Connect with us

BiH

(VIDEO) Šta nam ovo rade: Do juče se nisu mogli ni oko čega dogovoriti, a sad jednoglasna odluka, kako?

Published

on

Budućnost BiH je u NATO-u, tvrdi Josip Brkić

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u srijedu je jednoglasno usvojilo programe reformi za 2021. i 2022, te Izvještaj o radu Komisije za saradnju sa NATO-om BiH. Programi su usvojeni nakon brojnih odgađanja rasprave i odbijanja Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg VMBiH, da tačku uvrsti na dnevni red. Višemjesečna prepucavanja lako su zaboravljena, a gotovo istoj situaciji smo svjedočili i tokom 2019. Podsjećamo, Milorad Dodik, lider SNSD-a, mjesecima je odugovlačio proces usvajanja Programa – da bi 19. novembra 2019. konačno popustio. Dodik je tada tvrdio da Godišnji nacionalni program (ANP) i program reformi ne predstavljaju isti dokument.

JAČANJE PARTNERSTVA

Dr. Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova naše zemlje i predsjedavajući Komisije, ističe da je usvajanje programa važna odluka koja afirmira vanjskopolitički položaj BiH, pogotovo u kontekstu euroatlantskih integracija.

– Važan je i kontinuitet donošenja dokumenata programa reformi iz prostog razloga što se time jača – i formalno-pravno i politički – partnerstvo između BiH i Sjevernoatlantskog saveza, kaže dr. Brkić za Oslobođenje i O kanal.

Dodaje da je “temeljno važno da dokument programa reformi nije točka razdora, nego točka spajanja, jer je VM donio odluku jednoglasno”.

 

– Povjerenstvo je u srpnju dostavilo VMBiH Program za 2022. Zašto se ranije nisu stekli uvjeti da se o tome raspravlja na VM, pitanje je za one koji slažu dnevni red, objašnjava dr. Brkić i dodaje da je svaki program reformi plod rada 16 državnih institucija, te da su u izradu uključeni i akademska zajednica BiH, nevladin sektor koji se bavi pitanjima sigurnosti, te mediji.

Naglašava da su u procesu javnih konsultacija na sve adrese poslani dokumenti Programa reformi, kako bi se zainteresirana javnost upoznala i kako ne bi bilo nikakve mistifikacije.

– U konačnici, to je dokument koji govori o konkretnim potezima koje će institucije BiH učiniti u kalendarskoj godini kako bismo vrijednosti koje zagovara NATO dublje ukorijenili u naše društvo. Podsjetit ću da se ne može jedno ministarstvo ili povjerenstvo integrirati u Savez, već cijelo društvo, država, ističe dr. Brkić.

Kada nemate šta da pružite građanima, onda upirete prstom u one druge, a sami niste sposobni da uradite ništa, ističe prof. dr. Darko Trifunović

On očekuje da će Program reformi u Glavni štab NATO-a biti dostavljen naredne sedmice, te biti proslijeđen članicama.

– Tada kreće politički dijalog i, u konačnici, institucije BiH će biti u obavezi da urade samoprocjenu, ali tek koncem godine. To je tehnički proces koji jača odnose između Saveza i BiH, ističe dr. Brkić i dodaje da je važno da imamo kontinuitet odnosa.

Smatra da, u kontekstu saradnje sa NATO-om, trebamo nastaviti ovom dinamikom.

– Pitanja koja opterećuju – u prvom redu – politički odnose u BiH, poput članstva u Savezu, nisu ona o kojima se sada raspravlja. Mi jednostavno nismo spremni – ni politički ni organizacijsko-tehnički, a nisam ni uvjeren da bi zemlje članice danas BiH primile u punopravno članstvo. Zbog toga je temeljno važno nastaviti raditi i surađivati, pripremati institucije da kada dođe trenutak, donesemo odluku hoćemo li dio svog suvereniteta prenijeti na Savez. Ja osobno, stranka kojoj pripadam, narod kojem pripadam, nemamo nijedne dvojbe oko toga i vjerujemo da je budućnost BiH u punopravnom članstvu u NATO-u, ističe predsjedavajući Komisije.

Nakon usvajanja programa, dr. Brkić je dobio čestitke zapovjednice NATO-a i kolega iz političko-sigurnosnog dijela NATO-a iz Bruxellesa. Prof. dr. Dijana Gupta, predsjednica Atlantskog vijeća BiH, smatra da je sada, kada je Rusija na najgori način napala nezavisnu i suverenu Ukrajinu, to poruka da moramo što prije postati članica NATO-a kako bi BiH bila potpuno sigurna zemlja.

Prof. dr. Mladen Mrdalj sa Webster University mišljenja je da su se u ovom trenutku “obe strane dogovorile oko dokumenta koji mogu interpretirati svojim glasačima onako kako se njima sviđa”.

– Mislim da je to urađeno i sa prošlim dokumentom, samo što je tada bilo više buke. Ovaj put mislim da je to urađeno “na brzu ruku i da se ne pravi puno medijske pažnje”, kaže prof. dr. Mrdalj.

Ovo je iskorak u kontekstu konsenzusa na kojem je izgrađen dogovor i prihvaćen Program reformi, kaže dr. Josip Brkić

Objašnjava da se, sa jedne strane – partije iz RS-a, odnosno predstavnici RS-a, ne osjećaju vjerovatno ugodno kada vide da su označeni kao veliki proruski igrač na Balkanu, u trenucima kada je Rusija ne samo omražena nego izgleda i da gubi na frontu.

– Sa druge strane, nakon stava SAD-a da podržavaju reforme Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik, partije iz Sarajeva žele da “talasaju vodu” i bilo im je potrebno da postignu nekakvu pobedu. Oni će u ovim okolnostima pokušati da protumače usvajanje ovog dokumenta kao zadovoljavanje osnovnih nacionalnih interesa svojih strana, naglašava prof. dr. Mrdalj.

Dodaje kako je vjerovatno da dokument pravi i uvod “u koaliciju koju bi mogli da naprave SNSD i pobedničke stranke iz Sarajeva”.

Dr. Soeren Keil sa Instituta za federalizam Univerziteta u Fribourgu u Švicarskoj kaže da je odluka iznenađujuća. Upoređujući situaciju sa onom iz 2019, kada je Dodik sam odbio da pristane na ANP, dr. Keil se pita da li se tekst promijenio kako bi se izbjegli termini poput “nacionalnog” na koje se Dodik ranije žalio.

– Ne treba zaboraviti da se na članstvo u NATO-u veoma kritično gleda od većine Srba, ali ruski napad na Ukrajinu je također rezultirao dovođenjem u pitanje Dodikovog snažnog savezništva sa Putinom, čak i u redovima SNSD-a, naglašava dr. Keil.

POLITIČKE TRGOVINE

Dodaje da na umu treba imati i najavu EU da će BiH uskoro dati status kandidata, što također povećava šanse za pristup većoj finansijskoj podršci iz Bruxellesa – nešto što je Dodiku i RS-u očajnički potrebno i pokazivanje neke spremnosti na kompromis bi moglo biti korisno.

Prof. dr. Darko Trifunović, vojnopolitički analitičar iz Beograda, smatra da je jednoglasna odluka samo jedna od igara vladajućih, te da odgovor treba tražiti na relaciji Bakir Izetbegović (lider SDA, op. a) – Milorad Dodik.

– Jasno je da postoje političke trgovine, jasno je sada svim građanima BiH da su i rat i svi događaji bili deo prećutnog dogovora te neke političke mafije kojoj je to i trebalo. Jasno je da običnim ljudima sve ovo ne treba. Odluka VMBiH je jednoglasna – do juče nisu mogli da se usaglase, a odjednom sve funkcioniše. Pa, kako onda ne funkcioniše i u drugim oblastima? Čemu onda ta politička, da kažem, kriminalna retorika? Kada nemate šta da pružite građanima, onda upirete prstom u one druge, a sami niste sposobni da uradite ništa, kaže prof. dr. Trifunović, piše Oslobodjenje.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije