Sukob u Ukrajini
Ukrajinci ne znaju što će s najsuvremenijim oružjem: ‘Kao da dobiješ iPhone 13, a koristiš ga samo za telefoniranje‘
Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, zemlje NATO saveza nadograđuju ukrajinski vojni arsenal sve sofisticiranijim naoružanjem, a još više ga se najavljuje, poput naprednih višestrukih raketnih sustava koje su obećale Sjedinjene Države i Velika Britanija.
No, obuka ukrajinskih vojnika o tome kako koristiti opremu postala je značajna i rastuća prepreka s kojom se svakodnevno susreće i mlađi narednik Dmitro Pisanka sa svojim timom, koji barataju starom protutenkovskom puškom koju su kamuflirali mrežom i zelenim grmljem u južnoj Ukrajini, prenosi The New York Times.
Dok gleda kroz nišan, Pisanka je ‘oboružan’ gomilom brojeva i linija koji bi mu, ako se pravilno iščitavaju, trebali pružiti izračune potrebne za gađanje ruskih snaga. Međutim, pogreške su u kaosu bitke česte.
Prije više od mjesec dana, zapovjednici njegove topničke postrojbe osigurali su nabavku daleko naprednijeg alata – visokotehnološki laserski daljinomjer, koji je isporučen sa Zapada kao pomoć pri ciljanju.
Ali postoji problem – nitko ne zna kako se koristi. “To je kao da dobijete iPhone 13, a znate na njemu samo telefonirati”, rekao je očito ogorčen Pisanka.
Daljinomjer JIM LR je poput para visokotehnološkog dalekozora i vjerojatno dio opreme koju isporučuju SAD, kaže Pisanka.
Naprava se čini kao savršen izbor za učinkovitije korištenje protutenkovske puške, izrađene 1985. godine. Može detektirati mete noću i odrediti njihovu udaljenost, koristeći kompas i GPS koordinate. Neki su vojnici naučili dovoljno da bi rukovali ovom opremom, ali su posljednjih dana preraspodijeljeni drugdje, ostavljajući jedinicu da se snalazi s tim skupocjenim alatom.
“Pokušavao sam naučiti kako ga koristiti čitajući priručnik na engleskom i koristeći Google Translate da bih ga razumijem”, kaže Pisanka.
Analitičari: Moguće ponavljanje greške iz Afganistana
Britanija je u ponedjeljak obećala poslati Kijevu mobilne višecijevne bacače raketa, kako bi se poboljšali domet i točnost ukrajinskog topništva, nekoliko dana nakon što se američki predsjednik Joe Biden obvezao poslati slično oružje.
Najnaprednije novo ukrajinsko oružje koncentrirano je u istočnoj ukrajinskoj regiji Donbas, gdje bjesne najžešće borbe, dok snage ruskog predsjednika Vladimira Putina – koje nadiru s istoka, sjevera i juga – pokušavaju slomiti džep pod kontrolom ukrajinskih. Na istočnom vrhu tog džepa, dvije strane vode bitku s promjenjivim rezultatima obje strane za razoreni i uglavnom napušteni grad Sjeverodonjeck.
Tijekom vikenda ukrajinski vojnici vratili su pod svoju kontrolu neke dijelove grada, no već u ponedjeljak su ukrajinske snage bile prisiljene ponovno se povući jer je ruska vojska još pojačala svoje ionako intenzivne topničke napade, rekao je Serhij Hajdaj, ukrajinski guverner za tu regiju.
Dan nakon riskantnog posjeta vojnicima u Lisičansku, u blizini Sjeverodonjecka, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u ponedjeljak je novinarima dao grubu ocjenu izazova s kojima se suočavaju njegovi vojnici: “Ima ih više. Oni su moćniji. Ali imamo sve šanse da se borimo”.
Ukrajinski čelnici često pozivaju svoje saveznike da im pošalju vrhunsko zapadno oružje i opremu, polažući svoje nade u pobjedu u zahtjeve za novim protutenkovskim vođenim projektilima, haubicama i satelitskim navođenim raketama.
No, osim što trebaju oružje, ukrajinske snage moraju ga znati i koristiti. Bez odgovarajuće obuke, iste dileme s kojima se suočava postrojba narednika Pisanke s njihovim daljinomjerom, bit će sveprisutne na terenu u mnogo većim razmjerima. Neki analitičari kažu da bi SAD tako mogle ponoviti neuspjeli pristup u opskrbi afganistanske vojske opremom koja se ne može održavati bez goleme logističke potpore.
Obuka izvan zemlje
“Ukrajinci žude upotrijebiti zapadnu opremu, ali to zahtijeva obuku”, kaže Michael Kofman, direktor ruskih studija na CNA, istraživačkom institutu u Arlingtonu. “Neke stvari nije lako požurivati”.
Sjedinjene Države i druge zemlje NATO-a provele su opsežnu obuku ukrajinske vojske u godinama prije rata, ali ne i o nekim od naprednih oružja koje sada šalju. Od 2015. do početka ove godine, navode američki vojni dužnosnici, američki instruktori obučili su više od 27.000 ukrajinskih vojnika u Centru za borbenu obuku Javoriv u blizini grada Lavova. U Ukrajini je bilo više od 150 američkih vojnih savjetnika u trenutku kada je Rusija izvršila invaziju u veljači, no su oni povučeni.
Od početka rata, SAD su obećale otprilike 54 milijarde dolara pomoći Ukrajini i isporučile mnoštvo oružja i opreme, tako nedavno i nekoliko naprednih mobilnih raketnih bacača HIMARS, što je potez koji je Kremlj odmah osudio.
No, kako bi izbjegla izravnu konfrontaciju s Rusijom, Bidenova administracija je dosad odbijala poslati vojne savjetnike natrag u Ukrajinu kako bi pomogli u obuci ukrajinskih snaga za korištenje novih sustava naoružanja te se umjesto toga oslanja na programe obuke izvan zemlje.
To je izazvalo golem pritisak na ukrajinske vojnike, poput onih sa činom narednika. Andrij Mikita, član pogranične straže, koji je prije rata prošao kratku obuku s konzultantima NATO-a o naprednom britanskom protutenkovskom oružju, poznatom kao NLAW.
On sada juri po ukrajinskim položajima na prvoj liniji nastojeći educirati suborce kako da koriste taj sustav. U mnogim slučajevima, kaže, ukrajinski vojnici naučili su samostalno koristiti neko oružje, uključujući NLAW, koristeći video zapise na internetu i u praksi.
‘Ad hoc’ rješenja
“Ali ima vrsti oružja o kojem ne možete učiti intuitivno: rakete zemlja-zrak, topništvo i nešto od opreme”, rekao je za NYT narednik Mikita. “Dakle, potrebni su nam formalni tečajevi”, dodao je.
Potrebe Ukrajine su prilično opipljive u regiji u kojoj je ukopana jedinica narednika Pisanke, sjeveroistočno od grada Hersona, kojeg je Rusija okupirala. To je područje bilo mjesto kratke ukrajinske ofenzive prošlog tjedna, koja je usporila čim su Rusi pri povlačenju uništili ključni most. Nedostatak topništva većeg dometa za Ukrajince je značio da nisu mogli izvesti težak prelazak rijeke u potjeri za okupatorima, istaknuli su ukrajinski vojni dužnosnici.
Za ekipu narednika Pisanke, jedini dostupan instruktor za laserski daljinomjer je jedan vojnik koji je odvojio vrijeme da prevede većinu priručnika s uputama od 104 stranice. No, još uvijek se radi o pokušajima i pogreškama dok pokušavaju shvatiti koja kombinacija tipki što radi, dok traže ‘ad hoc’ rješenja za rješavanje problema nedostatka tronošca i video monitora (koji se oboje nalaze u priručniku s uputama).
“Dok djelujete na velike udaljenosti dok ga držite u ruci, ponekad može prenijeti netočne brojke”, navodi Pisanka. “Sigurnije je raditi kada je oprema postavljena na tronožac prema neprijatelju, a operater radi s monitorom”.
JIM LR, kojeg je izradila francuska tvrtka Safran, izgleda kao križanac između slušalica za virtualnu stvarnost i tradicionalnog dalekozora, a može se koristiti uz aplikaciju za mapiranje na tabletu koji ukrajinski vojnici koriste kao pomoć pri izvođenju topničkih napada.
Sa 2,7 kilograma, daleko je manji od četiri i pol tone, koliko teže iz SAD-a isporučene haubice M777 155 mm, koje su nedavno stigle do bojišnice na istoku Ukrajine. Ali oba ta komada opreme donose sa sobom probleme s učinkovitim korištenjem koji podsjećaju na komplikacije koje proizlaze iz opskrbe neke vojske stranim materijalom.
Problemi uklapanja oružja u sustav i alata
Sustav M777 je vrlo mobilan i sposoban gađati ciljeve na velikoj udaljenosti, no pri njihovom raspoređivanju ‘usko grlo’ bila je upravo obuka, kažu ukrajinski časnici. Na tečajevima u Njemačkoj, koji su trajali tjedan dana, Sjedinjene Države su obučavale jedne vojnike da pucaju iz oružja, a druge da ga održavaju.
Ali to je umalo dovelo do kašnjenja s održavanjem oružja na teško dostupnim linijama bojišnice, tvrde ukrajinski časnici. Cijeli stroj M777 je, primjerice, spojen na sustav kakav se koristi u Sjedinjenim Državama, što znači da je korištenje ukrajinskog metričkog ključa na njemu težak zadatak i riskiralo bi oštećenje opreme.
Tek nakon što su poslale oružje, Sjedinjene Države organizirale su žurnu pošiljku kutija s američkim alatom, kaže bojnik Vadim Baranik, zamjenik zapovjednika jedinice za održavanje. No, alat se može negdje zametnuti, izgubiti ili uništiti, što znači da oružje potencijalno može ostati neispravno, osim ako netko ne pronađe ključ koji je isporučio SAD.
A JIM LR, koji može pružiti iznimno točne podatke o ciljanju, isporučuje informacije, poznate kao mrežne koordinate, u široko korištenom NATO formatu koji narednik Pisanka mora konvertirati u koordinatni sustav iz sovjetske ere koji se koristi na kartama Ukrajinaca. Ta gubljenje vremena i šanse za pogrešku se zbrajaju, pogotovo kada je u tijeku ruski topnički udar, piše Jutarnji.
Za sada je narednik Pisanka usmjeren na učenje kako daljinomjer funkcionira. Na njegovom dijelu bojišnice, oružje i oprema koje je isporučio Zapad ograničeni su na mali broj protutenkovskih raketa i kompleta prve pomoći.
“Ne možemo se pohvaliti istom vrstom resursa kakav postoji na istoku”, kaže bojnik Roman Kovaljov, zamjenik zapovjednika jedinice koja nadzire položaj oružja narednika Pisanke. “Ono što Ukrajina dobiva, mi možemo vidjeti samo na televiziji. Ali vjerujemo da će se to prije ili kasnije pojaviti i ovdje kod nas”, zaključuje Kovaljov.
Sukob u Ukrajini
U Ukrajini poginuo poznati srbijanski plaćenik i komandant četničkog pokreta Bratislav Živković
Vijest o njegovoj smrti pojavila se na ruskim Telegram grupama, gdje su njegovi saborci izrazili tugu zbog gubitka. Jedna od objava navodi:
“U toku noći, 2. januara, u teškim bitkama za oslobođenje Kurske oblasti poginuo je kao heroj naš prijatelj i brat, komandir jurišnog voda, Bratislav Živković”.
Živković je godinama bio poznat po svojim aktivnostima u stranim ratnim sukobima, naročito u Ukrajini, gdje se borio na strani proruskih separatista. Njegovo učešće u ovim sukobima započelo je 2014. godine, kada je kao vođa grupe srpskih dobrovoljaca otišao na Krim, tokom ruske aneksije tog ukrajinskog poluostrva.
Sam je tvrdio da je sudjelovao u borbama za Lugansk i Donjeck, dva ključna grada u istočnoj Ukrajini, koja su postala žarišta sukoba između ukrajinskih snaga i proruskih separatista. Prema vlastitim tvrdnjama, nosilac je medalje ruskog Ministarstva odbrane za “povratak Krima”, iako ove tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.
Živković s četnicima u Ukrajini
Živković je bio u središtu brojnih kontroverzi i u Srbiji. Godine 2018. uhapšen je zbog sumnje da je organizovao učešće srpskih državljana u stranim ratnim sukobima, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Prema informacijama, sredstva za angažman dolazila su iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike, a ne direktno iz Rusije, kako se spekulisalo.
Zabranjen ulazak u NATO zemlje
Zbog svojih aktivnosti, Živković je 2017. godine označen kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti Rumunije. Zabranjen mu je ulazak u tu zemlju na 15 godina, nakon što je uhvaćen kako fotografiše vojne radare na obali Crnog mora i pokušava prenijeti njihove GPS koordinate. Zabrana je kasnije proširena i na druge NATO zemlje.
Nakon toga, Živković se preselio u Bugarsku, a potom u Rusiju, gdje je nastavio svoju povezanost s proruskim vojnim i političkim strukturama.
Pored direktnog učešća u ratnim sukobima, Živković je bio povezan s međunarodnim ekstremno desničarskim organizacijama, poput grupe “Unité Continentale”. Ovu organizaciju su 2018. godine ukrajinske vlasti označile kao ekstremistički pokret koji pruža podršku proruskim snagama u Donbasu.
Generalno tužilaštvo Ukrajine istraživalo je Živkovića zajedno sa još pet srpskih državljana zbog napada na ukrajinske snage u oblastima Donjecka i Luganska.
Živković je 2023. godine bio prisutan u publici tokom govora ruskog predsjednika Vladimira Putina što su zabilježile i kamere ruskih državnih agencija.
Klix
Sukob u Ukrajini
VIDEO Bukte sukobi među srbijanskim plaćenicima na ukrajinskom ratištu, u fokusu komandant Četničkog pokreta
Berića je, prema njegovim riječima iznesenim u snimku objavljenom na njegovom YouTube kanalu, tužio Bratislav Živković, komandant takozvanog Četničkog pokreta – srpske paravojne formacije.
Živković, koji je ranije bio povezan s ekstremno desničarskom organizacijom Unité Continentale, učestvovao je 2014. i 2015. godine u sukobima na strani proruskih separatista u ukrajinskim pokrajinama Donjeck i Lugansk, prenosi Blic.
Optužbe i prijetnje
Dejan Berić, srpski plaćenik koji ratuje za Rusiju protiv Ukrajine, optužuje Bratislava Živkovića za kontinuirane provokacije i prijetnje. Berić, koji se od prezaduženog zanatlije transformirao u snajperistu, a zatim u “ratnog reportera” i osnivača firme u Rusiji, tvrdi da ga Živković provocira s ciljem da ga isprovocira na fizički obračun.
“Bratislav Živković me tuži za uvredu časti i dostojanstva. Kada je krenuo na sud, snimio je video ispred suda i rekao da će me inteligentno ‘razvaliti’. On konstantno provocira, pokušava da me isprovocira da ga udarim, ali mu to naravno ne uspijeva. Nakon što je sudija izašla, obećao je da će me ubiti, samo čeka da sudski proces završi. Ko to može da uradi? To može samo čovjek koji je siguran da će, iako ga ovdje ne žele, u Srbiji biti siguran”, izjavio je Berić u videosnimku koji je podijelio prije nekoliko dana.
Također je dodao da nije vidio nikoga ko je uspio da “očisti svoju historiju” na internetu poput Bratislava Živkovića.
“Za tako nešto nije potrebna pamet, već mnogo novca. Treba platiti za takve stvari. I kad se to završi, pa čak i ako dobije na sudu, ja ću ga i dalje zezati koliko god mogu, jer ljudi poput njega to zaslužuju”, najavio je Berić.
Ko je Bratislav Živković?
Bratislav Živković poznat je kao kontroverzna ličnost koja se bavi ilegalnim aktivnostima učešća u stranim sukobima, čime krši zakone Srbije. Godine 2018. uhapšen je zbog sumnje da je organizirao učešće Srba u oružanim sukobima u Ukrajini, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Ipak, tužilaštvo je 2019. obustavilo istragu protiv njega.
Živković, koji navodno posjeduje srpsko i rusko državljanstvo, tvrdio je da sredstva za angažman “srbijanskih dobrovoljaca” nisu dolazila iz Rusije, već iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike.
Živković sa četnicima na Krimu
Prema pisanju medija iz 2017. godine, Bratislavu Živkoviću je zbog špijunaže i prijetnji po nacionalnu sigurnost zabranjen ulazak u Rumuniju, a potom i u druge NATO zemlje na period od 15 godina. Nakon toga, preselio se u Bugarsku, a zatim u Rusiju.
Živković je također pod istragom Generalnog tužilaštva Ukrajine zbog svoje uloge u napadima na ukrajinske snage u Donjecku i Lugansku. Prema dostupnim podacima, Ukrajina istražuje učešće šest državljana Srbije u sukobima na strani proruskih snaga.
Dejan Berić, koji se 2014. godine priključio proruskih separatistima u istočnoj Ukrajini, danas sebe predstavlja kao ratnog reportera. Na svom YouTube kanalu objavljuje sadržaje koje opisuje kao izvještaje s ratišta, a koji su u velikoj mjeri proruska propaganda.
“Juče sam gledao Skota Ritera, bivšeg američkog obavještajca, koji je najavio veliki miting u Americi. Cilj mitinga je da pokaže kako obični Amerikanci nisu spremni za nuklearni rat s Rusijom”, izjavio je Berić.
Dejan Berić
Dodao je: “Narodna diplomatija je i ovo što ja radim. Rat će se završiti, a pamtiće se šta je koja država uradila – dobro ili loše. Naš je zadatak da radimo za buduću Srbiju i njene odnose”.
Ko je Dejan Berić?
Dejan Berić je od zanatlije iz malog sela Putinci u Srbiji postao snajperista na ratištu u Ukrajini, a kasnije “ratni reporter”. Prema podacima, dvije zanatske radnje u njegovom i vlasništvu njegove porodice ugašene su zbog finansijskih problema, piše Klix.
Godine 2018. osnovao je firmu u Rusiji, pod nazivom “Deki orka”, koja se bavi internet trgovinom, ali posluje s gubicima.
Berić je na frontu u Ukrajini od 2014. do 2017. djelovao kao snajperista. Nakon više povreda, povukao se s prve linije, ali je ostao aktivan u posredovanju dolaska srbijanskih dobrovoljaca na ukrajinsko ratište. Na svom Telegram nalogu objavljuje snimke s fronta, čiju autentičnost nije moguće potvrditi.
On je sedam puta nagrađivan od strane Ruske Federacije za svoje aktivnosti u istočnoj Ukrajini. Ruski mediji su ga prikazivali kao “srbijanskog snajperistu koji pomaže djeci Donbasa”.
Sukob u Ukrajini
Lavrov o Orešniku: Spremni smo na sve, kriva je pretpostavka da Rusija nema crvenih linija
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da se upotrebom balističkog hipsersoničnog projektila Orešnik u ratu u Ukrajini nastojalo natjerati Zapad da shvati da je Moskva spremna upotrijebiti sva sredstva kako bi se osigurala od nanošenja “strateškog poraza”.
U intervjuu Tuckeru Carlsonu, voditelju bliskom Donaldu Trumpu, emitiranom sinoć na X-u, Lavrov je rekao: “Poruka je da vi, mislim na SAD i saveznike SAD, koji također isporučuju ovo oružje dugog dometa režimu u Kijevu — oni moraju shvatiti da ćemo biti spremni upotrijebiti sva sredstva da im ne dopustimo uspjeh u onome što nazivaju strateškim porazom Rusije”.
Lavrov je također rekao da je “vrlo ozbiljna greška” za bilo koga na Zapadu pretpostaviti da Rusija nema crvenih linija ili da se one “stalno pomiču”.
Podsjetimo, prije dvije sedmice Rusija je ispalila svoju novu hipersoničnu raketu Orešnik na ukrajinski grad Dnjepar u velikoj eskalaciji rata koji traje gotovo tri godine. Ruski predsjednik Vladimir Putin od tada prijeti da će upotrijebiti oružje protiv Kijeva kao odgovor na ukrajinske udare na teritoriju Rusije.
“Nadamo se da je signal poslan Orešnikom shvaćen ozbiljno”
“Šaljemo signale i nadamo se da je posljednji, prije nekoliko sedmica, signal s novim sistemom naoružanja koji se zove Orešnik… shvaćen ozbiljno”, rekao je Lavrov.
Iako je inzistirao da Rusija ne želi eskalirati situaciju i želi “izbjeći svaki nesporazum” s Washingtonom i njegovim partnerima, Lavrov je upozorio da ćemo “poslati dodatne poruke ako ne donesu potrebne zaključke”.
Putin je rekao da projektil Orešnik leti 10 puta brže od zvuka i da ga protuzračna odbrana ne može presresti. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij nazvao je napad “posljednjim napadom ruskog ludila” i apelirao na slanje sistema protuzračne odbrane kako bi se odgovorilo na novu prijetnju.
Carlson intervjuirao Putina, nije ga pritisnuo o važnim temama
Carlson, jedan od medijski eksponiranijih pristaša novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa, intervjuirao je ruskog predsjednika Vladimira Putina u Moskvi u februaru. Bio je to prvi Putinov intervju s nekim američkim novinarom ruske invazije na Ukrajinu 2022.
Komentatori američkih medija uvelike su kritizirali Carlsonovo postupanje s Putinovim intervjuom, rekavši da je Carlson dopustio čelniku Kremlja da kontrolira razgovor i nije ga uspio pritisnuti u vezi s važnim temama kao što su optužbe za ratne zločine u Ukrajini.
Sukob u Ukrajini
Ruski patrijarh Kiril o nuklearnom oružju: Kršćani se ne boje smaka svijeta
PATRIJARH Ruske pravoslavne crkve Kiril rekao je da nema potrebe raspirivati strah oko nuklearnog oružja jer se kršćani ne boje smaka svijeta.
Na plenarnoj sjednici 26. Svjetskog ruskog narodnog sabora patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril I. komentirao je potencijalnu upotrebu nuklearnog oružja.
“Raspirivanje straha oko mogućih apokaliptičnih scenarija, pretjerani alarmizam i špekulacije o nuklearnom pitanju nisu korisni s duhovne točke gledišta. Neprijatelj čovječanstva pokušava posijati tjeskobu u srca ljudi jer lakše je manipulirati osobom lišenom duhovnog svijeta… Ne treba se igrati sa svim tim jer kršćani se ne boje takozvanog kraja svijeta. Čekamo Isusa, koji će doći u velikoj slavi, uništiti zlo i suditi svim narodima”, poručio je Kiril.
No, dodao je da to ne znači da trebamo sjediti skrštenih ruku.
Zahvalio ruskim znanstvenicima na razvoju oružja
“Naprotiv, naša zemaljska misija je da budemo vojnici Gospodnji, da se odupremo zlu i branimo visoke moralne ideale. To je cilj u Rusiji”, rekao je.
Kiril je zahvalio ruskim znanstvenicima na razvoju, kako ga je nazvao, “nevjerojatnog oružja”. Iako je vrhovni vjerski poglavar, moskovski patrijarh često komentira političke procese u zemlji uz podršku politike Vladimira Putina.
Sukob u Ukrajini
Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika
“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.
Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.
Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.
Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.
Klix
Sukob u Ukrajini
Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”
STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.
“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.
Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”
Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone
Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.
“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.
Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.
U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi
U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.
Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.
Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 6 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića
You must be logged in to post a comment Login