BiH
(VIDEO) Šta nam ovo rade: Do juče se nisu mogli ni oko čega dogovoriti, a sad jednoglasna odluka, kako?
Budućnost BiH je u NATO-u, tvrdi Josip Brkić
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u srijedu je jednoglasno usvojilo programe reformi za 2021. i 2022, te Izvještaj o radu Komisije za saradnju sa NATO-om BiH. Programi su usvojeni nakon brojnih odgađanja rasprave i odbijanja Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg VMBiH, da tačku uvrsti na dnevni red. Višemjesečna prepucavanja lako su zaboravljena, a gotovo istoj situaciji smo svjedočili i tokom 2019. Podsjećamo, Milorad Dodik, lider SNSD-a, mjesecima je odugovlačio proces usvajanja Programa – da bi 19. novembra 2019. konačno popustio. Dodik je tada tvrdio da Godišnji nacionalni program (ANP) i program reformi ne predstavljaju isti dokument.
JAČANJE PARTNERSTVA
Dr. Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova naše zemlje i predsjedavajući Komisije, ističe da je usvajanje programa važna odluka koja afirmira vanjskopolitički položaj BiH, pogotovo u kontekstu euroatlantskih integracija.
– Važan je i kontinuitet donošenja dokumenata programa reformi iz prostog razloga što se time jača – i formalno-pravno i politički – partnerstvo između BiH i Sjevernoatlantskog saveza, kaže dr. Brkić za Oslobođenje i O kanal.
Dodaje da je “temeljno važno da dokument programa reformi nije točka razdora, nego točka spajanja, jer je VM donio odluku jednoglasno”.
– Povjerenstvo je u srpnju dostavilo VMBiH Program za 2022. Zašto se ranije nisu stekli uvjeti da se o tome raspravlja na VM, pitanje je za one koji slažu dnevni red, objašnjava dr. Brkić i dodaje da je svaki program reformi plod rada 16 državnih institucija, te da su u izradu uključeni i akademska zajednica BiH, nevladin sektor koji se bavi pitanjima sigurnosti, te mediji.
Naglašava da su u procesu javnih konsultacija na sve adrese poslani dokumenti Programa reformi, kako bi se zainteresirana javnost upoznala i kako ne bi bilo nikakve mistifikacije.
– U konačnici, to je dokument koji govori o konkretnim potezima koje će institucije BiH učiniti u kalendarskoj godini kako bismo vrijednosti koje zagovara NATO dublje ukorijenili u naše društvo. Podsjetit ću da se ne može jedno ministarstvo ili povjerenstvo integrirati u Savez, već cijelo društvo, država, ističe dr. Brkić.
On očekuje da će Program reformi u Glavni štab NATO-a biti dostavljen naredne sedmice, te biti proslijeđen članicama.
– Tada kreće politički dijalog i, u konačnici, institucije BiH će biti u obavezi da urade samoprocjenu, ali tek koncem godine. To je tehnički proces koji jača odnose između Saveza i BiH, ističe dr. Brkić i dodaje da je važno da imamo kontinuitet odnosa.
Smatra da, u kontekstu saradnje sa NATO-om, trebamo nastaviti ovom dinamikom.
– Pitanja koja opterećuju – u prvom redu – politički odnose u BiH, poput članstva u Savezu, nisu ona o kojima se sada raspravlja. Mi jednostavno nismo spremni – ni politički ni organizacijsko-tehnički, a nisam ni uvjeren da bi zemlje članice danas BiH primile u punopravno članstvo. Zbog toga je temeljno važno nastaviti raditi i surađivati, pripremati institucije da kada dođe trenutak, donesemo odluku hoćemo li dio svog suvereniteta prenijeti na Savez. Ja osobno, stranka kojoj pripadam, narod kojem pripadam, nemamo nijedne dvojbe oko toga i vjerujemo da je budućnost BiH u punopravnom članstvu u NATO-u, ističe predsjedavajući Komisije.
Nakon usvajanja programa, dr. Brkić je dobio čestitke zapovjednice NATO-a i kolega iz političko-sigurnosnog dijela NATO-a iz Bruxellesa. Prof. dr. Dijana Gupta, predsjednica Atlantskog vijeća BiH, smatra da je sada, kada je Rusija na najgori način napala nezavisnu i suverenu Ukrajinu, to poruka da moramo što prije postati članica NATO-a kako bi BiH bila potpuno sigurna zemlja.
Prof. dr. Mladen Mrdalj sa Webster University mišljenja je da su se u ovom trenutku “obe strane dogovorile oko dokumenta koji mogu interpretirati svojim glasačima onako kako se njima sviđa”.
– Mislim da je to urađeno i sa prošlim dokumentom, samo što je tada bilo više buke. Ovaj put mislim da je to urađeno “na brzu ruku i da se ne pravi puno medijske pažnje”, kaže prof. dr. Mrdalj.
Objašnjava da se, sa jedne strane – partije iz RS-a, odnosno predstavnici RS-a, ne osjećaju vjerovatno ugodno kada vide da su označeni kao veliki proruski igrač na Balkanu, u trenucima kada je Rusija ne samo omražena nego izgleda i da gubi na frontu.
– Sa druge strane, nakon stava SAD-a da podržavaju reforme Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik, partije iz Sarajeva žele da “talasaju vodu” i bilo im je potrebno da postignu nekakvu pobedu. Oni će u ovim okolnostima pokušati da protumače usvajanje ovog dokumenta kao zadovoljavanje osnovnih nacionalnih interesa svojih strana, naglašava prof. dr. Mrdalj.
Dodaje kako je vjerovatno da dokument pravi i uvod “u koaliciju koju bi mogli da naprave SNSD i pobedničke stranke iz Sarajeva”.
Dr. Soeren Keil sa Instituta za federalizam Univerziteta u Fribourgu u Švicarskoj kaže da je odluka iznenađujuća. Upoređujući situaciju sa onom iz 2019, kada je Dodik sam odbio da pristane na ANP, dr. Keil se pita da li se tekst promijenio kako bi se izbjegli termini poput “nacionalnog” na koje se Dodik ranije žalio.
– Ne treba zaboraviti da se na članstvo u NATO-u veoma kritično gleda od većine Srba, ali ruski napad na Ukrajinu je također rezultirao dovođenjem u pitanje Dodikovog snažnog savezništva sa Putinom, čak i u redovima SNSD-a, naglašava dr. Keil.
POLITIČKE TRGOVINE
Dodaje da na umu treba imati i najavu EU da će BiH uskoro dati status kandidata, što također povećava šanse za pristup većoj finansijskoj podršci iz Bruxellesa – nešto što je Dodiku i RS-u očajnički potrebno i pokazivanje neke spremnosti na kompromis bi moglo biti korisno.
Prof. dr. Darko Trifunović, vojnopolitički analitičar iz Beograda, smatra da je jednoglasna odluka samo jedna od igara vladajućih, te da odgovor treba tražiti na relaciji Bakir Izetbegović (lider SDA, op. a) – Milorad Dodik.
– Jasno je da postoje političke trgovine, jasno je sada svim građanima BiH da su i rat i svi događaji bili deo prećutnog dogovora te neke političke mafije kojoj je to i trebalo. Jasno je da običnim ljudima sve ovo ne treba. Odluka VMBiH je jednoglasna – do juče nisu mogli da se usaglase, a odjednom sve funkcioniše. Pa, kako onda ne funkcioniše i u drugim oblastima? Čemu onda ta politička, da kažem, kriminalna retorika? Kada nemate šta da pružite građanima, onda upirete prstom u one druge, a sami niste sposobni da uradite ništa, kaže prof. dr. Trifunović, piše Oslobodjenje.
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
Cazinprije 21 sat
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 22 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 23 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 23 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 22 sata
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 21 sat
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad
You must be logged in to post a comment Login