Nova godina donosi brojne promjene, posebno kada su u pitanju putovanja i prelazak granica, kako u Evropskoj uniji, tako i šire. Već od 1. januara 2024. godine, u Šengenskom prostoru počinje s primjenom digitalni granični sistem ulaska i izlaska (EES), dok će se od jula primjenjivati evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS).
Ove mjere imat će značajan utjecaj na sve putnike, posebno one koji dolaze iz trećih zemalja, poput Bosne i Hercegovine, Srbije i ostalih zemalja van EU. Istovremeno, neke popularne turističke destinacije, poput Grčke, Italije i Velike Britanije, uvode nove ili povećavaju postojeće takse za turiste.
Digitalni granični sistem ulaska i izlaska (EES)
Digitalni granični sistem ulaska i izlaska (EES) osmišljen je kako bi poboljšao efikasnost kontrole na vanjskim granicama Šengenskog prostora. Ovaj automatizovani IT sistem zamijeniće postojeći način ručnog pečatiranja pasoša, koji je zastario i nepouzdan. Cilj EES-a je da digitalno evidentira vrijeme i mjesto ulaska i izlaska državljana trećih zemalja kojima je dozvoljen kratkotrajni boravak na području EU.
Sistem će elektronski bilježiti ključne informacije o svakom putniku, uključujući identitet, podatke o putnim ispravama, biometrijske podatke (otisci prstiju i fotografije lica), kao i vrijeme i mjesto ulaska i izlaska.
Putnici koji prekrše pravila boravka biće evidentirani, a njihovi podaci će se čuvati do pet godina, dok će se podaci putnika koji se pridržavaju pravila čuvati tri godine. Ovaj sistem će se primjenjivati u 29 država Šengenskog prostora, uključujući i Hrvatsku. Irska i Kipar nastaviće koristiti tradicionalni način pečatiranja pasoša.
EES će obuhvatiti državljane trećih zemalja kojima je potrebna viza za ulazak u EU, ali i one iz zemalja sa bezviznim režimom, poput građana BiH i Srbije. Osim što će ubrzati prelazak granica, EES ima za cilj suzbijanje prekoračenja boravka, ilegalnih migracija, terorizma i teških krivičnih djela.
Šest mjeseci nakon uvođenja EES-a, počet će i primjena ETIAS-a (evropskog sistema putnih informacija i autorizacije). ETIAS će biti obavezan za državljane oko 60 zemalja koje imaju bezvizni režim s EU, uključujući SAD, Kanadu, Australiju, kao i zemlje Balkana. Putnici će morati putem interneta ili mobilne aplikacije popuniti obrazac i platiti prijavu u iznosu od sedam eura. Dozvola će vrijediti tri godine ili do isteka pasoša. Djeca mlađa od 18 i osobe starije od 70 godina, kao i supružnici, registrirani partneri i djeca građana EU ili Šengenskog prostora, biće oslobođeni plačanja. Cilj ETIAS-a je provjera sigurnosnih rizika povezanih s ulaskom putnika, unapređenje sigurnosti granica i ubrzanje procedura.
Viši troškovi za turiste
Pored novih sistema, turistička putovanja u 2024. godini bit će skuplja. Grčka povećava dnevnu turističku taksu s 0,5 na 2 eura van sezone, dok će tokom sezone (april – oktobar) iznositi čak 8 eura po osobi. Posjetioci Venecije će od aprila 2025. plaćati 10 eura određenim danima u sedmici, dok standardna taksa ostaje 5 eura. Velika Britanija, iako van EU, uvodi elektronsko odobrenje za putovanje koje će koštati 11 eura.
Neka od novih pravila zahtijevaju i dodatne pripreme za duži boravak. Primjera radi, u Francuskoj će za dobijanje boravišne dozvole biti potrebno poznavanje jezika. Ove promjene pokazuju da će naredna godina donijeti dodatne izazove, ali i prilike za sve koji planiraju putovanja.
You must be logged in to post a comment Login