Connect with us

USK

Svjedočio Hrizostom koji Bošnjake naziva muslimanima, potvrdio 12. 9. 1995. godine: ‘5. Korpus nije mogao granatirati Ključ’

Published

on

Pred Sudom BiH danas je nastavljen proces protiv Atifa Dudakovića i drugih, a između ostalih svjedočio je Rajko Jević, poznatiji kao mitropolit Hrizostom.

Jević je bio svjedok Tužilaštva BiH, a govorio je o okolnostima srušenih crkvenih objekata na području Bosanskog Petrovca, Ključa, Sanskog Mosta.

Snimak iz 1994.

On je ispričao da je 13. septembra 1995. godine iz Ključa izbjegao u Sanski Most. Tada je obavljao funkciju episkopa Bihaćko-petrovačke eparhije.

Tužiteljicama Vedrani Mijović i Marijani Čobović kazao je da se u Bosanski Petrovac vratio 7. novembra 1996. godine u pratnji engleskog brigadira i njegovog kapelana, te je tada vidio stanje crkvenih objekata.

Istakao je da su od rata pa naovamo obnovili oko 40 hramova, te je spomenuo da su određene crkve, kao onu u selu Tomine kod Cazina, obnovili sami muslimani.

U unakrsnom ispitivanju odbrana, svjedok Jević je odbijao odgovoriti na mnoga pitanja, a i sutkinja Željka Marenić je mnoga pitanja zabranila, pa tako nije odgovorio advokatu Ifetu Feragetu o nacionalnom sastavu stanovništva u Bosanskom Petrovcu, kao ni na pitanje o međunacionalnim odnosima među Hrvatima, Bošnjacima i Srbima 1991. godine. Također, nije odgovoreno ni šta se desilo sa Bošnjacima koji su živjeli u Bosanskom Petrovcu.

– Nije to predmet istrage, ja neću odgovarati na politička pitanja – kazao je Jević.

Također, nije mogao i nije želio reći ništa o srušenim džamijama i katoličkim crkvama, kao ni o činjenici da je protjerano 80.000 Bošnjaka i Hrvata.

Zabranjeno je i pitanje o njegovom napuštanju Međureligijskog vijeća, a potvrdio je da poznaje svećenika Petra Milovca, ali nije mogao reći da li je on pravio popis stanovništva i spiskove za transport.

Također, Feraget je uz dozvolu Suda emitirao snimak iz 1994. godine u kojem govori Hrizostom.

– Mi želimo da se oslobodi cijeli Bihać od okupacije. Mi se moramo založiti da se opština Bihać potpuno oslobodi od islamskih fundamentalista, znači 5. korpusa. Narod koji tamo ima, neka ostane, ali se mora kardinalno promijeniti – kazao je u decembru 1994. godine mitropolit Hrizostom.

 

Ne zna da je u BiH srušeno 614 džamija

Danas je kazao da su za njega islamski fundamentalisti oni koji se pozivaju na Boga, a čine zlo, pše Patria,

Također, u snimku govori o stvaranju srpske države, a danas je kazao da je mislio na Republiku srpsku.

Inače, osim generala Dudakovića, optuženo je još 11 pripadnika Armije Republike BiH kojih se sumnjiči za zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa i Sanski Most te okolnih sela.

Kazao je da se 2002. godine vratio u Bosanski Petrovac kada uspostavlja jako dobre odnose sa muslimanima, među kojima i Hamdijom Lipovačom.

– Tu mislim na ono ljudsko – naveo je Jević.

Kaže da ne zna da je u BiH srušeno 614 džamija, ali da smatra da svaku bogomolju treba zaštititi. Ipak, na pitanje Ferageta zašto govori muslimani, a ne Bošnjaci, Hrizostom odgovara:

“Muslimani su bili do 1991. godine. Kaže se i da su muhamedanci. Vi govorite kako hoćete”, kazao je Jević, koji je u više navrata obraćao se tužiteljicama s pitanjem ‘kakva su ovo pitanja’.

Advokatu Mirsadu Crnovršaninu je potvrdio da su iz Ključa 12. septembra krenula iseljavanja, jer se granatiralo, no da to nije mogao činiti 5. Korpus Armije RBIH.

– 5. Korpus je bio daleko 100 kilometara, ne znam čije su granate. Ali 12. septembra su krenula granatiranja i imali smo prve žrtve u 11 sati. Ne znam s kojih položaja, ali nije moglo od 5. Korpusa – ustvrdio je Jević.

Danas je svjedočio i Edham Veladžić, načelnik CSB-a Bihać, te je govorio o uspostavi centara službi bezbjednosti u Bosanskom Petrovcu, Ključu, kao i o tome da je policija čuvala srpsko stanovništvo te odnosu policije i vojske u tom periodu.

Nastavak suđenja zakazan je za 13. mart kada će svjedočiti četiri svjedoka.

USK

Bihać: Građani zabrinuti zbog sječe drvoreda u Gradskom mezarju Harmani

Published

on

By

Sve više građana Bihaća izražava zabrinutost zbog sječe drveća u Gradskom mezarju Harmani, gdje su stabla postepeno uklanjana, ostavljajući nekadašnji drvored duž staze od ulaza u groblje potpuno ogoljenim. Nekadašnji niz visokih stabala, koji je krasio prilaz mezarju i pružao osjećaj mira i poštovanja, danas više ne postoji.

Armin Amidžić je bio gradski vijećnik u sazivu 2016.-2020. godinene, te direktor Turističke zajednice Grada Bihaća, a sada je ponovo ušao u Gradske vijeće, gdje će naredne četiri godine zastupati stavove političkog pokreta POMAK iz Bihaća. On se osvrnuo na ovu situaciju, izrazivši svoju zabrinutost.

Prema njegovim riječima, prije nekoliko mjeseci uklonjena su sva stabla iz mezarja. Kaže da razumije potrebu za sječom stabala kada ona predstavljaju sigurnosnu prijetnju, ali smatra da bi se u takvim situacijama obično primjenjivala selektivna sječa i nova sadnja kako bi se sačuvao izgled i harmonija prostora.

 

mezarje harmani bihac

FOTO: Fena

-Nisam siguran šta je motivisalo ljude koji upravljaju ovim mezarjom da sječu izvrše na ovaj način, ali i dalje hoću da se nadam da je ova akcija dio šire strategije. Teško mi je povjerovati da će oslobođeni kvadrati biti iskorišteni za nova grobna mjesta, jer bi to bio udarac identitetu ovog mjesta koje nosi širi značaj za našu zajednicu – rekao je Amidžić.

On je izrazio nadu da oslobođeni prostor neće biti iskorišten za dodatna grobna mjesta jer bi to, prema njegovom mišljenju, bilo narušavanje identiteta mezarja koje ima značajnu vrijednost za zajednicu.

Praksa nelegalnih ukopa na privatnim parcelama

Uz problem sječe drveća, Amidžić je skrenuo pažnju i na praksu nelegalnih ukopa na privatnim parcelama uz rub mezarja, gdje se, kako tvrdi, uz znanje odgovornih osoba redovno održavaju dženaze. Smatra da bi ovi nelegalni ukopi mogli predstavljati prepreku budućim razvojnim projektima Grada, poput planiranog uređenja kanala Drobinice u šetalište s biciklističkim stazama.

-Cilj mi nije kritika, već podstaći odgovorne da uz glavnu šetnicu na mezarju, sadnjom novih sadnica, vrate aleju koja će oplemeniti prostor i obnoviti mu harmoniju – dodao je Amidžić.

Predlaže inicijativu za sadnju novog drveća i poziva građane Bihaća da je podrže kako bi se formalizirao zahtjev za ponovno ozelenjavanje mezarja, čime bi se očuvala njegova prirodna ljepota i poštovanje prema prostoru koji ima posebnu simboliku za lokalnu zajednicu.

FENA

Nastavi čitati

USK

Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe

Published

on

By

Jučer je u Velikoj Kladuši pretučen Arijan Jelenović, unuk ratnog zločinca Fikreta Abdića.

Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.

“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.

Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.

“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.

Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.

Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.

Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.

“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.

Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.

Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.

Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.

“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.

Nastavi čitati

Najčitanije