Connect with us

Magazin

Šta uraditi kada vas ugrize stršljen: Ne pravite ovu grešku, može biti kobna

Published

on

Stršljen je vrsta insekata iz roda osa. Po veličini je znatno veći od njih. Pojedine vrste narastu i do 5.5 cm u veličini.

Žive u gnijezdima gdje jaja iz kojih se izlažu polaže matica. Spadaju u socijalne grupe insekata, ženke radilice vode računa o matici i poseduju žalac.

Ako se ne diraju i ne osete ugroženima neće vas napasti. Kada su napadnute, nanose veoma bolan ubod žalce.

Njihov žalac je takav da se vraća u tijelo i ne ostaje na mkestu ugriza, za razliku od ugriza ose ili pčele. Ovo stršljenu omogućava da preživi napad i izvrši više uboda u jednom napadu.

Posebno su opasni onda kada postoji opasnost po gnijezdo, kada mogu lučiti feromone koji privlače sve stršljenove iz gnijezda u obranu.

Koji su simptomi ujeda stršljena?

Otrov koji luče, i koji se ubacuje u organizam tijekom ugriza, može dovesti do pojave jakog bola i reakcije kože ali i cijelog organizma, pogotovo ako je više ugriza.

Tegobe do kojih dolazi nakon ugriza stršljena mogu se podijeliti na fizičke i psihičke.

Fizička reakcija na ugirz stršljena zavisi od mjesta ugriza.

Ugrizi po ekstremitetima su bezopasniji od ugriza u predjelu glave i vrata. Posebno su opasni ugrizi koji se jave u predjelu usne šupljine.

Stršljeni imaju običaj da izdube voćku kojom se hrane. Ako se ne obrati pažnja, ne vidi se stršljen koji se hrani i zagrize se voćka može doći do po život opasnog ugriza u predjelu usne šupljine.

Nakon ugriza mogu se javiti:

– Crvenilo i oteklina na mjestu ugriza. Ova reakcija može se širiti po koži i zahvatiti i desetak centimetara. Sama po sebi i dalje ne predstavlja alergijsku reakciju već samu reakciju kože na toksin koji je ugrizom unesen.

– Bol na mjestu ugriza je očekivana reakcija. Bol se kreće od blagog bola koji može potrajati i do nekoliko sati i izgubi se sam od sebe do jakog bola koji ponekad pacijenti opisuju “kao da ih je netko šakom udario na mjestu ugriza”.

– Pečenje na mjestu ugriza može biti posebno izraženo, najčešće se opisuje kao žarenje koje se, kako vrijeme prolazi pojačava.

– Može se javiti malaksalost i vrtoglavica, što je često posljedica straha od samog događaja.

– Ako dođe do prave alergijske reakcije, dolazi do pojave crvenila i koprivnjače koja se širi po cijelom tijelu, osećaja gušenja, oticanja grla vrata i na kraju gubitka svijesti. Srećom ove reakcije su rijetke.

– Ako je ugriza više za očekivati je da će tegobe i simptomi biti izraženiji. Ugriz jednog stršljena je u glavnom bezopasan pogotovo ako nemate ranije zabilježene alergijske reakcije, piše b92.

Zašto postoje i psihičke reakcije na ugriz stršljena?

U narodu postoji uvriježeni ali i opravdani strah od ovih insekata. Događa se ponekad da pacijenti gube svijest usred straha i panike nakon ugriza. To se događa iako sam ugriz nije opasan, nema veće reakcije po koži niti alergijske reakcije.

Iz tog razloga treba pacijentu kojeg je ugrizao stršljen pristupiti polako bez panike. Najbolje je odmah staviti ga da legne, provjeriti mjesto ugriza i tlak te krenuti s terapijom ali i promatranjem. Promatranje može potrajati i po nekoliko sati i u interesu je pacijenata iako nema izražene reakcije.

Što bi trebalo uraditi ako vas je ugrizao stršljen?

Kao što smo već naglasili probajte da ne paničarite. Ugriz stršljena, iako bolan, je najčešće bezopasan.

Pokušajte da se bez panike, trčanja, agresivnog mahanja ruku i ubijanja stršljena udaljite od njega odnosno njih. Ne treba vam da uplašeni stršljen pozove svoje prijatelje.

Kada ste se našli na sigurnoj udaljenosti:

1. Mjesto ugriza dobro isperite hladnom vodom i sapunom.

2. Mjesto ugriza polijte hladnom vodom ili stavite led u krpu i hladite mjesto ugriza kako biste smanjili oteklinu i upalu.

3. Popijte neki od lijekova iz roda antihistaminika kako biste smanjili vjerovatnoću za razvoj alergijske reakcije.

4. Nakon što ste ohladili mjesto ugriza, možete ga namazati nekom od krema koje sadrže kortikosteroid ili antistaminike.

5. Bol možepotrajati i nekoliko sati, pa ako je izražena i ako nemate alergiju možete popiti neki od lijekova za bolove iz roda paracetamola ili ibuprofena.

6. Ako se ipak loše osjećate, krenulo se širiti crvenilo, oteklina, bol, javite se u najbližu hitnu pomoć ili neka vas netko od vaših od ukućana odbaci u najbližu hitnu pomoć radi daljnje njege.

Kako spriječiti ugriz stršljena?

Stršljen vas neće ugristi ako se ne osjeti ugroženim. Najbolje je da njih i njihovo gnijezdo zaobilazite u širokom luku.

Ako vam je sletio na ruku ili ušao u kuću, bez panike lagano ga sklonite i izbacite. Imajte na umu da su to samo insekti koji su pošli negdje svojim poslom ili su privučeni voćem koje se našlo na vašoj terasi.

Nisu ciljano došli kod vas da vas ugrizu ma koliko njihov zvuk letenja bio strašan.

Magazin

Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?

Published

on

By

DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.

Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?

Dva vozila idu ravno, a jedno skreće

Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.

Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.

Index.hr

Continue Reading

Magazin

Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo

Published

on

By

TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.

Izbjegavala je muškarce

Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.

Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.

Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.

“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.

Zaslužna je i genetika

Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.

Index.hr

Continue Reading

Magazin

Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura

Published

on

By

Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.

Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.

Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.

Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.

Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.

Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.

Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.

U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.

Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.

Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.

Continue Reading

Najčitanije