Svijet / Zanimljivosti
U Njemačkoj se od augusta mijenjaju ugovori o radu: Evo što je sve poslodavac dužan napraviti
Prema nacrtu prijedloga Zakona o provedbi direktive EU o uvjetima rada, kompanije postaju obvezne u pogledu dokazivanja i transparentnosti osnovnih uvjeta rada, piše Fenix-magazin.
Za provedbu EU Direktive (EU) 2019/1152 (Direktiva o radnim uvjetima), njemački parlament (Bundestag) donio je odgovarajući nacrt zakona 24. juna 2022., za koji se očekuje da će stupiti na snagu 1. augusta 2022.
Taj prijedlog zakona predviđa značajne promjene, posebice u Zakonu o dokazivanju uvjeta za radni odnos (Nachweisgesetz, NachwG). Volker Serth, odvjetnik specijalist za radno pravo u frankfurtskom odvjetničkom uredu FPS objašnjava da je riječ o implementaciji direktive EU, na koju s političke strane treba očekivati malo primjedbi.
Konkretno, riječ je o EU Direktivi 2019/1152 o transparentnim i predvidljivim uvjetima rada koja se donosi već dvije godine. Obvezuje države članice na stvaranje novih propisa kako bi se zajamčilo transparentno i predvidljivije zapošljavanje, a time i bolji uvjeti rada. Rok za implementaciju direktive istieče 1. augusta 2022. godine.
U aprilu ove godine Savezno ministarstvo rada (BMAS) predstavilo je zakonski prijedlog za izmjenu ili proširenje Zakona o ovrsi na radnom mjestu. U fokusu reforme su obvezni podaci u ugovorima o radu.
Zakon o dokazima: Prvi put donesena je novčana kazna za ignoriranje obveza Poslodavcima se time proširuju obveze informiranja. Bitne uvjete rada moraju se pismeno formulirati, potpisati i predati zaposleniku.
Ne budu li se pridržavali te obveze, prvi put je zaprijećeno novčanom kaznom. Odvjetnik Volker Serth tu činjenicu smatra ključnom inovacijom. Poslodavci se ubuduće mogu suočiti i do 2.000 eura novčane kazne, ako ne poštuju svoje obveze, objašnjava pravni stručnjak.
To nepoštivanje klasificira se kao upravni prekršaj. A uz obvezne podatke, od kolovoza treba dodati da sadašnje ili prethodne informacije moraju biti preciznije i konkretnije: Sastav i razina plaće: to također uključuje naknadu za prekovremeni rad, dodatke, bonuse i posebne isplate kao i druge komponente plaće, od kojih se svaka mora zasebno navesti, te njihov datum dospijeća i vrsta isplate.
Dogovoreno radno vrijeme: to uključuje dogovorene stanke za odmor i razdoblje odmora, kao i sustav smjena, ritam smjena i zahtjeve za promjenama smjena u slučaju dogovorenog rada u smjenama.
Mogućnost dogovaranja prekovremenog rada i njegovih zahtjeva – po dogovoru. Duljina probnog rada, ako je ugovoren. Dogovori o mjestu rada i je li se to slobodno bira. Točni propisi za rad s nepunim radnim vremenom: Između ostalog, to uključuje minimalni broj sati koji se moraju platiti i vrijeme kada se oni moraju odraditi.
Uvjeti u slučaju prestanka radnog odnosa: to uključuje postupke koje poslodavac i zaposlenik trebaju slijediti, barem zahtjev u pisanom obliku i rokove za prestanak radnog odnosa, kao i rok za podnošenje tužbe za zaštitu od neopravednih otkaza. Ugovori o stjecanju prava na daljnje usavršavanje.
Dogovori o tome kako poslodavac ispunjava svoju obvezu da ponudi mirovinski sustav tvrtke. Ugovori o upućivanju radnika na rad u inozemstvo: tu se moraju pismeno navesti i glavni uvjeti rada ako boravak u inozemstvu traje duže od četiri sedmice.
Zakon o dokazima: Novi oblici rada čine reformu nužnom Sve ove informacije moraju biti zabilježene u pisanom obliku u ugovoru o radu ako se stvarno odnose na dotičnog zaposlenika.
Zakon o dokazivanju ugovora o radu do sada predviđa samo nekoliko obveznih pojedinosti – a one su neprezicno.
To uključuje: adresu ugovornih strana, početak rada i trajanje u slučaju ugovora na određeno vrijeme, mjesto rada, radno vrijeme i koliko dana godišnjeg odmora zaposlenik ima pravo.
Uz to, bio je dovoljan i kratak opis posla koji će zaposlenik obavljati. „Osnovni propisi u zakonu o dokazima potječu iz 1991. godine i od tada se puno toga promijenilo u pogledu zakona o radu, a prije svega u oblicima rada koji se već danas prakticiraju“, objašnjava Volker Serth pozadinu reforme.
Samo za Njemačku spominje zakon o radu na nepuno radno vrijeme i na određeno vrijeme, koji zaposlenicima daje nova prava da prijeđu s nepunog radnog vremena natrag na puno radno vrijeme.
Osim toga, otvorile bi se nove mogućnosti fleksibilizacije poslova – bilo u kućnom uredu, kao pokretni oblik rada ili slobodno po radnom vremenu, tako da se radi ovisno o opterećenju. Osim toga, postoje zakonska prava kao što su daljnje usavršavanje i mirovinski program tvrtke.
Sve to također mora biti – ako se primjenjuje ili koristi u pojedinačnim slučajevima – ugovorno evidentirano.
Zakon o dokazima: to se odnosi na stare i nove ugovore Međutim, potrebno je razlikovati stare i nove ugovore. Načelno, novi će se propisi – ako stupe na snagu – u početku primjenjivati na sve ugovore o radu koje poslodavci i zaposlenici sklope od 1. kolovoza 2022. godine.
No, poslodavci moraju i postojeće ugovore o radu na zahtjev radnika dovesti u novi, detaljniji obrazac. To vrijedi i ako dođe do promjena u radnom odnosu koje zahtijevaju novi ugovor o radu. Ako zaposlenik zatraži novu verziju, poslodavac se mora pridržavati sljedećih rokova: Za osobito važne podatke dužan je u roku od sedam dana dostaviti pismenu suglasnost.
Cijeli ugovor o radu s preostalim podacima mora se zatim revidirati u roku od mjesec dana. Iako zakon doslovno ne govori o ugovorima o radu, on samo propisuje da je obvezan osnovni pismeni dokaz o navedenim podacima i da je isti potvrđen potpisom poslodavca i radnika.
No, najočitiji oblik je ugovor o radu, a ne komplicirani dodatni ugovor. Volker Serth savjetuje poslodavce da se što prije obrate Obrtničkoj komori ili odvjetniku s revizijom postojećih ugovora ili predlošcima za nove ugovore. Iako 1. augusta 2022. još nije pravno dogovoren, nema puno prepreka na političkom putu. Osim toga, Njemačka ima obveze koje mora ispuniti kao rezultat odluke EU-a.
Radiosarajevo.ba
Svijet / Zanimljivosti
Vučić unaprijed čestitao neustavni 9. januar: ‘Neka traje vječno’
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić unio je božićnu jelku u zgradu Predsjedništva u prisustvu djece iz Rumunije i Crne Gore, poručivši da je ponosan što se Srbija iz te zgrade borila za srpski narod, posebno na Kosovu, što će činiti i ubuduće, te čestitao neustavni 9. januar, koji slave u manjem bh. entitetu.
“Unaprijed želim da čestitam rođendan Republici Srpskoj. Neka traje vječno i da budemo još bliži i da se više poštujemo i volimo. Sve najbolje vam želim. Sretan Božić i Hristos se rodi”, rekao je Vučić.
Onda se obratio prisutnoj djeci rekavši da je Beograd njihov grad.
Inače, u RS su najavili i ove godine svečanu ceremoniju obilježavanja neustavnog ‘praznika’, što može donijeti samo proširenje crne liste i dodatnu finansijsku dubiozu u kojem se entitet kojem je na čelu Milorad Dodik nalazi.
Svijet / Zanimljivosti
Erdogan: Turci, Kurdi, Arapi i Perzijanci neće nasjesti na igre imperijalista “zavadi pa vladaj”
Erdogan je u Trabzonu kazao da je Turska postigla značajan uspjeh u strategiji odlučne eliminacije terorizma na njegovom izvoru.
Rekao je da je Turska uklonila ekstenziju terorističke grupe PKK s granice zemlje i da je neutralizovala 40 visokorangiranih terorista u 2024. godini.
“Oni (teroristi) nemaju izbora nego predati svoje oružje, napustiti terorizam i raspustiti organizaciju. Druga opcija je suočiti se sa željeznom šakom u baršunastoj rukavici Republike Turske, koja proživljava najmoćnije razdoblje u posljednjih 100 godina. Era oslanjanja na oružje, nasilje, terorizam i igranje igre kantonalnih snova iza koje stoje imperijalisti sada je u potpunosti došla kraju”, kazao je Erdogan.
Rekao je da nova administracija u Siriji pokazuje izuzetno odlučan stav u zaštiti teritorijalnog integriteta i unitarnog ustroja zemlje.
Ističući da su Turci, Kurdi, Arapi i Perzijanci “drevni vlasnici” ove geografije, Erdogan je rekao da su te civilizacije bile zajedno stoljećima, dijeleći zajedničku prošlost.
“Ako Bog da, naša budućnost je zajednička kao i naša prošlost. Iz tog razloga, nećemo nasjedati na igre imperijalista koji koriste taktiku ‘podijeli, vladaj, vladaj’ kako bi okrenuli braću jedne protiv drugih i iskorištavali njihove resurse. Nećemo biti prevareni od strane onih koji žele posijati neslogu u ovim zemljama. Pronicljivošću, mudrošću i strateškom inteligencijom srušit ćemo zidove neprijateljstva koje pokušavaju izgraditi između njih i nas. Nedvojbeno ćemo postići naš cilj Turske bez terorizma, gdje su sukobi, nasilje i nestabilnost u potpunosti stvar prošlosti, kroz jedinstvo i solidarnost”, kazao je Erdogan.
Naveo je da neće dopustiti da se podignu novi zidovi između Turske i braće i sestara s kojim su dijelili istu zemlju i živjeli jedni uz druge hiljade godina.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Izrael za godinu dana uništio skoro 1.000 džamija, tri crkve i 19 groblja
Skoro 1.000 džamija oštećeno je u izraelskim napadima u Pojasu Gaze prošle godine, saopštile su palestinske vlasti u nedjelju.
Ministarstvo za vakufe i vjerska pitanja objavilo je da je 815 muslimanskih bogomolja potpuno uništeno, a 151 oštećena.
U saopštenju se dodaje da je 19 groblja i tri crkve takođe uništeno u izraelskom genocidnom ratu u Gazi 2024. godine.
Na okupiranoj Zapadnoj obali, ministarstvo je prošle godine zabilježilo 256 upada doseljenika u džamiju Al-Aksa u okupiranom Istočnom Jerusalemu.
Oko 2.567 ilegalnih doseljenika ušlo je u kompleks džamije kako bi proslavili jevrejski praznik Hanuku od 25. decembra prošle do 2. januara ove godine.
Ministarstvo je dokumentovalo i izraelske napade na 20 džamija na okupiranoj Zapadnoj obali.
Palestinske vlasti saopštile su da je od početka izraelskog genocidnog rata u oktobru 2023. u Pojasu Gaze ubijeno više od 45.800, a ranjeno više od 108.900 ljudi.
Izrael se suočava sa optužbama za genocid na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u Pojasu Gaze.
Anadolija
Svijet / Zanimljivosti
Vučić: Amerikanci sankcijama ne žele kazniti Srbiju, nego okrenuti na svoju stranu
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je danas da Sjedinjene Države sankcijama Naftnoj industriji Srbije /NIS/ ne žele da kažnjavaju Srbiju, već da je “okrenu na svoju stranu”.
Vučić je ocijenio da će američke sankcije NIS-u najvjerovatnije biti uvedene 10. ili 13. januara, ali da je nepoznanica da li se to odnosi na kompletno rusko vlasništvo ili većinski paket.
On je za RTS rekao da nakon uvođenja sankcija najvjerovatnije više neće biti moguće da nafta dolazi preko Jadranskog naftovoda /JANAF/, ali da će vidjeti sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem da se nafta i dalje transportuje iz Hrvatske do Srbije, koja ima važeći ugovor o tome.
“To nama pravi ozbiljne probleme. Međutim, imamo 85 dana dovoljno dizela i benzina da ne kupimo litar nafte sa strane. Krize u snabdevanju neće biti, snaći ćemo se i u najtežim uslovima. Vojska ima dvostruko veće rezerve dizela, sve smo obezbedili, jer smo o tome mislili na vreme”, rekao je Vučić.
On je objasnio da se još ne zna da li će Amerikanci tražiti da Rusi imaju nula odsto vlasništva u NIS-u ili 40 posto, odnosno da Rusi nemaju većinski paket.
Prema njegovim riječima, Srbija ima novac za otkup i to može da plati odmah i kupi 56,5 posto akcija “Gaspromnjefta”.
SRNA
Svijet / Zanimljivosti
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom
Izraelske snage su u četvrtak zauzele branu Al-Mantara u južnoj Siriji, ključni izvor vode za guvernorat Quneitra. Aktivist Saeed Al-Muhammad izjavio je za The New Arab da je izraelska vojska zabranila kretanje civila u tom području bez dozvole i uspostavila nove vojne tačke, što izaziva strah od moguće krize.
“Okupacija brane Al-Mantara je najopasniji događaj posljednjih dana”, kazao je Al-Muhammad, naglašavajući njen značaj za sigurnost vode u regiji. Upozorio je da bi tenzije u Quneitri mogle eskalirati ukoliko UN ne interveniše kako bi natjerao Izrael da se povuče na granice iz 1974. godine.
Izrael sada zauzima šest glavnih izvora vode, uključujući brane Al-Mantara i Al-Wahda u Siriji, preuzimajući kontrolu nad 30 posto opskrbe vodom u Siriji i 40 posto u Jordanu.
Tokom posljednjih 25 dana, izraelske snage uspostavile su 12 vojnih tačaka u Quneitri, uključujući i one na planini Hermon, koja je vitalni izvor vode za Damask i jugozapadno zaleđe.
Pojačani zračni napadi i uništenje infrastrukture
Pored teritorijalnih zauzimanja, Izrael je intenzivirao zračne napade na sirijsku vojnu i civilnu infrastrukturu. U četvrtak su izraelski avioni bombardovali Naučnoistraživački centar i odbrambene laboratorije Al-Safira kod Aleppa, što je izazvalo snažne eksplozije, piše Klix.
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR), u posljednjih mjesec dana Izrael je izveo 498 zračnih napada, ciljajući vojne instalacije, aerodrome i istraživačke objekte širom Sirije.
Analitičari smatraju da Izrael koristi trenutnu slabost Sirije, koja je još uvijek u procesu obnove nakon više od decenije rata. Sirijska vojska i infrastruktura su teško pogođene, a zemlja se bori da osigura osnovnu stabilnost.
Pojačane izraelske akcije izazvale su pozive na međunarodnu intervenciju radi zaštite suvereniteta Sirije i sprečavanja humanitarne krize. Lokalni stanovnici u Quneitri izrazili su bijes zbog okupacije, dok aktivisti upozoravaju da bi nastavak ovakvih postupaka mogao dodatno destabilizirati regiju.
S obzirom na trenutnu situaciju, daljnja pasivnost međunarodne zajednice mogla bi pogoršati ionako teške uslove za sirijski narod.
Svijet / Zanimljivosti
Misteriozni virus hara Kinom? Kruže snimke bolnica preplavljenih ljudima, sve podsjeća na jedno
Kinom navodno hara misteriozni virus. Na društvenim mrežama pojavile su se navodne snimke bolnica preplavljene pacijentima s maskama za lice i roditelje koji drže bolesnu djecu u dugim redovima. Bilo je i neprovjerenih izvještaja da su krematoriji i pogrebna poduzeća pretrpani.
Uznemirujući prizori i nedostatak službenih komentara naveli su neke da povuku sličnosti s prvim danima izbijanja Covida u Kini, javlja Daily Mail. Lokalne vijesti okrivljuju malo poznati virus nazvan ljudski metapneumovirus (HMPV) — koji inače uzrokuje blagu bolest nalik prehladi — za najnoviju epidemiju, iako službenici to tek trebaju potvrditi. Situacija je slična onoj u zimu 2022./2023. kada je Kinu pogodio val slučajeva mikoplazmalne pneumonije koje je također obično blago.
Ali službeni izvještaji Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti ukazuju na to da obična gripa hara, s 30 posto testova pozitivnih na gripu, a svaka sedma osoba koja je hospitalizirana s teškom respiratornom bolešću bila je pozitivna. Kineska vlada i Svjetska zdravstvena organizacija još se nisu javno pozabavili videosnimkama koje se uvelike kruže društvenim mrežama.
Videozapisi za koje se tvrdi da prikazuju pretrpane bolničke jedinice u Kini počeli su se pojavljivati na internetu oko novogodišnje noći. Tvrde da pokazuju bolnice u Hunanu, pokrajini u centru zemlje, kao i drugim područjima. Aboluowang News, davatelj vijesti sa sjedištem u SAD koji pokriva Kinu, objavio je citate farmera iz provincije Hunan. “Mnogi ljudi su se prehladili”, rekao je. “Oko sedam ili osam ljudi umrlo je ove sedmice na ovom području”, dodao je. Također su objavili i da je direktorica pogrebne firme rekla da su bili dugi redovi. “Sada su dugi redovi za kremiranje”, rekla je.
-
USKprije 2 dana
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 2 dana
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
USKprije 2 dana
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
USKprije 1 dan
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom
-
BiHprije 2 dana
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine
You must be logged in to post a comment Login