BiH
Sudu BiH dostavljena ovjerena kopija Dodikovog otpusnog pisma i zatraženo odlaganje suđenja na neodređeno
Sada slijedi oporavak s obzirom na složenost i specifičnost operativnog zahvata.
Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću pred Sudom BiH sudi se zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Dodik je prije dva dana pušten na kućno liječenje nakon što je 8. decembra hospitalizovan u Beogradu zbog bolova u stomaku.
Zatim je na društvenim mrežama napisao poruku: “Stigao sam kući u selo svoje. Zahvaljujem ljekarskom timu i osoblju bolnice na profesionalnom odnosu i brizi koju su pokazali. Bitka za zdravlje je posebna i čovjeku lično najteža, zato hvala svima koji su mi pružili podršku. Predstoji mi period rehabilitacije i oporavka.”
Klix
BiH
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
Na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta koja se održava u Strazburu zastupnici su raspravljali o stanju u Siriji nakon svrgavanja sirijskog režima.
U raspravi je učešće uzeo i zastupnik iz Hrvatske Tomislav Sokol. Govoreći na plenarnoj sjednici, Sokol je istaknuo da se EU treba što aktivnije uključiti u sirijsku krizu te je rekao kako je u Siriji sada ostalo nešto manje od 300.000 kršćana, za razliku od prijeratnog perioda kada je na tom području bilo njih milion i po.
Sokol je istaknuo da treba osigurati što brži povratak sirijskih izbjeglica koje su trenutno u Evropi ako se pokaže da se nova sirijska vlada želi ponašati normalno i civilizirano.
“Sirijski režim urušio se brže nego što je bilo ko očekivao. Međutim, sama činjenica da se netko borio protiv Assada ne znači da je taj neko demokrat, uključiv i zaštitnik ljudskih prava. Najjača grupa koja je preuzela vlast u Damasku je HTS (Hayat Tahrir al-Sham op. a.), koju se prije svega može opisati kao ekstremnu i islamističku, a predvodi je čovjek koji je zbog terorizma pet godina proveo u zatvoru. Ako tome dodamo činjenicu da je, od milion i po prijeratnih kršćana, u Siriji danas ostalo njih manje od 300.000 i da su progonima bili izvrgnuti upravo od strane islamističkih pobunjeničkih grupacija, jasno je da nije vrijeme za euforiju”, rekao je Sokol.
Govorio je i o povratku sirijskih izbjeglica.
“EU se treba što aktivnije uključiti u sirijsku krizu i iskoristiti sve metode pritiska na novu vlast i njene zaštitnike u Ankari da se zaštite životi i prava kršćana, kao i svih drugih manjina u Siriji. Naravno, ukoliko nova vlada na djelima pokaže da se želi ponašati normalno i civilizirano, treba se osigurati što brži povratak sirijskih izbjeglica koje su trenutno u Evropi, kako bi mogli ponovno izgraditi svoju zemlju”, kazao je Sokol.
Nakon Sokola, za govornicu je stala zastupnica HDZ-a Željana Zovko. I potvrdila zašto je mnogi smatraju radikalnim velikohrvatskim islamofobom.
Zovko je povukla nevjerovatnu paralelu položaja sirijskih kršćana sa kršćanima u BiH nakon dolaska Osmanlija prije više od 500 godina.
“Unatoč radosti koja se može izraziti u slavlju rušenja barbarskog i okrutnog režima, trenutna situacija u Sriji ne daje nam razloga za veselje. Doista, trebali bismo se suzdržati od davanja prednosti sumnjama pojedincima koji su srušili Assadov režim. Mnogi od njih su ratni zločinci i predstavljaju veliku prijetnju manjinama, posebno kršćanima, Druzima i Jezidima. Ne smije biti izbjeljivanja i ne smije se naglo mijenjati stav samo zato što je Assadov režim pao. Radikalizam se neće riješiti radikalzimom. Trenutna obećanja koje su pobunjenici dali prema manjini neće se dugo održati.
Sastanak novog ministra za vjerska pitanja u Siriji s kršćanskim vođama kako bi im bećali zaštitu ne bi trebao odvratiti našu pozornost. Prije mnogo godina u Bosnu su došli Osmanlije i dali im istu dozvolu. A onda su u međuvremenu palili crkve, protjerivali ljude. A to se događa u Bosni i Hercegovini s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni”, kazala je Zovko.
Zalim je pozvala da se imenuje “neko ko će djelovati u Službi za vanjsko djelovanje i u Komisiji, ko će biti punopravni, povjerenik ili predstavnik koji će ići i štititi kršćanske manjine gdje god žive, a ne imati samo neku simboličnu ulogu u Službi za vanjsko djelovanje”.
“Moramo se pobrinuti za vjerske manjine ili ne možemo biti u potpunosti odgovorni za ono što se događa na Bliskom istoku”, zaključila je Zovko.
BiH
Vulić bijesna: ‘Prestanite uzimati ime Milorada Dodika u usta, niste toga dostojni’
Ona se tokom izlaganja najviše osvrnula na riječi uvodničara Mladena Bosića.
“Zgrada Uprave za indirektno oporezivanje u Sarajevu je kao Pentagon, dok su prostorije u Banjoj Luci pune štakora i zmija. Jasno je kakav je to prostor ako je tu za gmizavce prirodno stanište. Bosić bi da zgrada Uprave za indirektno oporezivanje pređe u Sarajevo. Kakav komentar dati kad imate Srbina koji se protivi tome da se zgrada Uprave za indirektno oporezivanje napravi u Banjoj Luci? Ne postoji javna nabavka koja može proći tajno. Priča o kumovskim vezama je populistička. Poslanici su glasali za budžet koji uključuje kupovinu ove zgrade, a onda uvrštavaju deklaracije – šta drugo nego populizam? Ne spominjite ime Milorada Dodika samo kako biste bili u medijima. Mnogi od njih danas trebaju stajati mirno kad govore o Miloradu Dodiku, a posebno Mladen Bosić”, kazala je.
Potom je “opomenula” stranke Trojke jer su njihovi zastupnici glasali da tačka bude uvrštena na dnevni red.
“U ovom domu opozicija su samo SNSD i HDZ, svi ostali su vlast, barem to tako djeluje na osnovu određenih glasanja. Dugogodišnje partnerstvo SNSD-a i HDZ-a leži na temelju sjajnih lidera i da smo uvijek dostojni našim dogovorima. Krajnje je licemjerno ovako se ponašati – malo smo vlast malo opozicija. A, kad treba neke odluke donositi onda je argument ‘mi smo jedna ekipa’. Pa ne možemo malo biti ekipa, malo ne biti”, kazala je.
Upozorila je Bosića da “se skine s vrata onome kome nije do malog prsta” misleći na Dodika.
“Prestanite uzimati ime Milorada Dodika u usta. Niste toga dostojni. Sram i stid da vas bude”, kazala je.
Bosić joj je odmah odgovorio.
“Od gospođice Vulić sam očekivao ovo, ali od vas predsjedavajući nisam da je nećete prekinuti. Očekivao sam lični napad, 100 miliona KM je ogromna cifra. Šta reći o ovoj diskusiji? Gospođica ne zna osnovnu postavku. Banja Luka je sjedište Uprave za indirektno oporezivanje. Konstrukcija da se ja bavim da ona pređe u Sarajevo su imbecilne. Ja ni jedan argument od strane SNSD-a nisam čuo osim ove pljuvačke diskusije”, kazao je.
Vulić je odgovorio i Nenad Grković iz liste Za pravdu i red.
“Najbolje smo saradnju SNSD-a i HDZ-a vidjeli u Derventi, zna ona o čemu pričam. Što se tiče korupcije, i djeca u vrtiću znaju ko je Milorad Dodik. Sjetimo se samo onih riječi ‘gdje si lopove'”, kazao je.
BiH
Isak: Najveća šteta za BiH bi bila da mene uhapse, da se kakav sukob desi, ovi bi političari potpisali kapitulaciju
BiH
Konaković: Veliki korak prema EU, dogovor čelnika u Banjoj Luci i Mostaru ispoštovan na Vijeću ministara
Danas je na sjednici Vijeća ministara učinjen još jedan veliki korak prema Evropskoj uniji, reakcija je ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića činjenicu da je Vijeće ministara BiH upravo usvojilo dva ključna zakona na putu evropskih integracija.
To su Zakon o graničnoj kontroli i Zakon o zaštiti ličnih podataka.
“Usvojen je Nacrt zakona o graničnoj kontroli i Nacrt zakona o zaštiti osobnih podataka.
Dva zakona važna za definiranje pregovaračkog okvira i početak pregovora s EU.
Zakoni su dogovoreni na posljednjim sastancima čelnika u Banjoj Luci i Mostaru, a danas je ispoštovan dogovor na Vijeću ministara.
Puno je lakše biti populist, lakše je svađati se svaki dan, ali to građanima Bosne i Hercegovine ništa ne donosi.
Teže je razgovarati i dogovarati se, ali nikad lakše nismo birali. Za našu zemlju i njen narod”, poručio je Konaković.
BiH
Načelnica Drvara: Srbi u FBiH svakodnevno trpe nepravdu, samo oni razumiju kako je Dodiku
Načelnica opštine Drvar Dušica Runić rekla je da “samo Srbi u Federaciji BiH mogu potpuno da razumiju ponašanje Suda BiH prema predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, s obzirom na to da svakodnevno trpe nepravdu i favorizovanje svega što je nesrpsko”.
Runić je istakla da “sve što je u pravnim sistemima normalno u BiH se zaobilazi i zloupotrebljava, pa tako i zdravstveno stanje predsjednika RS”.
Povodom najave Suda BiH neposredno nakon Dodikove da će tražiti vještačenje medicinske dokumentacije, Runić je poručila da “Sud BiH treba da se bavi rješavanjem predmeta koji su u interesu naroda koji ga plaća da radi pravedno, a ne po nečijim nalozima i interesima”, prenosi Srna.
Ona je u svoje lično i u ime stanovnika Drvara poželjela predsjedniku RS brzo ozdravljenje i vraćanje svakodnevnim dužnostima.
BiH
Dobre vijesti za radnike u FBiH: Ide dodatak od 400 KM i veća minimalna plata
Vlada Federacije BiH pripremila je uredbu koja se odnosi na isplatu pomoći uslijed uvećanih troškova života građanima.
Prema uredbi, Vlada FBiH želi urediti pravo na isplatu pomoći od poslodavca, dinamiku isplate i način realizacije u cilju ublažavanja ekonomskih posljedica prouzročenih porastom troškova života.
Uredba će stupiti na snagu od 1. januara 2025. U članu 2. uredbe stoji da pravo na isplatu i korištenje olakšice, uslijed uvećanih troškova života, ima osoba koja ima zasnovan radni odnos s poslodavcem u skladu s članom 4. Zakona o radu.
Pravo na isplatu pomoći uslijed uvećanih troškova života imaju poslodavci koji ispunjavaju sljedeće uvjete: “registrirani su kao pravne osobe ili samostalni poduzetnici i zapošljavaju osobe iz stavka, redovno isplaćuju plaće i uplaćuju doprinose za zaposlene u skladu s važećim propisima, nemaju neizmirene obveze po osnovi poreza i doprinosa”, navodi se, prenosi Tuzlainfo.
Po zaposleniku 400 KM
U članku 3 stoji da se visina pomoći određuje mjesečno u fiksnom iznosu, i to 200 KM za zaposlenike koji primaju najnižu plaću u skladu s propisima o najnižoj plaći i 150 KM za sve ostale.
Navodi se da poslodavac koji u razdoblju važenja ove uredbe počevši od 1. februara isplati najnižu plaću u skladu s propisima o najnižoj plaći u iznosu od 15% i više u odnosu na plaću za januar “ima pravo na uvećani iznos pomoći iz stavka (1) u iznosu od 400 KM mjesečno po zaposleniku, s tim da ukupan iznos isplaćene pomoći ne smije prijeći iznos od 4800 KM u 2025.”.
Poslodavac može izvršiti isplatu pomoći iz ovog članka u skladu s financijskim mogućnostima i pravilima propisanim uredbom. Poslodavac ne može primijeniti odredbe uredbe tako da radniku umanji plaću koju je imao prije stupanja na snagu uredbe.
Ukupna mjesečna primanja zaposlenika koja obuhvaćaju neto plaću s porezom i naknadom za topli obrok, prijevoz i pomoć propisanu uredbom ne smiju biti niža od 1.200 KM od januara. U članu 4. stoji da se isplata pomoći zaposlenicima može vršiti na jedan od sljedećih načina – mjesečno, najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu za tekući mjesec; tromjesečno, najkasnije do 15. dana u mjesecu koji slijedi nakon isteka tromjesečja, izuzev za posljednje tromjesečje 2025., kada se isplata može izvršiti najkasnije do 31. decembra 2025.
Ključno je da svi zaposlenici imaju pravo na isplatu pomoći koji su zatečeni u radnom odnosu na dan donošenja akta iz člana 7. ove uredbe, bez diskriminacije.
U uredbi je navedeno da je poslodavac dužan do 15. u mjesecu za protekli mjesec u kojem je izvršena isplata pomoći dostaviti nadležnoj Poreznoj ispostavi izvješće o isplati pomoći.
Kolika će biti minimalna plata u FBiH?
Premijer FBiH Nermin Nikšić pojasnio je u razgovoru za Face TV zašto je pripremljena Uredba.
– U ovoj godini smo imali dvije Uredbe. Jedna je išla do 2500 KM, druga do 2700 KM. Kad smo napravili analizu ove druge, jer je u njoj predviđeno da poslodavci moraju izvještavati Poreznu upravu, nekih 230 hiljada radnika od 570.000 je dobilo tu pomoć u ukupnom iznosu od 99 miliona KM. Kad to podijelite, to je za 4 mjeseca 400 KM, odnosno 100 KM po radniku mjesečno. Onda vidite da je to dvije trećine javnih preduzeća, a vrlo malo poslodavaca, kaže Nikšić.
Dodaje da će Uredba koju je Vlada FBiH sad pripremila, podrazumijevati i govoriti o minimalnim primanjima radnika koja će biti obavezna.
– Uredba je pripremljena i predviđa minimalnu platu, kad bude javno znaće se koji je iznos. Ona će se primjenjivati od 1. januara, u februaru će biti plate biti isplaćene po njoj. Biće minimalna plata, biće obavezna pomoć na ime povećanja troškova života, topli obrok i i prevoz. Poslodavci će na to plaćati poreze samo na minimalnu platu, a ostalo ništa. To će trajati do godinu dana, odnosno do donošenja fiskalnih zakona kojima će se smanjiti doprinosi, kaže Nikšić.
Pojašnjava i da se za one koji imaju veću platu može davati ta pomoć.
– Ali to nije obavezno, jer su primanja iznad 1200 KM. Mi hoćemo da zaštitimo 270 hiljada radnika FBiH koji primaju manju platu od 1000 KM , kaže Nikšić.
Ukoliko bi neko pokušao smanjiti plate uoči donošenja Uredbe to neće moći.
– Posljednja isplaćena plata u novembru ne može se smanjivati. Predvidjeli smo neke stvari, a sve će provjeravati Porezna uprava. Predvidjeli smo i da oni koji januarsku platu povećaju svojim radnicima 15 posto, mogu uplatiti 400 KM neoporezivo, kaže Nikšić.
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
Dok Sirijci slave Izrael uzima teritoriju: IDF u dva dana izveo 480 napada širom zemlje
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
Vojni analitičari o tome gdje bi mogao početi treći svjetski rat: Putin traži konflikt u Srbiji i BiH
-
Svijet / Zanimljivostiprije 6 dana
Otkriveno zašto kraljica Elizabeta nije posjetila Izrael: Vjerovala da je svaki Izraelac ‘terorist ili sin teroriste’
-
Cazinprije 7 dana
Svečano otvorenje potpuno novog SM Bingo u Ćoralićima 13. decembra
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na ahiret preselila Avdić (rođ. Kadić) Meleća
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselila Osmanović (rođ. Rekanović) Sadika