Connect with us

USK

Šokantni detalji snimljenih razgovora Kladušanina Dine Cezara: “Mama, javio mi se iz zatvora, kaže da nastavimo punim gasom”

Published

on

Organizaciju su međusobno u razgovorima zvali firmom. Firmom je Cezar upravljao autokratski, uživajući strahopoštovanje ostalih pripadnika udruženja. Iako je uhapšen u Njemačkoj 20. decembra 2022., vrlo brzo se u zatvoru domogao mobitela i nastavio voditi operaciju…

Zaključci su ovo analize hrvatske policije i USKOK-a o djelovanju navodne međunarodne organizacije trgovaca drogom kojoj je na čelu bio bosanskohercegovački narkobos Dino Muzaferović Cezar, kojeg, po svemu sudeći, ni zidovi njemačkog i italijanskog zatvora nisu zaustavili u organiziranju niza isporuka kokaina, heroina, hašiša, marihuane, ali i eksploziva i pištolja po čitavoj Europi.

“Nigdje ga nema”

“Dino je tip koji ima 50 hiljada eura kapitala, ali se ne ponaša raskalašeno. Ima sve živo, vile s bazenima, auta po 200 hiljada eura, ali ga nigdje nema. Nigdje ga se ne vidi”, eksplicitno je Muzaferovića u tajno snimljenom razgovoru opisao jedan od njegovih saradnika, piše Jutarnji.

Prije tri dana desecima hapšenja širom starog kontinenta okončana je međunarodna policijska akcija kodnoga imena “DM”, nazvana po Cezarovim inicijalima, a teške optužbe USKOK-a protiv njega trebale bi navodnog narkobosa, barem privremeno, staviti izvan ilegalnog biznisa. Naime, kada je u decembru 2022. uhapšen u Njemačkoj temeljem potjernice BiH, hrvatska policija i USKOK su već mjesec dana tajno snimali telefonske razgovore Muzaferovića i njegovih saradnika.

No, nakon njegovog hapšenja, budući da je završio u njemačkom zatvoru, tajne mjere nad njim su 10. januara ove godine obustavljene. Kako će se pokazati, samo nakratko, jer je policija dobila informaciju da Muzaferović ni u europskim zatvorima ne miruje, već skrivenim mobitelom nastavlja upravljati međunarodnom organizacijom trgovaca drogom. Već 23. januara policija i USKOK traže i dobijaju novi nalog za nastavljanje prisluškivanja Muzaferovića.

“Javio mi se Dino iz zatvora. Ima telefon. Rekao je samo da nastavimo punim gasom bez stajanja. Da prepušta sve meni i neka se borim”, rekao je 7. januara 2023. razgovarajući u svom automobilu M. M. (33), jedan od Muzaferovićevih saradnika, ne znajući da mu je u vozilu “buba”.

Tragikomično je da se taj Muzaferovićev saradnik tako pohvalio – svojoj majci. Potvrde da “Dino doista ima mobitel u zatvoru” postale su ubrzo još konkretnije kroz druge snimljene razgovore njegovih saradnika, u kojima jedan od njih priča drugome da je dobio broj, da ga je zvao, no da “ometači” u zatvoru stalno zuje i da se slabo čuje. U drugim razgovorima, ipak, supruga Muzaferovićeva brata kaže da je Dino njoj povjerio da se brine o iznajmljenim stanovima u kojima se skriva droga te da je odgovorna da sve funkcioniše dok njega nema.

Ubrzo su snimljeni i prvi Muzaferovićevi razgovori. “Jesi prodao ono iz Bosne?”, pitao je Muzaferović M. M.-a. “Jesam. Sve tri su otišle”, odgovara mu M. M., koji je i sam 5. marta završio iza rešetaka u Belgiji. “Stisni onoga Marokanca i neka ta pošiljka bude dobra”, kaže Muzaferović. Također, raspričali su se o Muzaferovićevu “pravnom” statusu, budući da je bilo pitanje kamo će biti izručen iz Njemačke.

Rimski zatvor

Naime, BiH je za njim raspisao međunarodnu potjernicu zbog uzgoja marihuane, a Italija, u kojoj će na kraju završiti, ga je tražila zbog odsluženja jedne stare kazne zbog manje količine kokaina.

“Ja mislim da će me izručit‘ u Bosnu, ne u Italiju, a onda ću ubrzo bit‘ na slobodi”, rekao je Muzaferović, dodajući da mu je u njemačkom zatvoru “k‘o u logoru”. No, Muzaferović nije dobro pogodio gdje će ga izručiti i 24. februara završio je iza rešetaka rimskoga zatvora. Ubrzo se međutim, svojim saradnicima javlja s novog, italijanskog broja.

“Ovo ti je broj mobitela koji od sada koristim”, javio je Muzaferović svojim saradnicima u razgovoru s novog broja, tražeći da mu pokušaju u Italiji pronaći advokata koji mu može srediti kućni pritvor. Osim razgovora samog Muzaferovića, kojih je policija snimila više desetina, snimani su i međusobni razgovori njegovih saradnika, koji iz nekog razloga nisu baš puno pazili na to što pričaju na mobitele, a veliko iznenađenje su im predstavljale i “bube” u automobilima i stanovima. Snimljen je tako i razgovor u kojem M. M. govori o marihuani. “Ako se neko bude interesirao, da znaš da kod mene ima tona. Mogu ti odmah 500 kg isporučit‘”.

I Muzaferovićev saradnik M. M. nabavio mobitel u belgijskom zatvoru

Nakon dva mjeseca komunikacije s Muzaferovićem, i M. M. (33) uhapšen je u Antwerpenu u Belgiji pod vrlo zanimljivim okolnostima. Uhapšen je s Aleksandrom Ivkovićem, zvanim Aco Argentina iz Bileće, te Markom Zvijeri iz Trebinja, a na sebi su imali majice tima za hapšenje policije Kraljevine Nizozemske, policijske lisice, napunjene pištolje te crveno-plave policijske bljeskalice za stavljanje na krov vozila. Kako je novinare obavijestila policija, osumnjičeni su za pripremanje nekog nasilnog krivičnog djela, najvjerovatnije na području Nizozemske.

Međutim, na pitanje kojeg krivičnog djela, policija nije željela odgovoriti. No, da niko od navedenih nije “za zezanciju” može se iščitati iz onoga za što ih se od ranije tereti u BiH. Ivković je jedan od optuženika u postupku protiv dilerske grupe koja je u martu prošle godine u Prijedoru ubila načelnika tamošnje kriminalističke policije Radenka Bašića. Bašiću je nepoznati ubica prišao s leđa kada je išao na posao te mu iz blizine pucao u potiljak.

No, nedugo nakon toga, i to zahvaljujući Interpolu, koji je dostavio podatke sa šifriranih messengera Anom i Sky, BiH policija riješila je slučaj te uhapsila grupu u kojoj je bio i Ivković, no njega se ne tereti za konkretno ubistvo, već samo za prodaju droge. Marko Zvijer, ipak, bio je razlog protesta građana u Trebinju, nakon što ga je lokalni sud pustio iz pritvora.

No, iako je M. M. od marta u belgijskom zatvoru, i on je, kao i njegov navodni šef Muzaferović, u tamošnjem zatvoru nabavio mobitel te počeo zvati svoje saradnike u RH. Naravno, i ti razgovori su snimljeni. Tako su jednom snimili razgovor u četvero, pri čemu su s jedne strane bili brat Dine Muzaferovića Damir i jedna saradnica, a s druge u zatvorskoj ćeliji M. M. i Ivković.

Posljednja dvojica iz zatvora su davali instrukcije kako da utjeraju dug od nekoga čovjeka iz Pule koji im je bio dužan za drogu.

BiH

Armin Berberović osuđen na 20 godina zatvora jer je na pješačkom prelazu usmrtio doktorice Almu i Azru

Published

on

By

Armin Berberović, koji je u maju 2023. godine na pješačkom prijelazu u Sarajevu usmrtio Almu Suljić i Azru Spahić, osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je za Berberovića zatražilo maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora.Na jednom od ročišta se Berberović izjasnio da nije kriv.

Porodice ubijenih doktorica na izricanju presude (Foto: I. L./Klix.ba)

Optužen je da je bezobzirnom vožnjom, bez položenog vozačkog ispita, te pod utjecajem alkohola i droge, na Marijin Dvoru vozilom usmrtio mlade doktorice.

Berberović je u saobraćajnoj nesreći koju je prouzrokovao pod dejstvom alkohola sa 0,51 promila alkohola u krvi i amfetamina te vožnjom bez vozačke dozvole, usmrtio dvije mlade doktorice Azru Spahić i Almu Suljić, dok je sestra ubijene Alme Edina zadobila lakše tjelesne povrede.

Grad Sarajevo je donio odluku o podizanju spomen-ploče doktoricama Azri Spahić i Almi Suljić koja se nalazi na mjestu nesreće.

Klix

Nastavi čitati

USK

BiH bi do 2027. mogla dobiti aerodrom u Bihaću: ‘Ja vjerujem da je to moguće’

Published

on

By

Obnova bihaćkog aerodroma, omogućila bi masovniji i brži dolazak turista u Unsko-sanski kanton (USK). Ova godina bila je rekordna po broju turista. Samo je Nacionalni park Una posjetilo više od 170 hiljada ljudi. Većina ih prvo stiže na Sarajevski aerodrom, potom idu ka Krajini udaljenoj više od 300 kilometara, navodi BHRT.

 

Godinama se o aerodromu u Bihaću govori, a sada su učinjeni i konkretniji potezi. Naime, Javno preduzeće “Aerodorom Bihać” za vrijednost oko 18 miliona maraka do sada je otkupilo oko 800.000 kvadratnih metara zemljišta. Prema riječima direktora, kao i prema ranijim najavama, ipak postoji mogućnost da prve komercijalne letove aviona u Bihaću vidimo za dvije godine. No, ključnu ulogu u ostvarenju bihaćkog aerodroma igraju i vlasti sa viših nivoa.

ANEL HADŽIĆ, direktor JP Aerodrom Bihać

 

– Mi smo prognozirali da 2027. godine bude ova infrastruktura na pomenutoj lokaciji. Ja i dalje vjerujem da je to moguće. Međutim, mi moramo koordinirano djelovati na nivou države Bosne i Hercegovine. Tu je u pitanju Ministarstvo transporta i komunikacija BiH da bi se to moglo izvršiti u 2027. godini – ističe Anel Hadžić, direktor JP Aerodrom Bihać.

 

Kako ističe, zadnjih godina urađeno je dosta administrativnog posla, neophodnog da bi se moglo krenuti u realizaciju prve faze.

– Mi smo početkom februara ove godine podnijeli da se prvo uradi manji komercijalni aerodorom dužine od 1800 metara na pomenutoj lokaciji, sa modularnim putničkim terminalom – platformom za tri aviona, gdje je određen i prihvaćen referentni avion “AIRBUS” nove generacije. To je avion sa 125 mjesta, može imati opseg unutar 1500 kilometara zračne linije od referentne tačke aerodroma – dalje navodi.

Pozitivni stav iskazuje i gradonačelnik Bihaća, koji napominje da je protekle sedmice Federacija Bosne i Hercegovine za pretvorbu poljoprivrednog u građevinsko zemljište uplatila oko 1,5 miliona maraka, što je otvorilo mogućnost za izdavanje urbanističke suglasnosti.

– Mogu reći da mi zaista imamo jako dobru saradnju sa federalnim nivoom, kada govorimo o izdavanju ovih potrebnih dozvola, ali i sa državnim Ministarstvom prometa i komunikacije koje priprema teren za uvrštavanje aerodroma Bihać u jedan od pet strateških – kaže gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

– Potrebno je izmijeniti neke državne zakone, prije svega Zakon o kontroli bh. neba, jer trenutno je tim zakonom predviđeno da se mogu kontrolirati samo četiri aerodoroma koji postoje u Bosni i Hercegovini, oni su pobrojani. Mi moramo izmijeniti taj zakon na način da otvorimo mogućnost i drugim aerodromima, ukoliko dođe do njihove izgradnje, da se pokriju onim što je obaveza – ističe Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH.

Iako je prema riječima sagovornika proces izgradnje aerodroma težak i zahtjevan i iziskuje dosta vremena, navode da će Bišćani, ako se u narednom periodu stvari nastave odvijati ovim tempom, prometno-zračnim putem biti uvezani sa okolnim zemljama već 2027. godine.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici došli kući za praznike, sada se smrzavaju bez struje

Published

on

By

Mještani dijela sela Brekovica, nadomak Bihaća, već šest godina suočavaju s problemima u snabdijevanju električnom energijom, a situacija je eskalirala posljednjih dana, kada su gotovo svakodnevno ostajali bez struje. Potrošnja energije je povećana zbog dolaska dijaspore za novogodišnje praznike, ali većina domaćinstava i dalje pati zbog nestanaka struje koji im uzrokuju štete na električnim uređajima.

„Tražimo da nam instaliraju jaču trafo stanicu jer trenutna nije u stanju podnijeti opterećenje. Mnogi su ljudi došli kući za praznike i sada se smrzavaju bez struje“, izjavio je Sead Ćehić, predsjednik Mjesne zajednice Brekovica.

 

Iako su višekratni apeli upućeni nadležnim, problem nije riješen, a mještani, poput penzionera Huse Jušića, trpe zbog čestih nestanaka struje. „Imam dijete s invaliditetom i moram ga presvlačiti noću, ali zbog nestanka struje, koristim svijeće jer sustav stalno iskače“, rekao je Jušić.

Iz Elektrodistribucije BiH u Bihaću kažu da su svjesni problema te su još 2021. godine započeli aktivnosti na izgradnji nove trafo stanice i dalekovoda, ali su se susreli s poteškoćama zbog imovinsko-pravnih odnosa. Trenutno se traže sudska rješenja, a do tada mještani apeliraju na racionalno korištenje električne energije.

Nastavi čitati

USK

OS BiH u Bosanskom Petrovcu pomažu u rašćišćavanju puteva, situacija je na pojedinim dijelovima kritična

Published

on

By

Bosanski Petrovac dobio je pomoć pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, koji su, u saradnji sa Štabom civilne zaštite Općine Bosanski Petrovac i predsjednicima mjesnih zajednica, upućeni na najkritičnije lokacije u općini. Cilj ove akcije je pružiti podršku najugroženijim građanima i osigurati osnovne potrebe u izuzetno otežanim uslovima zbog snijega.

Na terenu se trenutno nalazi 30 pripadnika Oružanih snaga iz kasarne Adil Bešić u Bihaću. Oni su angažovani na čišćenju puteva i osiguravanju pristupa starijim i nemoćnim osobama kojima je neophodna dostava hrane i lijekova. Pored vojnika, na raspolaganju je i jedna skip mašina bez lanaca, koja se koristi na blažim terenima, dok se očekuje dolazak velike mašine s lancima do kraja dana.

Savjetnik načelnika Općine Bosanski Petrovac  Senad Husetić  istakao je kako je pomoć dobrodošla, ali da su za efikasnije djelovanje neophodne velike mašine s lancima.

-Trenutno radimo s lopatama jer su prioritetni prilazi starijim i iznemoglim osobama. Vojnici će se večeras vratiti u kasarnu, ali će sutra ponovo doći kako bi nastavili pomagati u čišćenju. Apelujemo na sve koji mogu da nam pomognu teškom mehanizacijom, jer još nismo u potpunosti operativni u tom smislu  – izjavio je Husetić za Fenu.

Općina Bosanski Petrovac zahvalila je i Vladi Unsko-sanskog kantona, na čelu s premijerom Nijazom Hušićem, koja je stavila na raspolaganje sve kantonalne resurse kako bi se što prije pružila pomoć građanima, a očekuje se i dolazak premijera Nijaza Hušića na lice mjesta.

Nastavi čitati

USK

Zrak nezdrav u više gradova, najgore u Bihaću

Published

on

By

Kvalitet zraka jutros je nezdrav u Zenici, Tešnju, Bihaću, Maglaju i Banjaluci, dok je u Sarajevu, Jajcu, Visokom i Kaknju nezdrav za osjetljive grupe, objavljeno je jutros na stranici “Zrak.ekoakcija”.

Indeks kvaliteta vazduha u Bihaću je 197, u Banjaluci 170, u Tešnju 169, u Maglaju 154, a u Zenici 151.

Zbog nezdravog vazduha moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa bolestima srca i disajnih organa, poput astme, dok ostali mogu početi da osjećaju negativan uticaj zagađenja na zdravlje.

Plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe trebali bi da smanje fizičke aktivnosti na otvorenom, a veća naprezanja trebalo bi da izbjegavaju i svi ostali.

Vrijednost indeksa kvaliteta vazduha od nula do 50 je dobar, od 51 do 100 umjereno zagađen, od 101 do 150 nezdrav za osjetljive grupe stanovništva, od 151 do 200 nezdrav, od 201 do 300 vrlo nezdrav i više od 300 je opasan po zdravlje

Nastavi čitati

USK

(VIDEO) Mještani ključkog naselja Velagići u šoku: Ovakve tragične događaje na pamte ni najstariji

Published

on

By

Građane ključke mjesne zajednice Velagići ali i cijele općine duboko je potresla tragična vijest.

Šezdesettrogodišnji Mehmedalija Koljić sinoć je hicem iz vatrenog oružja u njihovoj porodičnoj kući usmrtio svoju suprugu Dijanu, a potom se predao policijskim službenicima koji su u prijepodnevnim satima obavili uviđaj. Šta su bili motivi počinjenja ovoga krivičnog djela, utvrdit će istražni organi.

Mještani Velagića su u šoku i ne mogu vjerovati da se ovakvo što dogodilo.

Njihov sugrađanin i komšija šezdesettrogodišnjak Mehmedalija Koljić sa suprugom Dijanom živio je četrdeset godina u Sloveniji. Šahbaz Bjelajac, predsjednik Savjeta MZ Velagići kaže kako je za ovaj tragičan događaj saznao na internetu i potresen oštro osudio ovo zlodjelo. Ovo je malo mjesto u kojem se nikad ništa slično nije dogodilo, javlja rtvusk.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije