ljubičastih planeta ključno. Otkrivanje jednog takvog planeta moglo bi značiti da je život u svemiru uobičajan, što bi sugerisalo da bi napredniji organizmi mogli postojati na udaljenijim svjetovima, prenosi “Klik”.

“Tek otvaramo oči prema tim fascinantnim svjetovima oko nas”, izjavila je Kalteneger. “Ljubičaste bakterije mogu preživjeti i uspijevati u tako raznolikim uslovima da je lako zamisliti kako bi na mnogim različitim svjetovima ljubičasta mogla biti nova zelena.” Istraživanje je objavljeno u časopisu “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Nastavi čitati

Najčitanije