Connect with us

USK

Selekciju otpada u Bihaću vrši JKP Komrad, Veladžić: Nama je to sirovina, a ne otpad (VIDEO)

Published

on

U zemljama EU stopa recikliranja iznosi 44 posto, dok u zemljama Zapadnog Balkana tek 3 posto. Međutim, iako smo od evropskih zemalja daleko kad je o tome riječ, aktivno se radi i ulaže se napor kako bi se podigla svijest građana za samorecikliranje i selekciju otpada. Na tom primjeru gubimo navodno milione maraka jer, za razliku od evropskih zemalja, BiH u minimalnim procentima reciklira otpad. Selekciju otpada u Bihaću vrši komunalno preduzeće Komrad.

„Kao društvo smo osviješteni taman toliko u kakvom sad funkcionišemo. Odvajamo određenu količinu otpada, ali to je nedovoljno u odnosu na podatak koji kaže da na godišnjem nivou u Bihaću imamo ukupnu količinu otpada koja broji blizu 20 hiljada tona, a selektivno odvojenog otpada imamo oko 388 tona. Kad se uzme ta razlika, vidi se da su to male količine na ukupnu količinu“, kazao je Muharem Veladžić, šef za tehničku pripremu i razvoj u JKP Komrad u Bihaću.

Kako kaže, bez obzira na cifre, to predstavlja početak i start njihove reciklažne djelatnosti koju su započeli 2010. godine nabavkom horizontalne prese. U prvim godinama poslovanja imali su 40-50 tona korisno iskoristivog materijala – koji oni zovu sirovina, a ne otpad. U 2022. godini cifra broji i do 388 tona.

„Cifre su puno bolje, ali na ukupnu količinu otpada koji se generiše u toku jedne godine to je izrazito malo“, dodaje Veladžić.

Među pozitivnim primjerima koje radi Komrad je i postavljanje kontejnera za selektovaje otpada u gradu Bihaću.

„Mi imamo 25 eko-otoka pored kojih smo postavili i nekih 60 posebnih kontejnerskih posuda za odvajanje stakla. Također, imamo u projekciji i izgradnju podzemnih kontejnera koji će biti u svakom slučaju pomoć odvajanju otpada. Međutim, opet sve ono što mi radimo mora biti u sinergiji sa Gradskom upravom i sa Gradom Bihać, a to znači da ćemo morati uvesti sistem selektivnog odvajanja otpada na samom mjestu nastanka“, naglašava on.

JKP Komrad je u izradi plana prikupljanja otpada koji za cilj čini Bihać mjestom u kojem se neće generisati PET ambalaža i gdje će se odvojiti njih što više.

„Na taj način ćemo se potruditi da takva izuzetno opasna vrsta otpada ne završi na deponiji i vjerovatno ćemo zajedno sa Gradom ići u te projekte gdje će se građanima omogućiti odvajanje PET ambalaže“, kazao je Veladžić za kraj.

Selekcija otpada značajna je i za privrednike ali i turistički razvoj Grada Bihaća.

federalna.ba

USK

Preminuo 7-godišnji dječak Davud iz Bužima: “Jedno maleno biće izgubilo je bitku sa opakom bolešću”

Published

on

By

Srce malenog Davuda Đulića iz Bužima prestalo je da kuca 20. septembra. Ovaj dječak je na Ahiret preselio u 7. godini života.

Dženaza i ukop će se obaviti danas na mezarju Zaradostovo u 14:00 h. Otac, majka i mlađi brat, kao i mnogobrojna rodbina i prijatelji ostali su neutješni zbog gubitka malenog Davuda.

“Bilo mu jeime Davud, taj plemeniti dječak velikog srca čije ime znači voljen. Beskonačno si voljen, Džennete moj, vole te mama, babo i braco. Zauvijek će ostato u našim srcima”, objavila je majka dječaka

Kako je objavljeno na društvenim mrežama dječak je izgubio bitku s opakom bolešću.

“Zlatni je septembar – mjesec podizanja svijesti o dječijem raku..no bitku za život i utrku s ovom opakom bolešću, ovog teškog septembra je izgubilo jedno maleno biće, jedan cijeli mamin i babin svemir, njihov svijet i stariji sin, stariji braco…

Riječi inače jesu moje oružje, ali danas nijedna riječ ne može opisati tugu, bol i emocije koje su nadvladale i savladale svaku logiku, svaki smisao. Ipak, ne mogu reći da život nema smisla, jer On zna zašto i kako, kome i kada, On određuje sudbinu svih nas..

Svjesni smo prolaznosti života i da je ovozemaljski život samo put do onog ljepšeg, boljeg i pravednijeg..ali opet, boli. Boli odlazak malenog bića koje je tek počelo živjeti. Boli bespomoćnost i tuga koju osjećamo prema najbližima, kada im ne možemo pružiti utjehu..Ostala je prazna i jedna sarajevska školska klupa, jedan đak prvak je ostavio sve tuge i boli koje su ga prebrzo odvojile od njegovih najvoljenijih.

Ostala je uplakana i slomljena jedna mama, ponosna što ga je imala za sina ovih sedam godinica. Moja Vernesa..moja najbolja, najiskrenija, ona koja me poznaje bolje od svih, ona koja više nikada neće biti ista osoba. Dovim da im dragi Allah dž.š. podari sabur i strpljenje da zajedno prevaziđu ovu tugu i bol,a vjera u duši je ta koja će ih održati na životu, za svog malenog Ishaka..

Nastavi čitati

USK

Više hiljada ljudi na dženazi bračnom paru Hajdarević

Published

on

By

U Jezerskom kod Bosanske Krupe, danas je klanjana dženaza bračnom paru Hajdarević, Esadu i Almedini, koji su tragično izgubili život u saobraćajnoj nesreći u Austriji.

Ovaj tužni događaj okupio je veliki broj prijatelja, rodbine i mještana iz Jezerskog, Bosanske Krupe i cijele Krajine, koji su došli da se oproste od voljenih.

Esad i Almedina su ostavili iza sebe dvogodišnjeg sina, čija sudbina dodatno slama srca.

Nastavi čitati

USK

Pomozimo mladoj Bišćanki: Merjem je potrebno dnevno 700 eura da nastavi liječenje

Published

on

By

Početkom juna ove godine, organizacija “4 Life” pokrenula je akciju za mladu Bišćanku Merjem Begić, koja se od kraja prošle godine bori sa teškim zdravstvenim problemima izazvanim Lajmskom bolešću i hroničnom boreliozom, posljedicama ugriza zaraženog krpelja.

Zahvaljujući donacijama koje prikuplja ova organizacija Merjem je trenutno na liječenju u bolnici Medicana International u Istanbulu.

“Želim se zahvaliti svima koji pomažu i prate nas u ovoj akciji. Liječenje je dugotrajno i zahtjevno”, kaže njen otac Alem Begić, koji je s Merjem u bolnici, jer ona ne može biti bez stalnog nadzora.

Rekao je i da su poboljšanja vidljiva tek nakon šest mjeseci, a Merjem je prije mjesec dana započela ispravno liječenje zbog čega njeno stanje ne pokazuje veći napredak.

Liječenje dodatno otežavaju terapije koje izazivaju specifične reakcije poznate kao Herx, što znači da njeno već oslabljeno tijelo mora podnijeti dodatne napore.

Iako je to neophodan dio procesa, nije nimalo lako. Također, Merjem pati od hipersomnije, pa provodi do 20 sati dnevno u snu.

Lijek koji bi joj mogao pomoći je veoma skup i dostupan samo u Americi. Troškovi njenog liječenja iznose najmanje 700 eura dnevno, a potrebno je nastaviti akciju kako bi liječenje trajalo najmanje šest mjeseci.

U funkciji je humanitarni broj, a građani pozivom na 17025 mogu donirati 2 KM.

Organizacija “4 Life” je, uz otvoreni humanitarni broj telefona, omogućila i račune za donacije iz zemlje i inostranstva, s kojih se direktno plaćaju bolnički troškovi u Istanbulu.

PayPal:

Office@society4life.com http://paypal.me/society4life

Svrha doznake: P-183 ili za Merjem

Uplate iz dijaspore:

Ime: 4 Life

Adresa: Leonding, Austrija

IBAN – AT40 1860 0000 1044 9825

BIC – VKBLAT2L

Svrha doznake: P-183 ili za Merjem

Uplate iz Bosne i Hercegovine:

Naziv: Ured 4 Life u BiH

NLB BANKA d.d. Sarajevo 132-260-20221387-52

ASA Banka d.d. Sarajevo 134-302-11300001-16

⁠Lične uplate:

Trg zlatnih ljiljana bb

Zgrada pošte (Kancelarija na spratu br. 6) 77220 Cazin

Svrha doznake: P-183 ili za Merjem.

Nastavi čitati

Najčitanije